Blog

Pieprzyki na ciele – rodzaje, leczenie, czy są groźne

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Pieprzyki na ciele – rodzaje, leczenie, czy są groźne

Pieprzyki to narośla, które pojawiają się na skórze. Niektóre znamiona barwnikowe są nieszkodliwe i nie powodują żadnych problemów, ale inne mogą być oznaką nowotworu złośliwego skóry. Znamiona mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na plecach, klatce piersiowej, ramionach, twarzy i szyi. Jeśli podejrzewasz, że masz znamię, które może być rakowe, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się do lekarza, aby można było je właściwie zdiagnozować i leczyć.

Czym jest pieprzyk?

Pieprzyki to małe, łagodne narośla, które powstają z komórek wytwarzających barwnik w skórze, ale nie zawsze są one nieszkodliwe. Znamiona mogą być uniesione lub płaskie, pojedyncze lub mnogie, brązowe, czarne lub różowe i prawie gładkie, lub nieregularne w strukturze. Normalne znamiona są zwykle małe, o średnicy około gumki ołówka. Nie mają włosów rosnących z nich i stają się bardziej widoczne z wiekiem. Same w sobie nie są niebezpieczne, ale mogą być markerem innych schorzeń, takich jak czerniak.

Jak powstają pieprzyki?

Większość pieprzyków pojawia się w dzieciństwie i w okresie dojrzewania, choć czasami mogą pojawić się w dowolnym wieku w ciągu całego życia. Nowe pieprzyki pojawiają się częściej wraz z wiekiem. Ryzyko powstania znamienia wzrasta wraz z wiekiem.

Znamiona barwnikowe powstają, gdy melanocyty mnożą się nadmiernie podczas rozwoju embrionalnego. Jeśli istnieje genetyczna tendencja do nadmiernego wzrostu tych komórek, dodatkowe skupiska melanocytów (komórek pigmentowych) będą rosły obok już istniejących, kiedy normalnie przestałyby rosnąć. Te skupiska mogą z czasem połączyć się w większe znamiona zwane znamionami dysplastycznymi, jeśli nie zostaną poddane zabiegom laseroterapii.

Jak określić, czy pieprzyk jest niebezpieczny?

Pierwszym krokiem w ustaleniu, czy dany pieprzyk jest niebezpieczny, jest zbadanie jego wyglądu i odczuć pod mikroskopem za pomocą badania histopatologicznego. Jeśli badanie to wykaże, że pieprzyk zawiera dysplazję (nieprawidłową tkankę), wówczas prawdopodobnie zostanie on usunięty chirurgicznie i wysłany do patologa w celu przeprowadzenia dalszych badań z zastosowaniem immunohistochemii lub fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ.

Każde znamię należy obserwować, szczególnie jeśli stale się ono powiększa. Należy zachować ostrożność i udać się do lekarza dermatologa, jeśli zauważymy, że nasze znamię:

 • ma nieregularne brzegi
 • powiększa się regularnie
 • krwawi
 • ma nieregularne zabarwienie
 • w najbliższej jego okolicy pojawiły się nowe znamiona barwnikowe
 • ma inne zabarwienie niż pierwotnie.

Znamiona z reguły są łagodne, jednak mogą być objawem poważnych schorzeń skóry, np. czerniaka złośliwego. Dlatego wczesne wykrycie ewentualnej choroby, zwiększa szansę na pełne wyleczenie.

Zobacz więcej  Jakie są popularne choroby włosów?

Rodzaje pieprzyków na ciele

Istnieją dwa główne rodzaje pieprzyków:

Zwykłe pieprzyki (popularne pieprzyki). Pospolite znamiona są brązowe i mają płaskie czubki — przypominają piegi i mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Zazwyczaj występują na plecach, klatce piersiowej i ramionach, ale mogą pojawić się również na rękach lub twarzy. Pospolite znamiona są łagodne (nierakowe). Znamiona barwnikowe atypowe mają nieregularny kształt oraz barwę, a także wielkość powyżej 5 mm.

Nietypowe znamiona (atypowe znamiona melanocytowe). Nietypowe znamiona są zwykle większe niż zwykłe i mają nieregularny kształt. Atypowe znamiona melanocytowe mogą być brązowe, opalone lub czarne, o różnej fakturze, takiej jak gładka, wyboista lub gładka.

Pieprzyki mogą być podzielone również bardziej szczegółowo

Znamię Beckera

Znamię Beckera jest wrodzoną zmianą melanocytową, która może być znamieniem barwnikowym lub niepigmentowanym. Może występować w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej pojawia się na głowie i szyi. Zazwyczaj jest obecne przy urodzeniu, ale może zostać zauważone dopiero w późniejszym okresie życia, kiedy staje się bardziej widoczne lub powiększa się.

Przyczyna powstawania znamienia Beckera nie jest znana, choć uważa się, że jest ono związane z zaburzeniami układu odpornościowego lub układu endokrynnego (części ciała produkującej hormony).

Znamię Clarka

Znamię Clarka to rodzaj znamienia, które jest płaskie i ma kolor skóry lub bladobrązowy kolor z dobrze zdefiniowanymi krawędziami. Zazwyczaj występuje na tułowiu lub kończynach, ale może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Uważa się, że znamiona Clarka występują częściej u dzieci niż u dorosłych, ale mogą również rozwijać się w okresie dojrzewania lub dorosłości. Są one zazwyczaj łagodne i nie wymagają leczenia, chyba że ulegną podrażnieniu w wyniku tarcia przez uciskające je ubranie lub zaczną samoistnie krwawić z powodu pęknięcia naczyń krwionośnych (krwotoku).

Znamię błękitne

Znamiona niebieskie są najczęstszym typem znamienia. Zazwyczaj występują na górnej części pleców i ramionach, ale mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.

Znamiona te są zwykle okrągłe lub owalne i mają niebieskie, lub szare centrum z jaśniejszą obwódką. Mogą być płaskie lub podniesione, a niektóre z nich mogą krwawić, jeśli zostaną podrapane lub pobrane. Znamiona te zwykle pojawiają się w dzieciństwie, ale mogą również rozwinąć się w wieku dorosłym.

Znamię wrodzone

Znamię wrodzone jest znamieniem, które jest obecne przy urodzeniu, choć może nie być widoczne aż do późniejszego okresu życia, gdy wokół niego rozwinie się pigmentacja. Wrodzone znamiona częściej występują w pobliżu zgięć (łokci i kolan), na skórze głowy i twarzy lub w obszarze zwanym “plamą mongolską” (duża fioletowa plama na plecach niemowlęcia).

Zobacz więcej  Świąd skóry: Analiza objawów skórnych, alergii oraz innych przyczyn swędzenia skóry

Znamię szpiczaste

Znamię szpiczaste to ciemnobrązowa plama, która pojawia się u niemowląt krótko po urodzeniu. Jest ono czasami znane jako plama mongolska, ponieważ wygląda jak siniak na twarzy lub ramionach noworodka. Znamię szpiczaste składa się z wielu małych plamek pigmentowych, które z czasem stają się większe.

Znamię suttona

Ciemnobrązowy lub czarny pieprzyk, który ma regularny kształt i jest zazwyczaj płasko zakończony z lekko uniesioną granicą. Występuje u około 1% osób, które mają je od urodzenia i ma tendencję do zanikania wraz z wiekiem.

Piegi

Piegi są powszechne u osób o jasnej karnacji i rudych włosach, ale każdy może je rozwinąć, jak również. Piegi są płaskie i mają kolor opalenizny, ale mogą być również żółtawe lub brązowe. Zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie i mają tendencję do zanikania w wieku dorosłym.

Jak leczyć pieprzyki?

Znamiona barwnikowe występują powszechnie w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak plecy, szyja i twarz. Są one zwykle koloru ciemnobrązowego do czarnego i mają gładką powierzchnię bez centralnego zagłębienia (szczeliny).

Znamiona barwnikowe mają tendencję do bycia bardziej stabilnymi niż inne rodzaje pieprzyków i nie zmieniają się zbytnio w czasie. W większości przypadków nie jest wymagane leczenie, ponieważ nie rosną one szybko ani nie stają się szpecące. Jeśli chcesz je usunąć ze względów kosmetycznych, zwykle wystarczy proste wycięcie przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Czy należy usuwać pieprzyki? Wskazania

Główne wskazania do usunięcia pieprzyków to sytuacja, gdy powodują one podrażnienie, są nieestetyczne lub istnieje ryzyko rozwoju czerniaka. Znamiona, zwane również znamionami lub znamionami barwnikowymi, to narośla na skórze, które zazwyczaj są łagodne (nienowotworowe). Jednak w niektórych przypadkach znamiona mogą stać się złośliwe (rakowe). Regularne wizyty kontrolne u dermatologa i monitorowanie pieprzyków pod kątem zmian wielkości, kształtu lub koloru są ważne w celu wykrycia wszelkich wczesnych oznak czerniaka. Jeśli masz pieprzyk, który budzi Twój niepokój, najlepiej udaj się do lekarza, aby go sprawdzić. W niektórych przypadkach usunięcie znamienia może być zalecane ze względów estetycznych.

Laserowe usuwanie pieprzyków – kiedy można je wykonać?

Laserowe usuwanie pieprzyków może być wykonane, gdy pieprzyk znajduje się na powierzchni skóry. Do tej procedury nie jest wymagane znieczulenie, ale w razie potrzeby można zastosować znieczulenie miejscowe. Dermatolog wykonujący zabieg określi najlepszy rodzaj lasera, który należy zastosować w oparciu o rozmiar, głębokość i lokalizację znamienia.

Jak uniknąć powstawania pieprzyków?

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie powstawania pieprzyków. Jednym z nich jest unikanie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca lub solarium. Innym jest poddawanie wszelkich nowych lub zmieniających się plam pigmentowych kontroli dermatologa. Regularne samobadanie skóry może również pomóc we wczesnym wykryciu nowych pieprzyków.

Zobacz więcej  Cena botoksu w walce ze zmarszczkami - ile kosztuje redukcja zmarszczek?

Pieprzyki to najczęściej znamiona barwnikowe łagodne, które są rodzajem znamion barwnikowych nadających skórze kolor. Większość ludzi ma 10-40 pieprzyków, które zwykle pojawiają się przed 20 rokiem życia. Znamiona barwnikowe to znamiona, które zawierają pigment i są zazwyczaj ciemniejsze niż otaczająca je skóra. U niewielkiej liczby osób występują olbrzymie znamiona wrodzone, które są obecne przy urodzeniu i mogą być na tyle duże, że pokrywają znaczną część pleców lub tułowia.

Czynniki ryzyka raka skóry

Rak skóry może pojawić się jako nowy pieprzyk lub zmiana, która się nie goi, zmiana w istniejącym pieprzyku lub zmianie, albo istniejący pieprzyk lub zmiana, która staje się bardziej zaogniona, swędząca, z pęcherzami lub bolesna.

Następujące czynniki zwiększają ryzyko rozwoju raka skóry:

 • narażenie na działanie promieni UV pochodzących ze światła słonecznego i urządzeń do opalania w pomieszczeniach, takich jak lampy słoneczne i łóżka do opalania;
 • jasna karnacja;
 • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne;
 • podłoże genetyczne.

Kiedy udać się do dermatologa?

Jeśli masz znamię lub pieprzyk, który zmienia kształt, rozmiar lub kolor, powinieneś udać się do lekarza. Może ono być niebezpieczne i może wymagać usunięcia. Dermatolog może powiedzieć Ci, czy jest ono rakowe, czy nie. Powinieneś także udać się do lekarza, jeśli masz znamię, które krwawi lub jest bolesne.

Jak chronić znamiona przed słońcem?

Aby chronić znamiona przed słońcem, należy nieco o nich zrozumieć. Znamię to termin medyczny oznaczający pieprzyk.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące znamienia, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem lub innym pracownikiem medycznym. Przeprowadzi on badanie kliniczne i może zlecić wykonanie biopsji w celu usunięcia małego fragmentu znamienia do dalszych badań.

Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swoje znamiona przed słońcem:

 • Stosuj codziennie krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym, nakładany obficie i równomiernie
 • W miarę możliwości unikaj bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza między godziną 10 a12.

Chociaż liczba zachorowań na czerniaka jest nieco mniejsza niż na raka podstawnokomórkowego, należy zauważyć, że osób z melanocytowymi zmianami skórnymi jest znacznie więcej niż osób, u których zdiagnozowano zmiany złośliwe (w przeciwieństwie do nieczerniakowego raka skóry). Dlatego, jeśli niepokoi nas wygląd pieprzyka, warto go pokazać lekarzowi (nawet pierwszego kontaktu).

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop