Blog

Jak domowymi metodami wzmacniać włosy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Piękne i zdrowe włosy są marzeniem bardzo wielu z nas. To prawdziwa ozdoba, bez względu na to co mamy na sobie. Często obserwujemy gwiazdy prezentujące burzę długich włosów, które budzą naszą zazdrość i zastanawiamy się, jak osiągnąć podobny efekt. Należy jednak pamiętać, że jest to mało realistyczny obraz rzeczywistości, a to co widzimy na zdjęciach jest zwykle efektem sztucznie doczepianych pasm, peruk i ciężkiej, wielogodzinnej pracy stylistów. Nie dajmy się więc zwodzić cudownym sposobom i niezwykłej mocy suplementów dostępnych w aptekach. Prawdziwie mocne i gęste włosy bardzo często bywają kwestią genów. Na szczęście każdy może samodzielnie poprawić kondycję swojej fryzury. W tym artykule podpowiemy, co zrobić aby włosy osłabione codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi, zmatowiałe i szare po zimie odzyskały blask i witalność

Codzienna pielęgnacja 

Dbanie o zdrowe włosy powinno się zacząć od przemyślenia, jak przebiegają codzienne rytuały pielęgnacyjne. Są to czynności wykonywane regularnie, mają więc ogromne znaczenie. Dobranie wysokiej jakości szamponu, wolnego od silikonu, z dodatkiem naturalnych substancji które wzmacniają cebulki włosów jest podstawowym zadaniem. Nie bez znaczenia jest także częstotliwość mycia włosów. Codzienne mycie bardzo osłabia włosy, ponad to zwykle skutkuje częstszym suszeniem czy prostowaniem, a w przypadku włosów farbowanych – szybszym wypłukiwaniem koloru. Należy więc ograniczyć częstotliwość, najlepiej do 2-3 razy w tygodniu. Woda powinna mieć letnią temperaturę, a szampon należy wcierać lekko masując skórę głowy. Dodatkowo można stosować peelingi i maski – jednak nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Na co dzień wystarczy odżywka – najlepiej taka ze spłukiwaniem, aby nie obciążać i nie przyspiesza przetłuszczania się włosów.  

Podczas wizyty u fryzjera warto podcinać regularnie końcówki, aby pozbyć się zniszczonych fragmentów i zapobiec postępowaniu zniszczeń. Podcinanie końcówek jest wskazane nawet raz w miesiącu, o jakieś 1-2 cm, koniecznie ostrymi nożyczkami fryzjerskimi, aby nie pogorszyć stanu rozdwajających się lub osłabionych końcówek i zapobiec ich łamaniu.  

Częste kręcenie lub prostowanie może bardzo zniszczyć nasze włosy. Po trwałej ondulacji czy rozjaśnianiu zawsze należy zintensyfikować zabiegi pielęgnacyjne i wzmacniające. Jednak nawet codzienne suszenie może bardzo osłabić kosmyki – warto ograniczyć je do minimum i stosować chłodny lub letni strumień powietrza. Wydłuży to cały proces bardzo nieznacznie, a może w widoczny sposób wpłynąć na wygląd. Nawet sposób upinania fryzury nie jest tu bez znaczenia – mocne koki i kucyki, szarpanie przy rozczesywaniu – to kolejne negatywne czynniki. Wybieramy odpowiedni gumki, które nie ściskają mocno włosów, jednocześnie trzymając upięcie, lub luźniejsze fryzury. 

Zobacz więcej  Czym jest ostuda?

Nadmierne wypadanie włosów

W przypadku nadmiernego wypadania włosów, warto sięgnąć po profesjonalną pielęgnację – szampon kupiony w aptece, wcierki i ampułki. Pomoże to  nie tylko zahamować utratę włosów, ale też przyspiesza odrastanie nowych włosów, dodatkowo je wzmacniając. Na jakiś czas warto ograniczyć wtedy używanie silnych kosmetyków do stylizacji czy używanie prostownicy bądź lokówki. Jeśli trwa to zbyt długo, warto skonsultować się z trychologiem. Lekarz specjalista może zlecić dodatkowe badania aby ustalić, co jest przyczyną – może to być ogólne osłabienie organizmu, zła dieta lub nawet cukrzyca. Po takiej konsultacji możemy również zdecydować się na zabiegi, które pomogą odbudować i wzmocnić kosmyki, lub też poradzić sobie ze skutkami łysienia.  

Dieta

To jak się odżywiamy ma wielkie znaczenie dla kondycji całego naszego organizmu – również włosów i skóry. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy i kolagen z pewnością wpłynie nie tylko na nasze samopoczucie, ale też wygląd. Regularne nawadnianie, spożywanie dużej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych to prosty i niedrogi sposób na to, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto więc sięgać również po chude mięso, ryby, orzechy oraz oliwę, które są niezwykle bogate w cenne kwasy omega 3. Można spróbować wyeliminować z diety czynniki, które negatywnie wpływają na stan włosów. Są to między innymi;

  • codzienne picie dużych ilości mocnej kawy i herbaty,
  • częste spożywanie alkoholu,
  • spożywanie zbyt często potraw zawierających nasycone tłuszcze zwierzęce, zwłaszcza potraw typu fast-food,
  • przyjmowanie nadmiernych ilości cukrów prostych, zawartych w słodyczach, białym pieczywie, owoców takich jak banany  i winogrona (nadmiar cukrów prostych w diecie sprawia, że włosy często się przetłuszczają oraz są przyczynia się do powstawania łupieżu, jest bowiem doskonałą pożywką dla grzybów),

Domowe sposoby 

Zobacz więcej  Grzybica stóp: pierwsze objawy grzybicy, przyczyny powstawania, profilaktyka i leczenie

Wiele osób uważa, że najlepsze i najbardziej skuteczne są właśnie naturalne sposoby na zdrowe włosy. Domowe płukanki i picie naparów ziołowych rzeczywiście przynosi efekty – trzeba jednak pamiętać, że jedyne regularne i długoterminowe ich stosowanie przyniesie zadowalający rezultat. Z pewnością warto samodzielnie przygotować domowe maseczki do spłukiwania, płukanki czy olejki. Przykładem takiego preparatu stosowanego już przez nasze babcie jest maseczka przyspieszająca wzrost włosów. 

Przygotowuje się ją z 4 stołowych łyżek nafty kosmetycznej (ok 60ml), żółtka (najlepiej od kury z wolnego wybiegu lub z zaufanego gospodarstwa) i 3 łyżek oleju rycynowego. Dobrze połączone składniki wmasowuje się delikatnie w skórę głowy przez około 5 minut. Następnie owija się włosy ręcznikiem lub czepkiem i trzyma przez kilka godzin – najlepiej przez całą noc. Następnego dnia spłukuje się włosy delikatnym szamponem, może zaistnieć konieczność zrobienia tego dwa razy, dlatego taki zabieg najlepiej będzie zorganizować w weekend. Zarówno nafta jak i olejek rycynowy to produkty powszechnie stosowane do pielęgnacji włosów. 

Zioła

 Regularne picie naparu ze skrzypu polnego i pokrzywy również dostarczy niezbędnych substancji dla mocnych i lśniących włosów. Skrzyp poprawia elastyczność włosów, co zapobiega ich łamaniu, oraz ogranicza wypadanie. Dzięki zawartej w skrzypie krzemionce również paznokcie staną się mocniejsze i mniej podatne na rozdwajanie. Pokrzywa ogranicza przetłuszczanie skóry głowy i wzmacnia cebulki.  Standardowa kuracja takim naparem powinna trwać maksymalnie 3 miesiące – wystarczy jeden kubek dziennie. Po tym czasie należy zrobić co najmniej miesięczną przerwę. Można też z tego naparu robić płukanki, bez obaw o nieprzyjemny zapach czy konieczność spłukiwania. Warto przetestować także napary i płukanki z rumianku. Stosując jednak naturalne produkty, warto pamiętać, że niektóre z nich mają działanie rozjaśniające lub przyciemniające włosy.      

Suplementy

Dla osób zbyt zabieganych aby stosować domowe metody, lub takich, które nie chcą czekać na efekty, istnieje bardzo szeroka oferta suplementów. Oczywiście najlepiej stosować je w połączeniu z innymi metodami i odpowiednią pielęgnacją. Najlepsze efekty daje bowiem działanie zarówno zewnątrz jak i wzmocnienie od środka. Preparatów najlepiej szukać w aptece i kierować się dobrym składem, nie zaś popularnością czy reklamą obiecującą spektakularne efekty. Od wyciągów z roślin takich jak wspomniane już skrzyp czy pokrywa, można spotkać takie z wyciągami z zielonej herbaty czy pestek winogron. Pożądany jest  dodatek witaminy A, C i E oraz witamin z grupy B. Ponadto magnez, cynk i biotyna. Dodatkową zaletą będzie zawartość aminokwasów. Również przy suplementach istotna jest konsekwencja i regularnie ich zażywanie.  

Zobacz więcej  Przeszczep Fue Artas

Zabiegi i wizyta u specjalisty

Chcąc zbadać kondycję swoich włosów lub zbadać przyczyny niepokojących zmian, takich jak nadmierne wypadanie czy wręcz łysienie, zawsze należy zwracać się do lekarza trychologa. Tutaj domowe metody mogą nie być skuteczne a zignorowanie problemu może mieć trudne do odwrócenia skutki.  Problemy z włosami mogą być bowiem oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Może również zaproponować odpowiednie zabiegi, takie jak mezoterapia skóry głowy.

Mezoterapia jest metodą leczenia bardzo różnych schorzeń skóry. Polegają na wstrzykiwaniu niewielkich dawek aktywnych substancji leczniczych bezpośrednio w miejsca chorobowe. Mezoterapia przynosi nieocenione korzyści poprawy jakości włosów, hamuje ich wypadania, a nawet przyspiesza odrastanie nowych. Jest to mało inwazyjny zabieg, przynoszący wymierne efekty. W przypadku bardziej poważnych problemów można również spróbować naświetlania czy przeszczepów.

Piękne włosy – zawsze

Nie ma jednego idealnego sposobu, aby zapewnić sobie mocne i gęste włosy. Z pewnością jednak uda się znaleźć takie, które możemy wprowadzić do swoich stałych rytuałów pielęgnacyjnych i które dadzą widoczne efekty. Wizyta w profesjonalnym salonie kosmetycznym jest świetnym pomysłem jeśli chcemy wzmocnić efekty kuracji, lub zwyczajnie nie mamy czasu na maseczki czy domowe płukanki. Jednak zawsze kompleksowe działanie, połączone z dietą, odpowiednią suplementacją i pielęgnacją, daje najbardziej wymierne skutki. Działając w ten sposób, można zapewnić sobie komfort posiadania możliwie gęstych i zdrowych włosów. 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop