Blog

Grudki na twarzy- co oznaczają i jak sobie z nimi radzić?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Grudki na twarzy- co oznaczają i jak sobie z nimi radzić?

Chropowata struktura skóry twarzy w postaci kaszki nie musi być niczym groźnym… wszystko zależy jednak od stanu zaawansowania oraz tego, czy zauważone zjawisko daje nam jakiekolwiek niepokojące objawy. Dzisiaj opowiemy o grudkach na twarzy i wyjaśnimy, co mogą one oznaczać, czy zawsze stanowią defekt kosmetyczny i jakie zabiegi warto wykonać aby się ich pozbyć. Zapraszamy!

Podskórne grudki – co to może być?

Choć grudki podskórne są stosunkowo częstym zjawiskiem, mogą mieć różne przyczyny. Warto je ustalić zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie są one objawem poważniejszego schorzenia.

Grudki mogą mieć podłoże hormonalne, alergiczne, a nawet wirusowe. Najczęstszą przyczyną ich powstawania są jednak różnego rodzaju choroby skóry.

Aby je odpowiednio zdiagnozować, najlepiej wybrać się od razu do specjalisty – najlepiej do lekarza dermatologa. Możemy jednak wstępnie ocenić sami, zwracając uwagę na wygląd krostek.

Jak mogą wyglądać grudki na twarzy?

Jak wspomnieliśmy, wygląd zmian skórnych może nam wiele powiedzieć na temat potencjalnych przyczyn wykwitów. Warto w pierwszej kolejności zdyskwalifikować zmiany chorobowe.

Zmiany skórne mogą przybierać postać krostek, bąbli, pęcherzyków a nawet guzków. Aby móc jak najlepiej je ocenić, należy przyjrzeć się ich kształtowi, barwie. Zróbmy to w dziennym świetle, najlepiej stojąc przy oknie z lusterkiem w dłoni.

Grudki na twarzy mogą być zmianą powstałą wyłącznie w obrębie wierzchniej części naskórka (np. brodawki zwykłe). Mogą mieć one również charakter skórno-naskórkowy – są to tak zwane zmiany mieszane. Należą do nich np. zmiany skórne związane z łuszczycą lub liszajem płaskim. Możemy również zaobserwować u siebie zmiany występujące typowo w głębszych warstwach, czyli tzw. podskórne gule, które najczęściej mają związek z trądzikiem lub zaburzeniami hormonalnymi.

Aby mieć całkowitą pewność, co nam dolega, warto skonsultować się ze specjalistą, który za pomocą profesjonalnych narzędzi i sprzętów zbada naszą skórę i dobierze odpowiednie leczenie.

Przyczyny grudek – alergia na substancje zapachowe i inne dodatki

Jeśli często eksperymentujemy z kosmetykami do twarzy lub posiadamy po prostu znikomą wiedzę na temat właściwej pielęgnacji – może się nam przytrafić reakcja alergiczna.

Tak zwane wypryski kontaktowe alergiczne to zmiany, które powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. Mogą pojawić się wykwity, rumień, świąd, a także inne objawy. Najczęściej jest to pokłosie używania mocno naperfumowanych kremów, czy też kosmetyków kolorowych.

Zobacz więcej  Kinesiology taping - nowoczesna metoda leczenia bólu

Aby upewnić się, że zakupiony właśnie kosmetyk nam nie zaszkodzi, warto wykonać próbę uczuleniową – zastosować odrobinę na skórze i obserwować, czy w ciągu najbliższych godzin wystąpi reakcja alergiczna. Jeżeli mamy skłonność do alergii, warto wypracować sobie nawyk testowania wszystkich nowych kosmetyków w taki sposób, zanim zaczniemy ich używać na skórze twarzy.

Przyczyny grudek – zapchane ujścia gruczołów łojowych

Kolejną przyczyną powstawania grudek na twarzy jest niedokładne oczyszczanie skóry, co może prowadzić do zapchania ujścia gruczołów łojowych. W tym przypadku niedoskonałości skórne powstają np. na drugi dzień po wielogodzinnym noszeniu okazałego makijażu. Jednak niezależnie od tego, czy często się malujemy, czy też preferujemy naszą twarz w wersji saute, niezwykle ważne jest dokładne oczyszczanie cery co wieczór w ramach rutynowej pielęgnacji.

Aby upewnić się, że nasza twarz została oczyszczona dokładnie, warto wprowadzić mycie trzyetapowe:

  • etap pierwszy – wacikiem nasączonym płynem micelarnym zmywamy makijaż i przecieramy delikatnie całą twarz;
  • etap drugi – myjemy twarz specjalnym olejkiem przeznaczonym do oczyszczania skóry, wykonując koliste ruchy i delikatny masaż twarzy;
  • etap trzeci – myjemy twarz żelem lub pianką do mycia twarzy i spłukujemy obficie wodą.

Nawet po tak dokładnym umyciu twarzy możemy zrobić test i sprawdzić, czy skóra została dobrze doczyszczona. Wystarczy w tym celu wziąć świeży wacik, nasączyć go tonikiem i przetrzeć nim twarz. Jeżeli nie ma na nim żadnych śladów zanieczyszczeń, to znaczy, że wykonaliśmy dobrą pracę i dokładnie oczyściliśmy powierzchnię skóry. Dopiero teraz możemy przejść do kolejnych etapów pielęgnacji i wklepać odżywczy krem.

Warto w tym miejscu przypomnieć również o tym, aby po myciu wystrzegać się wycierania twarzy tym samym ręcznikiem, którego używamy do innych części ciała… a najlepiej w ogóle z ręczników zrezygnować. Dużo lepszym wyborem będzie jednorazowy ręcznik papierowy lub nawet chusteczki higieniczne.

Przyczyny grudek – zaburzenia gospodarki hormonalnej

Jeśli doskwierają nam podskórne gule, które są bolesne i ciężko je zakamuflować makijażem – prawdopodobnie borykamy się z cerą trądzikową np. w postaci trądziku młodzieńczego. W tym drugim przypadku oczywiście najważniejszym naszym zadaniem będzie profesjonalne leczenie trądziku.

Zobacz więcej  Femoden – recepta online

Trądzik może przybierać różne formy, najczęściej są to tzw. zaskórniki zamknięte, czyli takie, które znajdują się w głębszych warstwach naskórka i skóry właściwej. Jeśli na naszej skórze pojawiają się tego rodzaju zmiany skórne w połączeniu z bólem, należy udać się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię cery trądzikowej.

Leczenie trądziku bazuje na codziennej pielęgnacji z wykorzystaniem preparatów leczniczych. Należy się zaopatrzyć w odpowiednio dobrane kosmetyki, które nie tylko pomogą nam w wyciszaniu istniejących już zmian, ale również pozwolą nam zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości.

Jak pozbyć się grudek na twarzy?

Jeżeli poddaliśmy się konsultacjom lekarskim oraz leczeniu pod odpowiednim kątem i mamy pewność, że zmiany występujące na powierzchni skóry mają charakter wyłącznie kosmetyczny – możemy samodzielnie spróbować się ich pozbyć.

Zadanie to może jednak okazać się wcale nie tak proste, jak by się mogło początkowo wydawać. W przypadku kaszki, która jest drobna i niewielka, najczęściej wystarczy wykonać porządny peeling – najlepiej enzymatyczny, ponieważ drobiny peelingu mechanicznego mogą zadziałać jak rozdrapywanie grudek, co jest wysoce niewskazane i może przyczynić się do ich rozprzestrzeniania się po twarzy. Wykorzystajmy w tym celu wyłącznie delikatne kosmetyki, które posiadają właściwości złuszczające.

Domowe sposoby na niewielkie grudki na twarzy obejmują również dostarczenie skórze solidnej dawki nawilżenia każdego dnia. Aby jak najlepiej zadbać o kondycję skóry w zaciszu własnej łazienki, warto wykorzystać np. kosmetyki, w których znajduje się witamina e oraz witamina a. Taka kuracja znakomicie odżywia skórę, a efekty w bardzo krótkim czasie są widoczne gołym okiem.

W przypadku poważniejszych zmian, zabiegi powinna wykonać jedynie doświadczona kosmetyczka, która doskonale wie, jak walczyć z problemami skórnymi swoich klientów w bezpieczny i skuteczny sposób. Kosmetyczka zastosuje takie działania, które umożliwią pozbycie się grudek bez pozostawienia śladu w postaci długo utrzymujących się czerwonych plamek, czy nawet blizn.

Jak dbać o skórę twarzy, aby uniknąć grudek?

Jeśli chcemy mieć pewność, że na naszej twarzy nie pojawią się grudki, wystarczy świadoma i uważna pielęgnacja. Potrafi ona dokonać naprawdę cudów, ponieważ jeżeli będziemy obserwować jak poszczególne składniki naszych kosmetyków wpływają na skórę – zyskamy wiedzę odnośnie tego, co nam służy, a czego należy unikać.

Zobacz więcej  Nadmierna potliwość: przyczyny, objawy, leczenie i diagnoza nadpotliwości oraz hiperhydrozy

Czytajmy składy kosmetyków znajdujące się na etykietach produktów. Warto mieć świadomość tego, że obecność sztucznych dodatków, konserwantów, czy barwników oraz silikonów również może naszej cerze nie służyć. Jeśli nauczymy się tego, jak nasza skóra „działa”, wypracujemy sobie do niej swoistą „instrukcję obsługi” i dzięki temu będziemy w stanie uniknąć większości problemów.

Jeśli mamy ochotę na produkt, który zawiera nieznany nam dotąd składnik, warto obserwować skórę znacznie uważniej. Nie wprowadzajmy dwóch nowych kosmetyków jednocześnie, ponieważ wówczas nie będziemy wiedzieli, który z nich nam zaszkodził.

Pamiętajmy również o bardzo dokładnym demakijażu każdego wieczoru – najlepiej trzymajmy się opisanego w niniejszym artykule oczyszczania wieloetapowego. Jeśli lubimy oczyszczanie cery za pomocą olejków, znakomicie do tego celu nadają się wszelakie oleje roślinne. Musimy jednak pamiętać o tym, że produkty te powinny być wyłącznie sprawdzone, z odpowiednimi certyfikatami oraz znanego pochodzenia.

Nigdy nie stosujmy kosmetyków po upływie daty ich ważności. Po czym ją rozpoznać? Na opakowaniu znajdują się charakterystyczne ikony odkręconego słoiczka z oznaczeniem liczbowym oraz literowym. Jest to informacja, w ciągu ilu dni, tygodni lub miesięcy od momentu otwarcia opakowania należy wykorzystać kosmetyk.

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy warto przechowywać w lodówce – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie stracą one swoich właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych wcześniej niż byśmy chcieli. Dodatkowym bonus w tym przypadku zyskają szczególnie osoby zmagające się z poranną opuchlizną twarzy – chłodny krem prosto z lodówki pomoże ukoić skórę i zmniejszy opuchliznę.

Na zakończenie przypomnijmy jeszcze raz – jeśli zmagamy się z jakimikolwiek zmianami skórnymi, warto w pierwszej kolejności udać się do dobrego specjalisty, który odpowiednio nas zdiagnozuje. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że nasz problem skórny jest znacznie poważniejszy, niż może się nam wydawać, a wówczas nie powinniśmy zwalczać go na własną rękę. Dlatego zawsze zaczynajmy od profesjonalnej konsultacji.

Również w przypadku usuwania zmian skórnych warto powierzyć to zadanie doświadczonej kosmetyczce, która zastosuje skuteczne i bezpieczne działania z zastosowaniem aparatury oraz kosmetyków, do jakich nie mamy dostępu w naszej własnej łazience. Profesjonalna pomoc przyniesie nam szybką ulgę oraz zauważalne gołym okiem efekty i już po kilku wizytach będziemy cieszyć się piękną i zdrową skórą twarzy. I tego Wam z całego serca życzymy!

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop