Blog

Laser na przebarwienia, czyli zabieg usuwania przebarwień

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Laser na przebarwienia, czyli zabieg usuwania przebarwień

Z biegiem czasu skóra staje się mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Są one powodem różnego rodzaju zmian skórnych, do których zaliczamy: wysypki w wielu obszarach ciała, zaczerwienienie lub przebarwienia. Skutkami zmian pigmentacyjnych są między innymi kompleksy i brak komfortu psychicznego, gdy przeglądamy się w lustrze. Nierzadko do estetycznego dyskomfortu dochodzą także inne dolegliwości, jak swędzenie, pieczenie czy lekkie bóle. W związku z tym wiele osób, które posiadają przebarwienia skórne dąży do ich całkowitego lub częściowego usunięcia.

Trzeba pamiętać, że każda skóra jest inna, w zależności od miejsca w którym mieszkamy, uwarunkowań genetycznych, a także od stosowanej pielęgnacji i higieny osobistej. Do najczęstszych zmian pigmentacyjnych dochodzi na twarzy w postaci piegów, a także na dłoniach, plecach oraz szyi i ramionach. Wspomniane wcześniej piegi są jedną z największych przeszkód do zaakceptowania przez pacjentów. Poza tym, nierzadko spotykamy się również z brakiem akceptacji własnego koloru skóry, dlatego poddajemy się zabiegowi opalania w solarium. Do innych, równie częstych zmian pigmentacyjnych można zaliczyć także przebarwienia skórne na plecach, które mogą mieć zabarwienie czerwone lub lekko brązowawe.

Poniższy artykuł przedstawi przyczyny powstawania przebarwień skóry, a także opisze możliwe do wykonania zabiegi medycyny estetycznej, które pozwolą pozbyć się problemu. Poza tym, będzie można poczytać o ewentualnych powikłaniach pozabiegowych, a także o koniecznych do spełnienia warunków przed i po zabiegiem, żeby po zabiegu przebarwienia skóry pojawił się zadowalający efekt.

W jaki sposób powstają przebarwienia skóry? – przyczyny

Zanim poznamy podstawę powstawania przebarwień skórnych, warto przeczytać podstawowe informacje o działaniu skóry i składniku, który jest głównym winowajcą przebarwień. Organizm w skórze właściwej produkuje melaninę, która jest naturalnym pigmentem posiadanym przez każdego z nas. Wytwarzają go komórki nazywane medycznie melanocytami.

Główny wpływ na produkcję melaniny mają uwarunkowania genetyczne i to właśnie ilość wytwarzanej w organizmie melaniny ma wpływ na nasz koloryt skóry.

Poza genetyką, na produkcję pigmentu wpływ ma również inny czynnik wewnętrzny, czyli zmiany hormonalne w organizmie. Do pozostałych zewnętrznych czynników produkcji melaniny należą:

  • promieniowanie UV, czyli wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych
  • zanieczyszczenie powietrza w miejscu, w którym przebywamy przez dłuższy czas
Zobacz więcej  Krostki na czole – przyczyny powstawania krostek, trądziku i pryszczów oraz sposoby, jak się ich pozbyć

Przebarwienia powstają, kiedy dochodzi do, tak zwanej, nadprodukcji melaniny. Efektem są małe lub większe obszary na skórze różniące się barwą od kolorytu skóry. Są one najczęściej ciemniejsze i łatwo je zauważyć, dlatego dla wielu osób przebarwienie stanowi poważny problem estetyczny.

Nie wolno zapominać także o naturalnych procesach przeprowadzanych przez nasz organizm. Również proces starzenia ma wpływ na większe lub mniejsze powstawanie przebarwień. Do pozostałych, rzadziej już spotykanych przyczyn zaliczymy nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi kosmetyczne z dużym oddziaływaniem na skórę. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dobranie zastosowanej metody odpowiednio do zdrowia oraz o wywiad, który będzie poprzedzony konsultacją z lekarzem. Dobranie właściwego zabiegu jest kwestią indywidualną pacjenta, dlatego zabieg powinien przeprowadzić sprawdzony i wykwalifikowany lekarz.

Rodzaje przebarwień skórnych

Wyróżnia się wiele rodzajów przebarwień skórnych, głównie ze względu na czynnik, który je powoduje.

Przebarwienia posłoneczne to jedno z najczęściej spotykanych przebarwień skórnych. Wrażliwa skóra poddana działaniom promieniom słonecznym nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej produkcji melaniny, w związku z czym powstają oparzenia słoneczne. Opalenizna nie jest zdrowa dla naszego organizmu, a ciemniejsza barwa skóry po dłuższym przebywaniu na słońcu znaczy o walce organizmu ze szkodliwym promieniowaniem UV. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem, które odpowiednio zabezpieczą skórę.

Innym rodzajem przebarwień są te, które powstały na skutek zaburzeń hormonalnych. Jest to połączenie zmian hormonalnych z działaniem promieniowania słonecznego. Medycznie jest to określane jako melasma. Najbardziej zagrożonym melasmą obszarem ciała są policzki, szyja, czoło oraz nos. Dlatego tak bardzo ważne jest podczas przyjmowania hormonów odpowiednie zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem słonecznym.

Przebarwienia genetyczne mają związek z przekazanymi nam genami. Bardzo prawdopodobnym jest odziedziczenie na przykład piegów. Jako jednostka nie mamy większego wpływu na ich pojawienie, możemy natomiast stosować różne metody, które pozwolą na ich mniejsze uwydatnianie lub zdecydować się na zabieg usunięcia przebarwień.

Przebarwienia, które powoduje stosowanie nieodpowiednich dla skóry kosmetyków. Alkohol czy olejki eteryczne mogą zwiększać ryzyko powstawania przebarwień, szczególnie przy wrażliwej skórze. Usuwaniu przebarwień spowodowanych działaniem kosmetyków sprzyja ich odstawienie oraz rozpoczęcie codziennej pielęgnacji skóry kosmetykami o naturalnym składzie.

Zobacz więcej  Kriolipoza - szansa na szczupłą sylwetkę?

Ostatnim rodzajem przebarwień są przebarwienia pozapalne. Mają związek z pojawieniem się stanu zapalnego skóry lub uszkodzenia jej struktury. Największym wrogiem przy stanach zapalnych skóry jest promieniowanie UV, dlatego przy takich schorzeniach jak trądzik czy wysypka powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Rozjaśnienie przebarwień domowymi sposobami

Przed wybraniem się na zabieg medycyny estetycznej najlepiej jest spróbować domowymi sposobami pozbyć się wszelkiego rodzaju przebarwień. Będą to na pewno o wiele mniej inwazyjne dla naszego organizmu metody, które pozwolą zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć koszty.

Zapobieganie przebarwieniom na ramionach i reszcie ciała

Jeśli problem przebarwień jeszcze nie pojawił się na naszym ciele, a chcielibyśmy zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia, warto podjąć działania profilaktyczne.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF 50, pozwoli na pełną ochronę skóry przed działaniem szkodliwych promieni UV. Najlepiej jest co kilka godzin nakładać krem ponownie, żeby mieć pewność ochrony, szczególnie podczas kontaktu skóry z wodą.

Nie tylko stosowanie kremu z filtrem jest ważne w tej kwestii. Również unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce może mieć ogromne znaczenie w ochronie skóry. Dzięki temu zapobiegniemy oparzeniom słonecznym i nadmiernemu wydzielaniu się melaniny.

Regularne badania dermatologiczne oraz inne podstawowe, takie jak badania krwi pozwolą na pełną kontrolę nad swoim zdrowiem. Wczesne wykrycie zaburzeń pracy gospodarki hormonalnej umożliwi szybką reakcję, dzięki czemu nie będzie konieczności ich eliminacji.

Laserowe usuwanie przebarwień – laser frakcyjny

Z laserowego usuwania przebarwień korzysta się, kiedy podstawowe leki lub domowe sposoby nie poradziły sobie z przebarwieniami na skórze. Laser frakcyjny, którego wykorzystuje się podczas usuwania przebarwień, wyrównuje przebarwienia posłoneczne i nie tylko na powierzchni skóry.

Leczenie polega na utworzeniu na skórze właściwej i kontrolowanej ilości mikrouszkodzeń, a następnie ich precyzyjnym rozmieszczeniu. Działanie lasera rozgrzewa komórki odpowiedzialne za zabarwienie skóry i je uszkadza, po czym wydala je z organizmu. Efekty zabiegu otrzymuje się po około dwóch tygodniach. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia mogą jeszcze ściemnieć.

Lasery na przebarwienia – czy zabieg jest szkodliwy?

Laserowe usuwanie przebarwień nie jest szkodliwe. Na twarz, zaraz po dezynfekcji skóry, nakładane są kremy znieczulające, po czym wskazany obszar z przebarwieniami poddawany jest 40 minutowej terapii. Usuwanie przebarwień laserem frakcyjnym często doprowadza do złuszczania naskórka, które trwa maksymalnie do tygodnia licząc od dnia zabiegu.

Zobacz więcej  Co powoduje trądzik na szyi i jak uzyskać czystą skórę na lato?

Zabieg jest bezbolesny dla pacjenta, choć może odczuwać lekki dyskomfort. Natomiast światło lasera jest zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia oraz życia, jeśli pacjent nie potwierdzi żadnego z przeciwwskazań.

Czy mogę przystąpić do zabiegu? – przeciwwskazania

Przede wszystkim, aby przystąpić do zabiegu należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Są to:

  • choroby nowotworowe
  • przyjmowanie leków, które zmniejszają krzepliwość krwi
  • padaczka
  • choroba alkoholowa
  • alergie na kremy znieczulające

Jeśli żadna dolegliwość nas nie dotyczy, powinniśmy umówić się na konsultację z lekarzem, który podczas wywiadu wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Nie powinno się przystępować do zabiegu z otwartymi ranami na twarzy, również na kilka dni przed badaniem powinno się zrezygnować z korzystania z peelingów na obszar objęty zabiegiem.

Możliwe powikłania pozabiegowe

Po zabiegu obszar objęty skóry działaniem lasera może być lekko podrażniony, dlatego należy pamiętać o jego regularnym nawilżaniu. Przebarwienia mogą przybrać po zabiegu ciemniejszy odcień, natomiast mylący efekt mija po tygodniu i już po siedmiu dniach możemy zauważyć pierwsze skutki i cieszyć się gładką i równą skórą.

Ochrona skóry po zabiegu – wskazówki

Obszar skóry, który był poddawany zabiegowi, nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych przez co najmniej dwa tygodnie od wykonania zabiegu. Również powinniśmy unikać mechanicznego i chemicznego oddziaływania na skórę. Należy więc zrezygnować przez co najmniej dwa tygodnie z peelingów, a także wymienić kosmetyki na te, których składniki są pochodzenia naturalnego. Składniki chemiczne, takie jak alkohol czy inne substancje zawierane w drogeryjnych kosmetykach, mogą wywoływać podrażnienie oraz alergię.

Powyższe wskazówki są oczywiście jedynie ogólnie przyjętymi zaleceniami, które mają zastosowanie w przypadku większości pacjentów. Nie należy zapominać, że każda skóra jest inna i powinniśmy stosować się do wskazań lekarskich, które otrzymamy zaraz po wykonaniu zabiegu. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak będzie przebiegać gojenie, nie powinniśmy się obawiać i śmiało zapytać lekarza.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop