Blog

Laserowy lifting twarzy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Starzenie się skóry twarzy – jak przebiega?

Z wiekiem skóra na całym ciele traci swoją pierwotną jędrność, staje się mniej elastyczna i mniej sprężysta. Te objawy starzenia się są najbardziej dostrzegalne na skórze twarzy, ponieważ jest ona stosunkowo cienka oraz posiada niewielką ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, przez co jest bardziej podatna na utratę elastyczności. Dużą rolę odgrywa tutaj także mimika, która zdecydowanie przyspiesza proces powstawania zmarszczek w zestawieniu z innymi partiami ciała. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy także od czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie ultrafioletowe czy palenie papierosów, a także od genetyki, która odpowiedzialna jest chociażby za dystrybucję podskórnych poduszek tłuszczowych.

Oznaki starzenia się, choć naturalne i nieuniknione, często są źle przyjmowane – szczególnie przez kobiety, które z reguły pieczołowiciej dbają o swój wygląd i chcą zachować w sobie młodość jak najdłużej. Zauważeniu pierwszych zmarszczek często towarzyszy panika i gorączkowe poszukiwanie najlepszego kremu przeciwzmarszczkowego. Co jednak zrobić w wypadku, gdy puste słoiczki kremów się piętrzą, a zmarszczki nadal się pogłębiają?

Odmłodzenie twarzy – czy to możliwe?

Istnieje wiele sposobów walki ze skórnymi oznakami starzenia się. Można do nich zaliczyć stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, trzymanie się diety bogatej w antyoksydanty, unikanie szkodliwych dla skóry nałogów (jak palenie papierosów lub spożywanie alkoholu) czy szeregi zabiegów usprawniających mikrokrążenie oraz produkcję kolagenu w skórze. Są to jednak rozwiązania, które mogą przynieść skutki długofalowe i które należy wdrożyć w naszą codzienność na długo zanim zauważymy pierwsze zmarszczki. Czy istnieje rozwiązanie doraźne?

W ostatnich latach dużą popularność zyskał laserowy lifting twarzy. Pomaga on spowolnić proces starzenia się skóry, a nawet przywrócić jej odpowiednie napięcie oraz zredukować widoczność zmarszczek.

Laserowe odmładzanie twarzy – na czym polega?

Laserowe odmładzanie twarzy ma na celu przywrócenie naskórkowi właściwego napięcia oraz pobudzeniu do pracy komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny za pomocą odpowiednio dobranych wiązek laserowych. Istnieje wiele form tego zabiegu – zależnie od potrzeb klienta, można zdecydować się na metodę nieinwazyjną, która daje bardziej doraźny efekt (utrzymuje się on krócej, choć poprawę widać od razu), jak i na podjęcie działania wiążącego się z pewnym okresem rekonwalescencji ze względu na powstanie na skórze mikrouszkodzeń silnie stymulujących jej regenerację (w tym przypadku efekt jest widoczny po wygojeniu danego obszaru, jednak utrzymuje się dłużej).

Zobacz więcej  Maść na bliznę po cesarskim cięciu

Jaką metodę liftingu wybrać?

Najpopularniejszą i najchętniej wybieraną w ostatnim czasie metodą laserowego odmłodzenia skóry jest procedura Fotona 4D. Jest to zabieg liftingu twarzy z użyciem lasera Nd:YAG i Er:YAG opatentowany przez firmę Fotona. Zabieg szybko stał się absolutnym hitem w skali światowej. Obejmuje on połączenie czterech różnych procedur zabiegowych w jednej terapii, co przynosi spektakularne skutki. Lifting twarzy metodą Fotona 4D jest również bezbolesny i nie wymaga okresu rekonwalescencji, pozwalając na jego wykonanie bez konieczności przejścia na urlop zdrowotny lub wypoczynkowy.

Dlaczego warto wybrać akurat tę metodę? Poza bezbolesnością i możliwością szybkiego powrotu do pracy charakteryzuje się również stosunkowo niewielką liczbą zabiegów koniecznych do uzyskania pożądanego efektu (zaleca się przeprowadzenie od jednego do pięciu zabiegów), które nie są wyjątkowo czasochłonne (zajmują zazwyczaj każdorazowo od 90 do 120 minut). Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie wyższych parametrów, powinniśmy jednak wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia konieczności podjęcia krótkiego czasu rekonwalescencji – najczęściej nie dłużej niż dwa do pięciu dni, co pozwala na podjęcie zabiegu przed weekendem lub dłuższym wolnym, nie wykorzystując własnego urlopu.

Efekty liftingu metodą Fotona 4D

Wybierając zabieg z użyciem tej innowacyjnej metody można spodziewać się następujących efektów:

 • zwiększenia elastyczności i napięcia skóry twarzy
 • zwiększenia zagęszczenia skóry
 • poprawienia owalu twarzy
 • wygładzenia skóry (poprzez obkurczenie ujść gruczołów łojowych, czyli porów)
 • wypełnienia bruzd nosowo-wargowych oraz innych zmarszczek grawitacyjnych oraz mimicznych (np. kurze łapki czy lwia zmarszczka)
 • zmniejszenia widoczności niedoskonałości (takich jak drobne blizny potrądzikowe)
 • wyrównania kolorytu skóry.

Poszczególne fazy liftingu metodą Fotona 4D oraz ich działanie

Laserowy lifting twarzy metodą Fotona 4D to cztery procesy:

 • EndoLifting – jest to pierwszy zabieg, będący nieinwazyjną terapią laserową wykonywaną wewnątrz jamy ustnej, polegającą na skanowaniu wewnętrznych mięśni jamy ustnej, bocznych mięśni jarzmowych oraz górnej i dolnej części ust; odpowiednio skalibrowane fale nieablacyjnego lasera Er:YAG wywołują delikatne, kontrolowane przez specjalistę podgrzanie tkanek, pobudzając kurczenie się tkanek kolagenowych, co umożliwia odbudowę kolagenu na całej długości tkanek; zabieg ma za zadanie zwiększyć napięcie i elastyczność policzków, wygładzić bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki wokół ust oraz linie marionetki;
 • FRAC3 – drugi z zabiegów koncentruje się na działaniu od zewnątrz, jednocześnie wpływając na głębsze warstwy skóry, na co pozwala zastosowanie metody frakcjonowania 3D z odpowiednio dobraną długością fali lasera Er:YAG; jest to pierwsza metoda nieablacyjna zapewniająca tak mocne napięcie skóry oraz zapewnia dużo trwalsze efekty niż metody ablacyjne lub zwykła frakcjonowanie skóry; zabieg ma za zadanie utworzenie głęboko w skórze punktów termicznych, które w silny sposób stymulują organizm do produkcji nowych włókien kolagenowych, jednocześnie nie uszkadzając powierzchni skóry;
 • Piano – trzeci zabieg charakteryzuje się wykorzystaniem ultradługiego impulsu lasera Nd:YAG celem uelastycznienia i napięcia dużych powierzchni skóry; jest to bardzo intensywny lifting termiczny, którego działanie dociera aż do tkanki podskórnej (a więc na głębokość około sześciu milimetrów); zabieg pomaga zlikwidować widoczność blizn potrądzikowych i pourazowych, a także poprawia jakość i kondycję skóry;
 • Superfacial – jest to czwarty i zarazem ostatni z serii zabiegów, polegający na wykonaniu peelingu laserowego, czyli tzw. zimnej ablacji, z użyciem lasera Er:YAG; jest to jednocześnie dopełnienie wcześniejszych procedur, które w odróżnieniu od tej skoncentrowane są na głębszych warstwach skóry; zabieg wpływa korzystnie na stan tekstury naskórka poprzez wygładzenie, obkurczenie rozszerzonych porów i uregulowanie pracy gruczołów łojowych.
Zobacz więcej  Dwuetapowe oczyszczanie twarzy: poznaj tajniki demakijażu i pielęgnacyjnego oczyszczania

Metoda liftingu Fotona 4D jest kompleksowa, dzięki czemu zapewnia spektakularne efekty widocznie w niedługim czasie po wykonaniu zabiegu.

Jak wygląda zabieg?

Po niezbędnej do wykonania zabiegu konsultacji z lekarzem specjalistą można przystąpić do procedury. Pacjent zostaje ułożony na sterylnym fotelu, po czym zakłada mu się na oczy okulary ochronne dostosowane do pracy z laserem. Następnie przechodzi się do wykonywania kolejnych etapów zabiegu, dbając o wykonywanie odpowiednich przejść pomiędzy nimi. Po wszystkim, skórę pacjenta przemywa się wodą termalną oraz pokrywa delikatną warstwą z dobranego przez specjalistę serum.

Jeżeli zajdzie potrzeba wykonania serii liftingów, by uzyskać pożądany przez pacjenta efekt, na kolejny zabieg można zapisać się po czasie od pięciu do ośmiu tygodni.

Wskazania do wykonania zabiegu

Jak w przypadku większości zabiegów medycznych i okołomedycznych, istnieją wskazania do wykonania laserowego liftingu twarzy z użyciem metody Foton 4D. Są to:

 • utrata elastyczności i jędrności skóry
 • widoczne niedoskonałości (blizny, powiększone pory, przebawienia)
 • cienka skóra
 • bruzdy oraz zmarszczki takie jak: nosowo-wargowe, linie marionetki, zmarszczki wokół ust, bruzdy grawitacyjne, utrwalone zmarszczki mimiczne.

O czym należy pamiętać przed zabiegiem?

Przed podejściem do zabiegu należy pamiętać nie tylko o koniecznej konsultacji z lekarzem, ale także o wybraniu odpowiedniego na to czasu: lifting laserowy twarzy wykonuje się główne w okresie jesienno-zimowym, by nie narażać skóry na niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego (np. pojawienie się przebarwień). Bezpośrednio przed zabiegiem wszyscy pacjenci muszą dokładnie umyć zęby oraz jamę ustną. Dodatkowo, w wypadku kobiet demakijaż wykonuje się przed rozpoczęciem procedury, a w wypadku mężczyzn wymagane jest ogolenie zarostu na twarzy. Procedura nie wymaga znieczulenia.

O czym należy pamiętać po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu laserowego liftingu twarzy występuje średnie bądź intensywne zaczerwienienie okolic podlegających procesowi (zależne jest to od typu skóry pacjenta oraz zastosowanych parametrów lasera). Efekt ten może utrzymywać się do trzech dni, w trakcie których odradza się wykonywanie jakiegokolwiek makijażu. Równocześnie zaleca się używanie specjalnych produktów pielęgnacyjnych, mających za zadanie natłuścić i nawilżyć skórę, co sprzyja przyspieszeniu procesu gojenia. Po tym okresie rozpocznie się etap tłuszczenia naskórka, którego nie należy przyspieszać zdrapywaniem łuszczących się fragmentów ani stosowaniem peelingów. Przez cały okres gojenia, trwający od trzech do siedmiu dni, należy używać kremów chroniących przed promieniowaniem UV (z jak najwyższym faktorem, czyli minimum 50SPF).

Zobacz więcej  Na czym polega łyżeczkowanie macicy?

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Podczas konsultacji z lekarzem należy zawiadomić go o wszystkich przyjmowanych stale lekach oraz chorobach (przewlekłych oraz tymczasowych). Głównymi z wymienianych przeciwwskazań są:

 • opalenizna (należy odczekać minimum miesiąc po jej uzyskaniu)
 • przyjmowanie leków i ziół światłouczulających oraz suplementowanie żelaza
 • aktywne choroby skóry oraz jej czynne infekcje (jak łuszczyca lub opryszczka; w fazie remisji można jednak przystąpić do zabiegu)
 • bielactwo
 • skłonność do bliznowacenia się skóry
 • stosowanie sterydów
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • padaczka
 • choroba nowotworowa
 • posiadanie rozrusznika serca
 • niektóre choroby endokrynologiczne (np. PCOS)
 • cukrzyca
 • czynne choroby autoimmunologiczne (jak toczeń układowy czy twardzina)
 • ciążą i karmienie piersią.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop