Blog

Tłuszczak – czym się charakteryzuje? Jak go usunąć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Tłuszczak – czym się charakteryzuje? Jak go usunąć?

Tłuszczak to rodzaj niegroźnego nowotworu tkanki tłuszczowej, który pomimo swojego wyglądu nie stanowi znaczącego zagrożenia dla zdrowia i życia. Traktowany jedynie jako defekt wizualny, może stopniowo powiększać swój rozmiar wraz z upływem czasu. Pojawia się zarówno pojedynczo, jako jednostkowa zmiana, jak i również w większej grupie. Tłuszczaki występują w zasadzie w każdym miejscu na ciele, choć szczególnie często spotykane są one na tułowiu oraz okolicy narządów wewnętrznych. Ogólnie niegroźne, są znaczącym problemem estetycznym, dlatego też warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nim radzić. Jaki sposób jest najlepszy, aby je usunąć?

Tłuszczak – czym charakteryzuje się ta zmiana?

Tłuszczak to łagodny guz tłuszczowy, który umiejscawia się w tkance podskórnej. Zdecydowanie najczęściej zaobserwować możemy go w obrębie tułowia, jednak nie jest to najczęstsze miejsce jego pojawienia. Poza swoją fizyczną obecnością nie wywołuje żadnych zmian zapalnych, nie wpływa na wygląd skóry, jak również nie powoduje bólu. Z tego powodu najczęściej jest bagatelizowany przez pacjentów, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Wraz ze swoim rozwojem może powoli powiększać swoją objętość, także do uzyskania znacznych rozmiarów. Nieleczone tłuszczaki powodują znaczny dyskomfort, który wymaga podjęcia specjalistycznych działań pod okiem lekarza.

Warto podkreślić, że tłuszczaki charakteryzowane są jako nowotwór, nie mają wpływu na stan zdrowia pacjenta, nie mają zdolności naciekania oraz nie powodują tworzenia przerzutów odległych. Pomimo tego, iż są widocznym defektem kosmetycznym, nie posiadają charakteru złośliwego oraz nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.

Tłuszczak w tkance podskórnej – jak wygląda?

Tłuszczak to zmiana charakteryzująca się najczęściej owalnym kształtem, widzianym na powierzchni skóry, który może mieć różne rozmiary – od kilkudziesięciu milimetrów, nawet do kilku centymetrów. Ich wzrost związany jest nierozerwalnie z ich rozwojem, dlatego też nie należy aż nadto obawiać się powiększania zmiany i zastosować odpowiednie leczenie tłuszczaków.

Tłuszczak zaliczany jest do łagodnych nowotworów widoczny w postaci guzka wypełnionego tkanką tłuszczową. Dzięki temu jest on często mylony z innymi zmianami skórnymi, takimi jak włókniaki czy kaszaki, od których jednak znacząco się różni zarówno pod względem umiejscowienia, jak również specyfiki. Jego charakterystyczną cechą jest bardzo powolny rozwój, połączony z możliwością uzyskania przez niego znacznych rozmiarów. Wyróżniamy kilka rodzajów tłuszczaków, które cechują się odmienną budową czy charakterem.

Zobacz więcej  Problematyka i pielęgnacja prosaków u noworodka: Jak wyglądają prosaki na twarzy niemowlaka?

U kogo i gdzie najczęściej pojawiają się tłuszczaki?

Najczęściej tłuszczak występuje w obrębie pleców, karku, ud, brzucha czy tułowia. Jest to schorzenie charakterystyczne na ogół dla osób po ukończeniu 40 roku życia, niemniej jednak może pojawiać się również u osób młodszych oraz dzieci. Jest to guz nowotworowy mający łagodny charakter, który nie jest znacznym zagrożeniem dla zdrowia, niemniej jednak w tym przypadku ważna jest obserwacja własnego ciała oraz podejmowanie właściwych działań profilaktycznych. Warto pokreślić, iż niektóre zmiany wymagają specjalistycznego leczenia.

Leczenie tłuszczaków – jak przebiega?

Najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia tłuszczaków jest zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W tym celu wykonywane jest niewielkie nacięcie skóry, a następnie wyłuszczenie zmiany chorobowej i zaszycie rany. Dzięki temu tłuszczaki zostają całkowicie usunięte, co zapobiega ich dalszemu rozwojowi i rozrostowi. Następnie na podstawie badania histopatologicznego oceniany jest ich charakter i bezpieczeństwo.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Tłuszczak to zmiana, która nie posiada jednoznacznie określonych przyczyn powstawania. Są one więc przyjęte umownie. Najczęściej specjaliści zauważają je u osób po przebytych zapaleniach i infekcjach, na skutek działania schorzeń, jak również pojawiają się jako rezultat wydalanych cząsteczek tłuszczowych przez układ immunologiczny.

Ryzyko występowania tłuszczaków wzrasta u osób, u których w rodzinie pojawiały się zmiany nowotworowe. Duże znaczenie mają więc predyspozycje genetyczne, ale nie tylko. Wśród najczęściej spotykanych przyczyn pojawienia się tłuszczaków wyodrębniono pewne czynniki ryzyka, jakimi są:

 • wiek występowania wzrasta pomiędzy 40 a 60 rokiem życia,
 • przebyte nowotwory u pacjenta lub u członków rodziny,
 • nadwaga,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • rzadkie zespoły chorobowe mające wpływ na rozwój tłuszczaków (np. choroba Madelunga, Dercuma, Cowdena, zespół Gardena.),

Tłuszczak – jakie są jego objawy?

Tłuszczak to zmiana pojawiająca się na ciele lub w okolicach narządów wewnętrznych, która na ogół nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych. Niemniej jednak w jej przypadku może pojawić się odczuwalny niewielki dyskomfort, występujący na skutek ucisku guza na tkanki. Pomimo tego skóra w tym miejscu nie posiada żadnych znamion stanu zapalnego, jak również nie zmienia swojego wyglądu. Tłuszczak rozwija się łagodnie i stopniowo, na pierwszy rzut oka przypominając inne łagodne zmiany. Niemniej jednak jego pojawienie może być związane z różnymi odczuwanymi i widocznymi dolegliwościami, takimi jak:

 • obrzęk,
 • wystąpienie wysokiej temperatury,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • niedokrwistość,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • dolegliwości bólowe w obszarze zmiennym chorobowo,
 • problemy z nerkami,
 • problemy z oddychaniem itd.
Zobacz więcej  Retix C - niezawodna kuracja odmładzająca

Na ogół w przypadku osób mających do czynienia z tłuszczakiem nie występują objawy ogólne takie jak podwyższona temperatura czy obniżone samopoczucie. Jednak w ich przypadku może dojść do sytuacji, w której zmiany te będą wpływać na zdrowie, a nawet życie, szczególnie gdy pojawiają się one w obszarze narządów wewnętrznych. Dlatego też zmiany chorobowe umiejscowione na wątrobie mogą być przyczyną żółtaczki, natomiast te pojawiające się na nerkach będą zaburzać ich prawidłową pracę. W tym przypadku nie warto więc bagatelizować tych problemów zdrowotnych, stawiając na odpowiednie zdiagnozowanie tłuszczaków oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Rodzaje tłuszczaków – tłuszczaki i ich podział

Z uwagi na charakterystyczną budowę oraz charakterystykę tych zmian, wyróżnić możemy następujące rodzaje tłuszczaków, takie jak:

 • lipoma – jest to pojedyncza zmiana, wyczuwalna poprzez dotyk. Cechuje ją prosta budowa, jest zbudowana z komórek tłuszczowych.
 • agiolipoma – jest to rodzaj zmian z widocznymi gołym okiem naczynkami krwionośnymi na jego powierzchni.
 • myolipoma – to zmiana posiadająca wiele komórek mięśniowych.
 • tłuszczak z komórek wrzecionowatych – jest to zmiana z widocznymi naczynkami krwionośnymi.
 • lipoblastoma – zmiana pojawiająca się u niemowląt i małych dzieci,
 • zimowiak – jest to zdecydowanie rzadko spotykany rodzaj tłuszczaka, pojawiający się u niemowląt i bardzo małych dzieci.

Leczenie tłuszczaków – jak przebiega?

Niestety, w przypadku tych zmian nie ma skutecznego sposobu na usunięcie ich w sposób naturalny czy też z wykorzystaniem domowych sposobów. Do leczenia tłuszczaków najczęściej wykorzystywane są metody chirurgiczne i zabiegowe. W zależności do wybranej pozycji będą one różnić się między innymi swoją inwazyjnością. Dodatkowo coraz większą popularnością cieszy się metoda polegająca na ostrzykiwaniu zmiany sterydami.

Najczęściej stosowaną metodą na trwałe usunięcie nagromadzonej tkanki tłuszczaka jest zabieg chirurgiczny. Jest on stosunkowo prosty i nie wymaga hospitalizacji czy długiej rekonwalescencji. Może być wykonany zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak również ogólnym – w zależności o wielkości zmiany, jej umiejscowienia czy charakteru. Ponadto nie niesie za sobą żadnego ryzyka.

Zobacz więcej  Efekt botoxu na włosach

Tłuszczaki – ostrzykiwanie zmiany chorobowej sterydami

Skutecznym sposobem na pozbycie się tłuszczaków w sposób niechirurgiczny jest ostrzykiwanie zmiany chorobowej sterydami. Podczas tego zabiegu aplikowany jest lek w formie iniekcji bezpośrednio do chorobowej zmiany, co powoduje jej znaczne zmniejszenie. Jest to odpowiednie rozwiązanie w przypadku niewielkich, niepowiększających się tłuszczaków.

Jest to zdecydowanie najmniej inwazyjna metoda leczenia, która zapewnia szybko widoczne rezultaty. Niemniej jednak w ten sposób niemożliwe jest poddanie próbki do badań histopatologicznego, jak również całkowite usunięcie zmiany. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się chirurgiczne wycięcie tłuszczaka.

Tłuszczak – rodzaj nowotworu z tkanki tłuszczowej

Tłuszczaki to zmiany o charakterze nowotworowym, charakteryzujące się powolnym wzrostem, których występowanie trudno przewidzieć. Nie ma jednoznacznie określonych symptomów, które wpływają na możliwość ich pojawienia się. Pojawiają się w obrębie tkanki podskórnej, są widoczne gołym okiem, mogą objawiać się także w postaci złego samopoczucia czy drażliwości tych okolic. Najczęściej tłuszczak występuje jako widoczne wybrzuszenie, czyli guz tłuszczowy. Na szczęście nie jest groźny, jednak jego powiększenie oraz rozrost może wymagać podjęcia odpowiedniego leczenia. Ryzyko wystąpienia tłuszczaków wzrasta z wiekiem, najczęściej dotyczy osób po 40 roku życia oraz starszych.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop