Blog

Pajączki – pożegnaj je korzystając z technologii laserowej

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

 

Pajączki naczyniowe stanowią bardzo popularny problem kosmetyczny oraz zdrowotny wśród osób powyżej 50 roku życia, według niektórych źródeł dotykają aż 50% ludzi w tej grupie wiekowej. Ponieważ pajączki są tak powszechnym problemem na rynku usług medycznych i kosmetologicznych w ogromnym tempie rozwija się wiele technik ich leczenia. Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych metod leczenia pajączków jest terapia laserowa, którymi głównymi zaletami jest bezpieczeństwo, skuteczność oraz brak inwazyjności. 

Czym są pajączki?

Pajączki są najczęściej zlokalizowane na nogach, ale zdarza się iż pojawiają się także na innych obszarach ciała. Są to rozszerzone i popękane naczynka krwionośne, które bardzo często tworzą specyficzną siateczkę. Istnieją dwa typy pękających naczynek krwionośnych – teleanglezje, czyli niewyczuwalne w trakcie dotyku pajączki śródskórne w postaci pękających lub rozszerzonych naczynek włosowatych zlokalizowanych pod samą powierzchnią naskórka, najczęściej posiadające brunatnoczerwoną lub siną barwę. Drugim rodzajem popękanych naczynek są zlokalizowane w głębszej warstwie skóry niebieskie żyłki, rozszerzone do średnicy nawet 3 mm i zazwyczaj bardzo dobrze je widać.

Pajączki czyli teleanglezje stanowią częstą przyczynę kompleksów. Często osoby dotknięte tym problemem unikają odsłaniania ciała na basenie czy plaży, a w upalną temperaturę ubierają długie spodnie czy sukienki.

Na początku walki z pajączkami zazwyczaj osoby borykające się z tym problemem stosują różnego rodzaju maści, żele, kremy, masaże, okłady czy rajstopy uciskowe. Jednak tego tego typu metody nie są na tyle silne, by móc zlikwidować problem widocznych zmian w obrębie naczynek, szczególnie gdy doszło do ich zaawansowanego etapu rozwoju. Podobnie wygląda stosowanie suplementów i leków, które co prawda wspomagają funkcjonowanie naczynek krwionośnych powodując ich wzmocnienie a także poprawienie krążenia, nie są w stanie jednak zlikwidować istniejących pajączków. Stosowanie wysokiej jakości suplementów oraz kremów może być częścią profilaktyki po zabiegu usuwania pajączków, nie są jednak w stanie zlikwidować już istniejących zmian.

Pękające naczynka krwionośne, tzw. pajączki, mogą pojawić się bez względu na wiek, płeć czy posturę. Najbardziej narażone są osoby zagrożone genetycznie, w których rodzinie problem występowania pajączków i innych problemów z żyłami był powszechny. Kolejnym czynnikiem podwyższonego ryzyka występowania pajączków są wszelkie czynniki hormonalne, od chorób na tle hormonalnym po przyjmowanie leków hormonalnych. W wyniku wahań hormonów może dochodzić do obniżenia zdolności do rozciągania się i kurczenia żyłek a co za tym idzie do rozszerzania bądź pękania naczynek krwionośnych. Czynnikiem ryzyka na który bezpośrednio większość osób ma wpływ jest brak regularnej aktywności fizycznej a także nadwaga, powodujące znaczne obciążenie żył oraz układu krwionośnego. Problem ten występuje także u kobiet w ciąży, które narażone są na powstawanie pajączków nie tylko ze względu na czynniki hormonalne ale i przez duże obciążenie – szybko rosnący brzuch.

Zobacz więcej  Wolumetria żuchwy, czyli modelowanie twarzy

Przebieg laserowego zamykania naczynek 

 

Do wykonywania zabiegu laserowego zamykania naczynek stosowane są lasery o dość dużej mocy. Dzięki właściwemu doborowi parametrów działania lasera, takich jak długość oraz moc fali, dochodzi do selektywnej absorpcji światła lasera przez zlokalizowaną w naczynkach krew. Dochodzi do lokalnego podgrzania krwi do wysokiej temperatury, dzięki czemu obkurczane jest całe naczynko – w związku z tym jest ono mniej widoczne przez powierzchnię skóry.

Zabieg polega na przykładaniu głowicy emitującej wiązkę lasera do obszarów skóry objętych zmianami chorobowymi, w wyniku czego dochodzi do uszkodzeń struktury pajączków a w dalszym etapie ich włóknieniem i zanikaniem. W trakcie zabiegu możliwe jest odczuwanie pewnego dyskomfortu, bólu ale najczęściej opisywane jest to jakie kłucie. Bolesność zabiegu zależna jest w głównej mierze od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Aby zredukować dolegliwości bólowe w trakcie zabiegu chłodzi się obszary powierzchni skóry poddawanej działaniu lasera. Zabieg laserowego zamykania naczynek jest metodą w pełni nieinwazyjną, ponieważ w jego trakcie nie dochodzi do żadnego naruszania ciągłości skóry takiego jak nakłuwanie czy nacięcie.

Czas trwania zabiegu jest indywidualną kwestią, zależną od rozległości danych zmian, najczęściej jednak nie jest dłuższy niż 20 minut. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty terapeutyczne najczęściej należy wykonać kilka sesji laserowego usuwania pajączków, ich ilość i częstotliwość zależna jest od intensywności oraz umiejscowienia zmian w obrębie naczyń krwionośnych, najczęściej wymagane są odstępy 6-12 tygodniowe.

Dzięki temu, iż laseroterapia jest zabiegiem bezinwazyjnym i nie powoduje uszkodzeń ciągłości skóry to nie ma ryzyka, iż po zabiegu pozostaną jakiekolwiek blizny. Mogą pojawić się natomiast niewielkie siniaki, obrzęki czy strupki, które nie będą już widoczne po kilku dniach.

Niewątpliwymi zaletami usuwania pajączków za pomocą lasera są: krótki czas trwania zabiegu i wysoka dostępność. Do zalet zalicza się również bezbolesność, choć jest to kwestia w pełni indywidualna – niektórzy pacjenci mogą odczuwać kłucie i pewnego rodzaju dyskomfort.

Zobacz więcej  Wypełnianie i usuwanie blizn kwasem hialuronowym - skuteczne metody poprawy wyglądu skóry

O czym pamiętać przed zabiegiem laserowego zamykania naczynek krwionośnych

Zabieg laserowego zamykania pajączków poprzedza wywiad lekarski, w trakcie którego lekarz może ocenić stan naczynek krwionośnych, liczbę pajączków oraz głębokość osadzenia ich w skórze. Na podstawie zebranych w wyniku wywiadu danych ustawiane są podstawowe parametry pracy lasera, dzięki czemu zabieg będzie skuteczny i przyniesie satysfakcjonujące efekty.  Decydując się na zabieg laserowego usuwania pajączków bezwzględnie należy zrezygnować ze spożywania ziół oraz leków światłouczulających przez okres minimum 14 dni.

Profilaktyka po zabiegu laserowego usuwania pajączków

Warto pamiętać, iż satysfakcjonujące wyniki terapii laserowej pajączków nie gwarantują, iż za jakiś czas nie powstaną kolejne zmiany w innym obszarze. Dlatego po zakończeniu terapii należy pamiętać o profilaktyce, szczególnie w przypadku osób borykających się z pajączkami na podłożu genetycznym lub spowodowanymi wiekiem, ciążą lub zmianami hormonalnymi.

Według specjalistów należy przestrzegać poniższych zaleceń, aby zredukować ryzyko pojawienia się kolejnych pajączków w przyszłości:

 • regularna ale umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak pływanie, spacery czy pilates,
 • rezygnacja z sauny oraz solarium,
 • dbanie o utrzymanie prawidłowej wagi ciała,
 • unikanie butów na wysokich obcasach,
 • rezygnacja z noszenia bardzo obcisłych spodni czy spódnic,
 • stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym,
 • pamiętanie o stosowaniu zimą tłustych lub półtłustych kremów,
 • unikanie zakładania nogi na nogę w trakcie siedzenia,
 • pamiętanie o robieniu przerw w pracy siedzącej lub stojącej, w celu pobudzenia krążenia krwi – najlepiej wykonać kilka lekkich ćwiczeń lub nawet chwilę pospacerowąć,
 • układanie nóg powyżej ciała w trakcie wypoczynku,
 • rezygnacja z palenia papierosów oraz picia alkoholu,
 • unikanie picia kawy a także spożywania pikantnych potraw,
 • unikanie gorących kąpieli a także opalania,
 • noszenie skarpet oraz podkolanówek bezuciskowych.

Jak dbać o skórę po zabiegu laserowego zamykania naczynek?

Przez pierwsze kilka dni po przebytym zabiegu laserowego usuwania pajączków należy dbać o skórę z wyjątkową delikatnością. Bezwzględnie nie można stosować kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol oraz inne podrażniające skórę składniki. Warto także wymienić szorstki ręcznik na miękką, bawełnianą ściereczkę.

Zobacz więcej  Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Domowe sposoby na skuteczne rozjaśnienie skóry

Przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek

Laser stanowi jedno z najbardziej popularnych narzędzi stosowanych w ramach medycyny estetycznej, nie jest on jednak odpowiedni dla każdego. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserowego zamykania pajączków są:

 • Nowotwory,
 • Epilepsja,
 • Ciąża oraz karmienie piersią,
 • Stosowanie leków rozrzedzających krew,
 • Zaawansowana cukrzyca,
 • Mechaniczne uszkodzenia skóry.

Dlaczego laseroterapia jest lepsza od innych metod leczenia teleangiektazji?

Laseroterapia jest jedną z najbardziej bezpiecznych metod leczenia zmian naczyniowych w obrębie dolnych kończyn. Największymi zaletami laseroterapii są wysoka efektywność, nieinwazyjny charakter, wysoka skuteczność, komfort i brak długiego okresu rekonwalescencji – po zabiegu można niemal natychmiast powrócić do codziennych czynności. Zabieg usuwania pajączków laserem może być stosowanie jako samodzielna procedura lub dodatkowe narzędzie, w przypadku walki z zaawansowanymi żylakami i teleangiektazjami.

Koszt laserowego usuwania pajączków

Cena laseroterapii naczynek zależna jest od wielkości danej zmiany oraz obszaru, na których znajdują się pajączki. Koszt usunięcia pojedynczej zmiany to około 150 zł, cena za laseroterapię danego obszaru np. ud czy łydek zaczyna się od 300 zł wzwyż. Zdarza się, iż zabieg należy powtórzyć w związku z czym jego cena wzrośnie.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg laserowego usuwania pajączków

Przed umówieniem się na zabieg laserowego usuwania pajączków warto przemyśleć kwestię która pora roku będzie dla nas najlepsza. Według ekspertów warto zdecydować się laseroterapię jesienią, kiedy na dworze nie jest już tak bardzo gorąco jak latem i naczynka ulegają rozszerzeniu pod wpływem wysokiej temperatury, a jednocześnie nie ma jeszcze zimy, kiedy występuje istotna różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i w pomieszczeniach.

Efekty laserowego zamykania naczynek

Widoczne efekty wykonania zabiegu laserowego zamykania naczynek są długotrwałe, jeżeli w przyszłości dojdzie do konieczności ponownego wykonania zabiegu to będzie wiązać się to z nowymi pajączkami. Warto po zabiegu zadbać o odpowiednią profilaktykę, a spektakularnymi efektami laseroterapii będziemy cieszyć się przez długi czas.

Najważniejsze efekty laserowego zamykania naczynek, które możemy zauważyć już kilka dni po wykonanym zabiegu to:

 • Redukcja widoczności naczynek,
 • Zamknięcie naczyń krwionośnych,
 • Całkowita redukcja naczyniaków,
 • Likwidacja rumienia.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop