Blog

Pogłebiające się zakola – pomożemy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Gęsta czupryna to niezwykle pożądany element prezencji, zarówno u płci męskiej, jak i żeńskiej. Zdrowe i silne włosy kojarzą się nie tylko z dbaniem o atrakcyjny wygląd, ale również o stan swojego zdrowia i kondycji fizycznej. Dlatego proces wypadania włosów i pogłębiające się zakola stanowią spory problem dla znacznej części populacji. Problem wypadania włosów to przypadłość osób w każdym wieku i każdej płci. Występujące zarówno miejscowo, jak i na całej powierzchni głowy sprawia, że tracimy pewność siebie, czujemy się mniej komfortowo i atrakcyjnie ze swoim wyglądem. Na szczęście prężnie rozwijająca się w ostatnich latach branża medycyny estetycznej, zajmująca się również problemem pogłębiających się zakoli, wypracowała wiele metod, które pozwolą poradzić sobie z ową wstydliwą przypadłością. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania zakoli oraz co warto wiedzieć o procedurach medycyny estetycznej.

Przyczyny powstawania zakoli

Problem z nadmierną utratą owłosienia to przypadłość kojarzona głównie z płcią męską. Chociaż statystycznie rzeczywiście jest to prawda, warto przy tym wiedzieć, że powstawanie zakoli i łysienie mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Również ich przyczyny mogą być wspólne dla obu płci i warto się im uważnie przyjrzeć.

Dieta oraz kondycja psychiczna

Do jednej z najczęstszych przyczyn wypadania włosów i pogłębiania się zakoli należy nieprawidłowe odżywianie. Źle zbilansowana dieta i nieregularne posiłki mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, w tym również kondycję i wygląd naszych włosów. Jeśli więc dieta składa się głównie z produktów mięsnych, szczególnie smażonych, bez dodatku warzyw i owoców, które dostarczają organizmowi dawkę witamin i minerałów – warto wprowadzić zmiany. Dla wzmocnienia włosów idealne będą szczególnie zielone warzywa, jak brokuły, szpinak czy kapusta. Warto także odstawić wszelkie używki, jak papierosy czy alkohol, oraz ograniczyć ilość cukru w diecie – mają one bardzo zły wpływ na kondycję włosów i mogą przyczynić się ich nadmiernemu wypadaniu. Pamiętajmy, że powstawanie zakoli to proces, dlatego ich pierwsze oznaki możemy przegapić, aż będzie za późno – zdrowa dieta to dobry krok ku pięknym włosom.

Kolejnym powodem dla powstawania zakoli, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety jest nadmierny stres. Doświadczamy go wszyscy – w dzisiejszych czasach nie ma ucieczki przez nieprzyjemnymi, stresującymi sytuacjami. Jednak warto pamiętać, że długotrwały niepokój ma niemały i bardzo negatywny wpływ na działanie naszego organizmu, w tym również kondycję włosów. Stres obkurcza naczynia krwionośne, a to z kolei prowadzi do osłabienia mieszków włosowych i w konsekwencji, łysienia. Nadmierny stres może w pewnym momencie doprowadzić również do trichotillomanii, czyli kompulsywnego wyrywania włosów. W przypadku występowania nadmiernego stresu w naszym życiu, warto zwrócić się z pomocą do psychologa oraz psychiatry i nauczyć się technik relaksacyjnych; warte uwagi jest również poświęcenie się ćwiczeniom fizycznym, które może pomóc rozładować stres.

Zobacz więcej  Jak powiększyć usta? 5 najpopularniejszych sposobów

Choroby powodujące zakola

Istnieją także różne schorzenia, które mają wpływa na nadmierne wypadanie włosów. Należą do nich m.in. choroby tarczycy. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność wywołuje osłabienie włosów i w konsekwencji może prowadzić do powstawania zakoli oraz całkowitego wyłysienia. Bardzo częstą przyczyną wypadania włosów jest schodzenie zwane łysieniem androgenowym: cierpi na nią ponad połowa osób po 50 roku życia. Przyczyna jej występowania leży głównie w genach oraz wiąże się z nadwrażliwością na DHT – pochodna testosteronu. U płci żeńskiej przyczyna łysienia androgenowego bardzo często leży w zaburzeniu gospodarki hormonalnej, wywołanej zmianami nowotworowymi, np. (nadnerczy oraz jajników). U płci męskiej łysienie następuje od skroni – słynne zakola – a następnie obejmuje czubek głowy. U kobiet natomiast zaczyna się od poszerzenia się przedziałku. Duży wpływ na kondycję włosów ma także anemia, czyli niedobór żelaza. Oprócz typowych objawów, jak bladość skóry, zmęczenie oraz osłabienie koncentracji, możliwe jest również pogorszenie się struktury włosów oraz ich wypadanie. Niebagatelny wpływ mają także choroby takie jak grzybica, zapalenie mieszków włosowych, łojotokowe zapalenie skóry czy toczeń rumieniowaty. Są one nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale mogą również powodować łysienie. Leczenie bywa długie i składa się z wielu etapów, ale po wszystkim włosy odrastają. Ważne, aby nie bagatelizować problemów ze zdrowiem i po zaobserwowaniu objawów, wśród których może występować również tworzenie się zakoli i łysienie, warto udać się do specjalisty. Szczególnie panie nie powinny bagatelizować objawów i niezwłocznie poddać się wszelkim badaniom.

Pielęgnacja włosów

Bardzo częstą, ale niestety równie nagminnie ignorowaną przyczyną, której skutkiem jest tworzenie się zakoli, jest nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Złe dopasowanie szamponu, nadmierne lub niewystarczające stosowanie środków pielęgnacyjnych bardzo często prowadzi do zaniedbania ich kondycji i, w konsekwencji, nadmiernego wypadania. U płci żeńskiej wypadanie włosów i tworzenie się zakoli często wiąże się z nadmierym stosowaniem farb oraz urządzeń jak prostownice, lokówki itd., które bardzo niszczą strukturę włosa. Ważne jest uświadomienie sobie, jak prawidłowo należy dbać o nasze włosy i jakich kosmetyków używać, aby móc cieszyć się ich mocnym i zdrowym wyglądem.

Zobacz więcej  Radiesse – hydroksyapatyt wapnia - skuteczna metoda na wymodelowanie konturu twarzy

Pogłębiające się zakola – fazy łysienia

Dlaczego tak łatwo przegapić pierwsze oznaki łysienia i tworzenia się zakoli? Przyczyną jest fakt, że zakola pogłębiają się fazowo i pierwsze etapy przerzedzania się włosów są niemalże niewidoczne gołym okiem. Dopiero z czasem zakola zaczynają być coraz większe i coraz bardziej widoczne.

  • Podczas pierwszej fazy włosy delikatnie się przerzedzają – linia nie ulega zmianie, dlatego trudno dostrzec jakiekolwiek zmiany.
  • W trakcie fazy drugiej przednia linia włosów zaczyna się cofać – uważny obserwator dostrzeże niewielkie zakola.
  • Podczas fazy trzeciej zakola dalej się pogłębiają, a linia włosów cofa się coraz bardziej.
  • W czwartej fazie linia włosów wyraźnie się cofa, co więcej, zaczyna się przerzedzanie włosów na czubku głowy.
  • Faza piąta – linia włosów dalej się cofa, włosy zaczynają przerzedzać się na coraz większym obszarze, czubek głowy wyraźnie łysieje.
  • W fazie szóstej obszar potyliczny oraz obszar na czubku głowy są niemal bezwłose.
  • Faza siódma oznacza, że na potylicy nie zostały już żadne włosy; te pozostałe w innych częściach czaszki są wyraźnie przerzedzone i bardzo osłabione.

Jak widać nie jest łatwo zaobserwować pierwsze objawy powstawania zakoli. Jest to o tyle problematyczne, że to właśnie te początkowe fazy są kluczowe, jeśli chodzi o ich leczenie oraz wdrożenie wszelkiego rodzaju zabiegów wykonywanych na skórze głowy. Wówczas prawdopodobieństwo przywrócenia fryzurze jej dawnego wyglądu jest po prostu większe. Jakie zabiegi oferuje zatem medycyna estetyczna na problem z zakolami i jak wybrać ten, który będzie odpowiedni właśnie dla nas?

Jak walczyć z powstawaniem zakoli?

Dzięki stale rozwijającej się branży medycyny estetycznej, w dzisiejszych czasach niemal każdy może pozwolić sobie na poddanie się zabiegowi, który poprawi naszą aparycję. Należą do nich także procedury pomagające w leczeniu zakoli. Jeśli zatem w naszym przypadku nie działają inne metody na pozbycie się nieestetycznej łysiny, nie załamujmy się! Istnieje bowiem wiele sposobów, które pomogą przywrócić nam bujną czuprynę, a wraz z nią pewność siebie i dobre samopoczucie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zabiegi na problem zakoli.

Zobacz więcej  Retinol na trądzik: wybór preparatu z retinoidami i pochodnymi witaminy A w kremach i kosmetykach

Przeszczep włosów robotem Artas

Jest to niezwykle popularna i uznawana za najskuteczniejszą metoda na walkę z problem łysienia. Artas jest robotem, który jest w stanie pobrać ponad tysiąc mieszków włosowych w ciągu zaledwie jednej godziny i w tym smaym tempie przygotować ponad dwa tysiące miejsc do przeszczepu. Dzięki niezwykłej precyzji oraz zaawansowanym, specjalistycznym algorytmom, Artas jest w stanie nie tylko wybrać najlepsze do przeszczepu mieszki włosowe, ale również pobrać je i zabezpieczyć w taki sposób, aby nie naruszyć ich struktury. Po zabiegu wykonanym przy pomocy robota Artas mamy gwarancję zadowalających efektów: nie zostają żadne blizny ani szwy, nie jest potrzebna długotrwała rekonwalescencja, a włosy rosną równomiernie i wyglądają bardzo naturalnie.

Metoda FUE

Jest to bardzo nowoczesna i niezwykle wyrafinowana metoda transplantacji. Tylko doświadczeni lekarze są w stanie przeprowadzić ją w taki sposób, aby efekty były naturalne oraz zadowalające dla każdego pacjenta. Metoda FUE jest polecana szczególnie osobom, zarówno mężczyznom, jak i kobietom, które mają problem z pogłębiającymi się zakolami. Lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe i precyzyjnie przeszczepia je w miejsca, w których brakuje włosów. Procedura wykonywana jest pod znieczuleniem, nie ma zatem mowy o żadnym bólu, czy dyskomforcie. Metoda FUE gwarantuje widoczne, naturalne efekty, bez obawy o blizny i jakiekolwiek inne ślady pozabiegowe.

Mezoterapia igłowa

Zabieg mezoterapii igłowej większości kojarzy się z procedurą wykonywaną na skórze, aby zapewnić jej młody i odświeżony wygląd. Jednakże zabieg ów sprawdza się także w przypadku powstawania zakoli oaz przerzedzenia i nadmiernego wypadania włosów. Dzięki zabiegowi pobudzane są cebulki włosowe, co sprawia, że włosy zaczynają rosnąć szybciej oraz gęściej. Po niedługim czasie będziemy mogli cieszyć się niezwykle efektowną i mocną fryzurą, dzięki czemu z pewnością odzyskamy pewność siebie i dobre samopoczucie.

Jak widać, przyczyn powstawania zakoli jest wiele. Jeśli zaobserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów, a zależy nam na gęstej i atrakcyjnej fryzurze, powinniśmy zacząć działać od razu. Istnieje bardzo dużo metod, które pozwalają zahamować łysienie oraz pogłębianie się zakoli; gdyby jednak żadna z naturalnych procedur nie zadziałała, zawsze możemy pokusić się o poddanie się zabiegowi w gabinecie medycyny estetycznej. Dzięki nowoczesnym i niezwykle skutecznym metodom, po niedługim czasie będziemy mogli cieszyć się odzyskaną pewnością siebie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop