Blog

Naczyniaki starcze – czym są plamy rubinowe? Czy warto zdecydować się na ich usunięcie?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Naczyniaki starcze – czym są plamy rubinowe? Czy warto zdecydować się na ich usunięcie?

Naczyniaki starcze, zwane również jako punkty rubinowe lub naczyniaki rubinowe, są łagodnymi zmianami skórnymi. Sprawdź, jak je rozpoznać i leczyć.

Z wiekiem ciało każdego człowieka wyraźnie się zmienia. Jednym z widocznych gołym okiem objawów starzenia są różnego rodzaju zmiany skórne. Świetnym przykładem mogą okazać się naczyniaki starcze. Te niezłośliwe zmiany rubinowe mogą pojawiać się już po trzydziestym roku życia, jednak na starość ich liczba gwałtownie wzrasta. Czy mogą być niebezpieczne? Jak je usuwać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Naczyniaki starcze – skąd się biorą?

Zanim opowiemy o genezie naczyniaków starczych warto najpierw poświęcić chwilę na to, aby opisać charakter tych zmian.

Punkty rubinowe to zmiany niezłośliwe. Swoją nazwę potoczną zawdzięczają temu, że w znacznej ilości pojawiają się u osób starszych. Przyczyny powstawania tych naczyniaków nie zostały jeszcze w pełni poznane. Obserwuje się jednak wzmożone występowanie ich u osób, które są ze sobą spokrewnione, co daje postawy stwierdzać, że dużą rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne.

Nie ma żadnych preferencji płci. Objaw De Morgana może pojawić się w tym samym stopniu i natężeniu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ryzyko wystąpienia wzrasta z wiekiem.

Na pojawienie się tego typu zmian wpływ ma również gospodarka hormonalna organizmu. Wskazuje na to fakt, że naczyniaki starcze pojawiają się częściej u kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Co zwiększa ryzyko pojawiania się tego typu zmian? Specjaliści wymieniają czynniki, takie jak na przykład:

 • stała obecność alkoholu w diecie;
 • ekspozycja na słońce bez używania kremów z filtrem;
 • nadmierne przemęczenie i przewlekły stres;
 • uszkodzenia skóry;
 • problemy z wątrobą;
 • niektóre substancje chemiczne.

Jak powstają punkty rubinowe?

A jakie są bezpośrednie przyczyny powstawania takich zmian? Jakie procesy muszą zajść w organizmie, aby na skórze pojawiły się naczyniaki starcze? W istocie powstają one pod wpływem nadmiernego rozrastania się naczyń krwionośnych, które znajdują się płytko pod skórą.

Wraz z wiekiem znacznie spada sprężystość naczyń krwionośnych. Zanikające włókna sprawiają, że naczynka zaczynają się rozszerzać, o prowadzi do tworzenia się zgrubień widocznych gołym okiem na ciele.

Co ciekawe proces ten jest bardzo dynamiczny. Zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka dni, aby naczyniak pojawił się w miejscu, w którym jeszcze wcześniej go nie było.

Zobacz więcej  Qlaira – recepta online

Punkty rubinowe – jak wyglądają?

Naczyniak rubinowy to zmiana mająca nie więcej niż kilka milimetrów wielkości. Ma ona postać niewielkiego, ale zazwyczaj wypukłego punktu. Najczęściej są to czerwone grudki, które niekiedy mogą mieć odcień bordowy albo siny.

Najczęściej występują na tułowiu i ramionach, chociaż wraz z wiekiem robi się ich na ciele coraz więcej, a to z kolei sprawia, że powstają na różnych obszarach skóry.

Czy naczyniaki starcze to faktycznie domena staruszków?

Swoją powszechną nazwę zmiany rubinowe zawdzięczają temu, że z wiekiem na naszym ciele znacznie ich przybywa. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że można zaobserwować je wyłącznie u osób w podeszłym wieku!

Wręcz przeciwnie. Niejednokrotnie można zaobserwować je u dzieci, a nawet niemowląt. Rodzice jednak nie muszą się martwić. W takich przypadkach nie ma żadnej potrzeby usuwania zmian. U młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze dwunastego roku życia zazwyczaj wchłaniają się one samoistnie.

Warto zaznaczyć, że naczyniaki starcze pojawiają się najczęściej u osób z jasną karnacją. U nich również są najbardziej widoczne.

Naczyniaki rubinowe – kiedy stanowią niebezpieczeństwo?

Kiedy na ciele zaczynają pojawiać się naczyniaki rubinowe wiele osób zastanawia się, czy tego typu zmiany powinny budzić niepokój. Naczyniaki starcze to zmiany łagodne, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. W ich przypadku leczenie w żadnej formie nie jest niezbędne.

W jakich przypadkach warto udać się do lekarza?

Warto jednak zaznaczyć, że każda zmiana na skórze, która budzi nasz niepokój powinna być skonsultowana z lekarzem.

Naczyniaki starcze występują w określonych wielkościach. W podeszłym wieku może być ich więcej, jednak ich średnica nigdy nie ulega zmianie. Punkty rubinowe nie powodują również żadnych dolegliwości. Nie swędzą i nie bolą. Nie powinny być w żaden sposób odczuwalne na co dzień.

Jeżeli więc podejrzewasz, że na twojej skórze pojawiły się punkty rubinowe, ale jednocześnie zmiany:

 • mają tendencję do podkrwawiania;
 • rosną;
 • zmieniają swój kształt albo kolor;
 • swędzą lub pieką;

koniecznie zwróć się o pomoc do lekarza. Badanie dermatologiczne, a w razie potrzeby także histopatologiczne pozwoli wykluczyć nowotworowe podłoże niepokojącej zmiany.

Naczyniaki starcze a inne zmiany na skórze

Pomylenie punktów rubinowych z innymi naroślami i zmianami nie jest szczególnie trudne, zwłaszcza dla osoby niedoświadczonej. Często bywają mylone z:

 • trądzikiem różowatym;
 • czerniakiem;
 • mięsakiem Kaposiego;
 • naczyniakami gwieździstymi lub jamistymi.
Zobacz więcej  Co powoduje trądzik na szyi i jak uzyskać czystą skórę na lato?

Jeżeli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości co do natury pojawiających się znamion, rozsądnym wyjściem będzie konsultacja z dermatologiem.

Oczywiście nie wszystkie potencjalne zmiany muszą okazać się złośliwym nowotworem. Naczyniaki gwiaździste, które mają swoje źródło w głębokich naczyniach krwionośnych mogą być oznaką choroby wątroby. Nie należy ich więc bagatelizować.

Usuwanie naczyniaków starczych

Wiele osób zastanawia się, czy usuwanie zmian naczyniowych, takich jak właśnie naczyniaki rubinowe, jest konieczne. Oczywiście nie. Tak jak napisaliśmy powyżej, nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia.

Mimo wszystko coraz popularniejsze są zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają szybko i skutecznie usunąć punkty rubinowe. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względów estetycznych.

Rozwój medycyny estetycznej sprawił, że wszelkie łagodne zmiany na ciele, które wyglądają nieestetycznie mogą zostać szybko i sprawnie usunięte w znieczuleniu miejscowym. Tyczy się to również zmian rubinowych.

Proponowane zabiegi pozwalają pacjentowi niemal od razu po wyjściu z gabinetu wrócić do codziennych spraw. Niosą minimalne ryzyko powikłań i dają gwarancję skutecznego usunięcia problemu.

Usuwanie kriochirurgiczne i elektrochirurgiczne

W ofercie wielu gabinetów medycyny estetycznej można spotkać tradycyjne metody usuwania punktów rubinowych. Mowa tu o kriochirurgii oraz elektrochirurgii.

Pierwszy z zabiegów pozwala na usunięcie znamienia metodą zamrażania ciekłym azotem. Jest ona nieinwazyjna i bardzo skuteczna. W wyniku wymrażania może pojawić sie blizna powstała w wyniku uszkodzenia integralności skóry. Zdarza się to jednak dosyć rzadko.

Elektrochirurgia polega natomiast na wypalaniu punktów rubinowych za pomocą prądu elektrycznego. Podczas tego zabiegu można odczuwać delikatne pieczenie.

Usuwanie laserowe

Jednym z najchętniej obecnie stosownych a jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów na usuwanie naczyniaków są zabiegi laserowe.

Chociaż naczyniaki są niewielkie, mogą sprawiać naprawdę dużo problemów estetycznych. Wiązka energii, którą generuje laser pozwala na skuteczne ich usunięcie.

W punkcie rubinowym pod powierzchnią skóry znajduje się sieć naczyń krwionośnych. Promieniowanie lasera sprawia, że dochodzi do gwałtownego podgrzania naczynia a tym samym do jego zamknięcia.

Warto pamiętać, że pojedynczy naczyniak najczęściej zawiera mnóstwo takich naczyń krwionośnych, dlatego zabieg z laserem będzie wymagał powtórzenia.

Laser ma jednak wiele bardzo licznych zalet. Przede wszystkim trwa krótko – od kilku do kilkunastu minut. Ryzyko jakichkolwiek powikłań jest w jego przypadku minimalne. Uzyskany efekt, nawet jeżeli wymaga kilku sesji, jest bardzo trwały.

Zobacz więcej  Gummy smile- uśmiech dziąsłowy- przyczyny i leczenie

Czy warto usuwać punkty rubinowe?

Wiemy już w jaki sposób można skutecznie i szybko pozbyć się naczyniaków starczych ze swojej skóry. Z pewnością wiele osób ciągle jednak zastanawia się, czy naprawdę istnieje potrzeba ich usuwania.

Oczywiście jest to bardzo indywidualna kwestia. Obecnie coraz więcej mówi się o tym, że starzenie się z godnością jest elementem wartościowego stylu życia. Z drugiej strony jednak medycyna estetyczna daje możliwość korygowania drobnych zmian bez żadnych skutków ubocznych.

Wiele więc zależy od osobniczego poczucia estetyki oraz tego, jakie jest natężenie czerwonych zmian, które najczęściej mają podłoże genetyczne.

Nowoczesny sprzęt i fachowa doświadczona kadra to gwarancja pełnego bezpieczeństwa podczas zabiegu. Jeżeli więc odczuwamy dyskomfort z powodu nieestetycznych zmian na skórze nic nie stoi na przeszkodzie, aby szybko i trwale się ich pozbyć!

Naczyniaki rubinowe – diagnoza przede wszystkim!

Zanim podejmiemy decyzję o usunięciu albo pozostawieniu naczyniaka, konieczne jest potwierdzenie, że to faktycznie z nim mamy do czynienia.

W renomowanej klinice medycyny estetycznej nigdy nie podejmuje się żadnych decyzji bez stuprocentowej pewności, że mamy do czynienia ze zmianą, która ma charakter łagodny i nie jest groźna dla zdrowia pacjenta.

Jak już wiemy, naczyniaki stosunkowo łatwo pomylić z groźniejszymi problemami skórnymi. Diagnoza zawsze więc powinna grać pierwsze skrzypce przed pochopnymi decyzjami.

Podsumowanie

Naczyniak rubinowy to tylko jedna z wielu nazw tego samego zjawiska. Można spotkać go również pod określeniem naczyniaka starczego, zmiany rubinowej, czy punktu rubinowego. W każdym przypadku mamy jednak do czynienia z tym samym zjawiskiem.

Jest to niegroźna i łagodna zmiana, która wynika z nadmiernego rozrostu podskórnych naczyń krwionośnych. Może pojawiać się u młodych osób, jednak z wiekiem znacznie przybiera na sile. Najwięcej naczyniaków rubinowych mają osoby w starszym wieku.

Opisywane zmiany nie są groźne, jednak mogą stanowić problem natury estetycznej. Po postawieniu właściwej diagnozy można bardzo szybko i bezpiecznie usunąć je jedną z dostępnych metod. Może być to zarówno laser, jak i wymrażanie lub zabieg metodą elektrochirurgiczną. Wybór tej najlepszej zawsze należy do samego pacjenta.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop