Blog

Powiększenie piersi – czy warto robić duże implanty?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

W dzisiejszych czasach operacje piersi stanowią prawie 70% wszystkich operacji plastycznych. Nierzadko wiele kobiet decyduje się na ich modelowanie lub korektę kształtu, jednakże do najczęściej wykonywanych należy oczywiście ich powiększenie. W Zachodniej kulturze duże piersi stanowią synonim atrakcyjnego wyglądu, zarówno dla płci żeńskiej, jak i męskiej; z tego powodu wiele pacjentek prosi lekarzy o wyposażenie ich w bardzo duże rozmiary implantów. Oczywiście nie ma nic dziwnego w tym, że większość kobiet chce poczuć się naprawdę atrakcyjnie, szczególnie w świecie, w którym ceni się wyjątkowo dorodne rozmiary miseczek. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku jest to dobry pomysł? Powiększanie piersi to wszakże zabieg inwazyjny, dlatego ową decyzję należy bardzo dokładnie przemyśleć i rozważyć wszelkie za oraz przeciw, zanim poddamy się operacji, której efekty mogą wcale nam się nie spodobać. Poniżej omówimy, na czym polega zabieg powiększenia piersi, z czego wykonane się implanty, a także dla kogo odpowiednie są duże piersi.

Z czego wykonuje się implanty piersi?

Do jednych z najbardziej popularnych implantów, które stosuje się w gabinetach medycyny estetycznej należą te produkcji amerykańskiej firmy Mentor. Dzięki wysokiej jakości materiałom użytym do ich produkcji oraz wyjątkowo estetycznemu kształtowi, stanowią one doskonały wybór oraz gwarancję długiego i bezpiecznego użytkowania. Implanty stanowią torebkę wykonaną z silikonowego elastomeru, wypełnionej roztworem soli fizjologicznej albo żelem silikonowym (może być także połączeniem obydwu składników). Materiał ma zwartą konsystencję, dzięki czemu jego przedostanie się do ludzkiego organizmu, nawet w przypadku urazu, nie jest możliwe. Istnieją implanty okrągłe oraz profilowane. Pierwsze z nich dają efekt podniesionych, krągłych piersi. Posiadają różne wysokości projekcji, standardową, średnią, wysoką oraz ultrawysoką. Są to implanty zdecydowanie  Okrągłe implanty piersi są przeznaczone dla kobiet, które chcą znacznego uwidocznienia swojego biustu, z efektem push-up, ale są posiadaczkami wąskich klatek piersiowych. W przypadku implantów profilowanych, mamy do czynienia z kształtem łezkowatym – ma on za zadanie podkreślić naturalny kształt biustu. Ponadto dziewięć różnych modeli oraz trzy różne wysokości sprawiają, że dopasowanie do indywidualnego rozmiaru, kształtu oraz długości klatki piersiowej są o wiele łatwiejsze i dostępne dla różnie zbudowanych kobiet.

Zabiegu powiększenia piersi – na czym polega?

Przebieg zabiegu powiększenia piersi

Przed każdym zabiegiem mającym na celu powiększenie piersi, wymagana jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi procedurę. Oprócz szczegółowego wywiadu z pacjentką oraz zlecenia dokładnych badań, celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, specjalista ma obowiązek poinformować nas o przebiegu operacji, możliwych skutkach ubocznych oraz jak będzie wyglądał efekt końcowy. Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym, a oprócz tego w niektórych przypadkach istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego w okolicy zabiegowej. Procedura przebiega w następujący sposób: lekarz nacina skórę celem dostania się do mięśnia piersiowego większego oraz pod mięsień (nacina się go w dolnej części), a następnie pod mięśniem tworzy się kieszeń, w której umieszczony zostaje implant. Operacja trwa od jednej do półtorej godziny. Pacjentka musi jeszcze przez jakiś czas w klinice, pod czujnym okiem personelu kliniki, aż do momentu wybudzenia.

Zobacz więcej  Hastina 21 – recepta online

Zabieg powiększania piersi stanowi procedurę bezpieczną, a sam fakt posiadania implantów również nie wpływa na zdrowie ani rozwój chorób. Protezy są doskonale tolerowane przez ludzki organizm, a kiedy są odpowiednio dobrane, w zupełności nie przeszkadzają w codziennych czynnościach. Dobrą wiadomością jest również fakt, że praktycznie nie istnieją przeciwwskazania wiekowe w poddaniu się zabiegowi (mogą się mu poddać także pacjentki po 50 roku życia); oczywiście wyjątek stanowią osoby nieletnie, w których przypadku o możliwości przeprowadzenie procedury decyduje lekarz i dopuszcza tylko i wyłącznie wyjątkowe sytuacje.

Jak odpowiednio przygotować się do zabiegu powiększenia piersi

Zanim lekarz przystąpi do zabiegu powiększenia piersi, konieczna jest konsultacja oraz szereg badań. Ma to znaczenie, gdyż do operacji kwalifikują się osoby wyłącznie w pełni zdrowe. Drobny katar, czy przeziębienie także stanowią przeciwwskazanie dla przeprowadzenia zabiegu – należy go wówczas odwołać lub przesunąć w czasie, do całkowitego wyzdrowienia pacjentki. Do badań, które należy wykonać przed operacją należą m.in. badania krwi (morfologia, jonogram, poziom glukozy, pomiar krzepliwości krwi, OB), USG piersi, w przypadku pacjentek po 40 roku życia mammografię oraz badanie wirusologiczne. Operacja przeważnie ma miejsce we wczesnych godzinach porannych. Warto nadmienić, że poddaje jej się wyłącznie na czczo – pacjentka nie może jeść ani pić bezpośrednio przed zabiegiem. Konieczne jest posiadanie przy sobie wyników dodatkowych badań oraz pełnej listy przyjmowanych codziennie leków. Tuż przed samą operacją pacjentka powinna dokładnie się wykąpać.
Prawda jest taka, że przygotowania do poddania się operacji na powiększenie piersi zaczynają się na długo przed dniem zabiegu. Na dwa tygodnie przed terminem należy kategorycznie zaprzestać przyjmowania leków zawierających kwas salicylowy (należy do nich np. aspiryna). Z kolei na kilka dni przed operacją należy zrezygnować z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.

Zobacz więcej  Oparzenia - ich rodzaje i pierwsza pomoc

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieje kilka przeciwwskazań, które niestety mogą dyskwalifikować do procedury powiększenia piersi. Mogą one nie tylko sprawić, że efekty pozabiegowe nie będą takie, jakich oczekuje pacjentka, ale także, co ważniejsze, mogą zagrozić zdrowiu oraz życiu. Dlatego wstępna konsultacja z lekarzem oraz poddanie się wszelkim badaniom są tak istotnymi kwestiami. Do najpopularniejszych stanów i schorzeń, które mogą dyskwalifikować do wykonania zabiegu powiększenia piersi należą:

 • choroby płuc;
 • choroby układu krążenia;
 • zaburzenia krzepliwości krwi;
 • choroby nowotworowe
 • ciąża;
 • okres karmienia piersią;
 • miesiączka (zarówno w dniu zabiegu, jak i taka, która ma wystąpić zaraz po);
 • złe wyniki badań ogólnych;
 • choroba występująca w trakcie przeprowadzania zabiegu (dyskwalifikować może nawet zwykłe przeziębienie);
 • skrajna otyłość.

Rehabilitacja po zabiegu powiększenia piersi

Tak jak już wspomnieliśmy, operacja powiększenia piersi trwa od godziny, do półtorej. Po zabiegu następuje moment wybudzania się z narkozy, przy którym czuwają pracownicy kliniki. Rekonwalescencja po operacji trwa do około sześciu tygodni, ale bardzo wiele zależy od indywidualnych możliwości regeneracyjnych każdego organizmu. Wiele kobiet obawia się bólu po zabiegu. Specjaliści twierdzą, że jest on bardzo indywidualną kwestią; niektóre pacjentki praktycznie nie stosują środków przeciwbólowych, niektóre zaś mogą odczuwać ból i dyskomfort nawet przez dwa tygodnie po operacji. Każdą niepokojącą anomalię należy oczywiście zgłosić lekarzowi, który pomoże z problemem. Po operacji zakładane są specjalne opatrunki oraz stabilizujący biustonosz, który ma za zadanie ochronić implanty przed przemieszaniem się – taki biustonosz należy nosić przez cały czas przez co najmniej tydzień po operacji, czyli do momentu ściągnięcia w klinice przez lekarza szwów. Po tym okresie biustonosza należy używać jeszcze przez miesiąc. Specjaliści zalecają, aby w tym czasie znacząco ograniczyć swoją aktywność fizyczną. Nie należy uprawiać sportu, dźwigać, należy unikać nawet podnoszenia rąk do góry. Zabronione jest także spanie na brzuchu. Należy pamiętać, że dotykanie piersi przez pierwszych kilka tygodni po operacji jest absolutnie zabronione. Wielbicielki opalania będą musiały zaczekać co najmniej trzy miesiące przed wystawieniem biustu na działanie słońca bądź solarium. Wszystkie te zalecenia są kluczowe podczas prawidłowego gojenia blizn; jeśli pojawiają się sygnały, które niepokoją pacjentkę, powinna ona bezzwłocznie zgłosić się do lekarza – liczy się przede wszystkim zdrowie i komfort właścicielki nowego biustu.

Zobacz więcej  Leczenie blizn pooparzeniowych

Powiększanie piersi – czy to się opłaca?

Przejdźmy zatem do najważniejszego pytania odnośnie operacji powiększenia piersi – czy warto? Niestety, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od bardzo wielu indywidualnych czynników. Co bowiem uzyskuje się wraz z poddaniem się zabiegowi? Możemy z pewnością wymienić kilka zalet, które niesie za sobą wszczepienie implantów:

 • poprawa proporcji sylwetki pacjentki;
 • poprawa nieproporcjonalności piersi (różnią się znacznie położeniem lub wielkością);
 • pozbycie się kompleksów związanych z niewystarczająco dużymi według pacjentki piersiami;
 • poprawa ogólnego wyglądu piersi np. w przypadku pacjentki, która karmiła piersią.

Wszystkie powyższe korzyści są nie do przecenienia i dla wielu z pewnością wystarczą, do podjęcia decyzji o poddaniu się zabiegowi powiększenia piersi. Nie da się ukryć, że kompleksy związane z niezadowoleniem z jakiejś części swojego ciała potrafią doprowadzić do innych, bardzo poważnych problemów z psychiką: obniżonego samopoczucia, wycofaniem się z życia społecznego, unikaniem intymnych kontaktów, nawet z bliską osobą, a nawet zaburzeń depresyjnych. Czasami procedura poprawienia swojego wyglądu, np. poprzez powiększenia piersi, jest w stanie pomóc w pozbyciu się powyższych problemów; bardzo wiele kobiet nabiera większej pewności siebie, staje się bardziej otwarta w kontaktach z ludźmi i w końcu z przyjemnością przegląda się w lustrze. Należy jednak przy tym pamiętać, że zabieg powiększenia piersi jest procedurą inwazyjną. Poddanie swojego ciała pod skalpel to poważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć, gdyż z jej efektami będziemy mierzyć się nie tylko przez kolejnych parę miesięcy rehabilitacji, ale i przez resztę życia. Dlatego, chociaż powiększenie piersi może zdecydowanie być dobrą decyzją, która w pozytywny sposób odmieni czyjeś życie, nie należy jej podejmować bez rozmysłu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop