Blog

Wysypka na piersiach i ból w obrębie piersi

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wysypka na piersiach i ból w obrębie piersi

Charakterystyczna wysypka podobnie, jak inne zmiany pojawiające się na piersiach kobiety niewątpliwie są dużym powodem do niepokoju. Wiele kobiet zauważając u siebie na piersiach zaczerwienienie, wysypkę, guzek, czy też odczuwając ból kojarzy te symptomy z bardzo groźnym nowotworem nazywanym rakiem piersi. Oczywiście nie wszystkie dolegliwości odczuwane na piersiach są objawami nowotworu. Jednakże pojawienie się ich powinno zaniepokoić każdą kobietę i skłonić ją do natychmiastowej wizyty u lekarza. Poza chorobą nowotworową istnieją inne przyczyny wysypki na piersiach.

Wysypka na piersiach

Wysypka może pojawić się zarówno na prawej, jak i na lewej piersi, lub tylko na jednej z nich. Wysypce zazwyczaj towarzyszy szereg innych dolegliwości, takich jak: swędząca skóra, ropień piersi, przebarwienia, plamki, ból wokół brodawki (sutka). Choć każdy z tych objawów początkowo może zdawać się nie groźnym to warto wiedzieć, że może być objawem jednego z najbardziej agresywnych nowotworów, czyli raka piersi.

Oczywiście symptomy tego typu mogą zostać wywołane szerokim wachlarzem czynników. To właśnie dlatego, tak istotne jest szybkie ustalenie przyczyn wysypki u danej kobiety. szybkie wprowadzenie leczenia może zapobiec wystąpieniu ewentualnych i niechcianych powikłań.

Rak piersi to choroba nowotworowa, która przeważnie wywodzi się z tkanki nabłonkowej gruczołu piersiowego. Jest to jeden z nowotworów złośliwych najczęściej dotykający kobiety, aczkolwiek zdarzają się zachorowania na raka piersi, także u mężczyzn. Niezależnie od płci jest to groźna choroba, która w wielu przypadkach przez długi okres czasu nie daje żadnych charakterystycznych i niepokojących objawów. Przeważnie wykrycie nowotworu piersi następuje dopiero wtedy gdy wystąpiły już u danej osoby przerzuty komórek nowotworowych do innych narządów. Najczęściej nowotwór piersi daje przerzuty do: wątroby, mózgu, płuc, a także do kości.

Wówczas warunkiem koniczynnym do wyleczenia choroby jest jak najszybsza diagnostyka. Szybka i prawidłowo postawiona diagnoza daje możliwość na całkowite wyleczenie. Wówczas bardzo istotne są systematyczne badania profilaktyczne, w tym regularne samobadanie.

Samo zaobserwowanie wysypki na piersiach nie musi oznaczać groźnej choroby. Niekiedy uczulenie na piersiach może wynikać z alergii np. na proszek do praniu lub na tkaninę. Jak wiadomo alergia może miech różne oblicza.

Zobacz więcej  Cena botoksu w walce ze zmarszczkami - ile kosztuje redukcja zmarszczek?

Przyczyny wysypki na piersiach

Przyczyn charakterystycznej wysypki może być wiele. Sama wysypka cechuje się czerwona barwa, która może być spowodowana problemami o różnym podłożu. W wielu przypadkach problem ten niestety świadczy o raku zapalnym piersi. Tak naprawdę wysypki na piersiach mogą być wywołane zupełnie innym problemem niż nowotwór, takim jak m. in.:

 • zapalenie piersi,
 • świerzb,
 • łuszczycę,
 • ropień piersi,
 • pokrzywkę,
 • zakażenie grzybicze,
 • łojotokowe zapalenie skóry.

Tak naprawdę przyczyn wysypki może być mnóstwo. Część z nich jest niegroźna, a inne niestety nie. Wysypka spowodowana rakiem zdecydowanie wymaga podjęcia i wdrążenia jak najszybszego leczenia. zauważając u siebie objawy takie, jak charakterystyczna wysypka najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza.

Do przyczyn swędzenia i wysypki piersi zalicza się także alergeny środowiskowe, choroby wynikające z autoagresji, stres, a także infekcje. Co więcej świąt może pojawić się u kobiet po ciąży. Wówczas wynika to z faktu, że w piersiach zbiera się pokarm bądź podrażnienie występuje w skutek karmienia.

Najczęściej w przypadku raka zapalnego piersi cechą dość charakterystyczne jest to, że w okolicy biustu kobiety nie występują żadne guzki. Istnieją jednakże dolegliwości, które powinny nas zaniepokoić, takie jak:

 • wyższa temperatura skóry piersi,
 • obrzęk oraz ból piersi,
 • świąd skóry w obrębie biustu,
 • zwiększenie wymiarów piersi.

Ból piersi: kiedy skontaktować się z lekarzem?

Rak zapalny piersi to obecnie najczęstszy nowotwór u kobiet. W jego przypadku istotne mogą być czynniki ryzyka. Tak naprawdę każdy objaw pojawiający się w obrębie piersi np. pojawienie się gwałtownego wzrostu sutka są przesłankami do konsultacji lekarskiej. Specjalista przeprowadzi odpowiednia diagnostykę i postawi diagnozę. Szybkie wdrążenie odpowiedniego leczenia w przypadku nowotworu może ocalić życie.

Niepokojące objawy raka zapalnego piersi

Jak wcześnie wspominano rak zapalny piersi w początkowym etapie może przebiegać całkowicie nie dając objawów. Zazwyczaj w tak wczesnym stadium wykrycie raka jest bardzo trudne i przeważnie następuje przypadkowo np. podczas wykonywania samokontroli. Bardziej charakterystyczne objawy pojawiają się dopiero w momencie gdy choroba jest bardziej zaawansowana. Wówczas leczenie staje się o wiele bardziej trudne. To właśnie dlatego tak ważna jest edukacja kobiet w zakresie wykonywania samodzielnego badanie piersi. Samo wykrycie jakiejkolwiek zmiany w obrębie piersi każdorazowo powinna rozpocząć pełną diagnostykę w kierunku potwierdzenia zmian nowotworowych.

Zobacz więcej  Jaki podkład do skóry tłustej?

Objawy rozwijającego się raka zapalnego piersi to:

 • zmiany rozmiaru piersi, widoczny obrzęk,
 • zmiana kształtu piersi, w tym widoczna asymetria,
 • zmiana kształtu sutka,
 • zaczerwienienie skóry piersi,
 • zwiększone napięcie skóry piersi,
 • wyciek z brodawki sutkowej, który może zawierać w sobie krew,
 • ból piersi lub ból w okolicy piersi,
 • zmiana konturu piersi,
 • guzek w miąższu piersi,
 • wysypka,
 • poszerzenie żył,
 • zmiana ogólnego wyglądu brodawki, w tym owrzodzenie,
 • zmiany skórne wokół brodawki,
 • zmiany skórne,
 • powiększenie węzłów chłonnych.

Pojawienie się jakiekolwiek z powyższych objawów wymagają ustalenia pochodzenia ich powstania. Jest to niezmiernie ważne gdyż mogą to być objawy nowotworu piersi. Warto też pamiętać, że u wielu kobiet mogą występować zmiany o łagodnym charakterze np. torbiele, czy też włókniaki.

Przyczyny raka piersi

Istniej wiele przyczyn powstawania raka piersi, wśród nich znajdują się tak zwane czynniki ryzyka, do których należą: otyłość, wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, nadużywanie alkoholu, płeć, bezdzietność, czynniki hormonalne egzogenne, późne pojawienie się menopauzy, niekarmienie piersią, urodzenie pierwszego dziecka po 35 roku życia, brak aktywności fizycznej, inne choroby nowotworowe, nieprawidłowy styl życia, narażenie na promieniowanie jonizujące, a także obciążenie wynikające z genetyki.

Oczywiście bezpośrednią przyczyną choroby nowotworowej, jaką jest rak zapalny piersi jest niekontrolowane namnożenie się niesprawnych komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego. W większości przypadków pierwsza zmiana pojawia się z boku górnego kwadratu piersi., czyli w okolicy dołu pachowego. Następnie w przypadkach, kiedy nie podjęto odpowiedniego leczenia mogą pojawić się przerzuty, czyli przeniesienie się komórek nowotworowych do innych narządów. Komórki nowotworowe migrują poprzez układ limfatyczny i mogą formować się w innych miejscach naszego ciała.

Jeśli istnieją u nasz predyspozycje genetyczne do powstawania raka piersi oznacza to, że w rodzinie występowały już przypadki tejże choroby. Najczęściej występującymi mutacjami genetycznymi związanymi z rakiem piersi są mutacje BRCA1 oraz mutacje BRCA2.

Leczenie raka piersi

Cała procedura leczenia nowotworu piersi w pierwszym etapie opiera się na wnikliwej diagnostyce i ocenie charakteru danej zmiany nowotworowej. Określany jest poziom zaawansowania choroby. Dopiero po dogłębnej diagnostyce możliwe jest opracowanie dokładnego planu terapii.

W przypadku raka nieinwazyjnego przeważnie niezbędne jest natychmiastowe leczenie chirurgiczne bądź leczenie, które oszczędza pierś. Metody oszczędzające chorą pierś są zazwyczaj wzbogacone o radioterapię. Natomiast w trakcie leczenia o charakterze radykalnym wczesnego raka piersi stosowane są techniki takie, jak: chemioterapia, leczenie anty-HER2, chirurgia, radioterapia, hormonoterapia.

Zobacz więcej  Świerzb - czym jest i jak sobie z nim radzić?

Cała procedura leczenia jest w dużej mierze zależna od diagnozy i stadium zaawansowania raka. Przykładowo zdiagnozowanie raka o IV stopniu zaawansowania zazwyczaj więżę się z podjęciem leczenia systemowego, a sam wybór najlepszej metody terapii jest uwarunkowane charakterystyką molekularną guza. Charakterystykę molekularną guza ustala się poprzez wykonanie biopsji grubo-igłowej.

Zaawansowany rak piersi

Bardzo często można spotkać się z pojęciem takim, jak zaawansowany rak zapalny piersi. Wówczas warto wiedzieć, że zaawansowanie choroby nowotworowej określa się w stadiach. O zaawansowanym raku piersi mówimy w dwóch przypadkach klinicznych. Pierwszy z nich dotyczy trzeciego stadium zaawansowania, natomiast drugi dotyczy przerzutowego raka piersi. Przerzutowy rak piersi (MBC) to uogólniony rozsiany rak piersi, który daje przerzuty do odległych narządów w czwartym stopniu zaawansowania.

Miejscowo zlokalizowany i zaawansowany rak piersi określany jest skrótem LABC. Tego typu nowotwór zazwyczaj objął już całą pierś bądź nacieka na skórę. Jest to rodzaj zmiany skórnej, która nie dała jeszcze przerzutów do odległych narządów, ale jest na tyle zaawansowana iż określa się ją jako zmianę nowotworową o charakterze nieoperacyjnym.

Rak piersi: zapobieganie

Niestety pomimo rozwoju technologii i metodyki leczenia nowotworów piersi w dalszym ciągu wiele kobiet zostaje zdiagnozowanych zbyt późno, czyli w momencie gdy rak ma już charakter zaawansowany.

Aby śmiertelność na raka piersi zmalała najważniejsza jest tak naprawdę profilaktyka i obserwacja własnego organizmu. Kobieta pragnąca uniknąć chorób piersi powinna systematycznie wykonywać badania oraz wyeliminować z codziennego życia czynniki ryzyka.

Oczywiście nie na wszystkie czynniki ryzyka mamy wpływ, jednakże warto skupić się na tych, na które możemy wpłynąć, czyli warto zadbać np. o odpowiednią dietę oraz aktywny tryb życia.

W profilaktyce bardzo ważna jest samodzielne dokonywanie oceny piersi. Wczesne wykrycie wszelkiego rodzaju zmian np. obecności guzków umożliwia szybkie podjęcie leczenia. Co więcej zaleca się profilaktyczne i regularne wykonywanie badań mammograficznych u kobiet po pięćdziesiątym roku życia.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop