Blog

Tłusta substancja produkowana w gruczołach łojowych – czym dokładnie jest Sebum?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Tłusta substancja produkowana w gruczołach łojowych – czym dokładnie jest Sebum?

Jeśli masz skłonność do trądziku, to zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jaki olej produkuje Twoja skóra. Tak, mówimy o sebum. Ale czy wiesz, czym ono dokładnie jest? I co ważniejsze, jakiś pomysł jak się go pozbyć? Zasadniczo, usuwanie nadmiaru sebum może zmniejszyć swój trądzik – i to jest nazwa gry! I aby pomóc Ci to zrobić właśnie tutaj wyjaśniamy, co sebum jest, co można zrobić, aby zmniejszyć produkcję sebum i jak można oczyścić sebum z porów.

Co to jest sebum?

Sebum to naturalny olej produkowany przez Twoją skórę. Składa się w około 57% z kwasów tłuszczowych, 26% z wosków (tłuszczów stałych), 12% z tłustych tłuszczów skwalenowych i 4,5% z tłuszczów cholesterolowych. Pozostałe 0,5% to cukry i różne inne cząsteczki.

Gdzie jest produkowane SEO?

Sebum jest wytwarzane przez gruczoły wbudowane w skórę, zwane gruczołami łojowymi. Gruczoły te wydzielają olej z otworów w skórze na powierzchnię. Zazwyczaj dzieje się to przez mieszki włosowe, ale nie zawsze. Gruczoły łojowe znajdują się na całej skórze Twojego ciała z wyjątkiem dłoni i podeszwy stóp. Posiadanie tam łoju sprawiłoby, że chodzenie i trzymanie się czegokolwiek byłoby o wiele bardziej niebezpieczne!

Niektóre obszary Twojego ciała mają więcej gruczołów łojowych niż inne. Na przykład na rękach i nogach jest ich mniej, natomiast na twarzy najwięcej. W niektórych częściach twarzy na centymetr kwadratowy skóry może przypadać nawet 900 gruczołów łojowych.

Co robi Sebum

Sebum działa jak ochronna warstwa nawilżająca dla Twojej skóry. Gdy gruczoły łojowe wydzielają sebum, gromadzi się ono na powierzchni skóry i tworzy barierę ochronną. Chroni skórę i włosy przed utratą wilgoci. Natłuszcza również skórę, aby zmniejszyć uszkodzenia spowodowane przez przedmioty ocierające się o skórę. Pomyśl o sebum jako o naturalnym środku nawilżającym Twojego ciała.

Istnieją również dowody na to, że sebum może mieć właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. I że może nawet uwalniać feromony. Badania są w toku.

Jak sebum powoduje powstawanie plam. Nadmiar sebum

Chociaż sebum jest dobre dla Twojej skóry, może również blokować mieszki włosowe. Mieszki włosowe (zwane również porami) to struktury w skórze, z których wyrastają włosy. Są to w zasadzie otwory w skórze, które mogą zostać zablokowane. Jest to bardziej prawdopodobne na obszarach skóry z dużą ilością sebum i kiedy sebum miesza się z potem, martwymi komórkami skóry, wszelkimi produktami, których używasz, kurzem, zanieczyszczeniami powietrza, pyłkami i wszystkim innym, z czym styka się Twoja skóra.

Etap 1: Zablokowany por może utworzyć biały lub czarny wągier. Jest to etap 1 plamek. Czarna część zaskórnika to rzeczywista blokada, podczas gdy biały zaskórnik to zatkany por, który jest przykryty.

Zobacz więcej  Przeszczep włosów metodą FUE

Etap 2: Etap 2 następuje, gdy bakterie żyjące na twojej twarzy zaczynają żywić się sebum i martwym naskórkiem, jak również wszystkimi innymi rozkosznymi substancjami, które sebum uwięziło. Gdy bakterie odżywiają się i mnożą, twój układ odpornościowy rozpoznaje i atakuje infekcję bakteryjną. W ten sposób powstaje stan zapalny i ropa (ropa jest głównie mieszaniną martwych bakterii i białych krwinek), co daje czerwone plamy wypełnione ropą.
Etap 3: Etap 3 plam – co zwykle myślimy o bardziej poważnym trądziku – dzieje się, gdy infekcja bakteryjna w mieszkach włosowych rozprzestrzenia się i wchodzi głębiej w skórę. W ten sposób powstają większe i bardziej uporczywe plamy z większą ilością ropy – jak krosty i cysty.

Jak zmiejszyć wydzielanie Sebum. Nadmiar łoju skórnego

Plamy i trądzik są bardziej prawdopodobne na obszarach skóry, na których występuje nadmierne wydzielanie sebum – najczęściej na twarzy podczas wzmożonej produkcji sebum. Zmniejszenie ilości sebum produkowanego przez gruczoły łojowe może zmniejszyć trądzik i sprawić, że prawdopodobieństwo pojawienia się plam będzie mniejsze. Spróbuj następujących rzeczy:

Jedzenie zdrowszej diety: Pokarmy, które zakłócają poziom cukru we krwi i powodują skoki insuliny są związane z wyższym poziomem produkcji sebum. Ogólnie rzecz biorąc są to pokarmy zawierające cukier i te bogate w proste węglowodany. Mówimy tu o białym chlebie, białym ryżu i makaronie.

Pokarm a nadmierna produkcja sebum

Pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych są również związane z wyższym poziomem sebum. Obejmuje to tłuste mięso, nabiał i fast foody. Ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie tych pokarmów i zastąpienie ich produktami pełnoziarnistymi, owocami, warzywami, roślinami strączkowymi, niskotłuszczowym nabiałem i chudymi kawałkami mięsa może pomóc w obniżeniu produkcji sebum.

Kontroluj swoje hormony: Hormony (w tym testosteron) regulują ilość produkowanego przez gruczoły łoju. Wysoki poziom lub wahania poziomu hormonów są związane ze zwiększoną ilością sebum.
Jeśli masz chorobę, która wpływa na poziom hormonów, leczenie jej (i trzymanie się leczenia) może zmniejszyć poziom sebum. Jeśli stosujesz terapię hormonalną (np. terapię testosteronem) i masz problemy z tłustą skórą, zmiana marki lub formy terapii na inną może pomóc. Zmniejszenie dawki, jeśli to możliwe, również może pomóc.

Stosowanie leczenia na receptę: Możesz stosować leki na receptę, aby zmniejszyć ilość sebum produkowanego przez Twoje gruczoły. Należą do nich Roaccutane i Isotretinoin.

Jak oczyścić pory z sebum? Skóra z nadmiarem sebum

Zmniejszenie ilości wydzielanego przez gruczoły łoju to jeden ze sposobów walki z trądzikiem. Ale oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum może również pomóc w walce z plamami. Spróbuj:

Przyjęcie codziennej rutyny w pielęgnacji skóry: Codzienne mycie skóry odpowiednimi produktami może usunąć nagromadzone sebum i inne substancje (martwe komórki skóry i kurz), które mogą zostać uwięzione w sebum. Stosuj raczej ciepłą niż gorącą wodę, unikaj mydeł, używaj toniku i zakończ mycie nietłustym kremem nawilżającym. Przeczytaj więcej o pielęgnacji skóry trądzikowej.

Zobacz więcej  Przepuklina żołądka - czym się charakteryzuje oraz jak wygląda leczenie?

Bibułka lub płatki kosmetyczne: W lokalnej aptece lub supermarkecie możesz znaleźć szereg produktów typu blotting i płatków z lekami, które zostały zaprojektowane tak, aby nasiąkać lub usuwać nadmiar sebum ze skóry.

Czym jest skóra tłusta? Nadmierne wydzielanie sebum

Zewnętrzna warstwa skóry jest chroniona przez barierę lipidową – składa się ona z lipidów pochodzących z łoju wytwarzanego przez gruczoły łojowe, które utrzymują razem martwe komórki skóry. Ta bariera lipidowa zapobiega przedostawaniu się do środka populacji i substancji drażniących, a także wydostawaniu się wody i dobrych rzeczy.

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum

Przetłuszczanie się skóry jest więc częścią naturalnego porządku – wszystko zależy od ilości oleju. Jeśli więc masz problem z tłustą skórą, to dlatego, że Twoje gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum (oleju), który następnie osadza się na powierzchni skóry i zatyka pory, zatrzymując martwe komórki skóry, brud i zanieczyszczenia. Może to prowadzić do zakleszczenia się bakterii, a w konsekwencji do powstania trądziku i wyprysków. Skóra tłusta to powszechny typ skóry, który leczy się poprzez regulację produkcji oleju i pozbycie się jego nadmiaru.

Chociaż możesz używać bibułek, nie rozwiąże to podstawowego problemu. Skóra tłusta potrzebuje składników, które:

 • Regulują produkcję oleju
 • Oczyszczają skórę z nadmiaru oleju, wnikając głęboko w pory
 • Radzą sobie z wypryskami
 • Odpowiadają na wrażliwość spowodowaną wypryskami i stanami zapalnymi
 • Nawilżają skórę i zastępują utraconą wodę

Jakie są korzyści z aloesu dla twojej tłustej skóry?

Zapakowany wewnątrz swoich liści posiada dwanaście witamin, dwadzieścia minerałów, osiemnaście aminokwasów i ponad dwieście fitoskładników i aktywnych związków roślinnych. Obejmują one:

 • Jego naturalne właściwości ściągające – które pomagają wchłonąć ten nadmiar oleju i innych zanieczyszczeń z porów i na skórze
 • Auksyny i Gibbererllins to dwa hormony w aloesie, które dają mu swoje właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc blizny i znaki pozostawione przez trądzik
 • Nawodnienie – jego wysoka zawartość wody pomaga nawilżyć skórę tłustą – tak, to prawda – skóra tłusta nadal może być odwodniona!
 • Witamina A, C i E, które są przeciwutleniaczami i pomagają odżywiać tłustą skórę – kiedy pory są zablokowane, może to powstrzymać dobre samopoczucie w skórze – aloes może zastąpić niektóre bardzo potrzebne składniki odżywcze.
 • Jego żelowe nawilżenie – jest niekomedogenny, więc nie blokuje porów, ale lekko nawilża.

Używanie naturalnego aloesu z liści, a gruczoły łojowe

Aby uzyskać dostęp do żelu aloesowego z liści rośliny należy:

 • Wybrać jeden lub dwa liście z rośliny i odciąć tuż przed użyciem.
 • Umyć dobrze liście zimną wodą.
 • Użyj ostrego noża, aby przeciąć liść pionowo.
 • Ostrożnie wyciągnij półprzezroczysty żel ze środka liścia.
 • Umieść ten żel w szczelnym pojemniku, aby uniknąć utleniania.
 • Weź ilość żelu potrzebną do natychmiastowego użycia i zamknij słoik dla ochrony.
 • Stosuj bezpośrednio lub zmieszaj z innymi naturalnymi składnikami, takimi jak olejek z drzewa herbacianego, sok z cytryny lub owies, aby uzyskać naturalny produkt do pielęgnacji skóry.
Zobacz więcej  Azzalure - widoczne wygładzenie zmarszczek

Dlaczego oczyszczanie skóry jest tak ważne

Zastanów się, na co narażona jest Twoja skóra w ciągu dnia. Począwszy od makijażu i potu, a skończywszy na cząsteczkach znajdujących się w środowisku, Twoja skóra nieuchronnie musi stawić czoła wielu zewnętrznym agresorom. Codzienne oczyszczanie twarzy usuwa z niej każdy najmniejszy ślad brudu, nadmiar oleju, zanieczyszczenia i niepożądane komórki skóry.

Oczyszczanie jest pierwszym etapem wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych i przynosi wiele korzyści. W przypadku braku właściwego oczyszczania, zanieczyszczenia gromadzą się na powierzchni skóry i mogą potencjalnie przyczyniać się do powstawania wyprysków, odwodnienia i starzenia się skóry.

Zachowaj czystą skórę

Aby chronić się przed szkodliwym działaniem środowiska, skóra produkuje sebum. Chociaż sebum jest korzystne dla skóry, to jeśli pozostaje na niej zbyt długo bez oczyszczenia lub jeśli na jej powierzchni znajduje się nadmiar oleju, może mieszać się z pozostałościami nagromadzonymi na skórze. Może to spowodować rozszerzenie porów i zablokowanie mieszków włosowych, zatrzymując sebum i umożliwiając bakteriom wniknięcie w głąb skóry, co prowadzi do stanów zapalnych, trądziku oraz tłustej i pozbawionej blasku cery.

Zwiększanie nawilżenia

Regularne oczyszczanie twarzy jest również ważnym czynnikiem pomagającym skórze utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Odwodniona skóra wygląda i sprawia wrażenie szorstkiej, pomarszczonej i postarzonej. Oczyszczanie pomaga kontrolować poziom pH skóry, umożliwiając zatrzymanie odpowiedniej ilości wody i produktów, co zapewnia właściwe nawilżenie skóry.

Zachowaj młody wygląd

Każdego dnia Twoja skóra się starzeje. Zanieczyszczenia i toksyny środowiskowe mogą przyspieszyć proces starzenia, a bardzo prosty proces oczyszczania skóry jest doskonałym sposobem na pozbycie się wszystkich niechcianych cząsteczek i stymulację wewnętrznych procesów, które zwalczają starzenie się, w tym zmarszczki, brak napięcia, pigmentację i matowość.

Zwiększona skuteczność produktu

Bez oczyszczania, Twoja skóra będzie pokryta grubą warstwą brudu i zanieczyszczeń, co może utrudniać prawidłowe wnikanie w skórę i działanie zastosowanych na niej składników aktywnych. Oczyszczanie porów przygotuje skórę na przyjęcie innych produktów do pielęgnacji, a tym samym sprawi, że będzie ona bardziej podatna na kolejne zabiegi, takie jak złuszczanie, maseczki, serum i kremy nawilżające, aby uzyskać maksymalną skuteczność.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop