Blog

Pajączki – zamykamy naczynka laserem

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Mało estetyczne, czerwone lub błękitne plamki, które pojawiają się na skórze, nie wyglądają szczególnie niebezpiecznie. Z tego powodu często są bagatelizowane, jednak mało kto pamięta, że mogą one świadczyć o zaburzeniach krążenia krwi w układzie żylnym. Istnieje wiele sposobów na walkę z uciążliwą dolegliwością – jedną z nich jest metoda laserowa o wyjątkowej skuteczności.

Czym są pajączki i jak powstają?

Pajączki, inaczej teleangiektazje, to włosowate naczynia krwionośne, których wytrzymałość i elastyczność znacznie się osłabiła, przez co poszerzyły się i stały się widoczne na skórze pod postacią niteczek lub pajęczynek występujących pojedynczo lub w większych skupiskach. Czerwony kolor pajączków wskazuje na nieprawidłowe funkcjonowanie układu tętniczego, błękitny lub sinoniebieski – układu żylnego. Najczęściej występują na skórze kończyn dolnych – na udach, łydkach, pod kolanami. Zdarza się też, że pojawiają się również na twarzy, gdzie szczególnie widoczne są u osób o jasnej karnacji. Prowadzą one często do pojawienia się trądziku różowatego, czyli stanu zapalnego skóry twarzy spowodowanej zbyt dużym napływem krwi do tkanki skórnej. Pojawianie się pajączków na skórze to bardzo często występujące zaburzenie – cierpi na nie aż 50% kobiet pomiędzy czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia oraz 25% mężczyzn między trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Istnieje kilka przyczyn powstawania pajączków, a podzielić je można na samoistne (pierwotne) i nabyte (wtórne). Do przyczyn pojawiania się pajączków samoistnych zaliczamy niektóre choroby wrodzone (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca), uwarunkowania genetyczne, ciążę oraz podeszły wiek. Znaczenie ma również tzw. fototyp skóry, czyli karnacja – jasny odcień skóry zdecydowanie sprzyja występowaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych. Pajączki nabyte są zaś skutkiem niezdrowego trybu życia, braku ruchu, odpowiedniej diety i nadużywania alkoholu, ale także przebywania w zbyt wysokiej temperaturze czy długiej ekspozycji skóry na światło słoneczne i promienie UV. Również noszenie butów na wysokim obcasie, przesadnie obcisła odzież oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry mogą powodować rozszerzanie się naczynek włosowatych, a co za tym idzie – pajęczynkę widoczną na skórze.

Kiedy pojawia się problem z naczynkami, organizm często wysyła różne sygnały ostrzegawcze – mogą to być wieczorne skurcze i bóle mięśni łydek i ud, obrzęki (głównie kostek), ciężkość nóg, a także mrowienie i pulsowanie. Nie należy ignorować występowania tych objawów, gdyż mogą być one początkiem przewlekłej niewydolności żylnej – żylaków. Praktycznie nie ma możliwości, żeby pajączki znikły samoistnie. Dolegliwość ta wymaga zmiany nawyków, diety lub leczenia specjalistycznego.

Zobacz więcej  Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa - skuteczne usuwanie rozstępów i blizn za pomocą RF mikroigłowej

Jak leczyć pajączki?

W momencie, w którym pajączki pojawiają się na bardziej rozległym obszarze naszego ciała, nie tylko stają się nieestetyczne, ale też utrudniają normalne funkcjonowanie – ciemne rajstopy czy korektor przestają skutecznie przykrywać niedoskonałości, czujemy się coraz bardziej niekomfortowo. W Internecie znaleźć można mnóstwo domowych sposobów na walkę z pajączkami, takich jak suplementowanie witamin C, E oraz PP, stosowanie peelingów enzymatycznych, rezygnację z obuwia na obcasie czy nawet z zakładania nogi na nogę. Są one mniej lub bardziej skuteczne, jednak żaden z nich nie usunie pajączków, które już powstały, mogą one co najwyżej zapobiec lub opóźnić pojawianie się kolejnych – leki i suplementy mają za zadanie głównie wspieranie prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, wzmocnienie ich i poprawienie krążenia. Małe są więc szanse na to, że zlikwidują istniejące pajączki. Podobnie do profilaktyki zaliczyć możemy wszelkie masaże, okłady i rajstopy uciskowe.

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się istniejących już pajączków, musimy udać się w tym celu do specjalisty i wybrać odpowiedni zabieg. W związku z tym, że na tę dolegliwość cierpi duża część społeczeństwa, dostępnych jest wiele metod walki z nią. W Polsce wykorzystywane jest wiele z nich, m.in. skleroterapia kompresyjna, podczas której do naczynia podaje się substancję powodującą obkurczanie ścian naczynia, a następnie włóknienie i zrastanie, skleroterapia piankowa, polegająca na podaniu leku pod postacią pianki, czy też elektrokoagulacja – stosowanie bodźców w postaci prądu o wysokiej częstotliwości. Najczęściej wykonuje się jednak zabiegi przy pomocy metody laserowej, która dostępna jest również w naszej klinice.

Laserowe usuwanie pajączków

Metoda laserowego zamykania naczynek krwionośnych (Simple laser therapy) dostępna jest na rynku od dwudziestu lat. Ze względu na skuteczność, nieinwazyjność i bezpieczeństwo pomogła wielu osobom z powikłaniami układu krążenia w walce z dolegliwościami. Specjalistyczny laser, którym wykonywany jest zabieg, jest sprzętem najwyższej klasy – dowodzi temu olbrzymia skuteczność już po pierwszym zabiegu.

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych jest zabiegiem polegającym na termicznym uszkodzeniu struktury pajączka przy pomocy lasera – skupionej wiązki światła. Lasery wykorzystywane do wykonania tego zabiegu mają stosunkowo dużą moc, jednak dzięki odpowiednio dobranym parametrom (na przykład moc czy długość fali) absorbcja światła przez hemoglobinę znajdującą się w krwi naczynkowej jest selektywna, a sam zabieg – w pełni bezpieczny. Po podgrzaniu naczynka w wysokiej temperaturze, jego ścianki obkurczają się, dzięki czemu jego widoczność przez powierzchnię naskórka jest zredukowana.

Zobacz więcej  Czerwona blizna po usunięciu pieprzyka: Jak pielęgnować blizny i zapobiegać przerostowemu gojeniu się po chirurgicznym usunięciu znamienia twarzy

Laserowe usuwanie pajączków – przebieg zabiegu

Zabieg laserowego zamykania naczynek podzielony jest na kilka etapów. Na początku lekarz oceni zmiany na podstawie ich intensywności i rozległości – prawidłowe zaklasyfikowanie zaburzeń jest podstawą dla odpowiedniego i skutecznego leczenia.

Najczęściej wykonuje się ten zabieg w celu zamknięcia naczynek krwionośnych na twarzy – jest to obszar ciała, na którym pajączki są zwykle najbardziej uciążliwe ze względu na widoczność i trudności w ukryciu ich. Przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzony zostaje demakijaż oraz oczyszczenie skóry twarzy specjalnym peelingiem. Zwiększa to skuteczność zabiegu, zapobiegając ewentualnemu rozpraszaniu wiązki światła emitowanej przez laser i pozwala na łatwiejsze wnikanie do struktur skóry. Następnie osoba wykonująca zabieg nakłada pacjentowi specjalne okulary ochronne – jest to konieczne, gdyż laser mógłby mieć szkodliwe działanie na oczy pacjenta. Po założeniu okularów rozpoczyna się zabieg właściwy. Do powierzchni skóry przykładana jest głowica lasera i uwalniane są kolejne impulsy laserowe. Zabieg usuwania pajączków na nogach wykonywany jest bardzo podobnie, jednak wymaga często kilku wizyt – poszerzone naczynia na nogach są głębiej położone, a także mają większą średnicę i grubsze ścianki.

Podczas wykonywania zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort: lekkie pieczenie lub ból porównywalny do delikatnegoukłucia igłą. W celu zminimalizowania negatywnych dolegliwości bólowych, skóra poddana działaniu lasera jest chłodzona specjalną końcówką chłodzącą lasera, lub – w razie potrzeby – zimnym powietrzem. Po naświetlaniu laserem skóra może być obrzęknięta lub zaczerwieniona, jednak efekt ten nie utrzymuje się zwykle dłużej niż przez kilka dni po wizycie u specjalisty. Podczas zabiegu skóra nie jest w żaden sposób naruszana, nacinana ani nakłuwana, jest to więc metoda nieinwazyjna – ciągłość skóry nie zostaje przerwana. Dzięki temu nie istnieje ryzyko, że zabieg pozostawi na twarzy lub nogach niechciane blizny.

Czas trwania zabiegu może różnić nieco się w zależności od tego, jak rozległe są zmiany na skórze. W większości przypadków zabieg nie trwa jednak dłużej niż dwadzieścia minut. Bardzo krótki czas trwania całej procedury wpływa na atrakcyjność i popularność laserowego zamykania naczynek.

Zobacz więcej  Kosmetyki do pielęgnacji włosów: profesjonalne produkty, które polecają fryzjerzy

Pielęgnacja skóry po zabiegu

Zabieg nie jest inwazyjny, jednak powoduje pewne podrażnienia skóry – jest ona wystawiona na działanie termiczne lasera. Z tego powodu kilka dni po wykonaniu zabiegu należy traktować skórę wyjątkowo łagodnie i dbać o nią. Nie należy używać kosmetyków, w których składzie jest alkohol, a także zrezygnować z wycierania twarzy twardym ręcznikiem na rzecz miękkiej ściereczki lub jałowej gazy. Pielęgnacja skóry po zabiegu jest bardzo ważnym elementem walki z rozszerzonymi naczynkami.

Skuteczność metody laserowej

Laserowe usuwanie pajączków jest metodą bardzo skuteczną – jeżeli zmiany znajdują się płytko pod skórą (na maksymalnej głębokości do trzech milimetrów), skuteczność lasera wynosi około 96%. Jeśli zaś zlokalizowane są głębiej, procedura usuwania ich najprawdopodobniej będzie musiała zostać powtórzona, gdyż zmiany mogą pojawić się ponownie po upływie czasu. Kolejne wizyty odbywają się zazwyczaj po upływie przynajmniej sześciu tygodni. Aby skutecznie pozbyć się pajączków, potrzeba od jednej do pięciu wizyt u specjalisty, w zależności od ich lokalizacji, wielkości naczyń oraz głębokości położenia w skórze.

Przeciwskazania metody laserowej

Laser jest narzędziem, które z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego – zabiegi z wykorzystaniem laserów są skuteczne, szybkie i praktycznie bezbolesne. Niestety, istnieje szereg przeciwwskazań, przy których powinno się zrezygnować z korzystania z metod laserowych. Nie powinny im się poddawać osoby cierpiące na zaawansowaną cukrzycę, choroby nowotworowe różnego rodzaju oraz epilepsję. Nie jest to również odpowiednia metoda dla karmiących matek i pacjentów przyjmujących leki na rozrzedzenie krwi. nie sprawdzi się także wtedy, gdy pajączkom towarzyszą mechaniczne uszkodzenia skóry – skaleczenia, obicia, poparzenia.

Należy również pamiętać, aby nie opalać się kilka tygodni przed i po poddaniu się zabiegowi, a także nie wystawiać skóry na działanie zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Wielu specjalistów twierdzi, że najlepszym okresem na wykonywanie tego zabiegu jest jesień, ze względu na umiarkowaną temperaturę powietrza i brak dużych różnic w temperaturze w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop