Blog

Opuchnięta twarz – możliwe przyczyny i sposoby leczenia

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Opuchnięta twarz – możliwe przyczyny i sposoby leczenia

Opuchnięta twarz często jest problemem, który nieoczekiwanie możemy zaobserwować z samego rana po nieprzespanej nocy. Pomimo że spuchnięta twarz to nierzadko tylko problem estetyczny, którego nie da się przykryć kosmetykami, ani podkładem, może świadczyć także o występowaniu poważniejszych problemów w naszym organizmie. Czym zatem charakteryzuje się puchnięcie twarzy, a także, w jaki sposób można się go pozbyć?

Opuchlizna twarzy – dlaczego się pojawia?

Obrzęk w obrębie twarzy jest konsekwencją nierównowagi wodnej organizmu, z którą nierzadko powiązany jest niezdrowy tryb życia. Obrzęk może być również przejawem poważniejszych chorób, w których produkty przemiany materii nie są odpowiednio usuwane z organizmu, gromadząc się tym samym w części ciała, jaką jest twarz.

Opuchlizna może być również konsekwencją patologii nerek i układu krążenia, zaburzeń hormonalnych. Często występuje u osób pijących alkohol, u kobiet w ciąży, a także w okresie przedmiesiączkowym i w trakcie menopauzy. Zaburzenia metaboliczne, a w szczególności niepoprawny metabolizm elektrolitów, wywołany nieregularnym i niezrównoważonym odżywianiem, przedłużający się głód, czy przemęczenie organizmu przyczyniają się do powstania obrzęku

Opuchnięta twarz –  przyczyny, które należy znać

Opuchnięta twarz może mieć wiele przyczyn. Jeśli nie towarzyszą jej inne objawy, nie należy panikować. Rozsądnym działaniem będzie jednak przeanalizowanie swojego stylu życia i wykluczenie najbardziej prawdopodobnych przyczyn.

Główne przyczyny mogące powodować opuchnięcie twarzy to m.in.:

 • Zatrzymywanie w organizmie wody;
 • Choroby układu sercowo-naczyniowego, moczowego, patologie wątroby;
 • Zaburzenia endokrynologiczne jak niedoczynność tarczycy;
 • Niedobór witamin, zaburzenia na poziomie metabolicznym;
 • Niewłaściwie dobrana dieta;
 • Przemęczenie organizmu spowodowane brakiem snu;
 • Obecność przewlekłego nadciśnienia;
 • Niewłaściwe używanie kosmetyków lub ich nadużywanie;
 • Podłoże zapalne, niepotwierdzona obecność alergii na leki, konkretne pokarmy, sierść;
 • Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych dzień wcześniej lub ogólne nadużywanie alkoholu.

Obrzęk twarzy rano – co jest powodem?

Jeśli twarz jest opuchnięta i wzdęta, szczególnie nad ranem, może to być spowodowane różnorodnymi przyczynami, począwszy od niewystarczającej ilości snu lub nadmiernego spożycia alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Powodują one zastój limfy, a tym samym zwiększenie gromadzącej się w tkankach ilości wody.

Dieta bogata w sól, białko i cukier jest często przyczyną zatrzymania wody, co objawia się opuchlizną w okolicy oczu. Często opuchlizna może także świadczyć o obecnych problemach z zębami. Typowe dla zapalenia miazgi objawy to silnie pulsujący ból zęba, wrażliwość na zimne i ciepłe pokarmy, a także typowy obrzęk okalający policzki.

Zobacz więcej  Zapalenie mięśni - wszystko co powinieneś wiedzieć!

Obrzęk twarzy w alergii – czym się charakteryzuje?

Innym powodem obrzęku twarzy może być reakcja alergiczna, w wyniku której organizm uwalnia substancję przekaźnikową – histaminę. Histamina to naturalna substancja znajdująca się w ludzkim organizmie, mająca na celu rozszerzenie drogi płynom w tkance podskórnej. W rezultacie dochodzi do obrzęków, a naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem histaminy, prowadząc do zaczerwienienia skóry.

Obrzęk naczynioruchowy powstały przez nadmierną produkcję histaminy w wyniku działań alergicznych zwany jest jako „Obrzęk Quinckiego”. Przyczyną może być np. katar sienny, który prowadzi do obrzęku naczynioruchowego w postaci obrzęku błon śluzowych nosa, alergie pokarmowe mogą również prowadzić do obrzęku szyi, gardła i jamy ustnej lub w ciężkich przypadkach nawet do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego.

Dodatkowe objawy towarzyszące obrzękowi Quinckiego to:

 • Skurcze żołądkowo-jelitowe;
 • Wysypka przypominająca pokrzywkę na dłoniach, rękach i nogach;
 • Charakterystyczna chrypka u chorego pacjenta;
 • Szorstki, suchy kaszel;
 • Bladość skóry w miejscach dotkniętych obrzękiem.

W ramach profilaktyki obrzęku naczynioruchowego stosowane są leki antyhistaminowe, jeśli obrzęk naczynioruchowy wpływa na tkanki podskórne, jednocześnie nie działając na drogi oddechowe. W przeciwnym razie konieczne jest stosowanie adrenaliny i kortykosteroidów.

Alergiczna opuchlizna twarzy – pomoc w nagłych wypadkach

Jak już wspomniano, ostry obrzęk twarzy najprawdopodobniej może wskazywać na wstrząs anafilaktyczny. W takim przypadku niezwłoczne jest wezwanie pogotowia.

Objawy anafilaksji pojawiają się bardzo szybko:

 • Oprócz opuchlizny zauważyć można silny kaszel, świszczący oddech, obfite łzawienie;
 • Obrzęk limfatyczny po obu stronach twarzy pojawia się w obrębie oczu, gardła. Dochodzi również do opuchlizny języka i ataku astmy;
 • Oddech ofiary przyspiesza, nie może jednak normalnie wdychać powietrza, ponieważ górne drogi oddechowe zostały zablokowane;
 • Ostatecznie dochodzi do utraty przytomności i w najgorszym wypadku, zatrzymania akcji serca.

Wstrząs anafilaktyczny nie może powstać znikąd. Poprzedza go kontakt z alergenem. Może to być:

 • Ugryzienia owadów;
 • Leki;
 • Pyłek roślinny;
 • Toksyny;
 • Ryby i owoce morza, takie jak ostrygi;
 • Orzechy włoskie.

Dla alergików zalecane jest noszenie przy sobie specjalnego wstrzykiwacza z adrenaliną (EpiPen), który ma na celu ochronę zdrowia pacjenta w momencie wystąpienia nagłej anafilaksji.

Zobacz więcej  Metody przeszczepu włosów dostępne na rynku

Opuchlizna twarzy w czasie ciąży – zmiany hormonalne

Okres ciąży charakteryzuje się drastycznymi zmianami w gospodarce hormonalnej kobiety. Wzrasta zapotrzebowanie na dodatkowe płyny, ponieważ organizm potrzebuje znacznie większej ilości krwi niż wcześniej. Z tego i wielu innych powodów obrzęki są nieodłączną częścią ciąży u większości kobiet.

Niewielki obrzęk twarzy, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, to stan o całkowicie fizjologicznym podłożu. Jednak zalecane jest zachowanie ostrożności i skonsultowanie się z ginekologiem.

W trakcie ciąży za obrzęk twarzy mogą odpowiadać:

 • Choroby nerek;
 • Zaburzenia układu sercowo-naczyniowego;
 • Zmiany patologiczne w obrębie wątroby.

Czas ciąży związany jest z obciążeniem wszystkich narządów i układów ludzkiego organizmu, dlatego niezwykle ważne jest, aby zdiagnozować problem i rozwiązać go jak najszybciej, zapobiegając jego negatywnemu wpływowi na organizm przyszłej matki i rozwijającego się płodu.

Zapalenie powiek i spojówek – jedna z przyczyn opuchlizny

Jeśli twarz puchnie wokół powiek, może to wskazywać na bakteryjne zapalenie spojówek. Obrzęk może być na tyle silny, iż oczy nie mogą się zamknąć. Nie jest to jednak najczęściej spotykany objaw zapalenia. Stan zapalny może charakteryzować się także zbieraniem limfy, przyczyniając się do powstania ropnej wydzieliny zasłaniającej pole widzenia.

Zapalenie powiek z kolei objawia się nieco inaczej. Pacjentom doskwiera obrzęk górnej krawędzi powiek w okolicy rzęs. Mogą ją wywołać nie tylko bakterie, lecz także mikroskopijne roztocza zalegające w okolicy oczu. W takim przypadku obrzękowi towarzyszy nieznośne swędzenie, pieczenie i nieprzyjemna wydzielina o charakterze ropnym.

Leczenie obrzęku twarzy – jakie procedury powinny być preferowane?

Jeśli obrzęk doskwiera pacjentowi od dłuższego czasu, rekomendowane jest odbycie wizyty u lekarza. W trakcie konsultacji specjalista przeprowadzi wywiad obejmujący pytania dotyczące wyglądu obrzęku, stopnia odczuwanego bólu, historii chorób pacjenta, przyjmowanych pokarmów, napojów i leków.

W zależności od wyników rozmowy i ewentualnych badań klinicznych lekarz może zaproponować zabieg mający na celu złagodzenie bólu i opuchlizny twarzy aż do ich ustąpienia. Może to obejmować farmakoterapię lub domowe sposoby na złagodzenie opuchlizny. Zabiegi salonowe, jak wszelkiego rodzaju maski, czy specjalne masaże mogą również pomóc w walce z obrzękami twarzy.

Zabiegi na opuchliznę twarzy – o jakich warto wiedzieć?

Podczas gdy obrzęk w wyniku zabiegu stomatologicznego zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach, zatrzymanie wody w innych przypadkach, takich jak niedoczynność tarczycy, choroby nerek lub alergie pokarmowe, może utrzymywać się przez długi czas i mieć różne nasilenie. W związku z tym leczenie zależy od konkretnej przyczyny.

Zobacz więcej  LPG Alliance - cudowna endermologia, którą powinieneś poznać

Jeśli pacjent dotknięty jest ostrą alergią, leczenie odbywa się za pomocą podawania kortyzonu i leków antyhistaminowych, z kolei osoby chorujące na niedoczynność tarczycy muszą stosować syntetycznie wytworzone hormony tarczycy. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki.

Gdy obrzęk doskwiera przez długi czas, a wraz z nim towarzyszy klasterowy ból głowy, leczenie zwykle polega na łagodzeniu bólu podczas napadów (terapia doraźna) i zapobieganiu dalszym atakom w fazach bezbolesnych (profilaktyka).

Domowe sposoby na opuchniętą twarz – problem estetyczny do usunięcia

Osoby, które często zmagają się z opuchniętą twarzą nad ranem, powinny w pierwszej kolejności wykluczyć czynniki potencjalne wpływające na powstawanie obrzęków. Jeśli okaże się, iż osoba nie cierpi na żadne poważne choroby w organizmie, można skupić się na paru skutecznych, domowych sposobach.

Pierwszym z nich jest zdrowa dieta, która powinna skupiać się na unikaniu nadmiernego spożycia soli i piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Pomocna będzie również aktywność fizyczna, która poprawia krążenie krwi i stymuluje pracę układu limfatycznego. Oprócz ruchu można wspomóc te procesy, korzystając z leczniczych kąpieli, saun, masażu czy drenażu limfatycznego.

Bardzo ważnym czynnikiem zapobiegającym porannej opuchliźnie twarzy jest odpowiednia higiena snu. Należy spać w chłodnym (ok. 18°C) i wentylowanym pomieszczeniu.

Inne skuteczne sposoby rozwiązania problemu spuchniętej twarzy to:

 • Mycie zimną wodą – wpływa na ukrwienie organizmu i przyspiesza metabolizm organizmu, wpływając na zanik opuchlizny;
 • Masaż kostkami lodu – poprawia przepływ krwi, zapobiegając zastojom limfy, a tym samym redukując obrzęk;
 • Okład z zielonej herbaty – przyłożony do powieki wpływa kojąco na opuchliznę;
 • Nakładanie na twarz plastrów świeżego ogórka – jednocześnie chłodzą i nawilżają całą twarz;
 • Stosowanie toniku z aloesu na twarz – działanie nawilżające i łagodzące aloesu wpływa profilaktycznie na nadmierne zaczerwienienie skóry.

Aby pozbyć się opuchlizny z twarzy, bardzo ważnej jest przestrzeganie zdrowego stylu życia i prawidłowe odżywianie, nieprzejadanie się i kontrolowanie ilości soli w pożywieniu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop