Blog

Trichoskopia – czym sie zajmuje

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Włosy są naszą największą ozdobą. Niezależnie od tego, czy u kobiet, czy mężczyzn. Długie czy krótkie, proste, falujące czy kręcone – nie ma to znaczenia, póki są one mocne i zdrowe, będą robić wrażenie na wszystkich. Dlaczego zatem jedynie stosunkowo niewielka grupa szczęśliwców ma okazję pochwalić się piękną, błyszczą czupryną, bez oznak osłabienia czy nadmiernego wypadania? Co sprawia, że włosy są zdrowe i jak możemy sprawić, aby i nasze takie były?

Przyczyny problemów z włosami

Problemy z osłabionymi i wypadającymi włosami mogą mieć bardzo różne źródła. Na pierwszy rzut oka ciężko ze stuprocentową pewnością określić, z jakim schorzeniem czy przeciwnością się borykamy, jako że bardzo wiele objawów wygląda podobnie w różnych sytuacjach. Przerzedzenie się włosów, tworzenie się zakoli, nadmierne, przedwczesne łysienie – wszystko może być spowodowane skrajnie różnymi problemami.

  • Nieprawidłowa dieta

Do najczęstszych przyczyn kiepskiej kondycji naszych włosów, którą stosunkowo łatwo wyeliminować, jest nieprawidłowe odżywianie się. Składniki, które dostarczamy naszemu organizmowi mają niebagatelny wpływ na stan całego naszego ciała, w tym również włosów. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na spożywane przez nas posiłki i na to, czy zawierają wystarczająco dużo potrzebnych składników odżywczych. Wyeliminowanie z naszego życia papierosów, znacznych ilości alkoholu oraz innego rodzaju używek to oczywiście podstawa, jednak bardzo często ludzie zapominają, jak ważne jest zbilansowanie podstawowych składników naszych posiłków. Szczególnie ważne jest dostarczenie organizmowi elementów bogatych w żelazo i cynk. Jeśli nasza dieta składa się w dużej mierze ze smażonych potraw, szczególnie mięsnych – nie zdziwmy się, że kondycja naszych włosów się pogarsza. Wówczas warto zacząć spożywać duże ilości owoców i warzyw, szczególnie tych zielonych, jak brokuł, kapusta, czy szpinak. Bardzo często przyczyną osłabienia włosów jest także wprowadzenie restrykcyjnej diety odchudzającej, która ogranicza spożycie kalorii oraz stosowanie żywienia jednoskładnikowego, np. ograniczająca białka. Pamiętajmy – dobra dieta, to taka, która będzie odpowiednio zbilansowana i dostarczy naszemu organizmowi wszystkich składników odżywczych. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli to nieprawidłowe żywienie było przyczyną osłabienia włosów, problem zniknie.

  • Nieprawidłowa pielęgnacja

Inną przyczyną wypadania włosów oraz ich osłabienia bardzo często okazuje się być ich niewłaściwa pielęgnacja. Największą szkodę naszym włosom czyni ich nadmierne stylizowanie przy pomocy lokówek oraz prostownic – wysuszają one włosy, sprawiając, że stają się łamliwe i osłabione. Również ich częste farbowanie oraz stosowanie trwałej ondulacji potrafi sprawić, że struktura włosa zostanie naruszona i stanie się bardzo krucha. Wiele złego potrafi także sprawić nieprawidłowy dobór kosmetyku. Jeśli skóra głowy zaczyna piec, pojawiają się przerzedzenia i nadmierne wypadanie włosów, może to oznaczać uczulenie na jeden lub więcej składników zawartych w stosowanych kosmetykach. Chociaż technicznie włosy są tzw. martwą tkanką, to dobór właściwych produktów do ich pielęgnacji będzie miał niebagatelny wpływ na ich wygląd i kondycję. Niewłaściwie dopasowane kosmetyki sprawią, że włosy staną się słabe, łamliwe, a mogą nawet zacząć nadmiernie wypadać.

  • Przyjmowane leki

Niestety bardzo często przyczyną postępującego łysienia jest przyjmowanie konkretnych leków. Powszechnym efektem ubocznym chemioterapii i naświetlania jest osłabienie włosów i ich nadmierne wypadanie. Niektóre leki przyjmowane na leczenie tarczycy również mogą osłabiać strukturę włosa. To samo tyczy się środków przeciwzakrzepowych oraz nieprawidłowo dobranej antykoncepcji hormonalnej.

  • Stres

Kolejnym bardzo powszechnym powodem dla osłabienia włosów oraz ich wypadania jest stres. Dotyka on nas wszystkich i jest nieodłączną częścią życia. Jednakże w sytuacji, kiedy stres jest długotrwały bądź jest efektem gwałtownego, traumatycznego doświadczenia (jak np. śmierć bliskiej osoby) ryzyko osłabienia naszego organizmu, w tym także kondycji włosów, znacznie wzrasta. Obkurczone naczynia krwionośne, które stres wywołuje, prowadzą do znacznego osłabienia mieszków włosowych. Włosy stają się słabe i zaczynają wypadać. W sytuacji, kiedy naszym życiem rządzi ciągły stres i niepokój, warto rozważyć wizytę u specjalisty, który przepisze odpowiednie leki, bądź wskaże, jak radzić sobie z nadmiernymi, negatywnymi emocjami. Istnieją wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne, które potrafią w znacznie obniżyć poziom stresu, warto także skierować swoją uwagę na ćwiczenia fizyczne.

  • Choroby i schorzenia

Jeśli żadna z wymienionych przyczyn nie pasuje do Twojego przypadku, być może cierpisz na schorzenie, którego skutkiem jest nadmierne wypadanie włosów. W przypadku nieprawidłowego odżywiania się i braku odpowiedniej ilości żelaza w diecie, możemy nabawić się anemii, a ta ma niebagatelny wpływ na stan naszego organizmu, w tym także naszych włosów. Stają się łamliwe, przerzedzone i łatwo o ich utratę. Bardzo duży wpływ na wygląd naszej fryzury ma niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. W przypadku niedoczynności włosy stają się cienkie i bardzo suche, natomiast przy nadczynności pojawia się łysienie plackowate bądź uogólnione. Bardzo często problemy z wypadaniem włosów wynikają z tzw. łysienia androgenowego. To choroba występująca u ponad 50% osób po 50 roku życia; naukowcy podejrzewają, że jej występowanie jest dziedziczne. Bardzo powszechną przyczyną wypadania włosów są także wszelkiego rodzaju schorzenia skórne. Należą do nich np. łojotokowe zapalenie skóry, grzybicazapalenie mieszków włosowych czy toczeń rumieniowaty układowy. Z każdą z powyższych chorób należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Zobacz więcej  Bliznasil

Trychologia – co to jest?

Jak widać wypadanie włosów może wiązać się z całą gamą różnych przyczyn. Jak rozpoznać, z jakim przypadkiem musimy się mierzyć i jakie leczenie należy wdrożyć? Na szczęście coraz więcej osób wie, że problem z pogarszającą się kondycją włosów może być objawem poważniejszych schorzeń i szuka pomocy specjalisty. Na wszelkie troski oraz problemy odpowiedź będzie znał trycholog.

Kim jest trycholog?

Trychologia jest dziedziną medycyny zajmującą się problemami z włosami oraz skórą głowy. To specjalizacja łącząca w sobie dermatologię oraz kosmetologię. Trycholog, czyli lekarz specjalizujący się w leczeniu problemów z włosami, będzie jasno umiał określić i wyleczyć wszelkie schorzenia, z którymi przyszło nam się borykać. Trycholog przeprowadza dokładną diagnostykę zarówno stanu włosów, jak i skóry głowy. Dzięki zastosowanym nowoczesnym metodom będzie umiał określić przyczyny, jakie złożyły się na pogorszenie naszego stanu i odpowiednio im zaradzić. Zastosowane zabiegi są dobierane do naszych konkretnych potrzeb, dziki czemu już po niedługim czasie powinny przynieść zadowalające efekty. Do najpopularniejszych procedur badania skóry głowy i włosów należy trichoskopia. Na czym jednak dokładnie polega?

Jak wygląda badanie trychologiczne?

Badanie trychologiczne, czyli trichoskopia jest sposobem na określenie stanu zdrowia oraz kondycji naszych włosów. Dzięki przeprowadzonej trichoskopii lekarz będzie w stanie stwierdzić, co powoduje osłabienie mieszków włosowych, nadmierną utratę owłosienia i wiele innych problemów. Trichoskopia to badanie cyfrowe, które opiera się na technice wideodermoskopii. Oznacza to, że nie ma konieczności pobierania próbek włosów czy skóry, celem ustalenia stanu oraz przyczyn ich słabej kondycji. Zamiast tego trycholog, przy pomocy dermatoskopu, uzyskuje obraz skóry głowy – bada się okolice potyliczne, skroniowe oraz czołowe. Podczas badania uzyskuje się dokładny, odpowiednio powiększony obraz, który poddaje się szczegółowej analizie. Ważne jest dokładnie przyjrzenie się skórze głowy, cebulkom oraz strukturze samych włosów. Dzięki temu specjalista będzie w stanie ocenić, z jaką chorobą mamy do czynienia i będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie, zaś sama procedura jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga długich przygotowań. Lekarz powinien jednak przed jego rozpoczęciem zapoznać się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. W tym celu przeprowadza kompleksowy wywiad dotyczący przyjmowanych leków, diety, stosowanych kosmetyków itd. Oprócz tego trycholog może zlecić wykonanie morfologii i badań hormonów. W ten sposób będzie mieć pełen obraz stanu pacjenta i będzie mógł jeszcze lepiej dobrać odpowiednie leczenie.

Zobacz więcej  Witaminy jakie wybrać aby wzmocnić włosy

Co po badaniu?

W zależności od natury wykrytej przez specjalistę przyczyny pogorszenia kondycji włosów, powinien on wdrożyć odpowiednie leczenie bądź zasugerować zmiany w życiu. Jeśli przyczyny wypadania włosów leżą w złej diecie lub nieprawidłowym doborze kosmetyków, lekarz-trycholog zaleci zdrowsze odżywianie, lub suplementację witamin i minerałów. Jeśli jednak źródło złej kondycji stanowi choroba, trycholog powinien, w zależności od schorzenia, zlecić dalsze badania i wdrożyć właściwe leczenie. Do popularnych zabiegów na różnego rodzaju problemy należą np. oczyszczanie skóry głowy peelingiem, który pomoże usunąć czopy łojotokowe, masaż poprawiający krążenie, oraz stosowanie specjalnego preparatu do mycia skóry głowy. Popularna jest również mezoterapia igłowa, która pobudza cebulki włosowe i sprawia, że włosy rosną znacznie szybciej i stają się zdrowsze. W przypadku schorzeń takich jak łysienie androgenowe bardzo trudno o naturalną metodę pobudzenia włosów do rośnięcia. Dlatego dla osób, które nie wyobrażają sobie utraty bujnej czupryny, wielu lekarzy zaleca zabiegi przeszczepu włosów. Najnowocześniejsze metody oferowane przez profesjonalne salony medycyny estetycznej, takie jak FUE lub przeszczep robotem Artas sprawiają, że efekty zadowalają nawet najbardziej wymagających pacjentów. Nie ma potrzeby, aby rozpaczać nad każdym utraconym włosem. Dzięki profesjonalnym usługom trychologicznym, trichoskopii i indywidualnym podejściu do każdego przypadku, istnieje szansa, że w niedługim czasie odzyskamy gęste i zdrowe włosy, a wraz z nimi – pewność siebie i dobr samopoczucie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop