Blog

Krostki na nogach – co je powoduje i czy są groźne?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Krostki na nogach – co je powoduje i czy są groźne?

Wszystkim nam zdarzają się czasem plamy na twarzy lub szyi – ale co z nogami? Jeśli przeszkadzają Ci plamy na nogach, ten przewodnik jest dla Ciebie.

Niezależnie od tego, czy chodzi o trądzik na udach, czerwone kropki na całych łydkach czy niewyjaśnione pryszcze na podudziach, jesteśmy tu, aby Ci pomóc.

Co to jest trądzik?

Trądzik – lub trądzik pospolity, aby nadać mu nazwę medyczną – to stan, w którym mieszki włosowe na skórze ulegają zablokowaniu, a nad zablokowanym mieszkiem pojawia się uniesiony, czerwony pryszcz.

Mieszki włosowe są zablokowane przez martwe komórki skóry, brud i sebum (olej).

Trądzik jest niezwykle powszechny. W rzeczywistości, około 95% osób w wieku od 11 do 30 lat jest dotkniętych trądzikiem w jakimś stopniu.1

Jest on najbardziej powszechny u nastolatków. Trądzik może jednak dotyczyć osób w każdym wieku.

Ponadto, chociaż twarz, szyja, klatka piersiowa i plecy są najczęstsze lokalizacje dla trądziku, aby pojawić się, może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Trądzik na nogach nie jest rzadkością.

Chociaż jest to spowodowane przez zablokowane mieszki włosowe, trądzik nóg nie jest związane z higieną. Czynniki genetyczne, stres i hormony są znane jako czynniki wyzwalające.2

Bakterie i komórki skóry blokują pory od wewnątrz, bez względu na to, ile razy myjesz skórę. W rzeczywistości mycie częściej niż dwa razy dziennie może po prostu pogorszyć stan skóry i pogłębić trądzik.

Czy plamy i trądzik to to samo?

Terminy „plamy” i „trądzik” są często używane zamiennie.

Plamy mogą odnosić się do każdej małej, czerwonej, okrągłej skazy na skórze, natomiast trądzik odnosi się do specyficznej choroby skóry – trądziku pospolitego, który powoduje plamy.

Jak pozbyć się trądziku i plam na nogach

Zostaw je w spokoju

Staraj się nie drapać ani nie dotykać plamek, które znajdziesz na nogach. Zazwyczaj ustępują one same z siebie, jeśli weźmiesz pod uwagę czas i wprowadzisz kilka drobnych zmian w stylu życia (jak poniżej).

Nawilżaj

Po goleniu spróbuj nawilżyć ten obszar balsamem, który jest delikatny dla skóry i zawiera składniki łagodzące, takie jak aloes. Nawilżanie skóry zmiękcza ją i łagodzi szorstkie plamy.

W naszej ofercie na dolegliwości skórne znajdziesz dziesiątki kremów, olejków i balsamów wyprodukowanych z naturalnych składników, które są przyjazne dla skóry.

Szczotka

Minimalizuj wrastające włoski, złuszczając codziennie nogi za pomocą suchej szczotki lub rękawicy kąpielowej.

Pomoże to uwolnić wszelkie włoski z grudek podskórnych, które zaczęły wrastać w skórę, a dodatkowo świetnie wpływa na krążenie.

Stosuj chemiczny środek złuszczający na nieestetyczne krostki

To może brzmieć trochę strasznie, ale spokojnie!

Zobacz więcej  Trądzik na brodzie i żuchwie: przyczyny występowania pryszczy na brodzie, hormonalny wpływ i domowe sposoby leczenia

Korzystanie z mycia ciała lub serum ze składnikami takimi jak kwas salicylowy lub kwas glikolowy może pomóc podnieść martwe komórki skóry, które czają się na powierzchni naszej skóry, pomóc oczyścić pory i utrzymać czystą skórę.15

Zmień swój proszek do prania, aby zniknęła reakcja alergiczna

Zamień swój obecny proszek do prania na taki przeznaczony dla delikatnej skóry lub niemowląt. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia atopowego kontaktowego zapalenia skóry i innych reakcji skórnych.

Zmień tkaniny

Ograniczenie do minimum ciasnych, syntetycznych tkanin na rzecz oddychającej, luźnej bawełny w dolnej połowie ciała umożliwi skórze nóg oddychanie i pomoże zapobiec poceniu się i tarciu, które są przyczyną powstawania plam. Mogą zniknąć swędzące krostki.

Nie gol się

Aby nie podrażniać tego obszaru, unikaj golenia do czasu zagojenia się plam. Lepsza będzie korzystać z depilacji woskiem.

Prysznic po ćwiczeniach – leczenie krostek na owłosionej skórze głowy

Może się to wydawać oczywiste, ale staraj się brać prysznic natychmiast po treningu. Pot pozostający na skórze może blokować pory i przyczyniać się do powstawania problemów skórnych, takich jak plamy na tylnej części nóg.

Czego objawem może być trądzik na nogach?

Jeśli jakiekolwiek miejsca na nogach stają się szczególnie zaognione, warto odwiedzić lokalną aptekę w celu znalezienia kremu miejscowego, który pomoże złagodzić ból i obrzęk.6 Żadna z powyższych metod leczenia nie przyniosła efektu? Być może nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu.

Mniej powszechne przyczyny plam na nogach, które należy wykluczyć, to:

Cukrzyca

Zapalenie naczyń krwionośnych (Hidradenitis suppurativa)

Ropnie

Łagodne nowotwory

Zrogowacenie rogowe skóry (keratosis pilaris)

Krostki w miejscu wyrastania włosków

Keratosis pilaris to powszechne schorzenie, w którym na skórze, zwłaszcza na rękach, nogach lub pośladkach, pojawiają się małe guzki. Nadmiar keratyny w skórze powoduje powstawanie guzków. Stan ten jest nieszkodliwy i zazwyczaj nie wymaga leczenia, a po 30 roku życia zwykle zanika. Pomocna może okazać się delikatna pielęgnacja suchej skóry.

Co to jest keratosis pilaris? Przyczyny krostek

Keratosis pilaris to łagodna (nieszkodliwa) choroba skóry, która wygląda jak małe guzki. Jeśli cierpisz na tę przypadłość, możesz zauważyć małe, bezbolesne guzki na skórze wokół mieszków włosowych na wzór czerwonych krostek. Guzki składają się z nadmiaru keratyny, która jest białkiem pomagającym tworzyć włosy, paznokcie i zewnętrzną warstwę skóry (naskórek). Guzki keratosis pilaris mogą wyglądać na czerwone, brązowe lub białe, albo mogą mieć taki sam kolor jak Twoja skóra.

Miejsce powstawania krostek

Keratosis pilaris zazwyczaj pojawia się na górnej części ramion, ale może również pojawić się na każdej innej części ciała, która ma mieszki włosowe.

Zobacz więcej  Liposukcja łydek - ciesz się smukłymi nogami

Kogo dotyczy rogowacenie słoneczne?

Keratosis pilaris jest zazwyczaj bardziej powszechne u niemowląt, małych dzieci, dzieci i nastolatków, i często pogarsza się w okresie dojrzewania.

Jesteś bardziej narażona na keratosis pilaris, jeśli ktoś w Twojej rodzinie na to choruje. W związku z tym, pracownicy służby zdrowia i badacze medyczni uważają, że pewne cechy genetyczne mogą powodować to schorzenie.

Jesteś również bardziej narażona na wystąpienie rogowacenia słonecznego, jeśli masz:

Jasną lub karnację.

Niektóre choroby skóry, takie jak egzema lub ichtioza.

Astmę.

Niedoczynność tarczycy.

Zespół Cushinga.

Cukrzyca.

Zespół Downa.

Otyłość.

Czerwone krostki. Jak często występuje to schorzenie?

Keratosis pilaris jest tak powszechne, że wielu dermatologów uważa je za typ skóry zamiast za stan chorobowy. Około 50% do 80% nastolatków i 40% dorosłych rozwinie te nierówności w pewnym momencie swojego życia.

Jak ta choroba wpływa na moje ciało?

Keratosis pilaris powoduje powstawanie małych, odbarwionych guzków wokół mieszków włosowych. Na dłoniach i podeszwach stóp nie ma mieszków włosowych, więc rogowacenie słoneczne nie pojawi się w tych miejscach ciała.

Keratosis pilaris nie boli, ale może sprawić, że będziesz czuła się niepewnie i niepewnie w stosunku do swojego wyglądu.

Jakie są objawy?

Główną cechą rogowacenia pilaris, którą zauważysz, są plamy małych, szorstkich, odbarwionych guzków na skórze, które przypominają kropkowaną skórkę truskawki. Możesz zauważyć wygląd guzków, ale nie masz żadnych innych objawów. Jeśli wystąpią objawy, mogą one obejmować:

Może powstać od zapalenia mieszków włosowych

Swędzenie lub suchość skóry, zwłaszcza na grzbietach górnych ramion, nogach lub pośladkach (tyłek).

Podrażnienie zgrubień, które powoduje, że stają się one bardziej przebarwione i zauważalne. Jest to frykcyjne lichenoidalne zapalenie skóry.

Szorstka, przypominająca papier ścierny skóra w miejscu pojawienia się zgrubień.

Nasilenie się nierówności, gdy powietrze jest bardziej suche, jak w miesiącach zimowych.

Inne warunki mogą czasami powodować te objawy, takie jak swędząca, sucha skóra. Egzema, łuszczyca, alergie i infekcje grzybicze powodują podobne objawy. Jeśli jesteś zaniepokojona objawami lub jeśli utrzymują się one dłużej, warto skontaktować się z lekarzem.

Co powoduje keratosis pilaris?

Zgrubienia, które widzisz przy rogowaceniu słonecznym, są w rzeczywistości zbiorami białka – keratyny. Te zgrubienia są czasami mylone z grupami małych pryszczy. Zgrubienia w rogowaceniu pilaris powstają, gdy keratyna zatyka (blokuje) pory zamiast się złuszczać. Pory to otwory w skórze, przez które przechodzą włosy (mieszki włosowe).

Lekarze nie wiedzą, dlaczego rogowacenie słoneczne dotyka niektórych ludzi, a innych nie. Może to być czynnik genetyczny, co oznacza, że Twoje geny mogą wpływać na szanse rozwoju tej choroby.

Jeśli cierpisz na chorobę skóry, taką jak egzema, jesteś bardziej narażona na wystąpienie rogowacenia słonecznego. Egzema jest powszechną, przewlekłą chorobą skóry, która powoduje, że na skórze pojawiają się odbarwione, swędzące plamy, które z czasem ustępują.

Zobacz więcej  Oczyszczanie porów: Skuteczne sposoby na domowe oczyszczenie twarzy i oczyszczenie porów

Dlaczego mój trądzik nie poprawia się? Czy mogę mieć trądzik grzybiczny?

Czy kiedykolwiek zmagałeś się z tym, co wygląda jak trądzik na twarzy, który po prostu nie wydaje się reagować na typowe zabiegi na trądzik? Możesz mieć stan zwany pityrosporum folliculitis, znany powszechnie jako trądzik grzybicze. Warunek ten jest rutynowo mylić z trądzikiem, ale jest rzeczywiście związane z drożdży o nazwie Malessezia furfur, że znajduje się naturalnie na skórze.

Jasnoczerwone plamy…

Trądziki grzybicze mogą wystąpić jednocześnie z trądzikiem, mogą być mylone z trądzikiem lub w wyniku leczenia trądziku. Ponieważ jest to związane z przerostem drożdży w mieszkach włosowych, nie reaguje na normalne leczenie trądziku i wymaga innego podejścia do leczenia.

Co to jest trądzik grzybiczny?

Trądzik grzybicze jest przerost drożdży w obrębie mieszków włosowych. Gruczoły łojowe w obrębie skóry produkują olej zwany „sebum”. Gruczoły te mogą nadmiernie produkować olej, a Twoje pory i mieszki włosowe mogą zostać zatkane olejem, jak również bakteriami i drożdżami, które naturalnie występują na Twojej skórze.

Tradycyjne zmiany skórne

Bakterie mogą prowadzić do tradycyjnych plam trądzikowych, ale drożdże mogą powodować zapalenie mieszków włosowych, czyli „folliculitis”. Nie jest on zaraźliwy, zakaźny ani nie jest wskaźnikiem złej higieny skóry.

Co powoduje trądzik grzybiasty?

Drożdże rosną w ciepłym, wilgotnym środowisku. Trądzik grzybicze mają tendencję do zaostrzenia w miesiącach letnich z ciepła, wilgoci i potu. Może również powstać po leczeniu lekami takimi jak antybiotyki i sterydy/prednizon, a także w połączeniu z innymi chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca. Wiele terapii trądziku są antybakteryjne, eliminując w ten sposób normalne bakterie skóry i tworząc idealne środowisko dla drożdży do rozmnażania i trądzik grzybicze do flary.

Jak wygląda trądzik grzybiczy?

Te pęknięcia mają tendencję do małych, jednolitych czerwonych guzków wynikających z mieszków włosowych, często w symetrycznych rzędach na czole, rozproszone na policzkach i, sporadycznie, na górnej części pleców i górnej części klatki piersiowej. Trądzik grzybiasty różni się od tradycyjnego trądziku tym, że nie zobaczysz zaskórników, krostek ani głębszych, bolesnych guzków i cyst.

Skąd mam wiedzieć, czy mam trądzik grzybiczy?

Najczęstszym objawem, który zauważysz jest swędzenie zgrubień. Trądzik grzybicze jest swędzenie, ale nigdy nie bolesne, jak typowe trądzik może być, gdy skaza staje się stan zapalny. Trądzik grzybicze mogą być trwałe, pogorszyć z poceniem się i flary w gorących i wilgotnych temperaturach. Twój dermatolog będzie w stanie zdiagnozować ten warunek przez jego wygląd, objawy kliniczne i brak poprawy z tradycyjnych leków na trądzik. W razie potrzeby można wykonać zeskrobinę skóry w poszukiwaniu drożdży, aby potwierdzić diagnozę.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop