Blog

Nici liftingujące i ich zastosowanie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Nici liftingujące i ich zastosowanie
Nici liftingujące są nowym trendem w medycynie estetycznej, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, bowiem stanowią tańszą, znacznie mniej problematyczną i inwazyjną alternatywę dla liftingu chirurgicznego. Niemniej jednak jak w przypadku każdej innej technologii, mają swoje pewne ograniczenia. Jeśli brać pod uwagę tego rodzaju zabieg, warto będzie dowiedzieć się, w jakim celu najlepiej jest stosować nici liftingujące i jak długo może utrzymywać się osiągnięty dzięki nim efekt.

Jak w ogóle działają nici liftingujące?
Co bardzo ciekawe, nici liftingujące wcale nie należą do technologii, które powstały na potrzeby samej medycyny estetycznej. Są znane już od wielu lat w chirurgii tradycyjnej, gdzie wykorzystuje się je podczas przeprowadzania precyzyjnych operacji. W wypadku stosowania zabiegów w zakresie medycyny estetycznej używanie nici liftingujących polegać będzie na wprowadzaniu ich pod skórę w taki sposób, ażeby ją uniosły, niwelując tym samym opadanie skóry, które jest związane po prostu z wiekiem. Ponadto tego rodzaju zabieg pobudza naszą skórę do uruchamiania naturalnych regeneracyjnych procesów, dzięki czemu dużo szybciej może stać się młodsza i jędrniejsza.

Istotną cechą w zakresie nici liftingujących będzie to, iż wykonuje się je z materiałów, które wchłaniane są po pewnym czasie przez nasze ciało. Po upływie mniej więcej ośmiu miesięcy ulegają one całkowitemu rozpuszczeniu, ale ich efekt może utrzymywać się aż przez dwa lata.

Nici liftingujące najlepiej będą się sprawdzały celem podnoszenia skóry na twarzy, tym bardziej w obszarach takich jak czoło, policzki, linia brwi, czy też żuchwa, jak również w niektórych lokalizacjach na ciele, między innymi na dekolcie i szyi. Nie wszystkie spośród części ciała będą się nadawały do podnoszenia z użyciem nici liftingujących – tkanki brzucha, pośladków, albo też skóry na ramionach mogą okazać się nazbyt ciężkie.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nici liftingujących, które dobiera się z uwagi na potrzeby i oczywiście zasobność naszych portfeli. Najdroższe będą niewątpliwie nici liftingujące, które wykonuje się z polikaprolaktonu. W środkowej półce cenowej usytuowane są te wykonywane z kwasu mlekowego albo glikolowego, zaś celem wyprodukowania najtańszych wykorzystywany jest polidioksanon. Poza tym można wyróżnić nici gładkie, ze stożkami albo haczykami, które podrażniają dodatkowo skórę, stymulując ją do produkowania elastyny i kolagenu.

Lekarz powinien również dobrać długość nici – zazwyczaj waha się ona między 5 a 10 cm, w zależności od partii skóry, którą chcemy podnieść.

Jakie zalety mają nici liftingujące? Dlaczego dobrze będzie wykonać zabieg z użyciem tego typu nici?
W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna powoli odchodzi już od typowych cięć chirurgicznych, zaś w ich miejsce jest w stanie zaoferować swoim pacjentom zabiegi dużo mniej inwazyjne, mniej bolesne, które pozwalają szybko powrócić do zajęć codziennych, a co najbardziej istotne przynoszą niemalże natychmiastowe, a do tego trwałe rezultaty. Jednym spośród tego typu zabiegów będzie wykonanie liftingu nićmi w obrębie twarzy. Tenże niechirurgiczne lifting twarzy to bardzo dobra metoda na odmładzanie, która może być wykonywana przez cały rok, jak również przed urlopem, ponieważ nie będzie wymagała późniejszej ochrony przeciwsłonecznej.

Zobacz więcej  Cosmelan - skuteczna terapia rozjaśniająca przebarwienia

Różnego typu liftingujące nici stosowane są celem odmładzania skóry dekoltu, szyi i twarzy, jak również ujędrnienia i wymodelowania innych partii na ciele. Dzięki niciom możliwie będzie chociażby usunięcie lwiej brwi, wygładzenie zmarszczek znajdujących się na czole, naciągnięcie ,,chomiczków”, poprawienie wyglądu szyi, ale też ujędrnienia piersi, wymodelowanie zwiotczałych tkanek na pośladkach czy brzuchu, jak również chociażby celem zregenerowania skóry po przeprowadzonej wcześniej liposukcji.

Zabieg, który zakłada użycie nici liftingujących jest:

niezwykle bezpieczny – dzięki używaniu nici najnowszej generacji ograniczane jest znacząco ryzyko zakażenia bakteryjnego, przerwania ciągłości podskórnych tkanek, jak również wystąpienia powikłań, które wywołane by były nietolerancją obcej dla naszej skóry materii,
prawie że bezbolesny – na 30 minut przed przeprowadzeniem zabiegu z użyciem nici liftingujących stosowane jest miejscowe znieczulenie, aby podniesiony został komfort pacjenta,
nieinwazyjny – specjalistyczne mikronici pozwalają na wykonanie liftingu bez użycia skalpela, zatem bez czasu rekonwalescencji, bez blizn, a nawet i bez wyczuwania wszczepianych pod skórę włókien,
bardzo skuteczny – nici liftingujące wstrzykiwane są w wybraną partię na ciele, dzięki czemu mogą oddziaływać na konkretny problem. Poza tym nici obecnie używane poza tym, iż oddziałują na powierzchnię naszej skóry, stymulują ją również od wewnątrz, dzięki czemu mogą utrwalać i wzmacniać efekty przeprowadzonego zabiegu,
długotrwały – pierwsze efekty będą widoczne już po około 2-3 tygodniach od momentu ich założenia, kolejne pojawiają się razem z postępem naturalnych procesów w obrębie skóry i stanowią wynik produkowania nowego kolagenu, naczyń krwionośnych i fibroblastów. Działanie nici będzie trwało do chwili ich całkowitego rozpuszczenia się, czyli przez praktycznie okres około dwóch lat.
Z drugiej zaś strony istnieją także pewne wady nici liftingujących:
u niektórych osób mogą pojawiać się siniaki, lekkie zakażenie albo też obrzęk w miejscu przeprowadzenia zabiegu,
jeśli osoba, którą wykonuje zabieg z użyciem nici liftingujących nie ma żadnego doświadczenia, może spowodować niestety poważną w skutkach asymetrię w obrębie twarzy,
wyniki przeprowadzonej terapii nie są nazbyt trwałe, jeżeli zabieg nie będzie regularnie powtarzany. Po upływie około dwunastu miesiącach nie ma już w ogóle żadnego śladu po wszczepionych wcześniej niciach. Jeżeli chcemy utrzymywać efekty odmłodzenia – musimy poddać się omawianemu zabiegowi po raz kolejny,
istnieje mała szansa na to, iż nici pękną, co wymagać będzie niestety odbycia konsultacji lekarskiej.
Rodzaje nici liftingujących. Czym odznaczają się nici najnowszej generacji?
Razem z ciągle rosnącą popularnością liftingu w obrębie twarzy, wzrasta także produkcja potrzebnych do jego przeprowadzania materiałów. Obecnie na rynku mamy do dyspozycji wiele różnych typów nici liftingujących, które różnią się pomiędzy sobą użytym materiałem, strukturą, długością, ale także innymi właściwościami. Dobranie właściwego rodzaju nici jest bardzo istotne i kluczowe celem uzyskania oczekiwanych przez pacjenta efektów, gdyż nić nici na pewno nie jest równa.

Zobacz więcej  Klinika urody - co może oferować klientkom?

Pionierem w liftingu z użyciem nici liftingujących stał się pochodzący z Gruzji, chirurg plastyczny dr Salamanadze, który jako pierwszy zaproponował metodę unoszenia tkanek podskórnych z użyciem specjalistycznych mikronici, które zakończone zostały haczykami. Implantacja tego rodzaju materiału pod skórę mogła wytworzyć rusztowanie, które wywoływało proces opiekowania, a zatem właśnie wspomnianego już podnoszenia tkanek. Pierwsze liftingujące nici były niewchłanialne i długie, zostawały w ciele już na zawsze, a razem z upływem czasu zaczynały nieco prześwitywać.

Używane dzisiaj nici najnowszej generacji są praktycznie całkowicie biodegradowalne, co oznaczać będzie, iż rozkładają się w naszej skórze w sposób stopniowy w ciągu około dwudziestu czterech miesięcy. Niezwykle istotną ich właściwością będzie to, iż poza działaniem czysto liftingującym, stymulują także w sposób biologiczny skórę, dzięki czemu mogą przynosić bardzo dobre efekty, które utrzymują się przez okres wielu miesięcy, właśnie na wskutek pobudzania produkcji fibroblastów i kolagenu, jak i wzmożenia procesów angiogenezy (tworzenia zupełnie nowych naczyń krwionośnych).

Wśród nici o charakterze liftingującym dostępne są między innymi:

Nici o właściwościach liftingujących APTOS, które produkuje się z pochodnych mlekowego kwasu. Na powierzchni ich włókien występują haczyki mikroskopijnych wymiarów, które tworzą krawędzie ukośne, dzięki którym nici będą mieć możliwość przesuwania się tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Daje to nam gwarancję precyzji przeprowadzenia zabiegu, a przy tym zmniejsza znacząco ryzyko niepożądanego późniejszego przemieszczania się. Nici liftingujące typu APTOS implantowane są trochę głębiej w tkance podskórnej i w skórze, dzięki czemu mogą w skuteczny sposób liftingować skórę ramion, ud, pierwsi, brzucha, jak również żuchwy i policzków.

Następny typ to nici liftingujące PDO, które wykonuje się z polidioksanonu, od czego właśnie pochodzi ich nazwa. Wśród nich można wyróżnić nici o różnorodnej budowie, jak i funkcjach: nici MONO, które stanowią pojedyncze włókno przeznaczone do zabiegów usunięcia niewielkich zmarszczek mimicznych, zaś nici First Loft to splot co najmniej kilku włókien, który przynosi znacznie mocniejsze efekty, a zatem zaleca się go celem redukowania dużo głębszych zmarszczek. Dostępne są także tak zwane sparingi, czyli inaczej mówiąc splot skręconych ze sobą gęsto cieniutkich włókien, które już po założeniu, rozprostowuje się, wypychając przy tym tkanki. Nici spiralne mogą przynosić efekty porównywalne do wypełniaczy. Są bardzo efektywne podczas wypełniania fałd nosowo-wargowych, jak również przykładowo tak zwanych fałd marionetki.

Zobacz więcej  Skóra trądzikowa

Nici typu BARB są najnowszym rodzajem nici liftingujących, które odznaczają się występowaniem wielu haczyków przymocowywanych na całej powierzchni włókna, przez co poniekąd określane są mianem wielowymiarowych (3D, jak i 4D). Bardzo gęsto ulokowane haczyki otwierają się dopiero wówczas, kiedy zostaną wprowadzone pod skórę, tworząc dzięki temu niezwykle wytrzymałe rusztowanie dla tkanek opadających.

Jak wygląda dokładnie zabieg zakładania nici liftingujących?
Zabieg ten jest zupełnie bezbolesny i trwa od 30 minut do jednej godziny. Lekarz dokonuje najpierw znieczulenia miejscowego na wybranym obszarze skóry z użyciem zastrzyku albo specjalistycznej maści. Następnie pojedynczo wprowadzane są owinięte wokół igieł nici pod skórę. Po wyjęciu igieł nici pozostają już w ciele. Dzięki temu z kilku nici wytwarzane jest swego rodzaju rusztowanie pomagające skórze w opieraniu się sile grawitacji.

Na co powinniśmy uważać podczas korzystania z nici liftingujących?
Najbardziej newralgiczny będzie czas od 2 do 3 tygodni od chwili założenia liftingujących nici. Trzeba wtedy ograniczać ryzyko przemieszczania się nici, ponieważ może to doprowadzać do zniekształceń w obrębie twarzy. Dlatego też trzeba uważać między innymi na czynniki, takie jak:

nadmierne stosowanie mimiki twarzy. Mięśnie w tym obszarze mogą bardzo łatwo przesuwać nici. Warto uważać także na czynności, podczas których napięcia mimicznych mięśni będą mimowolne, jak chociażby uprawianie sportów,
tak samo wygląda kwestia masażów twarzy,
dużej ostrożności wymagać będą też zabiegi typu golenie czy peeling,
nici pod wpływem nazbyt wysokiej temperatury mogą utracić swoje właściwości albo też szybciej się rozpuszczać. Zatem zabiegi, które powodują nagrzewanie się tkanek, jak chociażby stosujące fale radiowe albo laser, nie będą wskazane.
Jeśli podejmiemy decyzję o poddani się zabiegowi zakładania liftingujących nici, warto też brać pod uwagę chwilę, w której ustępuje ich działanie. Dwa lata są wystarczająco długim czasem, aby skóra miała się szansę wyraźnie postarzeć, zatem kiedy efekty podniesienia znikną kontrast między ,,przed”, jak i ,,po” może być niezwykle wyraźny. Największą różnicę zauważymy z pewnością po zaniknięcia efektów używania najtańszych, nie mających haczyków, jak również stożków nici, ale nawet i one nie będą w stanie zapewnić efektów odmładzających równoważących zestarzenie się skóry o 2 lata. Dlatego też równolegle warto będzie zastosować również innego rodzaju zabiegi mające za zadanie zregenerować skórę.

Nici liftingujące – jakie są przeciwwskazania?
Niestety istnieją przeciwskazania, których trzeba koniecznie przestrzegać. Wśród nich są:

zaburzenia krzepliwości krwi,
zmiany chorobowe skóry, albo otwarte rany,
terapia przeciwzakrzepowa,
choroba nowotworowa,
ciąża, jak i czas karmienia piersią.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop