Blog

Wypadajace włosy – problem XXI wieku

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wypadające włosy – problem XXI wieku

Obecnie coraz większa część społeczeństwa skarży się na problemy związane z włosami i ich wypadaniem. Przyczyn takiego zjawiska może być bardzo wiele, co oznacza, że występuje niezliczona ilość czynników przyczyniających się do pogorszenia kondycji włosów. Wpadanie ich, bowiem nie musi być związane jedynie z genetyką, ale może zwiastować szereg chorób i nieprawidłowości dotyczących naszego organizmu.

Badania wykazują, iż każdego dnia skóra głowy gubi około 100 włosów, na których miejsce wyrastają nowe – zjawisko to jest całkowicie naturalne i nie wymaga żadnej konsultacji lekarskiej oraz leczenia. Jeżeli jednak ilość gubionych włosów jest znacznie większa warto poszukać przyczyny i dowiedzieć się o różnych sposobach prawidłowej ich pielęgnacji oraz podjąć środki zapobiegawcze. Takie działania z pewnością uchronią nas od rozpoczęcia się procesu łysienia.

O włosy trzeba dbać! Jak to zrobić w prawidłowy sposób? Jak zapobiegać ich wypadaniu? Dlaczego warto podejmować kroki mające na celu polepszenie kondycji naszych włosów?

Każdego dnia wzrasta liczba osób cierpiących na różne dolegliwości związane z włosami – głównie z ich wypadaniem. Nieprawidłowa dieta, brak snu, stres i nadmiar obowiązków oraz przytłaczająca rzeczywistość bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia tych statystyk. Często szukamy pomocy u lekarza, w Internecie lub od znajomych prosząc o rady. Sposobów walki z wypadającymi włosami jest wiele – jedne bardziej, drugie mniej skuteczne, naturalne i te mniej naturalne – farmakologiczne.

Jakie są, zatem przyczyny wypadania włosów i jak sobie poradzić z tym problemem?

Przyczyny wypadania włosów – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przyczyn wypadania włosów może być bez liku, tak jak wielu jest ludzi tak wiele może być czynników powodujących taki stan rzeczy. Organizm człowieka jest skomplikowaną jednostką, która kryje w sobie wiele tajemnic, jego nieprawidłowe funkcjonowanie może dawać różne objawy w tym wypadające włosy. Do najczęściej występujących przyczyn powodujących problemy z owłosienie zalicza się:

– problemy hormonalne,

– stres,

– nadmiar obowiązków,

– nieprawidłowy sen lub jego brak,

– poród i okres połogu oraz laktacji,

– niewłaściwa dieta, w tym niedożywienie,

– brak lub nadmiar witamin w organizmie,

– niektóre choroby przewlekłe,

– niewłaściwa pielęgnacja,

– palenie papierosów, nadmiar alkoholu i zażywanie innych używek,

– choroby skóry głowy – grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy,

– stany zapalne,

– łysienie plackowate

– łysienie androgenowe,

– toczeń rumieniowaty układowy,

– zatrucie metalami ciężkimi, np. rtęcią, arsenem, talem,

– szybki i radykalny spadek masy ciała,

– długotrwałe, przewlekłe przeziębienie i stany chorobowe,

– częste, nieodpowiednie farbowanie włosów,

– tapirowanie, wyrywanie i zbyt mocne upinanie włosów,

– zaburzenia na tle psychicznym oraz psychologicznym.,

– anoreksja oraz bulimia.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym o ile nie jest znacznie nasilone lub bardzo obfite. Dziennie tracimy około 100 włosów, na których miejsce wyrastają nowe, zdrowsze i mocniejsze. O patologicznym zjawisku mowa jest wówczas, gdy ilość ta jest znacznie powiększona. Najważniejsze to ustalić przyczynę – bez niej przyjmowanie nawet najlepszych specyfików nie zda egzaminu.

Zobacz więcej  Blizny przerostowe po trądziku

Niewłaściwa pielęgnacja włosów

Niewłaściwa pielęgnacja włosów i nieprawidłowe dbanie o ich higienę zalicza się do czynników fizyczno – chemicznych. Czesanie, prostowanie, suszenie włosów to zabiegi kosmetyczne, które powinny być wykonywane w prawidłowy sposób. Nie należy zbyt mocno ich upinać, szarpać oraz poddawać na próbę wysokiej temperatury. Połamane, osłabione i zniszczone włosy będą wypadać. Warto także zwracać szczególna uwagę na dobór kosmetyków do pielęgnacji włosów – szampon powinien być dobrze dobrany do skóry naszej głowy, tak, aby jej nie podrażniał i nie powodował dyskomfortu.

Nieprawidłowa i źle zbilansowana dieta

Nieprawidłowa i błędnie zbilansowana dieta może stać się źródłem słabej kondycji naszych włosów. Niewłaściwe odżywianie powoduje niedobory mikro i makroelementów, które odpowiedzialne są za dobrą kondycję naszego organizmu oraz naszych włosów.

Przewlekły stres

Stres jest jednym z głównych czynników powodujących wypadanie włosów. Przewlekły i bardzo nasilony może przyczyniać się do poważnych chorób i objawiać się wypadaniem włosów. Ponadto stres bezpośrednio nasila produkcje prolaktyny, której nadmiar w organizmie powoduje osłabienie i w konsekwencji wypadanie włosów.

Zaburzenia hormonalne

Są przejawem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu i mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych zaburzeń hormonalnym powodujących wypadanie włosów zalicza się choroby tarczycy – nadczynność oraz niedoczynność. Zjawisko to także spowodowane jest zmianami menopauzalnymi (spadek estrogenów) oraz nadmiernym poziomem androgenów (łysienie androgenowe). Wypadanie włosów spowodowane zmianami hormonalnymi dotyczyć może zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Przyjmowanie leków

Różne choroby i leczenie z nimi związane mogą przynosić negatywne skutki w postaci łysienia i wypadania włosów. Szczególnie mowa w tym miejscu o chemioterapii, gdzie nadmiar specyfików chemicznych znacząco osłabia cebulki włosów i w konsekwencji następuje ich całkowita utrat (przejściowa). Problem ten dotyczy także niektórych osób przyjmujących środki antykoncepcyjne oraz przeciwzakrzepowe.

Wyżej wymienione przyczyny są jednymi z nielicznych czynników, które mogą powodować wypadanie włosów. Obserwując u siebie ten problem warto udać się do specjalisty i zaczerpnąć porad, które pomogą w eliminacji tego zjawiska.

Dlaczego wypadają włosy?

Główna przyczyna zjawiska łysienia jest szybkie zmniejszenie się mieszka włosowego, które połączone jest ze skróconą fazą wzrostu włosów. Na taki stan rzeczy wpływają androgeny – hormony, do których należy testosteron. Gdy równowaga wytwarzania tego hormonu (testosteronu) zostaje zachwiana, zachodzi zjawisko jego przekształcenia się w aktywna cząsteczkę (DHT), która bezpośrednio przyczynia się do zniszczenia mieszków włosowych. U kobiet najczęściej występująca przyczyna wypadania włosów związana jest z chorobami jajników oraz nadnerczy.

Jak leczyć wypadanie włosów?

Leczenie wypadających włosów i jego skuteczność zależy przede wszystkim od postawienia prawidłowej diagnozy i ustalenia konkretnej przyczyny powodującej dany problem. Dzięki temu możliwe stanie się wyeliminowanie czynnika odpowiadającego za zły stan włosów i będzie mogło zostać wdrożone odpowiednie leczenie.

Zobacz więcej  Ból kolana problemem nie do przejścia

Większość z wyżej wymienionych przyczyn wypadania włosów jest uleczalna, dlatego tez tak ważna jest diagnoza i podjęcie odpowiednich środków. Metod zwalczania problematycznego łysienia jest bardzo wiele o ich wyborze powinno zdecydować natężenie objawów, rodzaj ich występowania i specjalistyczna konsultacja lekarska. Do zwalczania oraz leczenie wypadających włosów stosuje się różne specyfiki, lekarstwa a nawet zabiegi kosmetyczne. Jedne są mniej, drugie bardziej skuteczne, – ale wszystkie mają ten sam cel – zwalczenie wypadania włosów.

Metody farmakologiczne

Metody farmakologiczne to sposoby polegające na odszukaniu prawidłowej przyczyny odpowiedzialnej za negatywne zjawisko wypadania włosów i wdrożenie odpowiedniej lekoterapii lub suplementacji witamin mających na celu wyrównanie ich poziomu w organizmie. Suplementy diety, które zalecane są w przypadku odbudowy struktury włosów i zapobiegające ich nadmiernemu wypadaniu to z cała pewnością witamina A, B, C, D oraz E. Preparaty te powinny także zawierać krzem, selen, żelazo, siarkę, cystynę, biotynę i metioninę. Główna rolę w tym przypadku odgrywa także witamina D, która odpowiada za aktywność genów stymulujących wzrost włosia, jednocześnie hamując geny powodujące łysienie.

Popularnym specyfikiem przeznaczonym dla mężczyzn, który jest stosowany w celu zahamowania wypadania włosów to finasteryd. Występuje on w formie tabletek, a jego działanie oparte jest na powstrzymywaniu produkcji DHT, czyli męskiego hormonu podnoszącego ryzyko wystąpienia łysienia. Preparat ten dostępny jest wyłącznie na receptę.

Pomimo, że suplementy diety i niektóre lekarstwa dostępne są w każdej aptece bez konieczności posiadania recepty to warto przed przystąpieniem do ich zażywania skonsultować to z lekarzem lub dobrym kosmetologiem. Pozwoli to uniknąć wszelkich niepowodzeń lub efektów ubocznych oraz sprawi, że terapia będzie stosowanie dobrana do naszych potrzeb. Nieprawidłowa suplementacja oraz zażywanie niektórych leków może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek.

Zabiegi kosmetyczne, laseroterapia, przeszczep włosów

Obecne czasy i rozwój technologiczny otworzyły nowe drzwi i ścieżki do leczenia problemów z łysieniem różnego stopnia. Medycyna estetyczna jest stale rozwijającą się dziedziną, która dąży do polepszania komfortu życia wielu ludzi.

Osoby zmagające się z uporczywym, ciężkim do wyleczenia drogą farmakologiczną łysieniem mogą skorzystać z zabiegów kosmetycznych najnowszej generacji, które mają na celu eliminację problemu i poprawę wyglądu oraz jakości życia. Zabiegi te są mniej lub bardziej inwazyjne i są niezwykle skuteczne, a efekty gwarantowane.

Laseroterapia – urządzenia laserowe najnowszej generacji umożliwiają terapie na najwyższym poziomie. Specjalistyczne szczotki oraz grzebienie wytwarzają światło lasera, które stymuluje cebulki włosowe i tym samym wzrost włosów. Zastosowanie lasera sprawia, że włosy stają się grubsze, bardziej lśniące i zdrowsze.

Zobacz więcej  Zoely – recepta online

Zagęszczanie – zagęszczanie włosów to zabieg dedykowany w szczególności dla osób, których mieszki włosowe od lat nie wykazały żadnej aktywności, (czyli nie możliwe do wykorzystania są inne metody leczenia). Zabieg ten polega na przymocowaniu (w miejscach łysiejących) mikroskóry, która wyposażona jest w indywidualnie dobrane do każdego pacjenta włosy.

Przeszczep włosów – przeszczep włosów jest uważany za najlepszą i najbardziej skuteczną metodę zwalczania problemów z łysieniem. Innowacyjny sposób, najnowocześniejsze technologie i wykorzystanie potencjału nauki oraz medycyny estetycznej daje niesamowite możliwości w tej dziedzinie. Łysienie nie jest już problemem, którego nie można rozwiązać. Przeszczep włosów polega na precyzyjnym pobraniu meszków włosowych z miejsca dawczego i wczepieniu ich w miejsca objęte łysiną. Gwarancja pozytywnego przyjęcia się włosków wynosi aż 98%.

Metody domowe – naturalne

Domowe sposoby walki z wypadającymi włosami praktycznie zawsze idą w parze naturalnym zastosowaniem różnych preparatów, ziół i specyfików. Istnieje niezliczona ilość sposobów i metod (naturalnych), które w skuteczny sposób eliminują problemy z włosami i znacząco poprawiają ich kondycję.

Zbilansowana dieta i zdrowe odżywianie – jest to klucz do sukcesu mocnych i lśniących włosów. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu gwarantuje witalność oraz funkcjonowanie na prawidłowym poziomie. Codzienne dostarczanie sporej dawki witamin i innych składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosia, zagwarantuje jego odpowiedni rozwój i kondycję.

Wcierki – wcierki to znane od dawna, przekazywane z pokolenia na pokolenie sposoby stymulujące włosy do wzrostu. Ważna w tym przypadku jest systematyczność i regularne wykonywanie zabiegów.  Najczęściej do tego celu wykorzystywane są gotowe preparaty (apteczne lub drogeryjne), sok z rzepy, cebuli i olejek rycynowy.

Zioła – zioła są bardzo dobrze znaną i często stosowana metodą leczenia różnych dolegliwości. W tym przypadku znajdują również swoje zastosowanie, gdzie wykorzystywane są do stymulacji wzrostu włosów oraz poprawienia ich kondycji. Zioła wspomagające kondycje włosów to głównie: rumianek, szałwia, skrzyp polny, pokrzywa oraz czystek,

Inne metody, które należą do naturalnych sposobów wzmacniania i odbudowy struktury włosia to:

– maseczki ( z naturalnych składników lub wykonane z domowych środków),

– olejowanie skóry głowy (różnego rodzaju oleje pochodzenia naturalnego),

– stosowanie naturalnych preparatów do pielęgnacji włosów.

 

Wypadanie włosów to dolegliwość, która dotyczy wielu osób. Mówi się, że gęste, zdrowe i zadbane włosy to synonim piękna, zdrowia i witalności. W wielu kulturach lśniące włosy są głównym elementem, dodającym atrakcyjności zarówno kobietom jak i mężczyznom. Dlatego też dbanie jest często jedna z najważniejszych czynności, wysuwana na pierwszy plan przez wielu członków społeczeństwa. Wypadające włosy są zjawiskiem naturalnym i fizjologicznym o ile ilości te są umiarkowane i nie wkraczają w poziom patologiczny. O włosy i ich kondycje warto dbać i stosować zabiegi zapobiegawcze oraz pielęgnacyjne – zapewni to wówczas ich świeży i piękny wygląd każdego dnia.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop