Blog

Fue – pełne kompendium wiedzy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zadbane włosy to niemal synonim dbania o siebie i swoje zdrowie. Dlatego kiedy stają się one osłabione czy wręcz zaczyna ich być coraz mniej, większość osób zaczyna odczuwać niepokój i doświadczać obniżającego się samopoczucia. Przyczyn zaistniałego stanu może być wiele, jednak większości z nich udaje się zapobiec lub je naprawić. Wszystko za sprawą stale rozwijającej się technologii, która, wykorzystywana przez profesjonalne salony medycyny estetycznej, powoduje opracowywanie coraz nowocześniejszych metod walki z łysieniem. Do jednej z chętniej stosowanych i skuteczniejszych metod należy FUE. Czym dokładnie jest i kto może z niej skorzystać? Dowiedz się tego z pełnego kompendium, które prezentujemy poniżej. 

Metoda przeszczepu włosów FUE

FUE dosłownie oznacza Follicular Unit Extraction, czyli ekstrakcję mieszków włosowych. Jest to metoda przeszczepu włosów, obecnie uważana za bardziej nowoczesną oraz skuteczną, której mogą poddawani być zarówno mężczyźni, jak i kobiety, borykający się z wieloma problemami rodzajami łysienia, ubytkami w brodzie, wąsach, brwiach oraz rzęsach. Nadaje się w szczególności dla osób, które przeszły radioterapię, posiadają blizny powstałe w wyniku zabiegów lub poddawane były przeszczepom skóry głowy.

Technika FUE polega na pobieraniu tzw. grafów. Są to pojedyncze mieszki włosowe, które, po odpowiednim zabezpieczeniu i dostosowaniu, są przeszczepiane w przygotowane wcześniej łyse miejsce. Dużą zaletą metody FUE jest brak ingerencji chirurgicznej i stosowania skalpela. Dzięki temu nie ma ryzyka powstania blizn, które zdarzały się podczas stosowania starszych metod przeszczepiania włosów. Mieszki pobiera wykwalifikowany lekarz albo specjalistyczny robot ARTAS, który selekcjonuje oraz pobiera te najodpowiedniejsze do przeszczepu. Podczas tej czynności zachowuje się wyjątkową ostrożność, tak by nie została naruszona struktura włosa. W trakcie pojedynczego zabiegu możliwy jest pobór nawet 3 tys. mieszków.

Wskazania do przeszczepu metodą FUE

Zabieg FUE dedykuje się przede wszystkim osobom, które dotknął problem tzw. łysienia androgenowego. Czym się ono charakteryzuje? Jest to rodzaj łysienia, które przeważnie przypisuje się mężczyznom (nierzadko nazywając je nawet łysieniem typu męskiego), jednakże coraz częściej cierpią na nie także kobiety. Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na DHT – jest to związek będący pochodną testosteronu. Niektóre badania doszukują się także związku owego typu łysienia z chorobą niedokrwienną serca. Ponadto, wynikiem jego występowania w przypadku Pań, są zaburzenia hormonalne wywołane zespołem Cushinga, wielotorbielowatością jajników, guzami nadnerczy oraz jajników. U mężczyzn dochodzi do cofania się linii włosów na skroniach i czole, następnie występuje w okolicy ciemieniowej, później zaś dotyka skroni oraz ciemienia. U kobiet zaś proces łysienia rozpoczyna się od czubka głowy. Z łysieniem androgenowym boryka się coraz więcej coraz młodszych osób; nie jest to już zatem wyłącznie problem mężczyzn w średnim wieku. Zgłoszenie się do gabinetu medycyny estetycznej celem usunięcia zmian wywołanych przez schorzenie może jednakże szybko pomóc w rozprawieniu się z problemem. Oprócz tego z metody korzystają osoby, które mają problem z szybkim powstawaniem blizn lub ich skóra jest mało elastyczna. Ponieważ metoda FUE pozwala na pobór mieszków także z brody czy torsu, mogą z niej korzystać także osoby, u których nie ma już możliwości poboru grafów ze skóry głowy.

Zobacz więcej  Oczyszczanie porów: Skuteczne sposoby na domowe oczyszczenie twarzy i oczyszczenie porów

Przygotowania do przeszczepu włosów FUE

Zanim do zabiegu dojdzie, bezwzględnie wymagana jest konsultacja z lekarzem. Ma on obowiązek przeprowadzić szczegółowy wywiad z potencjalnym pacjentem, zlecić szereg badań oraz ocenić stan skóry głowy, lub skierować taką osobę do trychologa. Jest to konieczne do oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz określenia, czy nie występują ewentualne przeciwwskazania do przeszczepu włosów metodą FUE. Konieczne jest także ocenienie ile mieszków włosowych rzeczywiście jest możliwa do pobrania oraz przeszczepu. Dopiero wówczas zostanie ustalona odpowiednia metoda oraz będzie można oszacować koszty całego zabiegu. To także etap, na którym można zadawać wszelkie pytania o przebieg procedury, bardzo często lekarz przeprowadza również symulację efektu końcowego.

Do przygotowań, jakie pacjent powinien poczynić przed zabiegiem, należy odstawienie, co najmniej dwa tygodnie przed procedurą, wszelkich leków rozrzedzających krew (np. aspiryny); w przypadku regularnego przyjmowania jakichkolwiek leków, należy omówić kwestię ich brania ze specjalistą, który ma przeprowadzić przeszczep. Dzień przed transplantacją należy także zrezygnować z alkoholu oraz picia mocnej kawy. W dniu zabiegu należy zaś zjeść lekkie, pożywne śniadanie.

Jak w praktyce wygląda przeszczep włosów metodą FUE?

Metoda FUE należy do jednej z najbardziej nowoczesnych oraz skutecznych technik przeszczepu włosów. Dzięki rozwojowi technologicznemu i wieloletnim badaniom możliwe było odejście od znacznie mniej skutecznej metody FUT, która wymagała stosowania skalpela i pozostawiała nieestetyczną bliznę, często niemożliwą do przykrycia nawet pod nowo wyrośniętymi włosami. Pobór pojedynczych zespołów mieszków włosowych umożliwia przeprowadzenie zabiegu bez uciekania się do pomocy skalpela i nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Metoda FUE pozwala na wszczepienie w miejsce biorcze również komórek macierzystych włosa, które będą odpowiedzialne za ich późniejszy, odpowiedni wzrost. Coraz częściej lekarze korzystają ze „współpracy” robota ARTAS, który dużo precyzyjniej niż człowiek jest w stanie ocenić, które grafy nadają się do przeszczepu i zabezpieczyć je tak, aby nie uległy przypadkowemu zniszczeniu. Przez pobór mieszków od pacjenta nie istnieje niemal ryzyko odrzutu przeszczepu, dlatego jest to metoda charakteryzująca się wymiernymi i trwałymi efektami. Metodę FUE charakteryzuje także szybkość – procedura trwa do 10 godzin, w zależności od obszaru, na którym pracują lekarze. Co więcej, nie wymaga ona właściwie żadnej hospitalizacji. Po wykonaniu przeszczepu pacjent może udać się do domu i wykonywania swoich codziennych obowiązków. Sam okres rekonwalescencji także nie należy do uciążliwych ani szczególnie skomplikowanych. Pacjent musi się stosować do kilku reguł, aby przeszczep okazał się w pełni skuteczny, jednakże nie są to procedury ograniczające codzienne funkcjonowanie. W końcu, metoda FUE należy do bezbolesnych zabiegów; w jego trakcie stosowane jest znieczulenie, a po procedurze większość pacjentów także nie odczuwa większego dyskomfortu.

Zobacz więcej  HIFU - silne efekty bez skalpela

Postępowanie po przeszczepie FUE

Rehabilitacja po przeszczepie metodą FUE nie jest wymagająca ani nie wymaga on pacjenta szczególnych poświęceń. Mimo to należy pamiętać o kilku zaleceniach, które wspomogą prawidłowy porost nowych włosów. W ciągu kilku dni po zabiegu zarówno naszą skórę głowy, jak i cały organizm należy traktować z uwagą i delikatnością. W pierwszy dzień postarajmy się, aby leżąc nie dotykać głową poduszki; śpijmy w pozycji półsiedzącej. Jeżeli lekarz przepisał maści przyspieszające gojenie, należy je bezwzględnie stosować. Drapanie czy nawet dotykanie skóry w miejscu, w którym znajdują się przeszczepione grafy jest wykluczone. Trzeba także zaczekać kilka dni z myciem włosów. Ważne jest stosowanie delikatnych kosmetyków i przemywanie skóry letnią wodą. Unikajmy przy tym stosowania suszarki, bowiem gorące powietrze może zaszkodzić skórze i włosom, które jeszcze przez jakiś czas będą bardzo delikatne. Należy także unikać zwiększonego wysiłku fizycznego oraz zmęczenia. Dlatego osoby, które uprawiają sport regularnie, powinny skonsultować swoje dalsze działania z lekarzem prowadzącym. Ból nie powinien się pojawiać, jeśli jednak pacjent odczuwa dyskomfort, może poprosić specjalistę o przepisanie leków przeciwbólowych. Włosy będą rosnąć przez kilka miesięcy i pierwszych, spektakularnych efektów można oczekiwać po około pół roku od przeszczepu.

Czego oczekiwać po metodzie FUE?

Transplantacja włosów FUE gwarantuje poprawę wyglądu włosów, bez konieczności uciekania się do skalpela. Skóra głowy goi się bardzo szybko, a po odrośnięciu włosów po przeszczepie można cieszyć się wymarzoną fryzurą i stylizować ją w taki sposób, jaki się chce, w tym ścinać włosy, układać oraz farbować. Brak widocznych blizn pozabiegowych stanowi niekwestionowaną zaletę owej metody, co z pewnością ucieszy zwolenników bardzo krótkich fryzur. Ponadto, osiągane przy niej efekty prezentują się wyjątkowo naturalnie; lekarz bardzo dba o to, aby linia włosów przebiegała tak, aby nie dało się poznać, że doszło do jakiejkolwiek procedury. Okres rekonwalescencji po transplantacji jest zaś krótki i niewymagający. W niedługim czasie po zabiegu można wrócić do swoich codziennych czynności.

Zobacz więcej  Naraya Plus – recepta online

Największą jednak zaletą metody FUE jest pożegnanie się z problemem łysienia. Efekty końcowe transplantacji FUE zachwycają nawet najbardziej sceptycznych i wymagających pacjentów. Powrót do dawnej, gęstej fryzury z pewnością niejednemu pomoże w odzyskaniu pewności siebie i dobrego samopoczucia.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop