Blog

Strzelające pryszcze — jak sobie z nimi radzić?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Strzelające pryszcze — jak sobie z nimi radzić?

Problem z pryszczami na twarzy to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Nie jest tajemnicą, że każdy chciałby się prezentować ładnie, dlatego pojawienie się zmian w obrębie buzi, może skutkować pogorszeniem się samooceny. Zwłaszcza gdy pryszcze dotykają osób w wieku dojrzewania, które często mają problem z akceptacją zmieniającego się ciała. Bardzo poważnym problemem jest nie tylko pojawienie się takich defektów, ale i sposób, w jaki sobie z nimi poradzimy. W przypadku twarzy wyciskanie pryszczy może powodować nie tylko zaczerwienienie, przedłużenie się tego stanu, ale również mogą pojawić się nieestetyczne blizny. W jaki sposób należy podejść do tematu, jakim są pryszcze?

Skąd się mogą brać pryszcze?

Bardzo często powodem powstania tego typu zmian jest nadmiar sebum, ale także długotrwały stres. Oczywiście okres dojrzewania sprzyja powstawaniu pryszczy, ponieważ to właśnie wtedy gruczoły łojowe intensywniej pracują, co może powodować zapchanie mieszków włosowych, co w praktyce oznacza, że powierzchnię skóry mogą pokrywać nieestetyczne zmiany. Wyciskanie pryszczy, które przez wielu jest idealnym rozwiązaniem na szybkie pozbycie się problemu, może sprawić, że pogłębi się on.

Dlatego warto trądzik potraktować jako poważnego wroga, a następnie zastosować przeciw niemu odpowiednią broń. Proces wyciskania pozwala na to, by treść ropną wypchnąć na zewnątrz, jednak może dojść do zanieczyszczeń, czy nawet możliwe jest wniknięcie bakterii do środka. Pojawiające się pryszcze, czy zaskórniki mogą kusić do wyciśnięcia, jednak warto się powstrzymać. Popularnym problemem skórnym są także zaskórniki, które są widoczne w postaci małych czarnych kropek.

Warto pamiętać, że regularna higiena skóry twarzy, peeling, ale także maseczki, które zastygają i można je ściągać, świetnie sobie z nimi poradzą. Pod żadnym pozorem nie można ich wyciskać czy rozdrapywać paznokciami, ponieważ bardzo łatwo o zakażenie. Cały czas warto obserwować swoje ciało, ponieważ jeśli pojawią się jakieś zmiany, należy zareagować w odpowiedni sposób. Złym nawykiem jest nawyk wyciskania, ponieważ często przyczynia się to do powstawania zmian, które obejmują całą twarz.

Trądzik neuropatyczny– do powstania tego trądziku dochodzi w momencie, gdy przez długi czas jesteśmy narażeni na działanie stresu. Dlatego warto uczynić wszystko, by umiejętnie zredukować stres, ale także można się ratować ciepłym kompresem, który rozszerzy pory, tym samym ułatwi ich oczyszczenie. W przeciwnym razie mogą pojawić się pryszcze, ale także może to być początek trądziku. Najczęściej więc warto zastosować zmianę trybu życia, by móc cieszyć się wspaniałą skórą przez cały rok.

Zobacz więcej  Jak pozbyć się cellulitu: poznaj zabiegi, które pomogły zwalczyć cellulit

Trądzik bliznowcowy– często jest zwany młodzieńczym. Ten trądzik pojawia się w wyniku nadmiernego wydzielania sebum. Można zauważyć wtedy nadmiar pryszczy, które mogą pojawiać się zarówno na warzy, jak i na plecach. Ogromne znaczenie ma stosowanie preparatów, które są przeznaczone do skory młodej osoby, wysuszają, a jednocześnie nie podrażniają naskórka. Ten trądzik można spotkać także u osób w średnim wieku, co może być spowodowane przez działanie hormonów. Dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić ich stan, by wiedzieć, jaka jest przyczyna trądziku, w jaki sposób można rozpocząć leczenie, które będzie charakteryzowało się maksymalną skutecznością. Wolne kwasy tłuszczowe pozwalają na regulację w wytwarzaniu sebum, dlatego jeśli kogoś dotyczy problem pryszczy, powinien wziąć to pod uwagę.

Jak sobie radzić z pryszczami?

Należy pamiętać o tym, że bardzo duże znaczenie ma codzienna pielęgnacja, ponieważ to właśnie nieprawidłowości w tym procesie mogą wzmagać proces powstawania zmian na skórze. Wiadomo, że mogą to być stany zapalne, ale często pojawiają się krosty, które są wynikiem zapchanych porów w skórze. Często krosty pojawiają się w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, co sprawia, że dochodzi do nagromadzenia się bakterii, które mogą być pierwszym krokiem do pojawienia się pryszcza.

Koniecznie należy poszukać przyczyny, gdyż takie zmiany nie pojawiają się bez powodu. Wiele osób boryka się z nierównościami na skórze, które są wyczuwalne pod opuszkami palców. Oczywiście, nie zawsze będą to pryszcze, jednak bardzo często nieestetyczne krosty na skórze mogą przyczyniać się do powstania trądziku.

Czy pryszcze są niebezpieczne? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że problem pryszczy dotyczy znacznie większe grupy osób, niż wielu zakłada. Już pojawienie się pierwszych objawów, które mogą zmienić się w pryszcza, powinno skłonić do zmiany w pielęgnacji skóry. Najczęściej ludzie chcą przeczekać ten czas, ponieważ uznają, że problem zniknie sam. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których na własną rękę chcą sobie poradzić z kłopotem, jakim są pryszcze, jednak przed zastosowaniem preparatu warto przeczytać o dawkowaniu, jak i również przeciwwskazaniach.

Zdarzają się również sytuacje, w których trądzik jest niezwykle intensywny, a zmiany na skórze są bolesne. Warto więc obserwować swoje ciało, by w odpowiednim momencie zauważyć nawet bardzo delikatne zmiany na twarzy. Często zdarza się, że pryszcze czy krosty pojawiają się na plecach, nad czym także warto pomyśleć, a następnie zastosować odpowiednie leczenie.

Zobacz więcej  Jak postępować po zabiegu przeszczepu włosów

Codzienna pielęgnacja a pryszcze

Codzienna pielęgnacja pozwala na zachowanie ładnej skóry na całym ciele. Dobór odpowiednich kosmetyków ma kluczowe znaczenie, dlatego warto czytać etykiety, by zobaczyć, do jakiego typu skory są one dedykowane. Przede wszystkim, jeśli ma się predyspozycje do przetłuszczania się powierzchni skóry, warto zastosować kosmetyki osuszające i odtłuszczające. To właśnie one rozkładają obojętne tłuszcze łoju, jednocześnie oczyszczając skórę.

Odpowiednia i co najważniejsze regularna pielęgnacja skory twarzy nie tylko zapewni regulację w wydzielaniu sebum, ale przede wszystkim wpłynie pozytywnie na wygląd skóry. Wiadomo, że jeśli do tej pory ktoś był nastawiony na wyciskanie pryszczy, to jednak mogą pojawić się bolesne zmiany, a nawet guzki pod skórą. Prawda jest taka, że w domowych warunkach bardzo trudno o skuteczne wyciskanie tak, by było ono przeprowadzone w sterylnych warunkach, a co najważniejsze, w prawidłowy sposób.

Najczęściej ludzie decydują się na użycie wacika, ale także paznokci. Wiadomo, że w ten sposób można się doprowadzić do zakażenia, ponieważ wielu twierdzi, że skoro wypływa osocze, to wszystko jest w porządku. Z kolei specjalista będzie w stanie przeprowadzić profesjonalny zabieg, który nie tylko na początku rozszerzy pory, a tym samym będzie w stanie pokazać, w jakim stanie jest pryszcz i czy można go bezpiecznie usunąć. Najważniejsze jest to, że cały zabieg przeprowadzi w maksymalnie sterylnych warunkach, ale także w odpowiedni sposób.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że grudki pod skorą, które są pozostałością po tym, jak kiedyś był tam pryszcz, wpływają na gładkość. Dlatego jeśli ktoś chciałby się estetycznie prezentować, to z reguły musi zmienić swoją codzienną pielęgnację, która wpływa na wygląd, ale także stan skóry. Wiadomo, że nawet jeśli usunie się wnętrze takiego pryszcza, to jednak wewnątrz można zostawić coś, co w późniejszym czasie zamieni się w nieestetyczną grudkę. W przypadku policzków, może występować trudność w pozbyciu się takich blizn. Dlatego już dziś warto zmienić swój sposób pielęgnacji i kosmetyki na takie, które są dedykowane do konkretnego typu skóry.

Wciąż wiele osób sugeruje się atrakcyjną ceną, czy ładnym zapachem. Zupełnie zapominają o tym, jak duże znaczenie ma to, by kosmetyki odpowiednio pielęgnowały skórę. Warto decydować się na maseczki, czy też wizyty u kosmetyczki. Bez względu na to, którą drogę się wybierze, kluczem do sukcesu jest przede wszystkim regularność. Warto pamiętać, że jeśli ktoś systematycznie usuwa martwy naskórek i sebum, może cieszyć się wspaniałą skorą twarzy, jak i całego ciała.

Zobacz więcej  Trądzik bliznowcowy: objawy, leczenie i skuteczne metody usuwania blizn

Specjalista zawsze pomoże

Prawda jest taka, że dla wielu wyciskanie pryszczy jest na tyle wygodne, że właściwie od tego rozpoczynają swój dzień. Należy uświadomić sobie to, że znacznie lepiej pozbyć się takiego problemu w salonie kosmetycznym. Często, gdy pryszczy pojawia się coraz więcej, jest problem z delikatnym ich usuwaniem przez specjalistę, warto zdecydować się na badania hormonalne. Wiadomo, że wiele osób na własną rękę stara się zmieniać kosmetyki na skuteczne, czy też szuka domowych rozwiązań.

Specjalistą od pryszczy jest oczywiście lekarz. Dlatego już w trakcie pierwszej rozmowy z dermatologiem, można będzie zauważyć, że ma wiedzę, która pomoże w walce z problemem. Wizyta u dermatologa sprawi, że grudki na policzkach uda się zaleczyć. Wiadomo, że wygląd twarzy wpływa na samopoczucie, dlatego, zamiast wycisnąć, co bywa dość kuszące, warto zdecydować się na w pełni profesjonalną pomoc. Szczególnie że na policzkach mogą powstawać zmiany, których w późniejszym czasie nie będzie w stanie usunąć żaden zabieg.

Nasze ciało produkuje łój, stąd też jeśli ta produkcja jest wzmożona, to warto zdecydować się na leczenie kwasami, co charakteryzuje się dość szybką poprawą wyglądu skóry. Wiadomo, że problem pryszczy dotyka wiele osób, co oznacza, że nawet jeśli do tej pory było wszystko w porządku, to w każdej chwili mogą się pojawić zmiany na skórze. Warto pamiętać, że wizyta u specjalisty pomimo tego, że początkowo może wydawać się trudna w realizacji, to jednak przyczyni się do poprawy wyglądzie. Obecnie mamy na tyle zaawansowaną medycynę, że problem pryszczy potrafi dość szybko rozwiązać.

Odpowiednie podejście do problemu pozwala na sprawne i efektowne usunięcie go. Dlatego jeśli tylko pojawią się nawet bardzo drobne zmiany w wyglądzie skóry, koniecznie należy zastanowić się nad wizytą u fachowca. Można będzie nie tylko poszerzyć swoją wiedzę jeśli chodzi o pielęgnację, czy dobór kosmetyków, ale często można usłyszeć także o przyczynie powstania tego typu zmian. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego należy o nie dbać, w każdym wieku i bez względu na płeć. Efektem będzie olśniewający wygląd przez cały rok.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop