Blog

Sposoby pielęgnacji głowy po przeszczepie włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Włosy są bardzo ważnym elementem naszej urody, niezależnie od płci. Podkreślają naszą osobowość, wyrażają styl i podejście do życia, potrafią dodać nam blasku i uroku. One tworzą element „pierwszego wrażenia”, tak ważnego zarówno w codziennym życiu towarzyskim, jak i ty związanym z naszą pracą. To właśnie dlatego tak często o nie dbamy, pielęgnujemy je, uczęszczamy na wizyty do najlepszych fryzjerów, chcemy by zawsze były piękne, zdrowe i zadbane. Niewątpliwie są naszą wizytówką, którą dzielimy się ze światem i która dużo mówi o nas samych. Niestety nie zawsze życzenie pięknych, błyszczących włosów, jakie widujemy w reklamach telewizyjnych, może zostać spełnione. Niekiedy kondycja naszych włosów nie zadowala naszych wymagań i oczekiwań,dzieje się to z różnych powodów. Niekoniecznie są to nasze zaniedbania czy brak odpowiedniej pielęgnacji – chociaż i to się zdarza.  Czasem problemy te są spowodowane następstwami chorób lub uwarunkowaniami genetycznymi, na co nie mamy większego wpływu, nawet jeślibyśmy bardzo się starali. Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy czy zła dieta to kolejne przyczyny, z którymi walkę zaczynamy toczyć wtedy, gdy już jest odrobinę zbyt późno. U kobiet kłopoty z łysieniem występują rzadziej niż u mężczyzn, co nie znaczy że ich ten problem wcale nie dotyka. Najczęściej jest on spowodowany m.in niedoborem estrogenów. W takim przypadku pomocy możemy szukać w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Zabieg przeszczepu włosów, jaki te placówki nam oferują, może być naszą najlepszą, w dodatku bardzo bezpieczną szansą na to, by w końcu móc w pełni cieszyć się z piękna naszych włosów, bez żadnych mankamentów. Przeszczep jednocześnie uzupełni, co zagęści nasze włosy. Jest to dobre rozwiązanie naszego problemu, kiedy zawiodły już inne metody.

Gdzie udać się po pomoc?

Pierwszy zabieg przeszczepu włosów w Polsce miał miejsce już w 1984 roku w Poznaniu. Od tej pory poddało się mu wielu pacjentów, oddając się pod opiekę najlepszych specjalistów. Ta coraz bardziej popularna metoda walki o piękniejszy wygląd co roku przyciąga nowych chętnych, zachęconych małą inwazyjnością zabiegu oraz trwałością jego efektu – możemy się nim cieszyć do końca życia. W Polsce zazwyczaj stosuje się metodę FUE – z angielskiego Follicular Unit Extracion co tłumaczyć można jako odizolowanie poszczególnych mieszków. Wybór metody jest jednak zawsze uzależniony od konkretnego przypadku i decyzji lekarza, który ma za zadanie dostosować odpowiednią metodę do naszych potrzeb i wymagań.To właśnie dlatego warto wybrać najlepszego specjalistę od przeszczepów włosów. Nasza decyzja powinna być dobrze przemyślana i podjęta rozsądnie. Musimy dowiedzieć się jak najwięcej o wybranym lekarzu, jego doświadczeniu zawodowym, pobieranych naukach itp. Efekt końcowy zabiegu zależy w głównej mierze od przygotowania naszego lekarza, jego doboru środków i metod, niezwykle ważne jest więc by dokonać świadomego wyboru.

Zobacz więcej  Osutka plamisto-grudkowa: Objawy, leczenie, aspekty farmakologiczne i dermatologiczne wielopostaciowej osutki plamistej

Przed i w trakcie zabiegu

Sam proces przeszczepu polega na pobieraniu mieszków włosowych z okolic potylicy i przeszczepianiu ich w inne miejsce ciała. Jest mało inwazyjny, dodatkowo prowadzony w stanie znieczulenia miejscowego, więc praktycznie bezbolesny. Przed samym zabiegiem musimy jednak zdać lekarzowi relację ze swojego stanu zdrowia i przebytych chorób. Są schorzenia, które dyskwalifikują nas z możliwości zbiegu, takie jak choroby lub stany zapalne skóry głowy, cukrzyca, nowotwory, zaburzenia hormonalne czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Nasz lekarz musi mieć pełną wiedzę o naszym zdrowiu, inaczej zabieg mógłby nawet zagrażać naszemu życiu. Podczas pierwszych wizyt razem z lekarzem musimy ustalić też linię włosów na czole, tak by wyglądała ona na jak najbardziej naturalną. Sam przeszczep jest wykonywany zawsze za pomocą nowatorskich narzędzi, z zachowaniem wysokich standardów, które nie odbiegają od norm w innych europejskich krajach. Najważniejsze jest zapewnienie pacjentowi poczucia bezpieczeństwa i komfortu, a także najlepszy efekt końcowy. Zabieg trwa od godziny do czterech godzin, nie wymaga pozostania w klinice lub szpitalu, po jego skończeniu można już zwyczajnie wrócić do domu.

Po zabiegu

Po skończonym zabiegu przeszczepu włosów pacjent zostaje niezwłocznie poinformowany przez swojego lekarza, w jaki sposób powinien w najbliższym czasie dbać o pielęgnację skóry głowy i samych włosów. Zwłaszcza pierwsze dni po zabiegu są niezwykle ważne i wymagają największej uwagi. Przez pierwszy tydzień należy pamiętać o codziennym myciu głowy w letniej temperaturze. Należy unikać masowania, drapania czy zbyt intensywnego pocierania skóry głowy, zwłaszcza w miejscach, skąd pobrano materiał do przeszczepu. Suszyć włosy należy również delikatnie, za pomocą papierowego lub bawełnianego ręcznika. Nie należy stosować środków do stylizacji włosów – lakierów, pianek, suchych szamponów, unikać zbyt częstego narażania się na kontakt z promieniowaniem słonecznym. Po około 3 tygodniach od zabiegu można już zmniejszyć rygorystyczność naszych reguł, możliwy jest już np. powrót do zwykłego szamponu lub uprawianie aktywności fizycznej. Wszystko to jednak zależy od indywidualnych cech pacjenta, procesu gojenia się ran oraz innych czynników zewnętrznych. Ważny jest stały kontakt pacjenta z lekarzem, który będzie mógł na bieżąco kontrolować cały proces gojenia oraz polecać odpowiednie środki farmakologiczne, zarówno pomagające zachować higienę jak i przyśpieszające gojenie się ran.

Zobacz więcej  Przebarwienia na twarzy? Oto skuteczny krem na ich rozjaśnienie!

Preparaty polecane do pielęgnacji po przeszczepie

Przez kilka dni zaraz po zabiegu, możemy się spodziewać zasinienia lub obrzęku na naszej głowie. Nie jest to jednak powód do niepokoju – to zwyczajna reakcja organizmu. Ważne żeby zabezpieczyć się w odpowiednie leki przeciwbólowe i spryskiwacze do skóry głowy, o czym poinformuje nas lekarz. Do mycia i pielęgnacji włosów zaraz po przeszczepie polecane są zwłaszcza naturalne, ekologiczne kosmetyki. Ich rosnąca w ostatnich latach popularność sprawia, że nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z ich uzyskaniem, a przy okazji znajdziemy też osoby, które również z nich korzystały i mogą udzielić nam o nich opinię. Kosmetyki naturalne z założenia powinny mieć proste składniki, które będą dbały o naszą skórę, a nie stwarzały ryzyka podrażnień czy uszkodzeń, nie mogą zatykać porów, powodować zaczerwienień i tym podobne. Łagodne składniki kosmetyków dają nam gwarancję bezpieczeństwa, a ich krótki okres użytkowania nie stanowi żadnego problemu, jest odpowiednio długi by móc nam w pełni służyć.

Jeżeli zdecydujemy się na specjalistyczne preparaty kosmetyczne, warto wybrać te, które posiadają neutralne pH, czyli 5,5 – 5,8. Muszą się one składać z elementów o najwyższej jakości, a przede wszystkim bezpiecznych dla naszych włosów. Zdecydowanie odpadają tu wszelkie środki przeciwłupieżowe, które są bardzo drażniące i niewłaściwe. Warto jest wybrać takie, które dodatkowo stymulują porost naszych włosów. Lekarz prowadzący powinien bez problemu doradzić nam najlepszy środek, który w pełni sprawdzi się w naszym konkretnym przypadku i powinniśmy zaufać jego zdaniu i opinii. Efekty stosowania tych kosmetyków nie są widoczne natychmiast od rozpoczęcia leczenia, nie może nas to jednak ani martwić ani zniechęcać – zaczną ona działać we właściwym sobie czasie, należy tylko cierpliwie poczekać. Ich stosowanie jest bardzo proste i nie powinno sprawić żadnego problemu, należy jednak pamiętać o kilku wskazówkach, które nam ułatwią cały proces. Przede wszystkim lek roznosimy na skórę głowy delikatnie, samymi koniuszkami palców, zaczynając od środka głowy. Dzięki temu unikniemy podrażnień skóry. Preparaty posiadają w swoim składzie alkohol, więc należy szczególnie uważać, by podczas użytkowania nie dostał się on do naszych oczy czy ran. Trzeba unikać stosowania ich na podrażnioną skórę włosów, używamy ich tylko do nieuszkodzonej części. Zachowując podstawowe środki bezpieczeństwa cały proces gojenia przebiegnie bez większych trudności.

Zobacz więcej  Trądzik na brodzie i żuchwie: przyczyny występowania pryszczy na brodzie, hormonalny wpływ i domowe sposoby leczenia

Zabieg przeszczepu włosów jest decyzją poważną, powinniśmy ją dobrze przemyśleć, przeanalizować, najlepiej zasięgnąć też opinii od drugiej osoby, która była w naszej sytuacji. Nie powinniśmy się kierować chwilową zachcianką ani też jakąś nową modą, która zmuszała by nas do tego kroku. Mimo swojej tak niewielkiej inwazyjności i bezbolesnego przebiegu, pozostaje wciąż zabiegiem na naszym ciele, więc musi być to efekt świadomej decyzji. Niezwykle ważny jest też odpowiedni wybór placówki oraz samego lekarza, w którego opiekę się poddajemy. Musi być to specjalista w swojej dziedzinie, najlepiej o dużym doświadczeniu, wielu przeprowadzonych zabiegach i wciąż poszerzający swoją wiedzę na temat nowych technik i sposobów zabiegowych. O ile stan naszego zdrowia nie dyskwalifikuje nas do zabiegu, możemy śmiało podjąć ten krok. Rekonwalescencja nie jest bardzo trudna ani uciążliwa, tylko pierwsze dni mogą sprawić nam odrobinę kłopotu, ale biorąc pod uwagą, iż efekt zabiegu będzie towarzyszył nam już do końca życia to dojdziemy do wniosku, że było warto podjąć ten trud.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop