Blog

Jak pielęgnować skórę włosów po przeszczepie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Przeszczep włosów to rozwiązanie problemu łysienia, które może zmienić Twoje życie. Jest to zabieg mało inwazyjny, a przeszczepione włosy są odporne na wypadanie związane z wpływem androgenów. Jeśli Twoje włosy są cienkie oraz przerzedzone i rozważasz zabieg przeszczepu włosów – świetny wybór! Pamiętaj jednak, że skóra głowy po zabiegu potrzebuje czasu, by odpowiednio się zregenerować. Właściwa pielęgnacja skóry po zabiegu może przyspieszyć ten proces. O czym należy pamiętać w pierwszych dniach i tygodniach po przeszczepie włosów, by cieszyć się zdrową i gęstą czupryną? By się tego dowiedzieć, czytaj śmiało dalej!

Oszczędzaj się w pierwszych dniach po zabiegu

Specjaliści zalecają, by w pierwszym tygodniu po zabiegu zrezygnować całkowicie z jakichkolwiek używek. Nie sprowadza się to jedynie do zakazu picia alkoholu oraz palenia papierosów. Należy pożegnać się na kilka tygodni również z kawą i herbatą. Niewskazane jest uprawianie w tym okresie sportów oraz wykonywanie cięższych prac. Dodatkowo przez przynajmniej 3 tygodnie po zabiegu, poddawana operacji skóra głowy nie może być wystawiana na działanie promieni słonecznych. Czas potrzebny na wygojenie ran po przeszczepie to około 3-5 dni. W tym czasie spodziewaj się bólu głowy i gorszego samopoczucia. Przy większym dyskomforcie możesz ratować się ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi, takimi jak np. paracetamol. Bólom towarzyszą obrzęki skóry, które zalecamy niwelować zimnymi okładami. Dobrym pomysłem na szybszą regenerację tkanek jest także zmiana swoich nawyków związanych ze snem. Najlepiej sprawdzi się spanie z głową uniesioną pod kątem 45 stopni, jednak najlepszy sposób odpoczynku warto wypracować indywidualnie.

Jak pielęgnować skórę bezpośrednio po zabiegu?

W pierwszej dobie po przeszczepie włosów o skórę głowy trzeba odpowiednio zadbać. Miejsce po operacji należy dokładnie oczyścić z wykorzystaniem jałowego roztworu soli fizjologicznej. Na sterylny gazik trzeba wylać niewielką objętość soli fizjologicznej, potrzebną do przemycia rany. Dzięki temu można oczyścić okolicę z resztek krwi i osocza, które mogły zostać tam po zabiegu.

Przez pierwszy tydzień po transplantacji nie wolno myć głowy. Należy ograniczyć się do przemywania ran w podany wyżej sposób. Regeneracja skóry i przyjmowanie się przeszczepu łączy się z powstawaniem strupów i ze stopniowym ich odpadaniem. Często powoduje to uczucie uporczywego swędzenia. Być może wydaje się to oczywiste, ale warto przypomnieć to wszystkim: pod żadnym pozorem nie drap skóry świeżo po przeszczepie włosów. Możesz doprowadzić do zanieczyszczenia ran i pogłębienia uszkodzeń skóry. Ogólnie rzecz ujmując, nadmierne manipulacje przy skórze po zabiegu są wysoce niewskazane, ponieważ naruszenie regenerującej się tkanki może zniweczyć częściowo lub całkowicie efekty przeszczepu. Strupy powinny odpadać samoistnie, bez jakiejkolwiek Twojej ingerencji. Proces ten można ewentualnie przyspieszyć poprzez regularny (bardzo delikatny) masaż skóry głowy z użyciem odpowiednio do tego celu przeznaczonych oliwek. Jednak tego rodzaju działania można zacząć wykonywać dopiero co najmniej tydzień po przeszczepie, kiedy skóra pod strupami jest już zagojona, a strupy same zaczynają odchodzić. Dodatkowym atutem masażu skóry głowy jest poprawa mikrokrążenia w skórze głowy, co wspomaga regenerację i ułatwia adaptację mieszków włosowych do nowego miejsca.

Zobacz więcej  Vela Shape III - rewolucja w leczeniu cellulitu.

Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny. W razie jakichkolwiek wątpliwości na którymkolwiek etapie pielęgnacji po zabiegu, zwróć się o pomoc do lekarza.

Odpowiednia pielęgnacja zapewnia piękny wygląd skóry i włosów

Jak już wspomnieliśmy, w pierwszym tygodniu po przeszczepie unikaj mycia włosów. Jednak już po 7 dniach możesz zacząć stopniowo wprowadzać różne zabiegi pielęgnacyjne, począwszy od mycia głowy. Początkowo używaj delikatnego szamponu o dobrym, naturalnym składzie, najlepiej z zawartością alantoiny i oktenidyny. Lekarz może przepisać Ci odpowiednie szampony i płyny do włosów lub podpowiedzieć jakie kosmetyki wybrać. Nie zdziw się, jeśli będą to np. produkty przeznaczony dla dzieci. Jeśli cierpisz na łupież, pamiętaj, że w okresie rekonwalescencji będzie trzeba zrezygnować z przeznaczonych do leczenia go szamponów.Warto zwrócić uwagę na pH szamponu. Specjaliści zalecają używanie preparatów o pH w granicach 5.5-5.8.

Woda, którą będziesz myć głowę powinna być ciepła (letnia), ale nigdy gorąca. Strumień wody nie może być zbyt mocny. Zachowaj delikatność, szczególnie w miejscach poddawanych zabiegowi. Staraj się nie masować skalpu. Pamiętaj, że okolica miejsca biorczego jest szczególnie wrażliwa i podatna na każdy bodziec. Pielęgnacja miejsca dawczego zależy w dużym stopniu od wytrzymałości pacjenta na ból. U niektórych osób, z obniżonym progiem bólu, można delikatnie obmywać część potyliczną za pomocą wody z szamponem.

Myj skórę i włosy poprzez leciutkie ich dotykanie, ewentualnie poprzez subtelne wklepywanie szamponu. Używaj samych koniuszków palców. Zacznij na czubku głowy i stopniowo pokryj pianą całą głowę. Spłucz dokładnie preparat. Po umyciu, głowę osusz za pomocą ręcznika, nigdy suszarką. Pamiętaj, żeby nie używać tego samego ręcznika dwa razy. Jednorazowy ręcznik dociskaj lekko do skóry głowy, usuwając w ten sposób nadmiar wilgoci. Najlepiej w ogóle zaniechać suszenia włosów i pozwolić im wysychać naturalnie.

Lekarz, który wykona zabieg z pewnością poinformuje Cię o sposobach pielęgnacji włosów i skóry głowy po zabiegu. W miejsca po przeszczepie należy koniecznie aplikować leki odkażające bez spłukiwania, które przyspieszą proces gojenia. Niewskazane jest zakładanie opatrunków i innych nakryć głowy na dłuższy czas, chyba że lekarz zaleci inaczej. Pacjenci po transplantacji zwykle otrzymują chustę, którą bardzo delikatnie osłania głowę np. przed wpływem promieni słonecznych. Taka chusta zapewnia swobodną cyrkulację powietrza i została zaprojektowana specjalnie dla osób po tego typu operacjach.

Zobacz więcej  Troska o skórę dłoni: atopowe zapalenie skóry – przyczyny, zmiany skórne, dermatologia i leczenie

W pierwszych tygodniach po transplantacji zrezygnuj z nakładania odżywek, wcierek, czy masek do włosów. Na to  jeszcze przyjdzie czas. W drugim tygodniu pielęgnacji możesz rozpocząć delikatne masaże skóry głowy podczas mycia. Skóra głowy po zabiegu wymaga szczególnej higieny, dlatego staraj się myć ją codziennie. Zrezygnuj na co najmniej tydzień lub dwa tygodnie ze stylizacji włosów, a nawet z ich czesania.

Powrót do normalności

Po około 3 tygodniach od zabiegu przeszczepu włosów stopniowo można wracać do dawnych przyzwyczajeń pielęgnacyjnych. Możesz wrócić do dawnej częstotliwości mycia włosów oraz do stosowania odżywek i innych produktów. Dobrze jest jednak wziąć pod lupę preparaty, z którymi na co dzień będzie stykać się twoja skóra i włosy. Kosmetyki z chemicznymi dodatkami, silikonami, parabenami i sztucznymi barwnikami mogą bardziej szkodzić niż pomagać Twoim nowym włosom. Naucz się czytać składy i zacznij zwracać uwagę na to, co kupujesz. Sięgaj po produkty o jak najprostszym, naturalnym składzie, najlepiej bez konserwantów i silnych sztucznych detergentów. Jest to rada związana nie tylko z pielęgnacją miejsc po zabiegu. Być może zauważysz zagęszczenie włosów i poprawę stanu skóry na całej głowie.

Nawet jeśli okolica pozabiegowa ładnie się goi, pamiętaj, że powinieneś ją chronić przed źródłami natężonego światła. Zrezygnuj z solarium i chroń głowę przed ostrym słońcem przez okres co najmniej 6 tygodni po przeszczepie.

Być może decyzja o przeszczepie włosów wynikała z wyczerpania innych możliwości poprawy stanu włosów. Po zabiegu nie musisz jednak rezygnować z dobrych nawyków, którymi starałeś się kiedyś zagęścić włosy! Odżywiaj się prawidłowo, z naciskiem na produkty bogate w witaminy, minerały oraz białko. Możesz pić ziołowe napary i przyjmować suplementy diety na porost włosów. Jeśli wypadanie włosów ma u Ciebie podłoże hormonalne, nie rezygnuj z wizyt u lekarzy i z regularnych kontroli.

Zobacz więcej  Zapalenie żołądka – objawy choroby i leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

Nie zaprzepaść efektów zabiegu!

Tylko skrupulatna pielęgnacja skóry głowy po transplantacji włosów zapewni utrzymanie pożądanych efektów w postaci gęstych i mocnych włosów na całej głowie. Prawidłowo przeprowadzony zabieg gwarantuje długotrwały i pozytywny efekt, dbaj więc o to, by nie nie przeciwdziałać korzystnym zmianom. Pamiętaj o długoterminowych czynnikach, których unikanie pozwoli Ci cieszyć się piękną fryzurą dużo dłużej. Unikaj tego wszystkiego, co może osłabić włosy zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. Zrezygnuj lub ogranicz farbowanie włosów, które nieodwracalnie je niszczy i osłabia. Zredukuj częstotliwość wykonywania stylizacji włosów na gorąco za pomocą lokówek i prostownic. Unikaj suszenia włosów gorącym powietrzem suszarki. Zwróć uwagę na sposób w jaki się czeszesz. Czy szarpiesz włosy i je wyrywasz lub kruszysz? Każdego dnia zdobywaj się na cierpliwość i delikatność dla swoich włosów. Ostatnio dużą popularnością cieszą się tzw. męskie koki. Pamiętaj, że włosy upinane w ten sposób są szczególnie obciążone. Nadmierny ucisk może powodować nawrót wyłysień.

Nie denerwuj się!

Bezpośrednio po przeszczepie może dojść do wypadania przeszczepionych włosów. Jest to naturalny proces, który ma związek z tzw. szokiem pooperacyjnym. Nowe włosy masowo przechodzą w fazę telogenową, czyli uśpienia i szykują się do wypadnięcia. Na ich miejsce wyrosną nowe, zdrowsze i silniejsze włosy, bowiem mieszek włosowy przyjmie się w nowym miejscu na skórze głowy. Warto pamiętać, że finalny efekt przeszczepu w postaci gęstej czupryny obserwujemy nawet po około 6-12 miesiącach od operacji. Potwierdzono wysokie zadowolenie pacjentów po zabiegu oraz skuteczność transplantacji, niezależnie od typu łysienia, który u danej osoby występował.

Transplantacja to jeden z najskuteczniejszych i najtrwalszych sposobów walki z łysieniem. Jednak nawet po uzyskaniu oczekiwanych efektów, włosy mogą wypadać. Jest to związane z cyklem życia włosów, który składa się z faz anagenu, katagenu i telogenu, czyli ze wzrostu, inwolucji i wypadaniu włosa. Na miejscu włosów, które wypadły, wyrastają nowe, tzw. baby hair. Jeśli wypadanie włosów ogranicza się do 100 włosów dziennie, nie masz się czym denerwować. Jest to proces naturalny, który nie wpłynie znacząco na wygląd Twojej fryzury.

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop