Blog

Wszystko co powinnaś wiedzieć o wolumetrii twarzy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wolumetria twarzy to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który wykonywany jest przez doświadczonych lekarzy w najlepszych gabinetach i klinikach. Celem tego zabiegu jest poprawa wyglądu twarzy na skutek dodania objętości pewnym tkankom miękkim za pomocą usieciowanego kwasu hialuronowego. Jest to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na bezinwazyjne modelowanie rysów i owalu twarzy. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy pragną bardzo dobrych efektów, ale jednocześnie nie planują poddawania się zabiegom chirurgii plastycznej, a pomimo tego zależy im na realnych zmianach. Tak jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej wolumetria twarzy także posiada różnego rodzaju przeciwwskazania i predyspozycje. Warto więc przed decydują dotyczącą jego wykonania dokładnie przeczytać, na czym ten zabieg polega, jak się do niego przygotować oraz jakie są ewentualne przeciwwskazania. Wszystkie wskazówki znajdują się w tekście poniżej. 

Jakie jest działanie zabiegu wolumetrii twarzy?

Termin – zabiegi wolumetryczne stosowany jest zamiennie z nazwą “zabiegi wypełniające”. Pozwalają one na dodatnie tkankom miękkim dodatkowej objętości bez ingerencji skalpela. Za pomocą tego zabiegu można dokonać wypełnienia ust, korekty nosa czy kości policzkowych. Zabieg pozwala także na przywrócenie odpowiedniego nawilżenia skóry twarzy, poprawić kontur twarzy oraz wypełnić zmarszczki. Skóra wygląda dzięki temu na młodszą i bardziej promienną.

Wolumetria twarzy – w jakim celu wykonywany jest zabieg?

Skóra zmienia się pod wpływem wielu czynników. Poza najbardziej oczywistym – czasem – liczy się także kontakt ze słońcem, geny, ewentualne palenie papierosów czy nawet sposób odżywienia się. W pewnym momencie możemy jednak zauważyć, że nasza cera nie wygląda już tak jak wcześniej. W celu jej wyraźnego odmłodzenia, wygładzenia zmarszczek i powiększenie poszczególnych tkanek miękkich można zastosować zabieg wolumetrii twarzy. To bardzo skuteczny sposób na wyraźne spowolnienie okresu starzenia.

Wolumetria twarzy – jakie są wskazania do zabiegu?

Zabieg wolumetrii twarzy bynajmniej nie jest skierowany wyłącznie do kobiet. Z dobrodziejstw tego nowoczesnego i bezinwazyjnego sposobu na poprawę wyglądu mogą korzystać z powodzeniem także mężczyźni. Do przeprowadzenia zabiegu kwalifikują następujące objawy lub utrzymujące się dolegliwości:

 • wiotka skóra na twarzy
 • utrata objętości
 • blizny, brudy i nieestetyczne wgłębienia
 • pojawiające się często lub stałe cienie pod oczami
 • zapadnięte policzki
 • często konkurowanie okolic żuchwy i owalu twarzy w celu ich podkreślenia
Zobacz więcej  Chirurgia plastyczna, czyli wszystko to, co musisz o niej wiedzieć

Wolumetria twarzy – przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegi z zakresu wolumetrii twarzy, podobnie jak wszystkie inne zabiegi medycyny estetycznej także posiadają szereg przeciwwskazań zdrowotnych. Są one niemal całkowicie bezinwazyjne i rzadko powodują jakiekolwiek skutki uboczne, warto jednak wiedzieć jakie schorzenia powodują, że myśl o nich zdecydowanie powinna być odsunięta na bok. Z wolumetrii muszą zrezygnować osoby cierpiące na:

 • choroby skóry: na przykład łuszczyce czy bielactwo
 • alergię na którykolwiek ze składników wypełniacza
 • aktywne choroby nowotworowe
 • cukrzycę
 • stany zapalne i trądzik w miejscu potencjalnego zabiegu
 • kobiety w ciąży
 • kobiety karmiące
 • skłonności do bliznowców
 • opryszczkę

Rodzaje wolumetrii twarzy

Nie istnieje jeden rodzaj zabiegów wolumetrycznych. W medycynie estetycznej rozróżnia się kilka, które różnicowane są przez wzgląd na efekty, które zapewniają. Każdy z nich wymaga także mniejszego lub większego doświadczenia od osoby przeprowadzającej zabieg. Poniżej znajduje się opis czterech najważniejszych rodzajów zabiegów wolumetrycznych.

Zabiegi punktowe

Zabiegi punktowe polegają na podawaniu specjalistycznego preparatu z wypełniacze w konkretne miejsca na twarzy pacjenta. Służy to zwiększeniu objętości tkanek miękkich. Są to najbardziej popularne zabiegu wolumetryczne, które zazwyczaj znajdują się w ofercie większości klinik medycyny estetycznej.

Zabiegi korygujące nierówności

Zabiegi, które korygują nierówności przeprowadzane są w celu przywrócenia odpowiednich proporcji i rysów twarzy. Pozwalają na efekt całkowicie symetrycznej twarzy. Wymagają one precyzyjnego działania, wciąż jednak są dosyć popularne.

Zabiegi odtwarzające młodą twarz

Ten rodzaj zabiegów obejmuje cały obszar twarzy pacjenta. Właśnie dlatego wymaga od wykonującego dużego doświadczenia i stosunkowo znacznej znajomości anatomii. Do ich wymagania potrzebna jest także stosunkowo duża ilość preparatów wypełniających. Dzięki niemu wgłębienia w skórze zostają wypełnione a efekt starzenia znika.

Zabiegi upiększające

Zabiegu upiększające to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych tego typu zabiegów. Lekarze nie tylko pomagają odtworzyć dawną wersję twarzy, ale można powiedzieć, że wręcz tworzą ją od nowa. Wprawdzie ten rodzaj zabiegu wolumetrii nie wymaga użycia dużej ilości preparatów, jednak od wykonującego procedurę wymaga się bardzo dużego doświadczenia. Jest to zabieg zarezerwowany dla bardzo doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej.

Zobacz więcej  Frakcjonowanie laserowe z ablacją Smooth

Jak przygotować się do zabiegu wolumetrii twarzy?

Zabieg wolumetrii twarzy nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Należy jednak zaznaczyć, że na jakiś czas przed planowanym zabiegiem odbywa się konsultacja lekarską, która pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zdrowotne. Wówczas ustalany jest dokładnie obszar, na jakim wykonana zostanie procedura. Pacjent może zostać poproszony o odstawienie leków przeciwzapalnych lub rozrzedzających krew (jeżeli oczywiście takie przyjmuje) na kilka dni przed zabiegiem. Nie należy także opalać się ani korzystać z sauny. W samym dniu zabiegu nie należy spożywać alkoholu.

Jak przebiega zabieg wolumetrii twarzy?

Sam zabieg wolumetrii twarzy polega na wypełnianiu nierówności preparatem z usieciowanym kwasem hialuronowym. Do tkanki podskórnej preparaty te podawane są w formie iniekcji. Należy jednak zaznaczyć, że sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że można uznać go za całkowicie bezbolesny. Podawane do tkanki podskórnej preparaty mają za zadanie wypełnienie tkanki tłuszczowej, w miejscach, których następuje jej znaczny ubytek. Podawany kwas hialuronowy ma zdolności wiążące wodę co oznacza, że nadaje tkankom odpowiedniej objętości. Całość zabiegu trwa około dwudziestu minut i jest w stanie dać bardzo skutecznie i jednolite efekty.

Jakie preparaty stosowane są w zabiegach wolumetrycznych? Przede wszystkim jest to kwas hialuronowy, który nadaje skórze większej plastyczności i gęstości. W niektórych przypadkach stosuje się jednak kwas L-polimlekowy lub poliprolakton, czy hydroksyapatyt wapnia. W niektórych przypadkach, szczególnie u osób po pięćdziesiątym piątym roku życia do wolumetrii twarzy stosowany jest także tłuszcz pobrany od pacjenta.

Efekty zabiegu wolumetrii twarzy

Zabiegi wolumetrii twarzy wyróżniają się wyjątkowo korzystnymi efektami, które pojawiają się stosunkowo szybko. Już po zejściu z fotela możemy mieć pewność, że zobaczymy w lustrze pozytywne zmiany. Na całkowity efekt czeka się zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni. Są one natomiast naprawdę długotrwałe i mogą otrzymywać się od dwunastu do nawet dwudziestu czterech miesięcy. Jakich dokładnie efektów możemy się spodziewać? Spośród najbardziej charakterystycznych wymienić można między innymi:

 • redukcję cieni pod oczami
 • uwydatnienie podbródka
 • poprawę owalu twarzy oraz linii żuchwy
 • zmiana kształtu nosa
 • lepsze nawilżenie skóry
 • poprawę nierówności
 • uniesienie opadających policzków
 • bardziej wyraziste kości policzkowe
 • wygładzenie zmarszczek
 • likwidacja bruzd
Zobacz więcej  Midiana - recepta online

Zabieg wolumetrii uznawany jest za stosunkowo bezpieczny, warto jednak pamiętać o tym, że jest to zabieg iniekcyjny. Oznacza to, że podczas jego wykonywania zachodzi przerwanie ciągłości tkanek. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby wolumetria była wykonywana tylko w najbardziej renomowanych klinikach medycyny estetycznej, gdzie zatrudnienie są doświadczeni fachowcy. Wówczas można uznać potencjalne efekty uboczne czy powikłania za niemal nieistniejące.

Jak dbać o skórę po zabiegu wolumetrii twarzy?

Po zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona. Możliwe są także niewielkie zasinienia lub obrzęki. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie te skutki uboczne znikają po około trzech dniach. Miejsca zabiegowe powinny być poddawane szczególnej higienie. Przynajmniej przez dwanaście godzin nie należy stosować makijażu. Niezalecane są także forsowne ćwiczenia fizyczne, ani pływanie. Korzystanie z łaźni parowej i sauny należy odstawić na około dwa tygodnie. Przez kilka nocy po zabiegu zalecane jest unikanie spania na brzuchu.

Wolumetria twarzy to bezpieczny i wyjątkowo skuteczny zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Wykonywany w dobrej klinice przez specjalistę, może całkowicie odmienić stan naszej twarzy, przywrócić jej dawną młodość lub po prostu całkowicie odmienić jej kształt. Po konsultacji z lekarzem zostanie dokładnie określony obszar zabiegu oraz jego konkretna forma.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop