Blog

Osocze bogatopłytkowe – zabieg godny uwagi

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Osocze bogatopłytkowe, w skrócie PRP, jest substancją, która ma na celu pobudzenie procesu regeneracji i gojenia po wstrzyknięciu w wybrany obszar ciała. Osocze to składnik krwi zawierający specjalne „czynniki” i białka, które pomagają w krzepnięciu krwi. Zawiera także białka wspierające wzrost komórek. Naukowcy opracowali PRP, izolując osocze z krwi i prowadząc do koncentracji tej dobroczynnej substancji o wielu pozytywnych właściwościach.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w lecznictwie

Wstrzyknięcie PRP do uszkodzonych tkanek pobudza organizm do produkcji nowych, zdrowych komórek i zapoczątkowania naturalnego procesu intensywnego gojenia. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykazują się niezwykła skutecznością w przypadku leczenie takich problemów jak:

  • Wypadanie włosów: Zabieg polega na wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego PRP w skórę głowy, aby wspomóc naturalny wzrost włosów i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. Według ogólnodostępnych badań, zastrzyki z wykorzystaniem PRP pacjenta są skuteczne w leczeniu łysienia androgenowego, które jest również znane jako łysienie typu męskiego.
  • Urazy ścięgien: Ścięgna to twarde, grube pasma tkanki, które łączą mięśnie z kością. Iniekcje z wykorzystaniem PRP, są skuteczne w leczeniu przewlekłych problemów ścięgien, takich jak łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa w kostce, kolano skoczka lub ból ścięgna rzepki w kolanie. Zastrzyki z osocza bogatopłytkowego są również skuteczne w przypadku leczenia ostrych urazów sportowych, takich jak naderwane mięśnie ścięgna podkolanowego.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: Lekarze wykorzystują działanie osocza bogatopłytkowego w przebiegu walki z chorobą zwyrodnieniową stawów. Zastrzyki z PRP okazały się nawet skuteczniejsze niż zastrzyki z kwasu hialuronowego (tradycyjna terapia) w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Czy zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłtykowego są bolesne?

W zależności od wyboru metody zabiegu, osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać na różne sposoby. Na przykład,  miejscowy znieczulający roztwór lidokainy jest nakładany na skórę głowy przed rozpoczęciem zabiegu. Innym razem, środek miejscowo znieczulający miesza się z PRP, aby zmniejszyć dyskomfort odczuć podczas przeprowadzania zabiegu. Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić, że terapia osoczem bogatopłytkowym nie sprawia żadnego dyskomfortu. Wiąże się ona z wykonaniem nakłucia skóry, które jak wiadomo jest odczuwalne. Aby zminimalizować dyskomfort pacjentów, lekarze i kosmetolodzy zazwyczaj odpowiednio przygotowują skórę, stosując specjalistyczny środek znieczulający.

Pobieranie i uzyskiwanie osocza bogatopłytkowego

Przed rozpoczęciem zabiegu, należy w pierwszej kolejności pobrać od pacjenta próbkę krwi. Ilość próbki zależy od miejsca wstrzyknięcia PRP. Na przykład krew pobrana do wstrzyknięcia w skórę głowy w jednym badaniu wynosi zazwyczaj około 20 mililitrów. Jest to nieco więcej niż jedna łyżeczka. Pobraną od pacjenta krew umieszcza się następnie w wirówce. Jest to maszyna, która obraca się bardzo szybko, powodując rozdzielenie składników krwi. Proces oddzielania trwa około 15 minut. Technolog pobiera oddzielone osocze i przygotowuje je do wstrzyknięcia do wybranego obszaru ciała.

Zobacz więcej  Zabieg wypełniania ust. Kiedy warto go zrobić?

Skutki uboczne

Ponieważ zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego obejmują wstrzykiwanie substancji do skóry, istnieją potencjalne skutki uboczne. Jednakże dobrą wiadomością jest to, że PRP jest autologiczne, co oznacza, że zawiera substancje, które pochodzą bezpośrednio z ciała pacjenta. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, która może wystąpić po wstrzyknięciu innych leków, takich jak kortyzon lub kwas hialuronowy. Istnieje jednak ryzyko związane z samym zastrzykiem, które może obejmować infekcję, uraz nerwu, ból w miejscu wstrzyknięcia i uszkodzenie tkanek. Należy omówić te potencjalne zagrożenia z lekarzem, a także kroki, które ewentualnie zostaną podjęte, w celu wyeliminowania wyżej wymienionych zagrożeń. Ponieważ zastrzyki z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego mają na celu pobudzenie gojenia lub regeneracji, można nie zauważyć natychmiastowej różnicy po zakończeniu zabiegu. Jednak po kilku tygodniach lub miesiącach można zaobserwować, że obszar wcześniej poddany zabiegowi goi się szybciej, a na głowie zaczynają pojawiać się nowe włosy ( w przypadku leczenia łysienia).

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna coraz częściej skupia się na wykorzystaniu PRP, które jak się okazało, ma wpływ na regenerację skóry i pomaga zachować zdrowy i młodzieńcy wygląd. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, odnoszą się do opisanej wyżej techniki polegającej na pobieraniu krwi i oddzielaniu białka i osocza bogatego w czynnik wzrostu z próbki, która może być wykorzystana w organizmie i na skórze do regeneracji, działania przeciwzapalnego i odmładzającego.  Większość  krwi składa się z płynnego osocza, ale zawiera także wiele bogatych składników, w tym czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi. Płytki krwi pomagają krzepnąć, a także zawierają niezliczone białka zwane czynnikami wzrostu, które mają niebagatelne znaczenie chociażby dla leczenia ran.  Kluczem do wykorzystania płytek krwi w naszej jest pobranie próbki krwi, a następnie przetworzenie jej za pomocą wirówki w celu oddzielenia osocza bogatopłytkowego od innych części krwi. W kolejnych etapach można je wykorzystać do kilku form leczenia. Najczęściej słyszy się o zastosowaniu PRP do leczenia łysienia i poprawy wyglądu skóry twarzy.

Zobacz więcej  10 sposobów na likwidację zmarszczek pod oczami: skuteczne zabiegi i naturalne metody

Kto może skorzystać z zabiegów z PRP?

Większość (jeśli nie wszyscy) pacjenci są dobrymi kandydatami do zabiegów. Czas rekonwalescencji  jest minimalny, a wyniki są niemal uniwersalnie dostosowane do potrzeb skóry każdego pacjenta.  Ponieważ roztwór PRP łączy się z terapią mikroigłową (lub terapią indukcji kolagenu), która powoduje mikrourazy w skórze w celu stymulowania nowego kolagenu i elastyny, mocny duet mikronaczyń i PRP może poprawić teksturę i koloryt skóry, zminimalizować wygląd porów, wygładzić zmarszczki i drobne linie oraz zminimalizować wygląd przebarwień i blizn (trądzik, rozstępy, nazwij to). Jest to doskonały zabieg dla pacjentów, którzy dopiero zaczynają swoje doświadczenia z medycyną estetyczną, oczekują leczenia „na wysokim poziomie” lub szybkiej poprawy wyglądu skóry przed wielkim wydarzeniem.

PRP a łysienie

Zastrzyki z osoczem bogatopłytkowym i mikronakłuwanie skóry głowy są części przywracania naturalnego wzrostu włosów. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą przeciwdziałać łysieniu typu męskiego lub żeńskiego i przerzedzaniu włosów.

Wampirzy lifting

Zabieg ostrzykiwania osoczem skóry twarzy, znany jest również pod nazwą wampirzy lifting. Jest to zabieg przeznaczony dla każdej osoby, której zależy na przywrócenia witalności i młodego wyglądu. Mikrouszkodzenia, które są wykorzystywane podczas zabiegu, stymulują głęboką produkcję kolagenu, podczas gdy PRP jest w stanie wnikać w głąb skóry, aby inicjować gojenie, minimalizować stany zapalne i wspomagać intensywne odmładzanie skóry. Po zabiegu skóra będzie czerwona i można odczuwać napięcie i lekkie pieczenie. Zaczerwienienie może utrzymywać się na skórze przez około jednego do maksymalnie trzech/czterech dni. Ważną informacją jest to, że najbardziej zmniejsza się w ciągu pierwszych 24 godzin. Po tygodniu od wykonania wampirzego liftingu, niektórzy pacjenci mogą zaobserwować powierzchowne łuszczenie się skóry. Najlepsze efekty można zaobserwować już po tygodniu od wykonania zabiegu. Skóra staje się jaśniejsza, bardziej napięta i promienna. Lekkie zmarszczki zostają usunięte, a głębokie stają się niemal niewidoczne. Kontur twarzy zostaje podniesiony, a cera ma poprawiony koloryt.

Zobacz więcej  Czym są bruzdy nosowo wargowe?

Zalety wampirzego liftingu

Terapia PRP stymuluje naturalną produkcję kolagenu w organizmie i działa długo po pierwszej sesji w celu naturalnego, stopniowego odmłodzenia. Jest to kompletnie inna metoda od popularnego odmładzania twarzy np. botoxem. W jego wypadku efekty widać od razu, ale mijają stopniowo z czasem, aby po około roku od wykonania zabiegu całkowicie ustąpić. W przypadku zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkwoego, proces ma odwrotny skutek. Efekty nie są widoczne od razu, ale stopniowo z czasem przybierają na sile. Osocze bogatopłytkowe to naturalny produkt z własnego ciała, który może odświeżyć i odnowić skórę, odwrócić uszkodzenia i poprawić wygląd blizn oraz zmniejszyć widoczność zmarszczek i cieni pod oczami. Jest to zdrowa i naturalna alternatywa dla botoksu i innych wypełniaczy, PRP stymuluje własny układ odpornościowy, aby poprawić jakość skóry.

Mikronakłuwanie z osoczem bogatopłytkowym

Mikronakłuwanie z osoczem bogatopłytkowym jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem dedykowanym na powierzchnię całej twarzy. Podczas każdej sesji po twarzy toczy się specjalny wałek do mikroigłowania z bardzo drobnymi igłami. Proces ten nakrywa górne warstwy skóry bardzo drobnymi mikrourazami, stymulując produkcję kolagenu i elastyny. Po mikroigłowaniu, PRP jest aplikowany bezpośrednio na mikro-rany, aby zwiększyć efekty zabiegu i przyspieszyć gojenie. Dzięki wysokiemu stężeniu czynników wzrostu PRP wspomaga regenerację tkanek miękkich. W ciągu następnych kilku tygodni  twarz powinna wyglądać na znacznie bardziej  odświeżoną i odnowioną. Zmarszczki zostaną zmniejszone, a struktura skóry wyraźnie poprawiona.

Wysoka skuteczność i daleko idące efekty zabiegu z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego polegają głównie na zainicjowaniu naturalnego procesu regeneracji  i gojenia. Z tego powodu, zabiegi z PRP są bardzo skuteczne nie tylko w medycynie, ale również w leczeniu oznak starzenia i przeciwdziałaniu łysienia i przerzedzania się włosów. Co więcej, osocze bogatopłytkowe, to nic innego jak autologiczna krew ze stężeniami płytek krwi powyżej poziomów wyjściowych, które zawierają co najmniej siedem czynników wzrostu – jest to jedyna naturalna i całkowicie bezpieczna metoda walki z oznakami starzenia się skóry. Jedynym minusem mogą być stwarzające lekki dyskomfort odczucia po wykonaniu zabiegu, które na szczęście szybko ustępują.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop