Blog

Dlaczego włosy wypadają – główne przyczyny

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku, kobiet i mężczyzn. Włosy są ważnym elementem urody, a ich utrata powoduje kompleksy i spadek poczucia własnej wartości. Utrata włosów jest problemem głównie dla kobiet, dla których włosy są ważnym atrybutem kobiecości. Dobrze dobrana fryzura, bujne, gęste włosy podkreślają urodę, uwidaczniają rysy twarzy. Warto pamiętać, że wypadanie włosów jest procesem naturalnym i jeżeli dziennie wypada do 150 włosów, nie ma powodu do niepokoju. Niepokojące jest, gdy wypadanie jest nasilone, na szczotce zostaje coraz więcej włosów, a na głowie pojawiają się łyse miejsca i zakola. Dlaczego u tak wieku osób włosy wypadają, jakie są tego główne przyczyny?

Główne przyczyny wypadania włosów.

Wypadanie włosów ma wiele przyczyn. W momencie zauważenia nadmiernej utraty włosów należy udać się do specjalisty, trychologa lub dermatologa, który zleci odpowiednie badania, na podstawie których dobierze leczenie. W początkowym etapie można również poradzić się farmaceuty, który zaproponuje odpowiednie leki lub suplementy, które mogą zahamować proces utraty włosów.  Za najczęstsze przyczyny wypadania włosów uważa się:

  • Łysienie androgenowe – to choroba, na którą cierpi prawie 50% ludzi po 50 roku życia, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Przyczyną choroby są głównie predyspozycje genetyczne oraz nadwrażliwość na DHT, czyli hormon będący pochodną testosteronu. Wskutek jego działania dochodzi do skrócenia fazy rozwoju włosów, włosy stają się coraz słabsze, aż w końcu przestają się pojawiać. Skóra głowy jest przetłuszczona, ponieważ wydziela się nadmiar łoju. Łysienie androgenowe inaczej przebiega u kobiet i mężczyzn. U panów utrata włosów zaczyna się od skroni, następnie obejmuje czubek głowy, w końcowym etapie na głowie zostaje pas włosów po bokach i z tyłu. U kobiet łysienie zaczyna się od poszerzenia przedziałka, jednak nie dochodzi do cofania się linii włosów. Łysienie u kobiet często towarzyszy zaburzeniom hormonalnym, guzom jajnika lub nadnerczy, a także zespołowi wielotorbielowatych jajników. Łysienie androgenowe leczy się miejscowo oraz ogólnie. Leki, które są najczęściej zalecane to minoksydyl oraz finasteryd. W przypadku, gdy utrata włosów jest bardzo duża, można zastosować przeszczep włosów.
  • Stres – to kolejna, często przyczyna utraty włosów. Stresujący tryb życia, ciągle zdegenerowanie, brak odpoczynku odbija się na stanie całego organizmu, w tym na włosach. Może być przyczyną łysienia psychogennego. Czynniki wywołujące silny stres to problemy w pracy, kłopoty rodzinne czy nagłe, tragiczne sytuacje, np. śmierć bliskiej osoby, poważna choroba w rodzinie. Leczenie tego typu łysienia to przede wszystkim eliminacja źródła stresu, nauka technik relaksacyjnych, ćwiczenia fizyczne. Bardzo pomocna może być psychoterapia, w czasie której pacjent nauczy się radzić sobie ze stresem. Odmianą łysienia psychogennego jest trichotillomania, czyli nawykowe wyrywanie włosów. Pacjent, w sytuacji silnego stresu wyrywa włosy z głowy, wskutek czego pojawiają się miejsca bez włosów. Aby wyeliminować ten nawyk, potrzebna jest wizyta u psychiatry i specjalistyczne leki.
  • Złe odżywianie – nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza odpowiednich składników odżywczych, może być jedną z przyczyn wypadania włosów. Często występuje u osób na mocno restrykcyjnej diecie, która powoduje duże niedobory witamin. Aby włosy były zdrowe i silne trzeba dostarczyć im wielu niezbędnych witamin i minerałów. Dieta przeciwdziałająca łysieniu musi być bogata w witaminy z grupy B, witaminę D, E, A, H i PP. Bogate w nie jest nabiał, ryby, wątróbka, płatki,  a także warzywa, brokuł, szpinak, marchew, fasola, orzechy i otręby. Minerały dobre dla włosów to krzem, cynk, jod, magnez i żelazo. Dieta powinna zawierać jajka, zboża, mięso i ryby. Dbając o włosy, należy zrezygnować z żywności mocno przetworzonej, która nie dostarcza dobrych składników odżywczych. Wypadanie włosów może być spowodowane zbyt dużą ilością cukru we krwi, dlatego należy ograniczyć produkty bogate w węglowodany, tj. biały cukier, makarony czy słodycze.
  • Choroby tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą spowodować problemy z wypadaniem włosów. Nadczynność tarczycy odbija się na włosach, które w związku z podwyższonym metabolizmem, szybciej przechodzą cykl wzrostu, starzeją się i wypadają. Są cienkie i delikatne. Włosy mogą wypadać równomiernie, na całej głowie lub miejscowo, kępkami. Nadczynność tarczycy leczy się za pomocą leków przeciwtarczycowych lub operacyjnie. Niedoczynność tarczycy również działa niekorzystnie na włosy. W wyniku spowolnionego metabolizmu włosy robią się kruche, wysuszone i łamliwe. Są mało podatne na regeneracje, często nadmiernie wypadają. Aby zahamować chorobę, należy przyjmować dobrane przez lekarza leki, które doprowadza hormony do właściwego poziomu. Łysienie zniknie, jeżeli tarczyca powróci do normalnego stanu.
  • Choroby skóry – stan skóry ma duży wpływ na wypadanie włosów. Jest wiele chorób, m.in. grzybica, przewlekłe ropne zapalenie meszków włosowych, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy łojotokowe zapalenie skóry, które powodują nadmierną utratę włosów. Przewlekłe zapalenie meszków włoskowych wywołane jest przez gronkowca. Na głowie pojawiają się guzy ropne, meszki włosowe ulegają zniszczeniu i włosy wypadają. Leczenie jest wieloetapowe, ale po jego zakończeniu, włosy odrastają. Grzybica skóry głowy to choroba wywołana przez grzyby. Na głowie pojawiają się łuszczące się ogniska oraz miejsca całkowicie pozbawione włosów. Łojotokowe zapalenie skóry to częsta choroba, która objawia się zmianami o charakterze rumieniowo-złuszczającym i wysiękowym. W jej wyniku następuje znaczne przerzedzenie się włosów. Choroby skóry często wymagają długiego leczenia, ale z reguły kończy się ono sukcesem, a włosy odrastają.
  • Anemia – to choroba, której przyczyną jest niedobór żelaza. Niski poziom tego pierwiastka powoduje złe samopoczucie, słabą koncentrację, bladość skóry, łamliwość paznokci i ciągle zmęczenie. Anemia występuję często u kobiet, które obficie miesiączkują, są w ciąży lub karmią piersią. Często jest także wynikiem złej diety, odchudzania lub zbyt intensywnego treningu. Niedobór żelaza często występuje u wegetarian, którzy nie zjadają pokarmów  bogatych w ten składnik. Żelazo występuje głównie w czerwonym mięsie, podrobach, jajach, soi, pełnoziarnistym pieczywie. Po uzupełnienie niedoborów włosy powinny przestać wypadać. Najczęściej, oprócz zmiany diety, potrzeba jest kilkumiesięczna suplementacja.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja – źle dobrane lub stosowane w nadmiarze środki do pielęgnacji i stylizacji, mogą być przyczyną wypadania włosów. Włosy nie lubią dużej ilości lakierów, pianek, które nadmiernie je obciążają i powoduję, że zaczynają wypadać. Niekorzystne jest również stosowanie silnie działających środków do koloryzacji lub rozjaśniania włosów. Wskutek ich działania włosy robią się słabe, kruszą się, są łamliwe. Zabiegi koloryzacyjne najlepiej powierzyć specjaliście, zabiegi wykonywane w domu mogą zakończyć się osłabieniem i wypadaniem włosów. Warto również ograniczyć korzystanie z prostownic i lokówek. Gorące powietrze może uszkodzić i osłabić włosy. Aby poprawić ich kondycje i zahamować wypadanie, polecane są dermokosmetyki, o odpowiednio dobranym składzie, które nie będą obciążać włosów.
  • Leki -niektóre leki mogą powodować utratę włosów. Są to najczęściej leki przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, obniżające ciśnienie, antydepresyjne, środki antykoncepcyjne i leki stosowane przy chorobach serca. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest poproszenie lekarza o zmianę leków na inne, o podobnym działaniu.
  • Pora roku – sezonowe wypadanie włosów to często przypadłość. Organizm źle znosi zmiany pogodowe, jest osłabiony, pojawia się wiosenne i jesienne przesilenie. Może pojawić się nadmierne wypadanie włosów, ogólne zmęczenie, senność. Rozwiązaniem tego problemu jest dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, ruch na świeżym powietrzu oraz zdrowy tryb życia. Warto zrobić badanie krwi, aby sprawdzić, czy nie brakuje jakichś składników. Włosy mogą być słabsze również zimą. Nie lubią mrozu oraz częstych zmian temperatury, do których dochodzi podczas wchodzenia z zewnątrz do pomieszczenia. Niska temperatura może spowodować uszkodzenie meszków włoskowych. Należy nosić czapkę, ale warto zadbać, aby nie była zbyt obcisła i nie uciskała skóry głowy. W lecie bardzo istotne jest zabezpieczenie włosów przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, warto nosić lekką czapkę lub chustę. Po kąpieli w morzu lub w basenie, włosy należy umyć, aby spłukać z nich sól morską lub chlor.
Zobacz więcej  Łuszcząca się skóra - przyczyny powstania i sposoby leczenia

Jak widać, włosy mogą wypadać w wielu przyczyn, czasami niezależnych od człowieka. Podstawą leczenie tej przykrej dolegliwości jest diagnostyka. Tylko lekarz, na podstawie odpowiednich badań, może stwierdzić, dlaczego włosy wypadają. Dopiero po ustaleniu przyczyny, można wdrożyć leczenie. Czasami wystarczy tylko sama suplementacja, czasami niezbędne będzie długotrwałe leczenie.

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop