Blog

Karboksyterpia- jej działanie, efekty i przebieg

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Od dawien dawna kult dobrego, zdrowego wyglądu jest propagowany przez media na całym świecie. Nic więc dziwnego, że salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej odnotowują niebanalny wzrost popularności. Zwykle stosujemy zabiegi na twarz, ale coraz częściej także na ciało. Staramy się tym samym zahamować upływ czasu, a także pozbyć się niektórych mankamentów, które mogą być skutkiem np. szybkiego wzrostu na wadze lub jej utraty. Każdy zabieg z osobna, może nas nie mało kosztować. Jednak karboksyterapia, jest zabiegiem innowacyjnym, którą można stosować w różnych celach i na różnych partiach ciała, nie wyłączając twarzy. Jakie jest jej działanie i czym ona właściwie jest?.

Czym jest karboksyterapia?

Najprościej rzecz ujmując jest to zabieg, który zwykle bywa stosowany w celach terapeutycznych. Głównym materiałem jest tutaj dwutlenek węgla, który jak się okazuje, ma nieprzecenione właściwości. Stosowano go już w latach 30. XX wieku. Po raz pierwszy, leczono dzięki niemu zaburzenia krążenia, we francuskiej miejscowości Royat, w tamtejszym spa. Obecnie doceniono medyczny dwutlenek węgla i zaczęto go coraz obszerniej stosować, czego efektem jest właśnie karboksyterapia. Zajmuje ona jedno z najwyższych miejsc w medycynie estetycznej. Okazuje się także, że jest ona mało inwazyjna, a ma ogromne możliwości i szerokie spektrum działania. Nie potrzebne jest nawet znieczulenie miejscowe, gdyż zabieg jest całkowicie bezpieczny, a także świetnie tolerowany przez pacjentów, nawet tych, których cechuj niska odporność na ból. Dwutlenek węgla w naturalny sposób jest wydalany z naszego organizmu, w procesie oddychania, oznacza to, że zabieg nie niesie za sobą żadnego ryzyka.

Na czym właściwie polega zabieg karboksyterapii?

Wiele osób zastanawia się jak taki zabieg może przebiegać. Głównym celem, jest zaaplikowanie dwutlenku węgla w odpowiednie i wcześniej ustalone miejsca na twarzy i na ciele pacjenta. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju aparaty, których parametry są dostosowywane tak, by podać odpowiednią dla pacjenta ilość gazu. Jest ona dobierana indywidualnie, po zebraniu wywiadu odnośnie występującego problemu i miejsca aplikacji. Następnie wykonuje się drobne i płytkie nakłucia podskórne lub śródskórne. Dwutlenek węgla zostaje podany do tkanek i działa dwufazowo. Wyróżnia się działanie:

 • biomechaniczne
 • mechaniczne

Jednak zaplanowanie rodzaju oddziaływania, następuje jeszcze przed zabiegiem i jest ściśle uzależniony od występującego problemu i okolicy, na której ma zostać przeprowadzony zabieg.

Działanie biochemiczne karboksyterapii

Jak już zostało wcześniej wspomniane, dwutlenek węgla działa dwufazowo, a jednym z rodzajów jest działanie biochemiczne. Zjawisko to zostało po raz pierwszy zauważone i dokładnie opisane już w 1904 roku, za sprawą fizjologa pochodzącego z Danii- Christiana Bohra. Okazuje się, że zjawisko to jest bliskie fizjologii ponieważ polega a zmniejszeniu pewnego powinowactwa hemoglobiny (występującej we krwi) do tlenu, wszystko to odbywa się w warunkach o obniżonym pH. Co następuje dalej?. Otóż dwutlenek węgla sprawia, że nasze naczynia krwionośne natychmiast się rozszerzają, co sprawia, że zwiększony zostaje przepływ krwi, a także tlenu, w okolicy która została poddana terapii. W wyniku tego procesu tworzą się nowe naczynia krwionośne, a te, które z różnych powodów zostały zawężone, udrażniają się. Jest to niezwykle istotne, gdyż w momencie wystawienia na działanie dwutlenku węgla, pod wysokim stężeniem, hemoglobina uwalnia tlen. W krwinkach występuje także enzym nazywany anhydrazą węglanową, który rozkłada dwutlenek węgla na jony węglowodoru i kationy wodoru. Dalej następuje zmiana pH, staje się ono bardziej kwaśne, a miejsce aplikacji- bardziej dotlenione i ukrwione. Do miejsca zabiegu, zostają dostarczone także składniki odżywcze. Nasza skóra oczywiście reaguje na nakłucie i dwutlenek węgla. Tworzy się bowiem stan zapalny, ale ma on za zadanie pobudzenie procesu wytwarzania kolagenu i elastyny, czyli tego, co zanika w naszej skórze wraz z wiekiem, oraz tego, co dba o jędrność i sprężystość. Jednym słowem, wygląd skóry znacznie się poprawia.

Zobacz więcej  Budowa włosa - czym on tak właściwie jest?

Karboksyterapia i jej działanie mechaniczne

Działanie mechaniczne, to drugi sposób oddziaływania na miejsce poddane zabiegowi. Głównie jest to związane z komórkami tłuszczowymi, które są mocno uwrażliwione na styczność z dwutlenkiem węgla. Oznacza to, że podany gaz do komórki tłuszczowej, sprawia, że zamienia się ona- częściowo- w kwas węglowy, a ma on działanie lipolityczne. Co nam to może powiedzieć?. Tyle, że zawartość komórki tłuszczowej zostaje rozpuszczona. Następuje wzmożony proces drenażu limfatycznego, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia obrzęków, a dodatkowo usunięcia z organizmu toksyn. Przyspiesza to również nasz metabolizm i sprawia, że tłuszcz zostaje rozłożony. Naczynia krwionośne zostają rozszerzone i podobnie jak w poprzednim przypadku, zwiększony zostaje przepływ krwi. Skóra w miejscu zabiegu zostaje wygładzona, a także zanika nieestetyczny problem tak zwanej „pomarańczowej skórki”.

Karboksyterapia i metody jej podania

Metody aplikacji i podania dwutlenku węgla są różne. Przede wszystkim, zależy to od oczekiwanych rezultatów i rozmiarów problemu. Zwykle stosuję się metodę śródskórną lub podskórną. W tym celu wykorzystuje się specjalną igłę, a także specjalnie zaprojektowany i przeznaczony do tego pistolet. Dzięki temu, zaaplikowana zostaje odpowiednia dawka dwutlenku węgla. Następnie dużo zależy od urządzenia do karboksyterapii. Kontroluje ono temperaturę przepływającego gazu, a także jego ciśnienie i ilość. Przy czym zarówno kąt iniekcji jak i jej głębokość dobierane są idealnie do potrzeb pacjenta i preferencji. Warto wiedzieć, że podczas jednej tury zabiegu, dawka dwutlenku węgla nie może przekroczyć 300 centymetrów sześciennych. Jednak przepływ gazu, u każdej osoby może się znacznie różnić, co jest uwarunkowane przede wszystkim:

 • miejsca w którym wykonywany jest zabieg
 • progu bólu danego pacjenta
 • w przypadku kobiet, istotna jest także faza cyklu menstruacyjnego
 • poziom wyspania się

Na samym początku terapii, czyli przy pierwszym zabiegu, najlepiej dobrać stosunkowo niskie parametry, odnośnie przepływu dwutlenku węgla. Następnie, powoli i sukcesywnie można je zwiększać.

Zobacz więcej  Każda blizna to dojrzały proces gojenia: Odróżnienie blizn pooperacyjnych od blizn niedojrzałych

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu karboksyterapii?

Jak zostało wspomniane we wstępie, karboksyterapię można stosować w wielu miejscach. Wszystko zależy od tego, co chcemy udoskonalić lub co chcemy zatuszować. Możemy zatem z niej skorzystać na wielu płaszczyznach.

Karboksyterapia sojusznikiem w walce z cellulitem

Cellulit od wielu lat jest główną zmorą kobiet. Dzięki karboksyterapii, możemy ten problem rozwiązać. Dzięki wielokierunkowemu działaniu, ma ona wpływ na czynniki, dzięki którym cellulit się rozwija. Jest to również jedna z najskuteczniejszych i najbardziej kompleksowych metod walki z tym problemem. Można pozbyć się tego mankamentu, nie zależnie od stadium jego zaawansowania. Karboksyterapia rozluźnia powstałe zwłóknienia, a następnie- jak to zwykle bywa- rozluźnia naczynia krwionośne i limfatyczne, przez co zwiększa się przepływ krwi.

Karboksyterapia na blizny i rozstępy

Karboksyterapia potrafi poradzić sobie nawet z tak zaawansowanym problemem jakim są rozstępy i blizny, nawet te, z którymi borykamy się już od dłuższego czasu. Dzięki aplikacji dwutlenku węgla zwiększona zostaje angiogeneza czyli ilość obecnych naczyń krwionośnych, wobec tego zwiększa się też ukrwienie i rozluźnienie zrostów na skórze. Pobudzone komórki do produkcji kolagenu, znacznie ją wygładzają i niwelują defekty.

Karboksyterapia na twarz- szyja, dekolt, utrata elastycznośći

Karboksyterapia ma zbawienne działa na twarz. Nie tylko poprawi elastyczność, ale także i sprężystość skóry. Dzięki niej pozbędziemy się także drażniących nas cieni pod oczami. Zagęści ona skórę i zredukuje pojawiającą się pod oczami opuchliznę. Możemy dzięki niej też ujędrnić górną powiekę i sprawić, że nie będzie ona opadająca. Możemy też dzięki karboksyterapi wygładzić tak zwaną lwią zmarszczkę.

Teleangiektazje

To idealne rozwiązanie dla osób borykających się z nadmiernie rozszerzonymi i widocznymi naczynkami. Zabieg usprawni przepływ krwi przez co wtórnie rozszerzone naczynka, zredukują się i staną się prawie nie widoczne.

Karboksyterapia na problemy z włosami

To ratunek przede wszystkim dla tych, którzy borykają się z problemem łysienia plackowatego. Dotlenione tkanki zwiększają metabolizm komórek, co pobudza ich do ponownego wzrostu i namnażania się. W przypadku łysienia, jest to równoznaczne ze wzrostem nowych włosów.

Redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej 

To jedno z najczęstszych wskazań do zabiegu. Może być to główny zabieg, a także zabieg pomocniczy liposukcji. Na efekty redukcji tłuszczu, przy samym zabiegu karboksyterapii trzeba będzie poczekać, gdyż pojawią się one po około 5-10 sesjach. Jednak jest to nieinwazyjna metoda, która pomoże się nam pozbyć tłuszczu nawet z najbardziej problematycznych miejsc. Za jej pomocą, możemy zredukować tkankę tłuszczową na:

 • brzuchu
 • biodrach
 • ramionach, szczególnie tylnej ich części
 • bryczesy
 • problematycznej wewnętrznej części ud
 • obszarze pod kolanami
 • pośladkach
Zobacz więcej  Przegląd najlepszych zabiegów odmładzajacych na twarz

Dodatkowo możemy nią wzmocnić efekty liposukcji, a nawet pozbyć się łuszczycy i wspomóc gojenie się ran.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu karboksyterapii

Mimo że zabieg jest określany jako bezpieczny i nieinwazyjny, istnieje kilka przeciwwskazań, które bezwzględnie ją wykluczają. Są to:

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • niewydolność serca, nerek, płuc czy wątroby
 • problemy z krwią i układem krwionośnym
 • niedawno przebyty przeszczep lub usunięcie organów
 • choroby nowotworowe
 • padaczka
 • jaskra

Oprócz wyżej wymienionych przeciwwskazań bezwzględnych, są też przeciwwskazania względne, które nie determinują uniemożliwienia przeprowadzenia zabiegu. Zaliczamy do nich:

 • astmę
 • leki przeciwzakrzepowe i antydepresyjne
 • endometrioza
 • przyjmowanie sterydów
 • nieuregulowana cukrzyca
 • botoks
 • wypełniacze
 • infekcje skóry
 • zbyt zaawansowany wiek

Czy po karboksyterapii możemy spodziewać się powikłań?

Nawet nieinwazyjny i bezpieczny zabieg, może nieść za sobą pewne powikłania, które są całkowicie uzależnione od indywidualnej reakcji organizmu pacjenta. Mimo wszystko zaraz po zabiegu może spodziewać się, że obszar podania gazu będzie lekko uwypuklony, a także może pojawić się lekka opuchlizna. Jednak w ciągu kilku godzin powinna ona całkowicie zaniknąć. W samym momencie zabiegu, możliwe jest też odczuwanie delikatnego dyskomfortu związanego z rozpieraniem i pieczeniem, jednak równie szybko on ustępuje. Po zabiegu nie wymagana jest też żadna rekonwalescencja.

Karboksyterapia – efekty uboczne

Skutki uboczne karboksyterapii to:

 • zaczerwienienie,
 • obrzęk,
 • czasami zasinienia czy krwiaczki.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów zaleca się zastosowanie preparatów na bazie arniki.

Kiedy jest odpowiedni moment na wykonanie zabiegu?

Okazuje się, że każdy moment będzie odpowiedni. Temperatura na zewnątrz czy promienie słoneczne nie mają żadnego wpływu na sam zabieg jak i jego rezultaty. Mimo wszystko zalecane jest by używać kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Poza tym pamiętajmy, by przed zabiegiem odpowiednio się ubrać, tak by odzież nie krępowała naszych ruchów, a także by na około 3 dni przed terapią, przyjmować duże ilości płynów. Po zabiegu natomiast przez kilka dni powstrzymajmy się od spożywania alkoholu. Na jeden dzień, odpuśćmy sobie też wszelkie aktywności fizyczne.

Kiedy dostrzeżemy efekty działania karboksyterapii?

W zależności od miejsca aplikacji dwutlenku węgla, czas w którym pierwsze efekty będą widoczne może być różny. W przypadku twarzy, dekoltu, czy szyi pierwszych rezultatów możemy spodziewać się już po 1 lub 2 sesjach. Jeśli jednak zabiegowi zostały poddane większe partie ciała i bardziej problematyczne potrzeba będzie około 5-8 sesji.

Czy by karboksyterapia zadziałała wystarczy jedna sesja?

Niestety, zabieg ten jest delikatny, przez co jedna sesja nie jest wystarczająca. Zwykle w przypadku twarzy zalecane minimum to około 6 sesji, a w przypadku partii ciała nawet 10. Pamiętajmy, że pomiędzy kolejnymi zabiegami musi zostać zachowana przerwa, w zależności od predyspozycji organizmu od 4 do nawet 14 dni.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop