Blog

Grzybica paznokci – przyczyny i leczenie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Grzybica paznokci – przyczyny i leczenie

Grzyb paznokci (grzyb paznokci) dotyka obecnie około 10%. Populacja i zapadalność na choroby stale rosną. Choroba występuje najczęściej u osób starszych, diabetyków oraz osób z osłabioną odpornością po mechanicznym uszkodzeniu paznokci. Paznokieć jest bardziej dotknięty niż gwóźdź. Grzybica paznokci objawia się przebarwieniami, zgrubieniami lub łamliwością paznokci oraz nieprzyjemnym zapachem lub bólem. Grzybica paznokci nie należy lekceważyć i należy ją leczyć pod nadzorem lekarza, jeśli zmiany są liczne lub rozległe. Szczególnie ważne jest, aby diabetycy wcześnie rozpoczęli leczenie. Ryzyko rozwoju grzybicy paznokci można zmniejszyć w oparciu o proste zasady. Przyczyną grzybicy paznokci jest grzybicza choroba skóry, infekcja drożdżakowa. Ten mikroorganizm najlepiej rośnie w wilgotnym, ciemnym i ciepłym środowisku. Dlatego paznokcie często są dotknięte infekcjami grzybiczymi.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest prostą i powszechnie zaraźliwą chorobą. Infekcje pleśniowe paznokci są powszechne u mężczyzn. Osoby starsze są również bardziej narażone na zachorowanie (dotyczą 3 na 4 osoby w wieku powyżej 60 lat) i rozwijają się u osób z cukrzycą, chorobami naczyń obwodowych, łuszczycą, rakiem lub AIDS. Grzybica paznokci występuje również częściej u palaczy.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci

Grzybica paznokci może być przeoczona przez pacjentów. To bardzo źle i potwierdzają to lekarze. Rzeczywiście, jeśli nie jest leczona, może prowadzić do komplikacji. Nieleczona grzybica paznokci będzie zagrożeniem dla Ciebie i osób wokół Ciebie. Więc rozpocznij leczenie, jeśli masz objawy sugerujące infekcję grzybiczą. Jak działa zabieg ? Sposób i czas trwania leczenia grzybicy paznokci zależy od kilku czynników, w tym od ciężkości zmiany, skutków ubocznych i interakcji leków oraz rodzaju patogenu wywołującego zakażenie.

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybic paznokci zwykle rozpoczyna się od stosowania miejscowych leków, takich jak lakiery, balsamy i kremy. Początkowo pacjenci mogą samodzielnie leczyć się lekami dostępnymi bez recepty. Jeśli zmiana obejmuje wiele plam lub jest bardzo rozległa, skontaktuj się z lekarzem. Ponadto specjaliści często rozpoczynają leczenie przepisanymi lekami do stosowania miejscowego. W ciężkich przypadkach stosuje się terapię ogólnoustrojową (doustną).

Jak radzić sobie z grzybicą paznokci?

Niektóre ośrodki oferują również terapię laserową lub fotodynamiczną, która wykorzystuje światłoczułe i światłoczułe leki do zabijania drobnoustrojów wywołujących infekcję. W szczególnych przypadkach grzybicy paznokci terapia farmakologiczna lub laserowa może nie mieć zastosowania lub może zawieść. Wtedy lepiej pozbyć się zainfekowanych paznokci.

Wyniki testów mykologicznych są ważne przy podejmowaniu przez lekarzy decyzji dotyczących leczenia. Jednak w niektórych przypadkach specjalista może przepisać leki (w całości lub w części), zanim będą dostępne wyniki badań. Więc musisz poczekać 34 tygodnie. Podczas leczenia grzyba paznokci u stóp wymagana jest cierpliwość. Kuracja może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Gdy odrośnie nowy, niezainfekowany paznokieć, infekcję uważa się za wyleczoną.

Zobacz więcej  Łysienie androgenowe u kobiet - jakie są przyczyny i objawy oraz jakie są skuteczne metody leczenia i zapobiegania łysieniu u kobiet z nadmierną produkcją męskich hormonów?

Po lekach na grzybicę zdezynfekuj lub wymień buty i skarpetki, jeśli to możliwe. Najwygodniejszą metodą dezynfekcji jest użycie gotowych produktów dostępnych w aptekach bez recepty. Bez dezynfekcji butów i skarpet efekty poprzednich zabiegów mogą zostać zniweczone.

Grzybica paznokci lubi powracać

Grzybice często powracają. Dlatego ważne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji dłoni, stóp i jamy ustnej, aby zapobiec ponownemu zakażeniu po infekcji. W przypadku niewielkich, powierzchownych zmian, które dotykają paznokci, grzybicę można samodzielnie leczyć zwykłymi lekami. W aptekach można kupić maści, kremy, serki lub żele o właściwościach przeciwgrzybiczych i dobroczynnych. Podczas samodzielnego leczenia grzybicy paznokci należy regularnie obcinać zainfekowane paznokcie jednorazowym pilnikiem. Dzięki temu lek dobrze wnika w płytkę paznokcia, rozprzestrzenia się na zdrowe miejsca i zmniejsza ryzyko hiperzapalenia.

Leki w terapii grzybicy paznokci

Lekarz może zalecić inny harmonogram (codzienny, tygodniowy lub dzienny) dla doustnych leków przeciwgrzybiczych. impuls. Jakie są cechy terapii pulsacyjnej? Obejmuje przyjmowanie leku przez jeden tydzień (dawka zgodnie z zaleceniami lekarza oraz instrukcje dotyczące sporządzenia danego leku).

Po tym okresie (tzw. pulsie) należy przygotować się przez 3 tygodnie. Terapia pulsacyjna i cotygodniowa terapia zostały zaprojektowane tak, aby zmniejszyć liczbę wszystkich skutków ubocznych. Dla niektórych pacjentów jest to również wygodniejsze. Terapia pulsacyjna w grzybicy paznokci prowadzona jest przy użyciu doustnego leku zawierającego itrakonazol (kilka leków zawierających tę substancję czynną dostępnych jest w Polsce pod różnymi nazwami handlowymi). Leki zawierające itrakonazol można również stosować w sposób ciągły (codziennie). Wybór preparatu zależy od lekarza. Paznokcie uszkodzone lub usunięte w wyniku chorób grzybiczych, innych chorób lub uszkodzeń mechanicznych można naprawić metodami regeneracyjnymi i odtwórczymi. Zabieg ten jest zwykle wykonywany przez kręgarza. Nie podrażniaj butów ani skarpet zbyt krótkimi lub uszkodzonymi paznokciami. Może przyspieszać nawroty stanów zapalnych, obrzęków i infekcji grzybiczych.

Grzybica paznokci – można ją leczyć

Dziś grzybica paznokci jest chorobą całkowicie uleczalną. Do niedawna zakażone paznokcie były usuwane chirurgicznie, ale dziś się tego nie robi. Ta forma leczenia jest bardzo bolesna i może uszkodzić warstwę podstawną.

Czy leczenie grzybicy paznokci jest bolesne?

Obecnie grzybicę paznokci leczy się doustnymi lekami na receptę oraz różnymi dostępnymi bez recepty kremami, maściami i lakierami do paznokci. Te zabiegi są bolesne. Lek ten działa poprzez blokowanie syntezy ergosterolu, głównego składnika błon komórkowych grzybów.

Grzybica paznokci – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Należy również pamiętać, że na przebieg i skuteczność leczenia grzybicy paznokci duży wpływ ma krążenie w kończynach dolnych. Oznacza to, że przede wszystkim określa się tempo wzrostu płytki paznokcia. Ten problem dotyczy głównie osób starszych. Na przykład problem powolnego wzrostu paznokci, Młodociani pacjenci z cukrzycą. Leczenie grzybicy paznokci wspomagane jest lekami poprawiającymi ukrwienie kończyn. Osoby z grzybicą paznokci mogą powodować infekcje nie tylko u siebie, ale także u innych. Dziś infekcja drożdżakowa jest chorobą całkowicie uleczalną i dostępnych jest również kilka innych metod leczenia. Według niektórych choroba jest mniej dokuczliwa, oszczędza czas i pieniądze.

Zobacz więcej  Rewolucyjne leczenie nadpotliwości: botoks pod pachy. Toksyna botulinowa w walce z nadmiernym wydzielaniem potu

Czy zawsze trzeba leczyć grzybicę paznokci?

Należy jednak pamiętać, że nieleczony grzyb rozprzestrzeni się na coraz większej powierzchni skóry i stanie się coraz bardziej problematyczny. Grzybica paznokci nie zawsze jest infekcją. Biorąc pod uwagę rodzaj pleśni dotykającej płytkę paznokciową oraz nasilenie i lokalizację zmiany lub choroby, lekarze mogą wyróżnić pięć rodzajów grzybicy paznokci.

Jakie rodzaje grzybicy paznokci wyróżniamy?

Pleśniawka podskórna dystalna i boczna – najczęstsza postać grzyba paznokci. Infekcje będą nadal występować. Znajduje się na wolnym końcu i/lub obok paznokcia i rozprzestrzenia się do wewnątrz. Grzyb dociera do łożyska paznokcia i gęstnieje, aż złuszcza się i zmienia kolor na żółtawobrązowy. Pleśnie, których należy unikać – ta infekcja występuje głównie na paznokciach. Infekcje grzybicze występują w proksymalnej części płytki paznokcia, szypułce wokół oraz naskórku, który jest naskórkiem (na przykład tam, gdzie na paznokciu znajduje się biała plama). Powierzchowne zakażenie drożdżakami – Grzybica, która występuje na powierzchni płytki i nie wnika w głąb. Ta forma infekcji jest również nazywana powierzchownym białym grzybem, ponieważ białe, łuskowate zmiany pojawiają się na płytce w związku z infekcją. W dzisiejszych czasach nazwa ta nie jest często używana, ponieważ punkty paznokci mogą być czarnymi cekinami. endocytoza- Ten rodzaj drożdżycy jest bardzo rzadki. Infekcja rozwija się najpierw bezpośrednio od wolnego końca do płytki nazębnej. Ponieważ warstwa grzyba nie pokrywa łożyska, nie rozwija się ono w postaci zgrubienia. Ta forma zapalenia pochwy charakteryzuje się powiększonymi blaszkami miażdżycowymi. Grzybica dystroficzna – ta choroba grzybicza pojawia się na bardzo ciężkim etapie infekcji i obejmuje cały paznokieć. Ponad 21% populacji cierpi na grzybicę paznokci. Grzybica jest tak często pomijana, że jest spowodowana przez grzybicę stóp. Pacjent może odczuwać swędzenie lub pieczenie w nogach z powodu złej jakości kosmetyków lub po prostu dlatego, że skóra jest sucha.

Nie można lekceważyć grzybicy stóp

Nie należy lekceważyć tych objawów. Do leczenia bardzo wygodne są preparaty dostępne bez recepty. Grzybica paznokci jest zwykle powodowana przez sauny, baseny, wanny oraz noszenie butów i skarpet innych osób, które negatywnie wpływają na nasze stopy. Co lubi grzyb paznokci: Ciepłe, mokre zamknięte buty i plastikowe skarpetki. Choroba najczęściej występuje przy uszkodzonych płytkach paznokciowych, skaleczeniach i zbyt krótkich paznokciach. Kobiety powinny uważać na paznokcie akrylowe i lakiery. Profilaktycznie można stosować leki przeciwgrzybicze. W przypadku choroby grzybiczej na paznokciach pojawiają się plamy. Paznokcie są najpierw białe, potem żółte, potem brązowe. Z powodu grzyba martwa warstwa skóry twojej belle staje się teraz gęsta, więc trudno jest rozpocząć złuszczanie i przycinanie. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemny zapach stóp spowodowany gromadzeniem się pleśni pod paznokciami.

Zobacz więcej  Wągry na nosie - jak powstają i jak z nimi walczyć?

Odpowiednia diagnoza jest bardzo ważna

Dobrze jest, jeżeli chorzy udają się do lekarza, aby natychmiast po zbadaniu stóp rozpoznać stan grzyba, ale konieczne jest poszukanie grzyba. Oczywiście diagnoza jest niejednoznaczna i odbywa się testowanie. Pobierz próbkę paznokcia i przeanalizuj ją pod mikroskopem. Specjalne środki ostrożności dla kobiet: Nie nakładaj lakieru do paznokci ani kremu na stopy przed zebraniem danych testowych.

Grzybica paznokci – objawy?

Objawy takie jak ciemnienie, przebarwienia i tkliwość paznokci są typowe dla chorób grzybiczych, ale mogą również wystąpić w innych krajach, takich jak łuszczyca, bakteryjne infekcje paznokci i niedożywienie. Dlatego diagnoza wiatru sumowego wymaga oka dermatologa lub specjalisty pediatry i powinien zgłosić każde podejrzenie infekcji tego typu. Objawy grzybicy paznokci niestety często są pomijane, co utrudnia leczenie. Leczenie grzybicy paznokci opiera się na działaniu miejscowym, lepiej więc działać, gdy jest niewielka.

Leczenie grzybicy paznokci – czy zawsze potrzebne są badania?

Specjalista może zalecić odpowiednie leczenie bez dalszych badań. Praktykuje się to w sytuacjach, gdy charakter tych zmian jest kwestionowany lub leczenie zastosowanymi preparatami grzybiczymi nie przynosi pożądanego efektu. Zalecana wówczas mikroskopia wymagałaby pobrania materiału z wymienianych płytek, aby umożliwić laboratorium określenie przyczyny problemu z paznokciem. Grzybica paznokci rzadko jest bolesna, ale nie należy tego ignorować. Każdy, kto ją dostaje, jest źródłem zanieczyszczenia dla siebie lub innych. U osób starszych lub chorych na cukrzycę choroba może powodować pokrzywkę lub owrzodzenie nóg. Niestety leczenie tego grzyba nie jest proste, ale nie jest krótkotrwałe, a wskaźnik nawrotów jest bardzo wysoki.

Grzybica paznokci – lepiej zapobiegać niż leczyć

Leczenie grzybów paznokci często wymaga czasu. Dzieje się tak, ponieważ paznokcie są zbudowane z keratyny, która nie ma naczyń krwionośnych, co utrudnia dotarcie leku. Ponadto, ponieważ wzrost wzrostu zajmuje dużo czasu, może upłynąć miesiące (a nawet rok), zanim efekty leczenia staną się widoczne. W takiej sytuacji wiele osób staje się niecierpliwych, przerywa leczenie lub staje się niesystematyczne. Tak, grzybica paznokci to choroba, którą zarażamy od innych osób z grzybicą. Transmisja może nastąpić w miejscach publicznych, w których chodzimy boso. Fryzjer po korzystaniu z łyżew i rakiet śnieżnych na basenach, prysznicach na siłowniach i w wypożyczalniach nie przestrzega wszystkich zasad higieny. Dzielenie się chusteczkami i kapciami może prowadzić do przeniesienia drożdży z rodziny.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop