Blog

Komórki macierzyste – za co je kochamy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zabiegi medycyny estetycznej z udziałem komórek macierzystych to jedne z najnowocześniejszych metod w tej dziedzinie. Dają one bardzo duże możliwości w leczeniu różnego rodzaju – mniejszych lub większych – chorób i problemów estetycznych. Pozyskiwane z krwi obwodowej pacjenta są niezwykle bezpieczne i skuteczne, a przy tym pomogą w rozwiązywaniu problemów, które jeszcze do niedawna były trudne do rozwiązania. Ta prosta i skuteczna metoda na poprawę kondycji skóry pacjenta jest coraz szerzej dostępna, dlatego też decyduje się na nie mnóstwo osób. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat tej metody – kto powinien z niej skorzystać, czy jest bezpieczna a także jakich efektów można się po niej spodziewać.

Czym są komórki macierzyste?

Jako komórki macierzyste określa się w biologii i medycynie komórki, które posiadają jednocześnie dwie zdolności – zarówno do nieograniczonej liczby podziałów, jak i do różnicowania się w komórki innego typu. Zabiegi z ich udziałem stanowią bardzo dużą nadzieję w leczeniu przypadłości, które jeszcze do niedawna uznawane były za nieuleczalne. Wykorzystywanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej jest obecnie coraz powszechniejszą praktyką, która pozwala na bezpieczne, skuteczne i małoinwazyjne zabiegu poprawiające kondycję skóry i pomagające w różnego rodzaju problemach natury estetycznej.

Komórki macierzyste teoretycznie mają szansę na odtworzenie dowolnej tkanki. Właśnie dlatego przez niektórych badaczy nazywane są najważniejszymi komórkami naszego ciała. Komórki te dzielimy na:

 • embrionalne
 • somatyczne
 • płodowe

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

W organizmach dorosłych osób funkcjonują komórki somatyczne, nazwane niekiedy także dojrzałymi. To właśnie one używane są do zabiegów medycyny estetycznej. W zabiegach wykorzystywane są jedynie nasze własne komórki macierzyste. Ma to bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają one biozgodność, czyli przede wszystkim są dla nas bezpieczne. Ich dojrzałość gwarantuje natomiast skuteczność. Efekty zabiegów tego typu pojawiają się stopniowo, potrafią być jednak naprawdę spektakularne i nie sprawiają wrażenia nienaturalnych.

Podstawą zabiegu jest pobranie rzeczonych komórek macierzystych z krwi obwodowej pacjenta. Proces ten odbiera się w bezpiecznym i sterylnym środowisku, a przy tym jest całkowicie bezbolesny. Nowoczesne technologie gwarantują proces wytrącania z krwi pacjenta komórki macierzyste w formie skoncentrowanego preparatu. Preparat ten nakładany jest bezpośrednio na wybrane fragmenty skóry.

Jak wygląda zabieg komórkami macierzystymi?

Pierwszy etap zabiegu z udziałem komórek macierzystych to konsultacja z lekarzem. To właśnie ona jest szansą na otrzymanie odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. W momencie, kiedy wszystkie ewentualne przeciwwskazania do zabiegu zostaną wykluczone, zostaje od nas pobrana krew obwodowa. To właśnie z niej, za pomocą nowoczesnej aparatury, zostają wytrącone komórki macierzyste w formie skoncentrowanego preparatu.

Zobacz więcej  Komórki macierzyste

Sam zabieg wykonywany jest za pomocą mezoterapii. Oznacza to, że preparat zostaje wprowadzony wgłąb skóry za pomocą drobnych igieł. Wprowadzone do skóry substancje stymulują jej odbudowę oraz proces odnowy tkanki.

Wielu pacjentów zastanawia się ile czasu muszą zarezerwować sobie na trwanie zabiegu. Na szczęście sam w sobie jest on stosunkowo krótki. Sam proces dostarczenia komórek macierzystych do organizmu trwa zaledwie pół godziny. Dłuższym etapem jest natomiast proces wytrącania komórek z krwi obwodowej pacjenta. Na niego poświęcić należy nawet kilka godzin.

Warto zaznaczyć, że zabieg z użyciem komórek macierzystych powinien być powtarzany. O tym jak często decyduje to w jakim miejscu na ciele wykonywany jest zabieg a także to, jakich oczekujemy efektów. Zazwyczaj wykonywane są minimum dwie serie. W razie potrzeby można wykonać ich więcej jednak z reguły nie więcej niż cztery.

Jakich efektów spodziewać się po zabiegu?

Pretekstem do wykonania zabiegu medycyny estetycznej z użyciem komórek macierzystych może być między innymi:

 • brak jędrności skóry i jej szybkie starzenie się
 • zmarszczki na twarzy
 • zmarszczki na dekolcie lub szyi
 • cienie i tak zwane „worki” pod oczami
 • blizny i rozstępy
 • łysienie i wypadanie włosów

Efekty, których możemy się spodziewać są naprawdę spektakularne oraz bardzo naturalne. Warto jednak zaznaczyć, że nie pojawiają się one od razu po zabiegu. Efekty możemy obserwować, kiedy pojawiają się stopniowo na przestrzeni roku. Tyle bowiem zajmuje proces regeneracji komórek. Spośród efektów możemy wymienić spowolnienie procesu wypadania włosów, redukcję blin i rozstępów, wyraźne nawilżenie i poprawę elastyczności skóry, a co za tym idzie także widoczną gołym okiem redukcję zmarszczek. Dodatkowo pojawia się poprawa mikrokrążenia oraz poprawa ogólnej kondycji skóry. To bardzo dobra i skuteczna metoda na spowalnianie procesu starzenia się skóry.

Czy zabieg z użyciem komórek macierzystych jest bolesny?

Wiele osób z pewnością w kontekście zabiegu komórkami macierzystymi obawia się ewentualnego bólu. Ze względu na wykorzystanie do zabiegu jedynie nowoczesnych narzędzi medycyny estetycznej oraz wykonywania go wyłącznie przez profesjonalistów jest całkowicie bezpieczny. Jeżeli zabieg jest wykonywany na obszarach, które mogą sprawiać ból lub dyskomfort, wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe. Warto zaznaczyć, że jest ono dokładnie dopasowywane do potrzeb pacjenta. Można więc z całą pewnością uznać, że zabieg z użyciem komórek macierzystych jest całkowicie bezbolesny.

Zobacz więcej  Pękające naczynka na twarzy: Przyczyny, sposoby sprawdzenia i domowe metody leczenia popękanych naczynek

Jak przygotować się do zabiegu z użyciem komórek macierzystych?

Dla wielu osób ważna jest informacja o tym, jakie przygotowania należy poczynić w celu wykonania zabiegu z użyciem komórek macierzystych. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Oprócz szczegółowego wywiadu należy wykonać także badania na krzepliwość krwi, badanie prób wątrobowych a także podstawową morfologię i badanie poziomu glukozy. Część z nas może myśleć, że jest to bardzo duża liczba badań, które być może wydają się niepotrzebne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie te przygotowania umotywowane są troską o zdrowie pacjenta, a także o to, aby efekty zabiegu były jak najbardziej satysfakcjonujące.

W każdym profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej tego typu zabiegi poprzedzane są zarówno dokładnym wywiadem lekarskim, jak i wszystkimi potrzebnymi badaniami laboratoryjnymi. Bez nich przeprowadzenie zabiegu z komórkami macierzystymi nie może być wykonane.

Zabieg z użyciem komórek macierzystych – przeciwwskazania

Tak jak w przypadku każdego innego zabiegu z obszaru medycyny estetycznej, zabieg z użyciem komórek macierzystych także posiada pewne przeciwwskazania. Na początku warto zaznaczyć, że nie jest to metoda odpowiednia dla osób, które mają problemy z krzepliwością krwi. Właśnie w celu ustalenia takich anomalii na początkowym etapie przygotowań do zabiegu wykonywane są  stosowane badania. Z tego samego powodu przeciwwskazaniem jest przyjmowanie leków, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na tę krzepliwość. Z tego typu zabiegu nie powinny także korzystać osoby, które  cierpią na poważne choroby, takie jak na przykład niewydolność wątroby lub nerek czy nowotwory. To nie jest też procedura dla kobiet w ciąży oraz takich, które pozostają w okresie karmienia dziecka piersią. Do zabiegu  nie są dopuszczane także osoby, które cierpią na silne infekcje wirusowe.

Jak widać ewentualne przeciwwskazania do zabiegu z użyciem komórek macierzystych dotyczą głównie bardzo poważnych schorzeń lub ciąży. Właśnie dlatego można z pełną świadomością uznać ten proceder za bardzo bezpieczny i dostępny dla stosunkowo szerokiej liczby osób. Podstawą do wykonania zabiegu są oczywiście wykonane wcześniej badania oraz wnikliwa konsultacja lekarska.

Zobacz więcej  Pryszcz na ustach - czy wiesz jak się go pozbyć?

Zabieg z użyciem komórek macierzystych – jak zachowywać się po zabiegu? 

Czy zabieg z użyciem komórek macierzystych wymaga długiej rekonwalescencji? Na szczęście nie. Zabieg ten jest o tyle bezinwazyjny i bezpieczny, że nie utrudnia on szybkiego powrotu do codziennych obowiązków. Wprawdzie po zabiegu możemy spodziewać się niewielkich skutków ubocznych, takich jak wokół poddawanych mu obszarów a także zaczerwienienia. Są to jednak bardzo mało uciążliwe dolegliwości, które szybko ustępują – zwykle trwają około pół godziny. Po upływie tego okresu możemy z powodzeniem wrócić do codziennych obowiązków. Jedynym aspektem, o którym koniecznie trzeba pamiętać jest stosowanie na objęte zabiegiem fragmenty ciała kremy z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna powinna wynosić przynajmniej 30 SPF.

Za co kochamy komórki macierzyste?

Zabiegi z użyciem komórek macierzystych to nowoczesna i bardzo dobrze rokująca terapia, która znajduje zastosowanie zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i estetycznej. Do zabiegów wykorzystywane są nasze własne, biozgodne komórki, które są nie tylko bardzo bezpieczne, ale także wyjątkowo skuteczne w działaniu. Komórki wprowadzane są do naszej skóry w formie wytrąconego z naszej krwi obwodowej preparatu i za pomocą mezoterapii. Zabieg ten może być wykorzystywany w przypadku:

 • starzejącej się przesuszonej skóry
 • przerzedzenia lub wypadania włosów
 • dokuczających rozstępów i blizn
 • worków pod oczami
 • zmarszczek na twarzy, szyi czy dekolcie

Ze względu na dużą skuteczność coraz więcej osób interesuje się tym procederem. Efekty zabiegów z użyciem komórek macierzystych są naprawdę imponujące. Pozwalają one na regenerację skóry, wygładzenie zmarszczek czy zredukowanie widoczności blizn. Chociaż na efekty te należy odczekać kilka miesięcy, są one warte tego czasu. Przede wszystkim są nie tylko widoczne, ale także bardzo naturalne. Możemy więc uniknąć tak zwanego efektu operacji plastycznej. Skóra staje się nawilżona, bardziej jędrna i wizualnie młodsza, dzieje się to jednak stopniowo i bardzo naturalnie. Można więc śmiało powiedzieć, że komórki macierzyste mogą w pewien sposób odwrócić działanie upływającego czasu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop