Blog

Usuwanie tatuażu – czy zabieg jest skomplikowany?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Usuwanie tatuażu – czy zabieg jest skomplikowany?

Laserowe usuwanie tatuażu kojarzy się z nieprzyjemną, długotrwałą sesją w gabinecie lekarskim. Osoby, które zdecydowały się na redukcję podskórnego tuszu, zwykle liczą na przywrócenie tkanki do pierwotnego wyglądu. Nie w każdej sytuacji usuwanie tatuażu może zostać jednak przeprowadzone.

Zwykle do wykonania takiego zabiegu wykorzystuje się nowoczesne urządzenia laserowe, które są również stosowane do usuwania makijażu permanentnego. Na czym polega zabieg usuwania tatuaży i czy powinniśmy bać się wizyty u specjalisty?

Laserowe usuwanie tatuażu – na czym polega ten proces?

Jak dokładnie wygląda zabieg usunięcia tatuażu? Do tego celu wykorzystuje się różne metody technologiczne. Należy przede wszystkim pamiętać, aby usunięcia tatuażu wykonywać wyłącznie w renomowanej klinice, która specjalizuje się w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.

W innym przypadku ryzykujemy powstaniem nieestetycznych blizn, a niekiedy tatuaż dodatkowo „rozleje się” pod skórą, sprawiając jeszcze gorszy efekt wizualny.

Wybierajmy zatem placówki, które posiadają zweryfikowaną pozycję i dużą renomę. Unikalibyśmy miejsc, które reklamują się jako „cudowne miejsca”, wskazujące, że: „w naszej klinice usuniesz każdy tatuaż”.

Jaką metodą redukować tatuaż?

Najczęściej wykorzystywaną metodą jest laserowe usuwanie tatuażu. To najczęściej polecana technika redukowania podskórnego wzoru.

Zabieg laserowy nie jest jednak jednorazowy. Sesje należy powtarzać kilkukrotnie, sukcesywnie redukując podskórny pigment.

Z wielokrotnej serii zabiegów korzystać będą osoby, które mają tatuaż przynajmniej kilkucentymetrowej rozpiętości.

Duże tatuaże będą znacznie trudniejsze do usunięcia. W przypadku malutkich tatuaży, już po pierwszym zabiegu można odczuć zadowalający efekt.

Laserowe usunięcie tatuażu – czy są jakieś alternatywy?

Do niedawna najbardziej popularną metodą usuwania tatuażu była operacja chirurgiczna. Jest to metoda bardzo ingerencyjna, która niekiedy wymaga dokonania przeszczepu skóry. Obecnie odchodzi się od tej inwazyjnej metody redukcji pigmentu.

Można również skorzystać z mechanicznego sposobu na całkowite usunięcie tatuażu. Wymaga on jednak głębokiej ingerencji w naskórek.

Seria peelingów może doprowadzić do trwałych zmian skórnych, co zaś spowoduje powstanie rozległej blizny. Z tego też powodu powyżej wymienione zabiegi nie są stosowane na tak dużą skalę, jak było to jeszcze kilka lat temu.

Obecnie w zdecydowanej przewadze wykonuje się laserowego redukowania pigmentu, bez konieczności fizycznej ingerencji w tkankę.

Co należy robić po zabiegu laserowego usuwania tatuażu?

Proces usuwania tatuażu metodą laserową jest czasochłonny. Mimo konieczności kilkukrotnego stawiennictwa w placówce medycznej, pacjent uzyskuje dużą szansę na całkowite usunięcie pigmentu.

Wiele zależy także od rozmiaru tatuażu i jego rodzaju. Należy pamiętać, że usuwanie tatuaży kolorowych jest równie skuteczne, co niwelowanie czarnego pigmentu. Po zabiegu laserowym należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Istnieje także szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Nie powinniśmy się decydować na proces usuwania jeśli:

 • posiadamy bardzo wyraźną, czerwoną opaleniznę,
 • jesteśmy w ciąży,
 • zmagamy się z chorobami przewlekłymi,
 • mamy padaczkę,
 • cierpimy na nowotwór,
 • posiadamy częste alergie skórne,
 • mamy aktywne zmiany chorobowe na tkance skórnej,
 • stosujemy sterydy,
 • przyjmujemy leki, które wzmagają wrażliwość skóry,
 • mamy otwarte rany,
 • i inne, o których powiadomi lekarz w wywiadzie.
Zobacz więcej  Depilacja jako sposób na poprawienie swojego wizerunku

Redukcja tatuaży – ingerencja w tkankę skórną

Wiązka laserowa narusza skórę w miejscu naświetlania, wobec czego tkanka staje się znacznie bardziej wrażliwa na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Po zabiegu należy dokładnie kontrolować zarys tatuażu i skórę wokół.

Może niekiedy dojść do zasinienia skóry czy uszkodzenia naskórka. Ważne jest także stosowanie kremów poleconych przez lekarza wykonującego zabieg. Powstałe strupki ulegną wchłonięciu, a do różnego typu powikłań nie dochodzi zbyt często.

Niepokojące objawy po usunięciu tatuażu – co robić?

Jeśli po usunięciu tatuażu cokolwiek zaczyna nas niepokoić, np. przebarwienia, nadal widoczne cząstki pigmentu czy swędzenie naskórka – powinniśmy zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg. Jeśli to zaniedbamy, bardzo często mogą tworzyć się nieestetyczne blizny zależące od wielkości tatuażu.

Co ważne, nie powinniśmy działać na własną rękę. Laser jest urządzeniem o dużej mocy, a nieprawidłowo użytkowany może wyrządzić nam sporo szkód.

Laserowe usuwanie tatuaży – czy zabieg jest bolesny?

Laserowe usuwanie tatuażu w opinii wielu osób jest nieprzyjemnym zabiegiem. Warto jednak mieć na uwadze, że usuwania tatuażu nie robi się codziennie, a samo wykonanie podskórnego malunku również nie należy do najprzyjemniejszych procesów.

W przypadku tatuaży rozległych, w których cząsteczki pigmentu są rozrzucone na dużym obszarze skórnym, zabieg niekiedy może być bolesny.

W przypadku niewielkich tatuaży stosuje się znieczulenie miejscowe, wobec czego działanie lasera jest praktycznie nieodczuwalne. Boleśniej i trudniej usuwa się tatuaże o dużych rozmiarach.

Co łatwiej usunąć: tatuaże profesjonalne, kolorowe tatuaże, makijaż permanentny czy amatorskie tatuaże?

Jeśli mowa o tatuażach amatorskich, to bardzo często są one wykonane w sposób chaotyczny. Możliwość usunięcia ich jest ograniczona.

Rozbite drobinki barwnika znajdują się na różnych poziomach naskórka, przez co ich usuwanie jest technicznie trudniejsze. Makijaż permanentny jest nie tylko łatwiej usunąć, ale przede wszystkim skorygować.

Jeśli tatuaż jest wykonany poprawnie, to cząsteczki rozbite laserowo cząsteczki pigmentu ulegają samoistnemu wchłonięciu. Z tego względu profesjonalne tatuaże średnio łatwiej usunąć, niż nieumiejętnie wykonane prace amatorskie.

Zobacz więcej  Tłusta substancja produkowana w gruczołach łojowych - czym dokładnie jest Sebum?

O czym warto pamiętać przed sesją usuwania tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu może trwać kilkadziesiąt minut, mówiąc o tylko jednej sesji w gabinecie. Warto zatem przygotować się psychicznie do zabiegu usunięcia tatuażu. Należy również być w pełni zdrową osobą, bez chorób przewlekłych czy innych problemów, w szczególności związanych z kondycją skóry (także, gdy posiadamy choroby tkanki łącznej).

Jeśli nasza tkanka będzie naruszona i zbyt wrażliwa (np. przesadnie opalona skóra, która ma kolor czerwony), lekarz może odmówić laserowego usuwania tatuaży. Dużo zależy także od tego, jaki rodzaj tatuażu posiadamy. Jeśli chcemy usunąć tatuaż z dużej połaci skóry – lekarz nie zawsze będzie zalecał tego typu rozwiązanie.

Mniej inwazyjny tatuaż. Alternatywy dla tradycyjnych rodzajów tatuaży

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie jest sam w sobie przyjemny. Dodatkowo jest to proces kosztowny, zarówno w kontekście czasu, jak i pieniędzy. Warto zatem przemyśleć całe przedsięwzięcie jeszcze przed etapem wykonania tatuażu. Niekiedy bowiem może się okazać, że całkowite zlikwidowanie podskórnego pigmentu jest niemożliwe.

Inne rodzaje tatuaży

Do uzyskania oczekiwanego efektu wizualnego może dojść w przypadku wykonania biotatuażu czy tatuażu z henny. Są to mniej inwazyjne metody upiększania naszej skóry. Tego typu tatuaż jest może być mniej widowiskowy i słabiej widoczny na ciemniejszych fototypach skóry – stanowi jednak bezpieczniejszą alternatywę.

Pielęgnacja tkanki po rozbiciu pigmentu – podstawowe rady

Usunięcie tatuażu wiąże się z koniecznością dodatkowego dbania o skórę. Nowoczesne lasery, jakimi dysponuje współczesna medycyna estetyczna, nie ingerują tak mocno w tkankę, jak metody chirurgiczne. Nie oznacza to jednak, że w trakcie zabiegu laserowego nie może dojść do pewnych problemów.

Najczęściej na skórze, kilka dni po zabiegu, tworzą się łatwo gojące strupki i przebarwienia, które dosyć szybko samoistnie znikają. Może dochodzić także do powstawania blizn. Z uwagi na to powinniśmy zadbać o skuteczną i efektywną pielęgnację skóry po zabiegu laserowego usuwania tatuażu. Poleca się stosowanie specjalnych kremów nawilżająco-ochronnych.

Usuwanie tatuażu – kiedy nie jest możliwe?

Do laserowego usuwania tatuażu nie może dojść w przypadku występowania przeciwwskazań u pacjenta. Jeśli tatuaż jest zbyt rozległy, to laser nie będzie mógł skutecznie przeprowadzić rozbicie barwnika podskórnego.

Przed wykonaniem zabiegu wykonuje się próbę laserową, po której osoba w gabinecie jest bacznie obserwowana czy nie dochodzi do zmian skórnych w naświetlanym obszarze.

Wirusa opryszczki, widocznego na skórze, również lekarz zakwalifikuje do elementu wykluczającego zabieg. Laser, podczas usuwania koloru, emituje światło o bardzo dużej mocy (tzw. laser Q-switch), które może być drażniące dla osoby na której wykonuje się zabieg.

Zobacz więcej  Ptoza: Przyczyny, Leczenie i Opadająca Powieka - Wszystko, co musisz wiedzieć o opadnięciu powieki górnej i porażeniu mięśni powieki oka

Jakie ryzyko jest związane z nieprecyzyjnym usuwaniem tatuażu?

Usuwanie tatuażu niesie za sobą ryzyko powstawania blizn, zmian skórnych i podrażnień. Nie zawsze również udaje się usunąć tatuaż w całości (szczególnie w przypadku rozległych powierzchniowo tatuaży). Laser może być także elementem uczulającym i drażniącym, wobec czego pacjent musi przejść wcześniej próbę laserową.

Chcę zredukować tatuaż. Jakie mam szanse na powodzenie?

Mimo tych niedogodności ok. 90% zabiegów kończy się sukcesem. Laser wykorzystuje się także do redukowania makijażu permanentnego – w tym przypadku operator urządzenia musi uważać, aby laser nie przesunął się na poziom oczu.

Proces powstawania blizn – czy da się go ograniczyć po usuwaniu tatuaży kolorowych?

Tak, należy bezwzględnie przestrzegać zasad związanych z postępowaniem po procesie usuwania tatuaży. Nie należy chodzić na solarium, ani korzystać z kąpieli słonecznych. Warto ograniczyć gorące kąpiele prysznicowe.

Nie testujemy także w tym okresie nowych kosmetyków, w szczególności gdy jesteśmy osobami podatnymi na alergie. Usuwanie tatuażu jest procesem trwale ingerującym w wygląd naszej tkanki.

Warszawa laserowe usuwanie tatuażu – uśrednione ceny Warszawa ul

Pojedynczy zabieg usunięcia tatuażu o niewielkim rozmiarze kosztuje od 200 do 500 złotych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, sesje usuwania tatuaży należy kilkukrotnie powtórzyć. Jeśli chcemy zredukować duży tatuaż, musimy liczyć się z kosztami opiewającymi na minimum kilka tysięcy złotych.

Ile kosztuje zabieg chirurgicznego usuwania pigmentu?

Laserowe usuwanie tatuaży jest metodą, dzięki której następuje laserowe rozbicie barwnika podskórnego. Alternatywą jest m.in. zabieg chirurgiczny, który jest fizyczną metodą usuwania pigmentu.

Jednorazowa wizyta u lekarza, który dokona chirurgicznego cięcia skóry, to wydatek rzędu 600-900 złotych. Usuwanie tatuaży za pomocą innych metod jest nieco tańsze, jednakże efekty mogą być nie do końca zadowalające dla pacjenta.

Laser nanosekundowy – co wyróżnia ten sprzęt do usunięcia tatuażu?

Laser charakteryzuje się wytwarzaniem wiązki, której długość możemy określić w nanosekundach. Urządzenie Q-Switch emituje krótkie impulsy, które są w stanie wniknąć głęboko w strukturę skóry. Są to urządzenia o znacznie większej mocy, niż m.in. standardowe lasery frakcyjne.

Warto jednak pamiętać, że istnieje całkiem spora lista przeciwwskazań do wykonania zabiegu tak mocnym urządzeniem.

Coś za coś – wysoka skuteczność rozbijania pigmentu może być dla niektórych osób niekorzystna ze względu na głębokość penetracji impulsów laserowych.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop