Blog

Grafty – co to takiego – przeszczepiamy włosy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Graft to nic innego jak mieszek włosowy (FU – follicular unit) razem z cebulkami oraz gruczołem łojowym. Jeszcze inaczej można określić go jako naturalne skupisko, w którym rosną włosy. Jeden graft nie można utożsamiać jednak zawsze z jednym włoskiem, ponieważ zależnie od obszaru, w grafcie rośnie od 1 do 4 włosów. W zależności od miejsca skalpu, grafty różnią się od siebie ilością włosów. Przykładowo, z tyłu głowy można spotkać najwięcej graftów 3 i 4 włosowych, natomiast na bokach głowy liczba włosów w jednym grafcie wynosi 1 lub 2. 

Często pojęcie graftu używa się jako określenie obszaru biorczego, ponieważ do zaprojektowania zabiegu przeszczepu i samego jego wykonania potrzebne są grafty o różnej liczbie włosów. Jest to niezbędne między innymi dlatego, że poszczególne rodzaje graftów pełnią swoje role w procesie zagęszczania włosów podczas zabiegu. Grafty jednowłosowe są odpowiedzialne za stworzenie linii włosów, natomiast te 3 i 4 włosowe zagęszczają fryzurę. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby grafty, które pobierane są do zabiegu przeszczepu włosów, pozostały w stanie niezmienionym i nieuszkodzonym.

Do wskazań medycznych kwalifikujących pacjenta do przeprowadzenia zabiegu przeszczepu graftów wymienia się między innymi:

 • łysienie androgenowe u mężczyzn
 • łysienie androgenowe u kobiet
 • łysienie po napromienianiu
 • ubytki owłosienia, które powstały w wyniku przebytych stanów zapalnych skóry głowy ( zabieg możliwy do wykonania po wyleczeniu stanów zapalnych)
 • ubytki owłosienia spowodowane przebytymi urazami
 • ubytki owłosienia powstałe po oparzeniach
 • blizny pooperacyjne
 • uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy
 • ubytki owłosienia powstałe także w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody
 • ubytki owłosienia okolicy łonowej
 • rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej

Aby prawidłowo zobrazować sobie swój stan łysienia i ilość graftów potrzebnych do zadowalającego przeszczepu włosów, warto sięgnąć do tzw. Skali Norwood. 

 

Z przedstawionego obrazka można łatwo wywnioskować, że im mniejszy stopień Norwood, tym mniej graftów niezbędnych jest do wykonania zabiegu. Przykładowo, jeżeli swój poziom oceniamy na 1-3 stopień, jest duże prawdopodobieństwo, że już jeden zabieg na około 3-4 tysiące graftów rozwiąże problem łysienia. 5 poziom niestety często już wymaga podjęcia się dwóch zabiegów przeszczepu włosów, gdyż ilość potrzebnych graftów to około 6-7 tysięcy. Natomiast ostatnie dwa stopnie łysienia wymagają największej ilości przeszczepionych graftów, co w rezultacie może sprawić, że w niektórych sytuacjach nawet dwa zabiegi nie będą w stanie zapewnić 100% pokrycia. Należy zaznaczyć fakt, iż im mniejszy ubytek włosów, tym większa szansa na gęste włosy i bardzo zadowalający, finalny efekt. Satysfakcjonujące jest jednak to, że przeszczepione włosy to dożywotni skutek. Mimo, iż włosy z wiekiem będą słabnąć i staną się nieco cieńsze, nie wypadną z powodu DHT.

Zobacz więcej  Skuteczne leczenie trądziku ropnego: domowe sposoby na ropne pryszcze i estetyczne metody zwalczania trądziku ropowiczego

Aby orientacyjnie zsumować ilość potrzebnych grafów do pokrycia obszarów łysienia, można wspomóc się również poniżej przedstawionym symulatorem:

Należy przyjąć, iż poszczególne numery zaznaczonych pól względnie potrzebują daną ilość przeszczepionych graftów:

 1. 300 – 500 (graftów)
 2. 600 – 1100
 3. 550 – 900
 4. 700 – 1200
 5. 450 – 800
 6. 500 – 900
 7. 400 – 700

Oczywiście są to wartości orientacyjne. Konkretna ilość graftów możliwych i potrzebnych do przeszczepienia każdorazowo ustalana jest indywidualnie na konsultacji z lekarzem specjalistą. Grafika ta może jednak w jakiś sposób zobrazować liczby, które należy brać uwagę poddając się zabiegom przeszczepu włosów. Można z niej wywnioskować, że najmniej wymagającym zabiegiem jest dokonanie przeszczepów w miejscach na samym tyle głowy oraz tam, gdzie występują średniej wielkości zakola.

Zarówno przy zabiegu FUE, jak i FUT dochodzi do dzielenia graftów. Przykładowo, w przypadku metody FUE, grafty pobiera się specjalnie przeznaczonym do tego narzędziem. Jego średnica musi być nieco większa od średnicy graftu, gdyż razem z nim pobiera się również niewielką ilość tłuszczu z jego otoczenia. Ważne jest, aby średnica narzędzia nie była jednak zbyt duża, gdyż istniałoby wtedy prawdopodobieństwo uszkodzenia sąsiedniego graftu.

W niektórych klinikach specjaliści decydują się na dzielenie graftu, np. z tego 3 włosowego tworzą się dwa grafty o 1 i 2 włosach. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze, pacjent w rezultacie będzie musiał zapłacić za dwa grafty mimo, iż liczba przeszczepionych włosów realnie nie zmieniła się. Po drugie, dokonywanie takich podziałów może uszkodzić, a nawet zniszczyć graft, co w efekcie będzie prowadziło do śmierci włosa. Dzieje się tak, ponieważ podczas rozdziału może dojść do uszczerbku ochronnej tkanki tłuszczowej, gruczołów oraz receptorów mięśniowych. Nie ma sensu pozostawiać zatem jednej części graftu w obszarze dawczym, ponieważ specjalista, który dokona odpowiedniej kalkulacji i w prawidłowy sposób wydobędzie grafty, nie przyczyni się w widoczny sposób do zmniejszenia gęstości obszaru dawczego.

Zobacz więcej  Czym jest trądzik kosmetyczny: objawy i leczenie. Wpływ żle dobranych kosmetyków na skórę

Sama technika FUE, która jest jedną z najbardziej rozsławionych, zakłada, iż grafty jednowłosowe mogą być pobierane z całego obszaru dawczego. Nie ma więc potrzeby na tak inwazyjne dzielenie graftów. Umiejętna eskalacja z zastosowaniem narzędzia o odpowiedniej średnicy w rezultacie prowadzi do prawidłowego wyjmowania i wszczepiania nienaruszonego graftu. Do uzyskania zadowalających i długotrwałych efektów potrzebna jest również bardzo dobra znajomość anatomii skóry i kąta pod którym rośnie włos, by wykluczyć zarówno przypadkowe, jak i celowe rozdzielenie graftu.

Należy zaznaczyć, iż nie bez powodu obszar dawczy, czyli ten, z którego pobierane są grafty, znajduje się w tylniej części głowy na potylicy. Rosną tam bowiem włosy, które są odporne na wahania testosteronu. Jeżeli mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, pobranie graftów z potylicznej części głowy jest gwarancją, że włosy po przeszczepie nie wypadną znów w tych samych miejscach objętych zabiegiem.

Warto wspomnieć także, iż na podstawie dotychczasowych technik przeszczepiania włosów, które opierają się na pracy z przemieszczaniem graftów, w ostatnim czasie powstała innowacyjna metoda Smart Graft. To rozwiązanie zarówno dla osób, które zmagają się z problemem łysienia na głowie, ale również dla tych, którzy chcą w mało inwazyjny sposób zagęścić włosami inny, dowolny obszar ciała, np. brodę czy brwi. Zabieg ten gwarantuje brak blizn oraz uzyskanie naturalnej linii przeszczepów włosów, która jest niemal nie do odróżnienia od pozostałej części skóry.

Mocne strony zabiegu Smart Graft to przede wszystkim czas jego trwania, niska inwazyjność oraz bolesność, brak blizn, naturalny efekt oraz duża efektywność po wykonanym przeszczepie. Należy zaznaczyć, iż przy tej metodzie przeżywalność przeszczepionych włosów wynosi nawet 98%. Jest to bardzo dobry wynik, gdyż daje on pewność niemal całkowitego przyjęcia się wszystkich graftów, jakie zostały pobrane i wszczepione w pożądane miejsca.

Zobacz więcej  Choroby układu pokarmowego: Najczęstsze objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Cały zabieg Smart Graft można podzielić na dwa podstawowe etapy. Pierwszy z nich koncentruje się na pobraniu mikroprzeszczepów włosów, czyli graftów, za pomocą urządzenia Smart Graft. Następnie, automatycznie przesyła ono eskalowane grafty do sterylnych komór, w których przechowywane są mieszki włosowe. Pojemniczki te zapewniają odpowiednią wilgotność i temperaturę. W pierwszej komorze grafty są przechowywane, natomiast w drugiej odbywa się ich nawilżenie. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dostosowanemu środowisku, tzn. temperaturze, która utrzymywana jest w granicach 6-8°C oraz zastosowanemu roztworowi chlorku sodu. To właśnie ten proces przechowywania mieszków włosowych sprawia, że ich przeżywalność po wykonaniu zabiegu osiąga aż takie wysokie efekty. Następie, do ostatniej komory trafiają resztki soli fizjologicznej, a same grafty pozostają gotowe do kontynuowania procesu wszczepiania w obszary objęte łysieniem.

Podczas jednego zabiegu Smart Graft, lekarz może wszczepić od 700 do nawet 2000 graftów. Zabieg oczywiście wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, w warunkach sali operacyjnej. Czas trwania tej innowacyjnej metody wynosi od 4 do 6 godzin, w zależności od ilości przeszczepianych mieszków. Pacjent bezpośrednio po zabiegu udaje się do domu, a więc hospitalizacja nie jest potrzebna. Pierwsze, zauważalne efekty po przeszczepieniu graftów pojawiają się zazwyczaj po 2-3 miesiącach, natomiast na pełne rezultaty należy poczekać około 12-16 miesięcy.

Należy pamiętać, iż istnieją także ogólne przeciwwskazania do poddawania się zabiegom przeszczepu graftów. Przeszczep włosów nie jest polecany w szczególności osobom, u których występują:

 • zaawansowana cukrzyca oraz choroby układu krążenia
 • łuszczyca
 • zaburzenia krzepliwości
 • aktywne stany zapalne skóry w obszarze, który jest poddawany leczeniu
 • alergie na środki anestezjologiczne (uczulenie na środki znieczulające)
 • przedwczesne łysienie androgenowe
 • choroby nowotworowe
 • łysienie plackowate
 • przewlekłe choroby zakaźne
 • ogólny zły stan zdrowia

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop