Blog

Jak dzielić włos na czworo, czyli kilka ciekawostek o włosach

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Ile osób na świecie tyle opinii na temat włosów. Pokrywają niemal całe nasze ciało ale to te na głowie właśnie wzbudzają najwięcej emocji. Ich kolor, ilość i struktura wpływają w dużym stopniu na nasz wygląd. Warto więc dowiedzieć się o nich kilku ciekawych rzeczy.

Współcześnie jedynymi pożądanymi włosami na ciele są te na głowie, brwi, rzęsy oraz czasem w przypadku mężczyzn zarost na brodzie. Bujne i lśniące włosy od zawsze są oznaką zdrowia i witalności. Włosy są ważnym, chodź nie jedynym, elementem kształtowania wizerunku. Będąc niewątpliwą oprawą głowy wpływają na naszą pewność siebie a ich brak może prowadzić do kompleksów. Na temat włosów krąży wiele mitów jak też niejasności, warto dowiedzieć się o nich trochę więcej.

Anatomia włosów

Włosy występują niemal na całej powierzchni ludzkiego ciała. Jedynymi miejscami na naszym ciele, które są ich pozbawione są wargi, wewnętrzna strona stóp i dłoni, zgięć stawów i powieki. Są niczym innym jak wytworem naszej skóry wyrastającym z mieszków włosowych, który na powierzchni naszej skóry są widoczny pod postacią porów. Pierwotnym zadaniem włosów było utrzymanie ciepła człowieka, jednak na skutek ewolucji i braku potrzeby ochrony termicznej w dużym stopniu zostaliśmy ich pozbawieni.

W zależności od miejsca ich występowania włosy różnią się od siebie. Wyróżniamy trzy rodzaje włosów: meszek płodowy- który powstaje u dzieci w wieku płodowym, meszek- który pokrywa całe nasze ciało oraz włosy właściwe- terminalne. W większości są zwykłym meszkiem ale w przypadku naszych nóg, miejsc intymnych, włosów skóry głowy, rzęs i brwi są grubsze i dłuższe. Mają one konkretne przeznaczenie. Na przykład brwi chronią nasz oczy przed deszczem i potem pływającym z naszego czoła. Natomiast rzęsy, prócz dodawania nam niewątpliwego uroku, mają chronić nasze oczy przed kurzem i pyłem. Natomiast te pod pachami czy w miejscach intymnych zabiegają obtarciom w czasie wykonywania ruchów, istnieją też badania wskazujące na potrzebę ich posiadania za sprawą wydzielanych w nich feromonów.

Czy istnieje maksymalna ilość włosów?

Ilość włosów głowy jest ograniczona i u zdrowych osób wynosi ona od 100 do 150 tysięcy. Przy czym największa ich ilość przypada blondynkom, ze względu iż ich włosy są cieńsze od włosów brunetek, najmniej włosów mają osoby rude. Istnieją czynniki, które wpływają na ten stan rzeczy. Między innymi cechy dziedziczne, klimat w jakim mieszkamy, nasza rasa czy stan zdrowia.

Zobacz więcej  Zakażenie Helicobacter pylori a trądzik różowaty: jak bakteria wpływa na skórną infekcję i jej leczenie

Ilość włosów na całym ciele człowieka wynosi około pięciu milionów. To ile konkretnie będziemy ich posiadać oraz jakie one będą ukształtowane jest już na etapie płodowym w łonie matki i zapisane w naszych genach.

Zaburzenia wzrostu owłosienia na ciele są szczególnie wstydliwe, do których należy hipertrychoza. Cierpi na nią jedynie około 100 osób na całym świecie.

Fazy wzrostu włosa

Cykl rozwoju włosa w ciągu całego życia człowieka powtarza się kilkukrotnie. Wyróżnia się trzy fazy wzrostu włosa. Przesunięte są w czasie dla poszczególnych włosów tak aby w momencie ich wypadania nie zrobiły tego wszystkie w jednym czasie. Skutkowało by to byciem łysym przez 1 lub nawet przy miesiące. Zależy to od poszczególnych etapów, w których wyróżnia się:

  • aktywna faza wzrostu włosa- anagen- proces uwarunkowany genetycznie i trwający od 2 do aż 7 lat, na zdrowej skórze głowy ten proces zachodzi jednocześnie w 90% włosów;
  • przejściowa faza wzrostu włosa- katagen- trwa od 14 do 21 dni, znajduje się w niej w tym samym czasie 3% włosów;
  • faza spoczynku- telogen- trwa od 30 do 90 dni, znajduje się w niej w tym samym czasie około 13% włosów.

Blond, rudy czy brąz?

Kolor naszych włosów zależy od zawartej w niej pigmentu melaniny oraz ziarenek barwinka, które występują w dwóch rodzajach. Zawartej w naszych włosach- euelaniny i feomelaniny. Ten pierwszy ma wpływ na ton naszych włosów a drugi na ich odcień. W przypadku na przykład włosów rudych mamy sytuację w której mamy małą ilością eumelaniny (ton ciemny, brązowo-czarny) i dużą feomelaniny (odcień jasny, żółto-czerwony). Dlatego mają one jasne ton ale w bardzo ciepłym odcieniu.

Pamięć włosa

Włosy stanowią świetne miejsce do diagnostyki człowieka. Ze względu na specyfikę komórek włosa ich stan może powiedzieć nam wiele o zdrowiu całego organizmu. Stanowią źródło informacji na temat substancji które znalazły się w ludzkim krwiobiegu. Ich badanie jest więc doskonałą techniką analityczną i stosowaną najczęściej w kryminalistyce do uzyskania informacji na temat zażywanych w przeszłości narkotyków czy innych substancji chemicznych.

Zobacz więcej  Wolumetria żuchwy, czyli modelowanie twarzy

Trychologia- nauka o włosach

Trychologia jest nauką zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem oraz pielęgnacją  skóry głowy i włosów. Jest dziedziną interdyscyplinarną, która leży na pograniczu nauk medycznych a estetycznych. Można tu uzyskać pomoc w zakresie diagnozowania przyczyn chorób skóry głowy, jak również przyczyn ich występowania a ostatecznie uzyskać pomoc w ich leczeniu. Do najczęściej występujących chorób skóry głowy zalicza się: wypadanie włosów, łysienie, łojotok, atopowe zapalenie skóry, swędzenie skóry głowy, łupież, grzybica skóry głowy, zniszczone lub suche włosy. W gabinetach można uzyskać również pomoc z zakresu chirurgicznego i niechirurgicznego zagęszczenia włosów.

Wytrzymałość, grubość i przekrój włosów

Ludzki włos chodź niepozorny jest bardzo silny. Wynika to z jego trwałości związanej z odpornością włosa na czynniki mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Pojedynczy włos potrafi wytrzymać nawet 100 g obciążenia. Pamiętając, że na naszej głowie jest ich do 150 000 to mogłyby w sumie utrzymać nawet ponad 10 ton. Grubość ludzkiego włosa wśród wszystkich ras występujących na ziemi wynosi od 0,02 mm do 0,4 mm. W zależności od rodzaju włosy w przekroju mogą mieć różne kształty.

Jak szybko rosną włosy?

Bez względu na wiek najszybciej na ludzkim ciele rośnie męski zarost na twarzy. Pierwsze włosy na ciele człowieka prócz tych na głowie, wyrastają w okolicach miejsc intymnych. Jest to proces ściśle związany z hormonem zwanym androgenem. To on przyczynia się do przekształcenia tak zwanego meszku w dojrzałe włosy, proces ten zachodzi od 12 do nawet 30 roku życia. Tempo ich wzrostu jest ściśle połączone z uwarunkowaniami genetycznymi. Włosy rosną w różnym tępię, nie bez znaczenia jest ich rodzaj. Prócz czynników genetycznych i hormonalnych, determinujących wzrost włosów, wyróżnia się również czynniki związane z depilacją. Wzrost ten może mieć również ścisły związek z rodzajem pielęgnacji jaką stosujemy. Przeciętnie włosy głowy rosną do 1 cm w ciągu miesiąca, ale u osób z predyspozycjami mogą być to nawet 2 cm, zazwyczaj szybciej latem a nieco wolniej zimą.

Co robić gdy wypadają włosy?

W zdiagnozowaniu problemu warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Badanie trychologiczne może wskazać jego przyczynę. Występuje wiele czynników, które warunkują kondycję naszych włosów. W zależności od przyjmowania niektórych leków, momentu od którego zaczęło się łysienie, zdiagnozowanych alergii czy chorób a nawet stosowanej diety, może zależeć jakie są jego przyczyny. Istnieje wiele skuteczniejszych metod na powstrzymanie wypadania włosów. Odpowiadają one na poszczególne ich przyczyny. Najszybsze i najbardziej skuteczne metody to różnego rodzaju zabiegi z zakresu trychologii, jak również stosowanie wcieranych preparatów, doustnych witamin i środków farmaceutycznych. Nawet stosowanie sterydów lub hormonów.

Zobacz więcej  Jakie znaczenie mają hormony dla kondycji włosów?

Istnieje szereg zabiegów, które skutecznie i długotrwale wpływają na wygląd włosów i stan skóry głowy. Do najpopularniejszych zalicza się mezoterapię igłową, która polega na wstrzykiwaniu w głąb skóry głowy odpowiednich substancji odżywczych, mezoterapię bezigłową- polegającą na zastosowaniu fal radiowych, jak też tlenową, poprawiającą krążenie w skórze głowy.

Czy włosy są żywe?

Włos swój początek ma w mieszku włosowym. To tutaj znajduje się zarówno korzeń włosa, pochewka jak i gruczoł łojowy. W jego przekroju znajduje się rdzeń lecz występuje on jedynie w przypadku grubych włosów w cienkich nie ma go wcale.  Każdy włos zbudowany jest ze zrogowaciałych komórek keratynowych które są martwe. Jedynym żywym elementem włosa jest jego cebulka, w której zachodzą wszystkie istotne procesy.

Płeć a włosy?

Włosy poszczególnych osób różnią się między sobą strukturą, kolorem czy długością ale nie jest to zależne od naszej płci. Procesy w nich zachodzące są identyczne. Można jednak zauważyć różnicę w owłosieniu ciała. U mężczyzn jest ono bujniejsze i obejmuje skórę twarzy, torsu i brzucha. Wynika to z obecności w ich ciele większej niż u kobiet ilości hormonu zwanego androgenem, który w naturalny sposób stymuluje porost włosów.

Dlaczego włosy siwieją?

Wyróżniamy dwa rodzaje siwienia włosów: przedwczesne i fizjologiczne. Wpływa na to zaburzenie w dostarczaniu odpowiedniej ilości melaniny do mieszka włosowego i melanocyty źle pracują. Jest to zupełnie naturalny proces fizjologiczny lecz gdy występuje w wieku 20 lat może stać się przyczyną obaw. Zdarza się iż proces ten jest następstwem pewnych chorób w zakresie naszego organizmu. Należą do nich między innymi nadczynność tarczycy, awitaminoza, cukrzyca, choroby układu moczowego głównie związane ze złą pracą nerek, jak również choroby psychiczne takie jak depresja.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop