Blog

Laryngolog – lekarz od zmysłów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

 

Laryngolog – lekarz od zmysłów

 

Zabiegi chirurgiczne z zakresu laryngologii wydają się być nie tylko czasochłonne, ale i inwazyjne. Wiele osób nie decyduje się na poprawę jakości swojego życia ze względu na lęk wynikający z przejścia przez procedury okołooperacyjne i sam zabieg, a następnie rekonwalescencję.

Inwazyjne zabiegi dla wielu są nie do przeskoczenia. Obawa przed ewentualnymi skutkami ubocznymi lub sytuacją, w której coś pójdzie nie tak, jak powinno. Są to naturalne wątpliwości, z którymi zmaga się pacjent, choć medycyna postawiła już milowy krok w kierunku metod diagnostycznych i terapeutycznych bez konieczności znacznej ingerencji w powłoki skórne.

Również laryngologia przeszła długą drogę, dzięki której mamy możliwość wykonać nie tylko mało inwazyjne zabiegi, ale też nie wymagające długiego pobytu w szpitalu. Zastosowanie najnowszych metod terapeutycznych pozwala skutecznie pozbyć się uciążliwych objawów, a pod opieką doświadczonego laryngologa szybko wrócimy do pełni zdrowia.

Czym zajmuje się laryngolog?

Laryngolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób znajdujących się w obszarze głowy i szyi. Jego specjalizacja obejmuje w dużej mierze narządy zmysłu (z wyłączeniem wzroku), a także choroby gardła i krtani. Jeśli występują u nas problemy zdrowotne w obrębie tychże, konsultacja laryngologiczna może okazać się niezbędna. Zaburzenia w ich obrębie mogą znacząco utrudnić nam funkcjonowanie.

Jak dostać sie do laryngologa?

Chcąc dostać się do laryngologa, należy mieć skierowanie. W tej sytuacji możemy skorzystać z wizyty w pobliskiej przychodni, a tam lekarz rodzinny skieruje nas do wybranego specjalisty. Jeśli natomiast potrzebujemy pilnej konsultacji, skorzystajmy z ostrego dyżuru laryngologicznego. Każdy szpital z oddziałem laryngologicznym posiada

Kiedy warto skorzystać z wizyty u laryngologa?

Niektóre ze schorzeń laryngologicznych mogą dawać nieswoiste objawy, które z łatwością przerzucimy na karb stresu lub niewyspania, to w końcu każdemu się zdarzy. A ból ucha czy gardła, to coś, z czym wolimy poradzić sobie sami domowym sposobem. Nie jest to złym rozwiązaniem, pod warunkiem że takie dolegliwości są jednorazowe. Nawracające niedogodności to sygnał ostrzegawczy, któremu powinniśmy lepiej się przyjrzeć. Mleko z miodem i czosnkiem może poradzić sobie w przypadku infekcji, jednak nie będzie w stanie pomóc nam, kiedy doszło już do przewlekłych zmian chorobowych.

W razie problemów zdrowotnych, których pochodzenia nie jesteśmy do końca w stanie stwierdzić, sprawdźmy, czy nie pokrywają się z poniższymi objawami. Jeśli przynajmniej kilka z wymienionych objawów nas dotyczy, nie bagatelizujmy problemu. Konsultacja laryngologiczna może okazać się niezbędna, aby pozbyć się nie tylko uporczywych symptomów, ale przede wszystkim – ich przyczyny. Choroba nie musi zagrażać naszemu zdrowiu, aby warto było udać się do specjalisty. Wystarczy, że skutecznie obniża jakość naszego życia.

Zobacz więcej  Białe plamki na skórze a tarczyca: niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto. Jak leczyć skórne przebarwienia?

Nie czekaj! Umów wizytę już teraz na http://www.skyclinic.pl

Objawy, które mogą wskazywać na problemy laryngologiczne:
 • szumy uszne
 • nawracający ból ucha
 • wysięk z ucha
 • pogorszenie słuchu
 • zawroty głowy
 • zaburzenia równowagi
 • zaburzenia węchu
 • utrudnione oddychanie
 • przewlekły katar
 • zaburzenia węchu i smaku
 • zaburzenia połykania
 • chrapanie.

Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Wizyta u laryngologa rozpoczyna się od standardowej procedury, jaką jest wywiad lekarski. Na pewno dostaniemy kilka podstawowych pytań o przebyte choroby, korzystanie z leków czy też objawy, z jakimi aktualnie się zmagamy. Lekarz będzie chciał wiedzieć jaki tryb życia prowadzimy, czy palimy papierosy lub mamy do czynienia z potencjalnie zagrażającym nam środowiskiem pracy. Nie zapomnijmy, aby zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań laboratoryjnych, jeśli te mamy aktualne.

Po wstępnym wywiadzie lekarskim laryngolog przejdzie do oceny fizykalnej pacjenta. W zależności od symptomów, jakie nam dokuczają, może wykonać kilka wstępnych, prostych badań, które pomogą nakierować go na dalszą diagnostykę. Nie obawiajmy się, ponieważ diagnostyka laryngologiczna nie jest w żaden sposób inwazyjna ani bolesna. Często lekarz jest w stanie ocenić już po pierwszej wizycie, co nam dolega i zastosować dalsze postępowanie lub zlecić leczenie farmakologiczne.

Jakich badań laryngologicznych możemy się spodziewać?

Problemy zdrowotne w obrębie głowy i szyi mogą manifestować się w różnoraki sposób. Nierzadko zdarza się, że jedna infekcja przeradza się w kolejną. I tak z zapalenia ucha atakuje nas zapalenie zatok przynosowych lub gardła. Blisko sąsiadujące ze sobą struktury anatomiczne sprzyjają łatwemu przenoszeniu się chorobotwórczych patogenów.

Wizyta u laryngologa może także dać nam odpowiedź na to, czy akurat z naszą przegrodą nosową jest wszystko w porządku. Być może nie stan zapalny, a właśnie ona jest przyczyną przewlekłego nieżytu nosa lub nawracających infekcjiKrzywa przegroda nosowa potrafi być bardzo uciążliwa, a symptomy często mylone są alergiami lub chorobami górnych dróg oddechowych.

Schorzenia laryngologiczne potrafią naśladować inne jednostki chorobowe. Za problemy z utrzymaniem równowagi i zawroty głowy może odpowiadać zarówno uszkodzony narząd słuchu, jak i choroby neurologiczne. Dlatego tak ważne jest, aby laryngolog przeprowadził obszerny wywiad lekarski i wykonał wszystkie niezbędne badania. Wiemy, jak powinna przebiegać wizyta w gabinecie laryngologa, natomiast jakie badania mogą nas czekać?

Zobacz więcej  Fue rewolucyjna metoda w przeszczepie włosów

BADANIE UCHA

Jeśli nasze dolegliwości pochodzą ze strony narządu słuchu, lekarz oceni małżowiny uszne, a dalej za pomocą wziernika zwanego otoskopem wykona badanie ucha środkowego. Zainstalowana kamerka na końcu urządzenia pozwoli mu ocenić przewody słuchowe i sprawdzić stan błony bębenkowej w czasie rzeczywistym. Obraz wyświetlany jest na ekranie komputera, tak jak dzieje się to w trakcie wielu innych badań endoskopowych, np. gastroskopii.

Oględziny błony bębenkowej i przewodów słuchowych pomogą w ustaleniu przyczyny dolegliwości. Lekarz oceni czy wnętrze przewodu słuchowego wygląda prawidłowo; czy nie jest zaczerwienione, co świadczyć może o zapaleniu lub, czy nie zbiera się wewnątrz woskowina, która powoduje problemy ze słuchem.

BADANIE NOSA

Podczas badania nosa, lekarz użyje wziernika, który pozwoli na zbadanie przedniej oraz tylnej części jamy nosowej. Wziernikowanie nosa inaczej nazywane jest rynoskopią. Za jej pomocą laryngolog sprawdzi stan błony śluzowej wyściełającej nasz nos, oceni wygląd zatok przynosowych czy skrzywienie przegrody nosowej. Uwidocznią się też ewentualne zmiany pod postacią polipów czy ropniaków.

Rynoskopia wykonywana jest w dwóch etapach, a mianowicie przednim i tylnym. Do części przedniej wykorzystuje się tylko wziernik oraz światło. Badanie tylnej części otworu nosowego wykonuje się z pomocą lusterka. Podczas rynoskopii tylnej pobiera się wymaz do badania, co jest rutynową procedurą. Pomoże to ustalić, jakie bakterie zaatakowały nasze nozdrza.

BADANIE GARDŁA I KRTANI

Diagnostyka chorób krtani i gardła na pewno będzie wiązać się z podstawowym badaniem, które polega na zajrzeniu do jamy ustnej przy pomocy szpatułki, aby powierzchownie obejrzeć stan gardzieli, migdałów i gruczołów ślinowych. Zaczerwienienie bądź nalot będzie sygnałem o trwającej infekcji lub zakażeniu grzybiczym. Laryngolog przeprowadzi też palpacyjne badanie węzłów chłonnych w obrębie szyi i żuchwy.

Jeśli zajdzie potrzeba dalszego rozpoznania, wykorzystany zostanie wziernik, za pomocą którego lekarz przeprowadzi laryngoskopię. Pozwoli to lepiej uwidocznić ewentualne zmiany górnych i dolnych dróg oddechowych.

BADANIE USG SZYI

Badanie ultrasonograficzne ma na celu pogłębienie diagnostyki, jeśli palpacyjnie wykazano powiększenie węzłów chłonnych lub wyczuwalne są guzy na szyi o niejasnej etiologii. Węzły chłonne mogą być nabrzmiałe zarówno w przypadkach błahych, jak i poważnych chorób, dlatego konieczne jest wykonanie USG, które pozwoli na wstępne zróżnicowanie stanu zapalnego od ewentualnej zmiany nowotworowej.

Zobacz więcej  Fotoodmładzanie T3 - odejmij sobie lat

Wyczuwalny guz na szyi także nie musi być zmianą złośliwą. Może mieć łagodny charakter, tj. tłuszczak lub nerwiak. Zmiany te, choć często niezłośliwe, jednak nieestetyczne i uporczywe dla pacjenta. Po usunięciu ich wycinki oddawane są do badania histopatologicznego w celu dokładnego zróżnicowania komórek, które przyczyniły się do powstania zmiany.

Ultrasonografia sprawdza się także w diagnostyce chorób ślinianek, a wskazaniem będzie powiększenie gruczołów ślinowych lub ich bolesność. Wyniki pozwolą na rozróżnienie kamicy od zmian zapalnych lub guzów.

Badanie krtani także odbywa się za pomocą USG. Dokuczająca nam chrypka czy przewlekły kaszel, to symptomy, których nie należy bagatelizować. Mogą świadczyć one o obecności polipów krtani czy nawet zmian nowotworowych w jej obrębie.

Pamiętajmy, że na podstawie USG nie stawia się ostatecznej diagnozy, a widoczne obrazowo zmiany wymagają dalszych badań.

Przygotowanie do wizyty u laryngologa

Wizyta u lekarza zawsze wzbudza w nas nieprzyjemne emocje, w końcu wiąże się ona z pewnym przekroczeniem naszych granic. Wywiad lekarski może powodować dyskomfort, a badanie przedmiotowe bywa dla nas niezrozumiałe. Dobrze zatem przygotować się zanim dotrzemy do gabinetu laryngologa, a to pozwoli nam zachować spokój podczas badania.

Zadbajmy o to, aby dokładnie wyczyścić uszy i przygotujmy jamę ustną niczym przed wizytą u stomatologa. Te podstawy zapewnią nam nieco więcej komfortu. Nie zapomnijmy też o zabraniu ze sobą wyników badań laboratoryjnych oraz listy leków, jeśli te aktualnie zażywamy.

Laryngolog ma szczególnie trudne zadanie, ponieważ korzysta z urządzeń do wziernikowania jam ciała. Badania tego typu należą do jednych z bardziej stresogennych, a co za tym idzie, są szczególnie nielubiane przez pacjentów.

Nie musimy jednak obawiać się, że dopadnie nas przemożne uczucie dyskomfortu w trakcie oględzin noso-gardła. Przed wykonaniem badania przedmiotowego  wykorzystuje się preparat znieczulający, który niweluje uczucie mdłości. Jeśli natomiast nasze gardło jest szczególnie wrażliwe i pojawić się może silny odruch wymiotny, zaleca się nie spożywać posiłku na kilka godzin przed badaniem.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop