Blog

Peeling kawitacyjny – dla kogo jest zabieg i na czym polega

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Każdemu zależy na pięknym wyglądzie skóry, lecz by tak się stało trzeba o nią odpowiednio dbać. Wśród podstawowych i najskuteczniejszych metod znajduje się złuszczanie naskórka poprzez zabieg peelingu. Poza wersjami, które można zastosować w domu, dostępne są również profesjonalne zabiegi. Jednym z nich jest peeling kawitacyjny, który może dać lepsze i trwalsze efekty. Na czym polega ta metoda i kto może z niej skorzystać?

W jakim celu stosowany jest peeling?

Bez względu na to jaka metoda zostaje zastosowana, peeling polega na złuszczeniu martwego naskórka, co pozwala na odsłonięcie młodszych warstw skóry. W ten sposób skóra odzyskuje swój naturalny kolor, wygląda lepiej i zdrowo. Dodatkowo tak oczyszczona skóra łatwiej przyswaja także wszelkie preparaty kosmetyczne. Tego typu działania podejmuje się zatem w celu poprawienia kondycji skóry, a często również jako przygotowanie jej do ewentualnych dalszych zabiegów o charakterze nawilżającym lub odżywczym.

Dla kogo przeznaczony jest peeling kawitacyjny?

Warto mieć na uwadze fakt, że każda skóra wymaga od czasu do czasu złuszczenia, bez względu na to z jakiego rodzaju cerą mamy do czynienia. Zabieg peelingu kawitacyjnego przeznaczony jest dla wszystkich, gdyż nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wieku czy odmiany cery. Jest to zatem zabieg o charakterze mocno uniwersalnym. W przypadku skóry normalnej pozwala na jej odświeżenie, dzięki czemu będzie ona wyglądała lepiej i bardziej promiennie.

Ta metoda peelingu jest szczególnie dobra dla osób z cerą problematyczną. Jest jednym z niewielu rozwiązań pomagających w walce z trądzikiem pospolitym i różowatym, a niweluje także wągry oraz zaskórniki. Przy skórze mieszanej i tłustej sprzyja zmniejszaniu się porów oraz ograniczeniu wydzielania się sebum, więc stopuje efekt nadmiernego „świecenia się” skóry. Z kolei w kontekście skóry suchej następuje jej nawilżenie, a u części osób można również zaobserwować wygładzanie się drobnych zmarszczek. Przy regularnym stosowaniu pozwala również unikać przebarwień.

Z uwagi na nieinwazyjny charakter, zabieg ten może być rozwiązaniem dla osób z cienką i suchą skórą. W takich przypadkach niewskazane są bowiem tradycyjne zabiegi peelingu, które mogą prowadzić do podrażnień takiej delikatnej cery. Peeling kawitacyjny może stanowić samodzielny zabieg lub być procedurą przygotowawczą pod dalsze zabiegi odżywiające i nawilżające. Wynika to z faktu, że po jego wykonaniu skóra lepiej wchłania podawane składniki aktywne.

Zobacz więcej  Skuteczne metody, aby pozbyć się bliznowca po cesarskim cięciu oraz blizny po cc i zapobiec powstaniu bliznowca

Za wskazania do wykonania takiego zabiegu można zatem uznać:

  • przetłuszczającą się skórę, rozszerzone pory i zaskórniki;
  • zmiany trądzikowe;
  • skórę zmęczoną i odwodnioną, która wymaga regeneracji, co może być efektem nie należytego dbania o cerę lub nadmiernej ekspozycji na słońce;
  • zauważalne problemy z brakiem sprężystości skóry;
  • przebarwienia skórne.

Na czym polega peeling kawitacyjny?

Jak sama nazwa wskazuje, w metodzie tej wykorzystywane jest zjawisko kawitacji. Oznacza to szybką przemianę z fazy ciekłej w fazę gazową, wywołaną obniżeniem poziomu ciśnienia. W związku z tym podczas przystępowania do zabiegu skóra musi być wilgotna, gdyż tylko wtedy odpowiednio zadziałają wykorzystywane ultradźwięki. W ten sposób tworzą się mikroskopijne pęcherzyki, które ulegają rozpadowi i rozbijają martwe komórki naskórka, doprowadzając tym samym do usunięcia zrogowaciałej warstwy naskórka.

Przebieg zabiegu

Zabieg najczęściej wykonywany jest na twarzy, lecz można go także stosować względem dekoltu, biustu czy pleców. Jego czas trwania wynosi zwykle w granicach od 30 do 60 minut. Procedura nie wiąże się z koniecznością wcześniejszego przygotowania, lecz w kontekście twarzy wymaga zmycia ewentualnego makijażu. Skóra zostaje nawilżona wodą lub innym preparatem umożliwiającym skuteczne zastosowanie tej metody, po czym poddaje się ją działaniu fal ultradźwiękowych. Wykorzystuje się przy tym specjalną szpatułkę (zwaną też pelotką), która oddziałuje ultradźwiękami bezpośrednio na skórę. W powstających pęcherzykach panuje zmienne ciśnienie, dzięki czemu dochodzi wreszcie do ich pękania i tym samym rozbijają one martwe komórki naskórka.

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, w związku z czym nie wymaga oczywiście żadnego rodzaju znieczulenia. Tworzeniu się pęcherzyków może natomiast towarzyszyć delikatne łaskotanie. Osoba przeprowadzająca zabieg przechodzi po kolei przez poszczególne partie skóry, zwykle skupiając się na końcu na najbardziej problematycznych miejscach, które wymagają najwięcej czasu i dokładności. W kontekście najczęściej wybieranych zabiegów na twarz, takimi miejscami są często okolice nosa czy brody, natomiast ostatecznie cały zrogowaciały naskórek zostaje usunięty.

Ultradźwięki stosowane przy okazji peelingu kawitacyjnego docierają znacznie głębiej niż poziom do którego można dojść korzystając z tradycyjnych metod peelingu. Z tego względu mimo bezbolesnego charakteru, zabieg skutecznie oczyszcza pory i redukuje nadmiar sebum, a do tego pomaga w zwalczeniu zaskórników czy przebarwień, które pojawiają się szczególnie często w kontekście skóry dojrzałej. Ze względu na delikatny charakter całej procedury, która może być odebrana wręcz jako przyjemna i relaksująca, usługa ta cieszy się coraz większą popularnością. Jej dodatkowym plusem jest to, że od razu widoczne są także pożądane efekty.

Zobacz więcej  Domowe sposoby na ujędrnienie skóry twarzy: jak poprawić elastyczność i zlikwidować opadający owal twarzy przy użyciu skutecznych kosmetyków

Zabieg ten jest swego rodzaju mikromasażem, który usuwając martwy naskórek poprawia również przepływ krwi, dzięki czemu skóra wygląda lepiej i młodziej. Po zakończeniu peelingu na skórę może być nałożona maseczka nawilżająca lub można przystąpić do dalszych zabiegów odżywiających kondycję skóry. Oprócz tego zabieg metodą kawitacyjną może być również zakończony delikatnym masażem twarzy, który dodatkowo pobudzi krążenie krwi i będzie sprzyjał regeneracji skóry.

Jakie są efekty zabiegu?

Poprzez peeling kawitacyjny dochodzi do usunięcia martwych komórek naskórka, a tym samym oczyszczenia skóry, co zapobiega rozmnażaniu się bakterii. Zastosowane wibracje sprzyjają pobudzeniu krążenia krwi i dotlenieniu skóry oraz pobudzają naturalną zdolność do jej regeneracji (odnowy komórek). Wzmaga się produkcja kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność skóry, a tym samym opóźnienie powstawania zmarszczek. Dochodzi do rozjaśnienia się przebarwień skórnych oraz zmniejszenia wągrów i innych niedoskonałości. W przypadku niewielkich zmarszczek może być zauważalne ich wygładzenie, a skóra jest bardziej jędrna. Dzięki temu zabiegowi poprawia się gospodarka wodna skóry, która jest lepiej nawilżona, w związku z czym wygląda lepiej i młodziej. Dodatkowo sam zabieg jest przyjemny i pomaga się zrelaksować, więc jest bardzo lubiany przez pacjentki. Poprawnie przeprowadzona procedura kawitacyjna, pozwala uzyskać pożądane efekty i cieszyć się czystą, zdrową i odżywioną skórą.

Dzień po przeprowadzonym peelingu kawitacyjnym skóra może być jeszcze delikatnie zaczerwieniona. W ciągu około trzech tygodni po zabiegu skórę trzeba również chronić przed oddziaływaniem promieni słonecznych i w związku z tym stosować w ciągu dnia kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Ponadto przez parę pierwszych dni lepiej unikać solarium i sauny, a także basenu, gdyż młodsze warstwy skóry są oczywiście bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Nie ma natomiast żadnych obostrzeń względem natychmiastowego powrotu do pracy czy innych obowiązków.

Przeciwwskazania względem wykonywania peelingu kawitacyjnego

Zabieg ten pozwala osiągnąć zadowalające efekty osobom w różnym wieku i o odmiennych rodzajach cery, lecz istnieje też pewna lista przeciwwskazań, względem poddawania się takiej procedurze. Wynika to w dużej mierze z faktu, że podczas peelingu kawitacyjnego wykorzystywane są ultradźwięki. Z zabiegu nie powinny korzystać osoby zmagające się z zakażeniami oraz stanami zapalnymi skóry, a także kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na choroby nowotworowe, osteoporozę czy padaczkę. Dotyczy to także osób z zaburzeniami krążenia oraz tarczycą. Zabieg ten nie jest również przeznaczony dla ludzi  z rozrusznikami serca bądź innymi metalowymi implantami. W ciągu doby przed zabiegiem nie powinno się przyjmować leków rozrzedzających krew, w tym między innymi aspiryny czy polopiryny.

Zobacz więcej  Krem na pajączki na nogach - Skuteczna pomoc w walce z teleangiektazją i rozszerzonymi naczynkami

Zbiorcza lista przeciwwskazań względem zabiegu peelingu kawitacyjnego wygląda następująco:

  • ciąża oraz okres laktacji;
  • nowotwory;
  • choroby tarczycy i problemy z niewydolnością krążenia;
  • zakrzepowe zapalenie żył;
  • osteoporoza;
  • padaczka;
  • stany zapalne oraz zakażenia skóry;
  • osoby z metalowymi implantami oraz korzystające z rozruszników serca.

Kiedy i jak często można wykonywać peeling kawitacyjny?

Ważnym aspektem odnośnie peelingu kawitacyjnego jest to, że zabieg ten wykonuje się zwykle w okresie od końcówki września do początku kwietnia. Wynika to z faktu, że poddana złuszczeniu skóra eksponuje delikatną i wrażliwą część naskórka, która może być bardzo podatna na oddziaływanie silnych promieni słonecznych. Te pojawiają się z kolei w najcieplejszym okresie w trakcie roku, a więc w drugiej połowie wiosny i latem. W przypadku zabiegów wykonywanych w innej porze roku wciąż warto również pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami, gdyż delikatna skóra może być narażona nawet na promienie słoneczne pojawiające się zimą czy też jesienią.

Zabieg peelingu kawitacyjnego można wykonywać maksymalnie raz w tygodniu i w najdłuższym przypadku w okresie od pięciu do sześciu tygodni. Taka częstotliwość jest jednak wskazana względem osób z cerą bardzo problematyczną oraz zmagających się z uciążliwym trądzikiem. Zależnie od rodzaju problemów ze skórą liczba zabiegów przy takiej cerze może wynosić od trzech do sześciu, w odstępach tygodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych. Z kolei w kontekście skóry normalnej peeling może być wykonany nawet jednorazowo, w celu odświeżenia cery. Dotyczy to szczególnie osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z takimi zabiegami. Nawet przy skórze normalnej można się również zdecydować na powtarzanie zabiegu co miesiąc, gdyż regeneracja naskórka trwa właśnie około trzydziestu dni, więc taka częstotliwość pozwoli osiągać bardzo zadowalające efekty.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop