Blog

Komórki macierzyste

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Komórki macierzyste – wykorzystanie cudownych właściwości własnego organizmu

Komórki znajdujące się w ludzkim organizmie mają specyficzne, określone cele. Wśród nich na największą uwagę zasługują  komórki macierzyste. Głównym ich atutem wykorzystywanym w medycynie jest to, że nie mają one jeszcze sprecyzowanej roli jaką będą pełniły w ciele człowieka. Dzięki temu, komórka macierzysta może stać się niemal każdą możliwą komórką o określonej właściwości.

Czym dokładnie są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki, które mogą przekształcić się w określone tkanki, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Naukowcy i lekarze bardzo interesują się komórkami macierzystymi. Jest to temat niezwykle przyszłościowy, którego pozytywne efekty np. w medycynie potwierdzają skuteczność terapii z włączeniem komórek macierzystych. Ma to niebagatelny wpływ na przyszłość leczenia chorób, które dotąd uznawane są za nieuleczalne. Niezwykłą umiejętność przemiany i zdolności regeneracyjnych komórek macierzystych docenia również świat medycyny estetycznej. Większość najbardziej skutecznych zabiegów, które w naturalny sposób prowokują organizm do regeneracji wykorzystuje własne komórki macierzyste pacjentów.

Źródła komórek macierzystych

Ciało człowieka zawiera komórki macierzyste przez całe życie. Może wykorzystać je gdy ich potrzebuje. Wraz z upływem czasu, ciało człowieka odnawia swoje tkanki. Właśnie z tego względu skóra po skaleczeniu ulega regeneracji, włosy i paznokcie rosną itd. W niektórych częściach ciała, takich jak jelita i szpik kostny, komórki macierzyste regularnie dzielą się, tworząc nowe tkanki, które zostaną w przyszłości wykorzystane do konserwacji i naprawy organizmu. Komórki macierzyste są obecne w różnych typach tkanek. Naukowcy odkryli komórki macierzyste  w mózgu, szpiku kostnym, krwi i naczyniach krwionośnych, skórze, mięśniach szkieletowych i wątrobie. Dojrzałe komórki macierzyste mogą dzielić się lub samoodnawiać w nieskończoność. W przeszłości naukowcy wierzyli, komórki macierzyste mogą różnicować tylko swoją tkankę pochodzenia. Jednak niektóre dowody sugerują, że mogą one również upodabniać się do innych typów komórek.

Wykorzystanie niesamowitych zdolności komórek macierzystych w celach medycznych

Obecnie, coraz popularniejsze są przeszczepy komórek macierzystych. Lekarze widzą w nich leczniczy potencjał w takich przypadkach jak np. choroby autoimmunologiczne – chłoniak, stwardnienie rozsiane itp. Przy odpowiedniej stymulacji wiele komórek macierzystych może przyjąć rolę dowolnego typu komórki i może regenerować uszkodzoną tkankę w odpowiednich warunkach. Ten niezwykły potencjał może uratować życie lub naprawić rany i uszkodzenia tkanek. Regeneracja tkanek jest prawdopodobnie najważniejszym zastosowaniem komórek macierzystych. Do tej pory osoba, która potrzebowała nowej nerki, musiała czekać na dawcę, a następnie poddawać się przeszczepowi. Dzięki komórkom macierzystym, naukowcy mogą w sztucznych warunkach, wyhodować potrzebny narząd lub tkankę. Chociaż wydaje się to niemożliwe, dzięki niesamowitym właściwościom komórek macierzystych stało się to realne. Lekarze wykorzystują również komórki macierzyste znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry, aby wytworzyć nową tkankę skórną. Dzięki temu, możliwe stało się skuteczne leczenie poważnych poparzeń.  Lekarze rutynowo używają dojrzałych hematopoetycznych komórek macierzystych do leczenia chorób, takich jak białaczka, anemia sierpowata i innych poważnych chorób związanych z upośledzeniem układu odpornościowego.  Komórki macierzyste mogą również pomóc w opracowaniu nowych leków. Zamiast testować leki na ludziach, naukowcy mogą ocenić, w jaki sposób lek wpływa na normalną, zdrową tkankę, testując ją na tkance wyhodowanej z komórek macierzystych.

Zobacz więcej  Domowy poradnik: krok po kroku - metody oczyszczania twarzy w domu

Komórki macierzyste – prawdziwa rewolucja w dermatologii

Dermatolodzy zwrócili swoja uwagę ku komórkom macierzystym, przez ich zdolność do skutecznego zwalczania zmarszczek i umiejętności przywrócenia skórze młodego, zdrowego wyglądu. Komórki macierzyste, te same, które są wykorzystywane w innowacyjnych badaniach medycznych (w leczeniu choroby Alzheimera i niektórych rodzajów raka), są obecnie wykorzystywane w celach medycyny estetycznej. Są one obecne w kremach, różnego rodzaju serum i innych produktów do pielęgnacji skóry.  Zarówno komórki macierzyste roślinne, jak i ludzkie zawierają białka, peptydy i aminokwasy, które są niezbędne do zainicjowania gruntowanego procesu odbudowy skóry. Komórki macierzyste mają potencjał naprawy komórek cery, a także chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra po zabiegu z wykorzystanie komórek macierzystych jest również lepiej nawilżona i naturalnie lśniąca. Komórki macierzyste mają właściwości przeciwutleniające i odżywiają komórki skóry, co sprzyja rotacji komórek i zwiększa produkcję kolagenu. To z kolei powoduje ujędrnienie i wyraźnie lepsze napięcie skóry. Cera po zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych staje się promienna i zyskuje młodzieńczy wygląd.

Komórki macierzyste w produktach do pielęgnacji twarzy

Większość produktów do pielęgnacji skóry komórkowej zawiera roślinne komórki macierzyste, a dokładniej ekstrakty z komórek macierzystych. Są one  bogate w przeciwutleniacze i mogą pomóc odnowić i naprawić skórę. Nowością w dermatologii są specjalne, spersonalizowane produkty do pielęgnacji zawierające komórki macierzyste pobrane wcześniej od pacjenta.  Ważne jest staranne i indywidualne dopasowanie określonych produktów do typu skóry i przede wszystkim regularne stosowanie kosmetyków zawierających komórki macierzyste. Efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach regularnej kuracji.

Wykorzystanie komórek macierzystych wraz z innymi zabiegami

Wielu dermatologów docenia potencjał wykorzystania komórek macierzystych w połączeniu z innymi metodami leczenia. Można znacznie zwiększyć ich dobroczynne korzyści dzięki współstosowaniu innych zabiegów takich jak np. laser Fraxel, mezoterapia, botox i zabiegów z osoczem bogatopłytkowym.

Wskazania do wykonania zabiegu z komórkami macierzystymi

Zobacz więcej  Choroby układu pokarmowego: Najczęstsze objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Osobami, które powinny wziąć pod uwagę naturalną terapię własnymi komórkami macierzystymi są pacjenci, którym zależy na widocznym odmłodzeniu skóry i odwrócenia procesów starzenia. Jedną ze skuteczniejszych i zarazem najchętniej wybieranych zabiegów jest mezoterapia komórkami macierzystymi. Jest to zabieg dedykowany osobom, które chcą pozbyć się zmarszczek na czole, kurzych łapek i posiadających tendencję do opadania górnych powiek. Wykazano rewelacyjną skuteczność w naturalnym wypełnianiu szpecących bruzd nosowo-wargowych, redukcji wszelkiego rodzaju przebarwień pigmentacyjnych i zdolność ujędrniania delikatnej i cienkiej skóry wokół ust. To miejsce bardzo często jako jedno z pierwszych zdradza wiek pacjenta. Podobne działanie można zauważyć w przypadku niwelowania wiotkości skóry w takich miejscach jak ramiona i brzuch. Zabiegi z komórkami macierzystymi mogą zmniejszyć widoczność blizn, które powstały w wyniku urazu, operacji lub są pozostałością po trądziku. Nie sposób nie wymienić również dobroczynnego działania w leczeniu łysienia. Efekty zabiegów są spektakularne.

Leczenie łysienia

Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych u osób zmagających się z problemem łysienia, to innowacyjna metoda która może stymulować wzrost własnych, naturalnych włosów. W przeciwieństwie do innych zabiegów np. przeszczepu włosów, który polega na chirurgicznym przemieszczaniu mieszków włosowych, terapia komórkami macierzystymi ma na celu przywrócenie wzrostu naturalnych mieszków włosowych znajdujących się na skórze głowy. Takie działanie przynosi zwykle trwałe rezultaty. Po wprowadzeniu komórek macierzystych do newralgicznych, pozbawionych włosów obszarów głowy, mogą one pomóc w regeneracji mieszków włosowych, a co za tym idzie – wpływają na prawidłowy, ponowny wzrost włosów.

W jaki sposób pobiera się komórki macierzyste do zabiegu?

Komórki macierzyste pobierane są szybko i bezboleśnie z krwi pacjenta. Pobrana krew trafia do specjalnego urządzenia, które pod wpływem szybkich obrotów oddziela komórki macierzyste od innych składników krwi. Uzyskanie preparatu koniecznego do wykonania zabiegu jest więc całkowicie nieinwazyjne i nie sprawa pacjentom niedogodności, jednak wymaga specjalnego przygotowania. Na około 3 dni przed wykonaniem zabiegu, pacjent powinien zadbać o właściwe nawodnienie. Należy również wystrzegać się przyjmowania jakichkolwiek preparatów, które mogą wpłynąć na krzepnięcie krwi. Do takich środków zalicza się również popularna aspiryna. Niemniej jednak, warto wiedzieć, że zabiegi z wykorzystaniem własnych komórek macierzystych są całkowicie bezpieczne  i nie powodują ryzyka wystąpienia powikłań.

Zobacz więcej  Zaczerwienienia na twarzy: Przyczyny, skuteczne sposoby na likwidację czerwonych plam i znane metody walki z trądzikiem różowatym

Efekty zabiegów

Komórki macierzyste, stosowane w celach estetycznych przynoszą zwykle zadowalające efekty, Obejmują one wyraźne wygładzenie zmarszczek i poprawę sprężystości skóry. Mogą redukować cellulit i zmniejszać widoczność rozstępów i blizn. To co najważniejsze – skóra staje się w całkowicie naturalny i bezpieczny sposób młodsza. Działanie komórek macierzystych radykalnie poprawia ogólną jakość naskórka i kompleksowo reaguje na widoczne oznaki starzenia się skóry. Efekt ten  może być spowodowany przez intensywną regenerację skóry  „zdrowymi”, nowymi komórkami naskórka na wybranej partii ciała.

Z roku na rok pojawiają się nowe, naukowe artykuły dotyczące terapii komórkami macierzystymi wykorzystywanymi w medycynie estetycznej. Coraz większym echem roznosi się również wieść o skuteczności terapii komórkami macierzystymi u osób z postępującym łysieniem. Wydaje się, że przyszłość medycyny estetycznej oraz przyszłość lecznictwa leży u podstaw niesamowitych właściwości własnego organizmu, który, jak się okazuje, jest w stanie wyprodukować skuteczne remedium na prawie wszystkie dolegliwości. Aby sprawdzić, czy zbieg z wykorzystaniem komórek macierzystych będzie właściwy, warto skonsultować się z lekarzem, który z pewnością dopasuje właściwy rodzaj kuracji do posiadanego problemu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop