Blog

Szansa na włosy jak sprzed chemioterapii

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Kiedy lekarz diagnozuje u swojego pacjenta nowotwór, świat człowieka wywraca się do góry nogami. Niemal każdy wie, z czym to jest powiązane. Najbliższe miesiące życia skoncentrowane są wyłącznie na walce o powrót do zdrowia. Konieczne jest podjęcie skomplikowanego leczenia, które bardzo często opiera się na chemioterapii. Ten sposób leczenia usilnie kojarzy się ze stopniową utratą lub przerzedzeniem włosów po chemioterapii. U wielu osób, po zakończonym leczeniu, włosy odrastają wyłącznie częściowo. Po takim wysiłku psychicznym i fizycznym, osoby po leczeniu onkologicznym marzą wyłącznie o powrocie do normalności. Zwyczajnego życia oraz dawnego wyglądu. Naukowcy nieustannie opracowują nowe technologie, które umożliwiają przywrócenie dawnego wyglądu włosów. Najbardziej uznaną metodą jest przeszczep włosów metodą FUE. Co więcej, polecają go także lekarze u swoich pacjentów, którzy na skutek leczenia onkologicznego nie nie mogą cieszyć się dawnym wyglądem włosów.

Jak chemioterapia wpływa na włosy?

W trakcie leczenia onkologicznego, niezwykle cenne jest podawanie chemioterapii. W tych środkach znajdują się cytostatyki, które charakteryzują się niszczeniem komórek nowotworowych. Skutkiem ubocznym ich działania jest także negatywny wpływ na zdrowe komórki ciała, w tym również na mieszki włosowe. Komórki włosów nie są odporne na toksyczność cytostatyków. W następstwie, u osób przyjmujących chemioterapię dochodzi do nadmiernego i stałego wypadania włosów. Cytostatyki oddziałują na wszystkie mieszki włosowe, nie tylko te umiejscowione na głowie. Szkodzą również brwią, rzęsom oraz włosom łonowym. Utrata włosów jest bardzo szybkim efektem przyjmowania chemioterapii. W  niektórych przypadkach włosy całkowicie wypadają już w przeciągu 7 dni. Zamiast skupić się na szybkiej rekonwalescencji, pacjenci zamartwiają się późniejszym odrostem utraconych włosów, a także ich kondycją po wyzdrowieniu. Skończenie leczenia wiąże się z odrastaniem włosów, jednak nie zawsze posiadają dawny wygląd z uwagi na uszkodzenie cebulek włosów. Silne uszkodzenie sprawia, że nie wszystkie włosy odrastają lub tylko w pewnym stopniu. Po skończonej chemioterapii, pacjenci dostrzegają ponadprzeciętne przerzedzenie włosów na czubku głowy lub są o wiele słabsze niż były przed chorobą. 

Zobacz więcej  Wypełnienie warg sromowych większych - dla kogo i jak to działa ?

Przeszczepienie włosów po chemioterapii

Ogromnym powodzeniem u byłych pacjentów onkologicznych, cieszy się przeszczep włosów metodą FUE, czyli Follicular Units Extraction. Znajduje on również zastosowanie u osób, które borykają się z innych przyczyn z częściowym łysieniem. Podstawą do rozpoczęcia przeszczepu włosów tą metodą jest całkowite zakończenie leczenia onkologicznego oraz odrost chociażby części włosów, które będą służyły do transplantacji. Transplantacji włosów metodą FUE nie można wykonać osobom, u których po zakończonym leczeniu nie doszło do odrostu włosów. 

Podczas wykonywania transplantacji włosów w ramach metody FUE, lekarz dokonuje pobrania pojedynczych zespołów mieszków włosowych. Odbywa się to przy pomocy metalowej sztancy. Za powodzeniem zabiegu odpowiadają umiejętności operatora, który musi dokonać pobrania koniecznych struktur włosa, przede wszystkim komórek macierzystych, które pozwalają na dalszy wzrost włosa. Umiejętne pobranie komórek macierzystych odpowiada za wzrost włosa w przyszłości, co przekłada się na efektywność zabiegu w przyszłości. Największą zaletą transplantacji włosów przy wykorzystaniu metody FUE jest pełne bezpieczeństwo oraz przewaga w uzyskiwanych efektach w porównaniu do klasycznego sposobu FUF. Metoda FUE działa w oparciu o minimalizowanie oznak działań specjalistów. Blizny, które powstały na skutek przeprowadzonego przeszczepu są niemalże niedostrzegalne, a dodatkowo proces gojenia ran następuje o wiele szybciej.

Konieczne przygotowania przygotowujące do przeszczepu włosów metodą FUE

Dopuszczenie do zabiegu przeszczepów włosów przy wykorzystaniu metody FUE, wymaga przeprowadzenia szeregu czynności poprzedzających, które w przyszłości rzutują na uzyskiwane efekty. W pierwszej kolejności, lekarz prowadzący zleca wykonanie określonych badań, które kwalifikują pacjenta do transplantacji włosów. Specjalista określa, na ich podstawie, czy stan zdrowia umożliwia przeprowadzenie zabiegu. Termin zabiegu wyznaczany jest w późniejszym czasie niż ma miejsce konsultacja. Konieczne jest zachowanie dwutygodniowej przerwy, przed planowaną datą zabiegu, w przyjmowaniu aspiryny oraz innych leków, które zawierają w sobie kwas acetylosalicylowy. Co najmniej na jeden dzień przed zabiegiem, należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz mocnej kawy, ponieważ wpływa to niekorzystnie na ciśnienie oraz krążenie krwi w organizmie. Należy pamiętać, aby na zabieg przeszczepienia włosów zabrać ze sobą okrycie głowy, które będzie można założyć podczas powrotu do domu. Nakrycie głowy nie powinno dodatkowo podrażniać skóry głowy, a jednocześnie chronić przed czynnikami atmosferycznymi.

Zobacz więcej  Fue rewolucyjna metoda w przeszczepie włosów

Jak przebiega zabieg przeszczepu włosów metodą FUE?

Wiele osób obawia się dokonania przeszczepu włosów z uwagi na krążące legendy o ogromnym bólu, który towarzyszy w trakcie zabiegu. Okazuje się, że te opowiastki nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W gruncie rzeczy, dla komfortu pacjenta, przed przystąpieniem do transplantacji, podaje mu się znieczulenie miejscowe. W rezultacie sam przeszczep nie charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi. Specjalista już na konsultacji dokładnie ocenia stan owłosienia. Wówczas typuje dwa miejsca. Pierwsze określane jest jako okolica dawcza, czyli lokalizacja na ciele, z której będą pobierane włosy do przeszczepu. Drugie, czyli okolica biorcza, stanowi miejsce w którym będą umieszczane przeszczepione włosy. Konieczne jest również udokumentowanie przy pomocy fotografii miejsc z których pobiera i do których umieszcza przeszczepy. Przed właściwym zabiegiem, konieczne jest zgolenie włosów do długości oscylującej pomiędzy 2 a 3 milimetrami, dopiero później można przejść do ich pobierania.

Od podania znieczulenia do przystąpienia do zabiegu musi minąć około 30 minut. Po upływie tego czasu pacjent musi położyć się na brzuchu. Czas zabiegu przeczepienia włosów przy wykorzystaniu metodu FUE nie jest jednakowy dla wszystkich. Zazwyczaj trwa od 2 do 4 godzin. W pierwszej fazie zabiegu ma miejsce pobranie mieszków włosowych. Bardzo ważne jest ich prawidłowe przechowanie do momentu przeszczepu, co minimalizuje ilość obumarłych włosów. W tym celu umieszcza się je w specjalnej lodówce. Kiedy lekarz prowadzący zakończy pobieranie mieszków włosowych, na okolicy dawczej umieszcza specjalny opatrunek. Po zabezpieczeniu miejsca może przejść do fazy najbardziej oczekiwanej przez pacjenta. Wówczas nie zachodzi już konieczność spędzania czasu w pozycji na brzuchu. Dopuszczalna jest już wówczas pozycja zabiegu. Przed dokonaniem transplantacji mieszków włosowych po raz kolejny ma miejsce aplikacja znieczulenia, z tą różnicą, że podaje się je w okolice biorcze.

Zobacz więcej  Różnorodność narośli na skórze: włókniaki, brodawki, guzki i inne rodzaje zmian skórnych

Ostatnim etatem zabiegu transplantacji włosów metodą FUE jest aplikacja na miejsca przeszczepionych włosów specjalnej maści. Z uwagi na golenie włosów do długości 2-3 minimetrów przed samym zabiegiem, zauważalne efekty pojawiają się z czasem. Włos musi posiadać czas na adaptację a następnie zaczynają w swoim tempie odrastać. Dostrzegalne zmiany w owłosieniu skóry głowy dostrzegalne są po upływie od 4 do 6 miesięcy. Jednak satysfakcjonujący rezultat dostrzegalny jest po upływie około roku czasu od zabiegu przeszczepienia włosów.

Jakie są zalety przeszczepu włosów metodą FUE

Nowoczesne metody przeszczepiania włosów posiadają większą listę zalet, ponieważ specjaliści bazują na niedoskonałościach innych metod. W ten sposób dążą do uniknięcia wszystkich niedogodności dla pacjenta. Metoda transplantacji włosów metodą FUE posiada cały szereg zalet, dlatego jest szczególnie polecana przez wielu lekarzy. 

Do najistotniejszych korzyści wynikających z przeszczepienia włosów metodą FUE, można zaliczyć:

  • zredukowanie widoczności blizn w miejscach, z których pobierane są mieszki włosowe
  • zabieg, w przeciwieństwie do innych metod, można przeprowadzić u osób, które posiadają tendencję do samoistnego powstawania blizn przerostowych,
  • dopuszczalne jest wykonanie korekty blizny na owłosionej skórze głowy,
  • metoda posiada bardzo krótki czas gojenia ran po dokonaniu przeszczepu włosów.
  • nie zachodzi konieczność stawienia się na wizycie kontrolnej po wykonanej transplantacji mieszków.

Warto pamiętać, że przeszczep włosów metodą FUE jest jedną z najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych metod. Liczne badania wykazuje, że ten zabieg charakteryzuje się jedną z największych skuteczności u pacjentów po leczeniu onkologiczny. Dodatkowo możliwość powrotu do dawnego wyglądu przynosi im ogromną ulgę i pozbawia dodatkowego stresu w okresie rekonwalescencji. Osoba chora może skupić się na sprawach najbardziej pilnych i ważnych. Transplantacja metodą FUE zyskuje nie tylko pozytywne opinie nie tylko wśród lekarzy i naukowców, ale również u osób, które dzięki niej mogą ponownie wyglądać jak dawniej.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop