Blog

Waginoplastyka- na czym polega i komu jest polecana?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Waginoplastyka – na czym polega i komu jest polecana?

Waginoplastyka to plastyka przedsionka pochwy, którą wykonuje się u pań w różnym wieku. Celem tej operacji plastycznej jest zwężenie wejścia do pochwy, dzięki czemu kobieta może czerpać pełną satysfakcję ze stosunku płciowego. Zabieg ten wykonuje się w szczególności u kobiet zmagających się z nadmiernym rozciągnięciem mięśni pochwy, np. po ciąży. Procedura ta ma znaczący wpływ na jakość życia, jak i psychikę kobiety. Zabiegi operacyjne pochwy cieszą się rosnący zainteresowaniem, warto więc wiedzieć jak wykonuje się plastykę pochwy, komu jest ona polecana i jak wygląda postępowanie po tej procedurze?

Czym jest waginoplastyka?

Waginoplastyka to przede wszystkim zabieg zwężenia pochwy oraz wzmocnienia jej ścian, zaliczany do ginekologii plastycznej. Dzięki niemu możliwa jest korekcja defektów krocza. Pochwa odzyskuje swoją prawidłową anatomię oraz rozmieszczenie narządów wewnętrznych wokół niej. Warto podkreślić, że możliwe jest też zwiększenie szerokości pochwy, chociaż jest to rzadziej wykonywane. Co ważne, operację przeprowadza ginekolog zajmujący się plastyką narządów rodnych. Niestety, podczas porodu bardzo często dochodzi do uszkodzenia pochwy. Ściany tego narządu nie odzyskują swojego pierwotnego napięcia czy elastyczności, co nie sprzyja aktywności seksualnej. Przebycie plastyki pochwy daje pacjentkom szansę na odzyskanie radości z seksu.

Dlaczego dochodzi do zmian w wyglądzie żeńskich narządów płciowych?

Zmiany wyglądu w zakresie narządu rodnego wynikają przede wszystkim z upływu czasu. W przypadku większych urazów pochwy są one wynikiem przebytych porodów czy schorzeń ginekologicznych. Ponadto przyczyną mogą być też zaburzenia hormonalne, wahająca się masa ciała, okres menopauzy czy po menopauzalny. Dochodzi wówczas do rozciągnięcia pochwy, osłabienie mięśni dna miednicy czy zaburzeń w budowie nabłonka wyścielającego pochwę.

Plastyka pochwy- komu jest polecana?

Plastykę pochwy zaleca się wykonać w przypadku takich sytuacji jak:

 • wysiłkowe nietrzymanie kroczu,
 • wypadanie macicy,
 • osłabienie mięśni dna miednicy,
 • urazy pochwy i rozluźnienie jej ścian,
 • dolegliwości występujące podczas inicjacji seksualnej (np. ból),
 • brak zadowolenia z wyglądu krocza,
 • wrodzone zmiany w zakresie tkanki łącznej,
 • fizjologiczne zmiany na skutek menopauzy.
Zobacz więcej  Ginekomastia kontra lipomastia: rozpoznawanie, porównanie i leczenie 

Jeśli chodzi o objawy rozluźnienia pochwy, panie mogą zmagać się z suchością i atrofią pochwy, trudnościami w osiągnięciu orgazmu, mniejszą przyjemnością z seksu, spadkiem libido.

Waginoplastyka- jak przygotować się do zabiegu?

Skorygowanie szerokości pochwy i usunięcie fragmentów tkanek, wymaga wcześniej konsultacji z lekarzem. Ważne jest to, aby plastykę pochwy wykonywał ginekolog specjalizujący się w zabiegach ginekologii estetycznej i posiadający odpowiednie doświadczenie. Najpierw specjalista musi obejrzeć dokładnie okolicy pochwy, po czym dobrać dla pacjentki najlepszą metodą wykonania plastyki pochwy. Ponadto lekarz zaleca też wykonanie pewnych badań ginekologicznych i badania krwi. Dzięki temu może stwierdzić, czy plastyka pochwy może być wykonana u danej pacjentki, czy jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Do wymaganych badań należą:

 • badanie TSH,
 • wymaz z pochwy z antybiogramem,
 • morfologia krwi,
 • cytologia (wykonana mniej niż 12 miesięcy przed procedurą),
 • badanie HBs antygen,
 • badania na obecność wirusa HIV i HCV,
 • badania układu krzepnięcia INR i APTT.

Istotne jest też to, aby 5-7 dni przed procedurą odstawić środki zawierające kwas acetylosalicylowy, gdyż zmniejsza on krzepliwość krwi. Należy też pamiętać, że plastykę wykonuje się na minimum 10 dni przed miesiączką.

Waginoplastyka- przebieg zabiegu

Zwężenie pochwy odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W czasie tej procedury dochodzi do płytkich i niewielkich nacięć skóry krocza. Poprzez te nacięcia do danych mięśni dna miednicy wprowadza się specjalne nici, po czym zostają one związane. Dzięki napięciu tkanek podskórnych tkanki zaczynają kumulować się wokół zagnieżdżonych nici. Po zabiegu z zewnątrz pozostaje niewielki szew. Co ważne cała procedura jest mało inwazyjna, jednakże zalecane jest późniejsze częste podmywanie krocza preparatem odkażającym. Przeprowadzenie operacji plastycznej daje natychmiastowe efekty. Po wykonaniu zabiegu pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort, związany ze świądem, obrzękiem, umiarkowanym bólem czy delikatnym krwawieniem z miejsca intymnego.

Zalecenia dla pacjentek po zabiegu plastyki krocza

Po zabiegu usunięcia fragmentów tkanek zalecane jest przede wszystkim:

 • unikanie wysiłków fizycznych,
 • używanie do podmywania preparatu tantum rosa,
 • częste podmywanie i utrzymanie pochwy w należytej czystości.
Zobacz więcej  Vibin mini – recepta online

Usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy wiąże się z okresem rekonwalescencji, który trwa ok. 2 miesiące. W tym czasie kobieta musi wstrzymać się od kontaktów seksualnych. Przez dwa tygodnie po poprawieniu napięcia mięśni pochwy pacjenta może zmagać się z obrzękiem, zasileniem krocza, bólem czy gorączką. Po waginoplastyce ważne jest unikanie napinania krocza i utrzymanie go w odpowiedniej czystości. Pacjentka musi pamiętać, aby zawsze słuchać się zaleceń lekarza prowadzącego. Niezbędna jest też wizyta kontrolna, na której specjalista oceni to, czy proces rekonwalescencji przebiega prawidłowego. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, po wykonaniu operacji, należy zgłosić się do lekarza.

Plastyka krocza- możliwe powikłania

Ryzyko powikłań jest niewielkie, aczkolwiek trzeba mieć świadomość ich istnienia. Każda interwencja z wykorzystaniem skalpela wiąże się z pewnym ryzykiem pojawienia się komplikacji. Mogą one wynikać ze zastosowanego znieczulenia czy też mieć bezpośredni związek z procedurą chirurgiczną. Do możliwych komplikacji możemy zaliczyć: infekcje, zaburzenia czucia, krwiaki, zgrubiała lub nierówna blizna, przetoka między pochwą a odbytem, martwica, ponowne rozluźnienie się ścian pochwy. Co ważne, powikłania występują rzadko, a cały zabieg uznawany jest za bezpieczny.

Jakie efekty daje zabieg waginoplastyki?

Dzięki temu zabiegowi dochodzi do korekty szerokości pochwy, ponadto dochodzi do napięcia mięśni pochwy. Po przeprowadzeniu plastyki krocza i przejściu okresu rekonwalescencji, pacjenta może znowu odczuwać przyjemność ze zbliżenia. Dodatkowo zmniejsza się też u niej ryzyko zakażeń narządu rodnego. Warto też wspomnieć o samym efekcie wizualnym. Narządy intymne wyglądają lepiej i estetyczniej. Zmiana ich wyglądu ma niebagatelny wpływ na psychikę i pewność siebie kobiety. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zabieg waginoplastyki nie obejmuje w sposób bezpośredni warg sromowych. Operacja plastyczna, podczas której przeprowadzana jest zmiana objętości, kształtu i jędrności warg sromowych, nosi miano labioplastyki. Zazwyczaj pacjentki decydują się na nią ze względów estetycznych, kiedy wygląd miejsc intymnych odbiega od normy i powoduje u kobiety kompleksy. Ponadto wskazaniem do zabiegu jest także przerost warg sromowych, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, jak i powoduje wiele dolegliwości.

Zobacz więcej  Opryszczka penisa: objawy, przyczyny i skuteczne leczenie narządów płciowych u mężczyzn

Czy plastyka pochwy jest skuteczna?

Tak, plastyka przedniej i tylnej ściany pochwy daje świetne rezultaty. Efekty tej procedury są dla kobiet satysfakcjonujące i wpływają na poprawienie jakości ich życia seksualnego, jak i funkcjonalności miejsc intymnych. Zabieg ten jest sposobem na pozbycie się uciążliwego dyskomfortu występującego w czasie wykonania codziennych obowiązków, który jest skutkiem obniżonego napięcia mięśni pochwy. Uzyskany efekt jest trwały, o ile oczywiście kobieta nie planuje kolejnych ciąży.

Zalety plastyki pochwy

Waginoplastyka to znany na całym świecie zabieg ginekologii estetycznej, który odmienił życie wielu pacjentek. Operacja pozwala na pozbycie się ze swojego życia problemów powiązanych z rozluźnieniem mięśni pochwy, ponadto pozwala na zmianę jej szerokości. Osoba decydująca się na plastykę krocza może więc w końcu normalnie funkcjonować, bez przykrych dolegliwości. Waginoplastykę wykonuje się w celach zdrowotnych, ale nie tylko. Poddanie się takiej operacji wpływa korzystnie na doznania seksualne, kobiety, jak i mężczyzny. Dzięki zabiegowi życie seksualne obojga partnerów staje się bardziej satysfakcjonujące. Plastyka pochwy to także dobra propozycja dla wszystkich pań, które chcą poprawić wygląd narządów rodnych- wzmocnić i ujędrnić napięcie mięśni.

Waginoplastyka – przeciwwskazania

To lekarz zajmuje się kwalifikacją pacjentki do zabiegu plastyki pochwy. Niestety, nie każda kobieta może zdecydować się na zmianę jej szerokości i lepsze napięcie mięśni pochwy. Przeciwskazaniami do wykonania tej procedury są:

 • choroby nowotworowe,
 • schorzenia utrudniające gojenie się tkanek,
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • infekcje ropne skóry,
 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
 • ciąża lub jej planowanie,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Waginoplastyka jest dla wielu kobiet szansą na poprawę własnej samooceny, codzienne wykonywanie czynności bez występowania uciążliwych dolegliwości, jak i większą radość z seksu. W przypadku niezadowolenia z wyglądu czy funkcjonalności pochwy warto zdecydować się na ten zabieg.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop