Blog

Czym jest abdominoplastyka?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czym jest abdominoplastyka?

Abdominoplastyka to inaczej plastyka powłok brzusznych – jej cel stanowi usunięcie części tkanki tłuszczowej i fałdów skórnych, które pozostają po ciąży lub znacznej utracie masy ciała. Potencjalnymi pacjentami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy mają na uwadze ewentualne ryzyko powikłań. Wyróżniamy kilka rodzajów operacji:

 • całkowitą – najbardziej inwazyjną. Wykonuje się nacięcie wokół pępka i w dole brzucha, w okolicy spojenia łonowego, a następnie usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry
 • częściową – u osób posiadających nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej jedynie w dolnej części brzucha
 • odwróconą – u osób mających problem z górną częścią brzucha lub zbyt wypukłym pępkiem
 • miniabdominoplastykę (tzw. mała plastyka brzucha)- krótki zabieg usuwający jedynie niewielkie partie nadmiaru skóry

Wybór metody operacyjnej zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz wskazań medycznych. Może obejmować hospitalizację lub być wykonana w trybie ambulatoryjnym. Należy pamiętać, że plastyka brzucha ma na celu przeprowadzenie jego liftingu, czyli poprawę ogólnego wyglądu. Metoda nie służy leczeniu otyłości, która jest wręcz przeciwwskazana do jej wykonania.

Na czym polega abdominoplastyka?

Plastyka brzucha polega na radykalnej zmianie nie tylko wyglądu, ale i funkcji brzucha. Usuwa się bowiem nadmiar skóry wraz z tkanką tłuszczową, ale nie tylko. Podczas operacji wykonuje się również plastykę mięśni brzucha. Dokładny przebieg i czas trwania operacji zależy od wybranej metody. Opisując ogólnie, operacja polega na wykonaniu nacięć w obrębie obwisłej skóry brzucha oraz usunięciu jej nadmiaru.

Abdominoplastyka całkowita trwa nawet do 5 godzin, wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Po otwarciu jamy brzusznej lekarz odsłania mięśnie proste brzucha i stosuje liczne szycia na ich brzuścach. Operacja polega więc na wzmocnieniu mięśni brzucha. To dość skomplikowany proces obejmujący oddzielenie skóry wraz z tkanką tłuszczową od powięzi mięśniowej aż do wysokości łuków żebrowych. Kolejnym etapem jest naciągnięcie płatu skórnego w górnej części brzucha i ocena, jak duży obszar pod pępkiem można wyciąć, co umożliwia maksymalne zsunięcie części skóry w bezpiecznym dla pacjenta zakresie. Po przeprowadzeniu standardowego postępowania chirurgicznego lekarz zakłada szwy. Rodzaj zakładanych szwów to kolejna indywidualna kwestia, choć często stosuje się szwy rozpuszczalne.

Abdominoplastyka częściowa i odwrócona są znacznie mniej obciążające dla pacjenta i pozostawiają dużo mniejsze blizny. Trwają do 2 godzin i można je wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i zewnątrzoponowym. Najkrótsza i najmniej inwazyjna jest miniabdominoplastyka, która trwa do godziny. Może być nawet wykonana endoskopowo.

Postępowanie przed planowaną operacją

Operacja plastyczna brzucha jest wymagająca, pacjent musi być pewny swojej decyzji. Przed jej wykonaniem lekarz wykonuje dokładne badanie, w tym ocenę rozciągliwości skóry, stopień otyłości i ilość tkanki tłuszczowej. Należy zgłosić ewentualne picie alkoholu, palenie papierosów i poinformować o zażywanych lekach, zwłaszcza antykoncepcyjnych (w przypadku kobiet) oraz witamin. Lekarz zaleca szczegółowe badania, między innymi morfologię, profil lipidowy, EKG, RTG klatki piersiowej i brzucha oraz badania moczu. Pacjent musi zostać zaszczepiony przeciwko WZW B. Na konsultacji przedoperacyjnej warto zadać wszystkie nurtujące pytania i podzielić się swoimi wątpliwościami. Jeśli ogólny stan zdrowia pozwala na plastykę brzucha, wspólnie z lekarzem dobiera się rodzaj zabiegu oraz sposób znieczulenia. Zazwyczaj pacjenci decydują się na wykonanie znieczulenia ogólnego.

Zobacz więcej  MyWy – recepta online

Dla kobiet ważny jest termin operacji w obrębie skóry i tkanki tłuszczowej. Najlepiej, aby przypadł on na kilka dni po zakończeniu miesiączkowania. Nie zaleca się abdominoplastyki bezpośrednio przed menstruacją.

Konsultacja przedoperacyjna to również czas, gdzie otrzymuje się wszystkie wskazówki dotyczące przygotowań. Na około 2 tygodnie przed zabiegiem należy rzucić palenie papierosów, ważna jest również zdrowa i zbilansowana dieta. Warto unikać restrykcyjnych cięć kalorycznych, ponieważ niedobór składników odżywczych może wpływać na utrudnione gojenie się ran. Nie wolno również się opalać. Rozważ przełożenie operacji jeśli masz grypę lub jakąkolwiek infekcję.

Postępowanie po operacji

Dolegliwości pooperacyjne można uśmierzać za pomocą środków przeciwbólowych, co z pewnością zaleci lekarz. W zależności od rodzaju operacji i stanu funkcjonalnego pacjenta po jej wykonaniu lekarz może od razu wypuścić go do domu lub zalecić pozostanie przez kilka dni w klinice. Należy bezwzględnie stosować się do otrzymanych zaleceń. Przez pierwszy miesiąc po plastyce brzucha nosi się specjalny uciskowy pas brzuszny, który zapewnia ranom odpowiednie warunki do gojenia. Po tygodniu należy zgłosić się na kontrolę i zdjęcie szwów (wokół pępka zwykle zakłada się tradycyjne, nierozpuszczalne).

Powrót do normalnej aktywności może zająć do kilku miesięcy, początkowo trzeba szczególnie uważać na ćwiczenia skocznościowe, zwiększające tłocznię brzuszną czy siłowe. Osoby dynamiczne i pozytywnie nastawione do nowego życia zwykle szybko odzyskują pełną sprawność.

Aktywność fizyczna po operacji

Na ogół przez pierwsze 2 tygodnie po abdominoplastyce całkowitej zaleca się unikanie wszystkich cięższych aktywności. Oszczędzający tryb życia należy jednak utrzymywać przez 1,5 miesiąca. W tym czasie warto uczęszczać do fizjoterapeuty i trenera personalnego, którzy zadbają o stan blizny oraz bezpieczną funkcjonalność. W dalszych etapach pooperacyjnych wskazane są umiarkowane ćwiczenia fizyczne.

Efekty operacji

Abdominoplastyka odbywa się z zachowaniem pępka, choć wskutek naciągania skóry może on się nieco zdeformować. W zależności od wybranej metody operacji na brzuchu pozostają mniejsze lub większe blizny. Bezpośrednio po operacji brzuch może być obrzęknięty, wystąpią dolegliwości bólowe i dyskomfort. Z pewnością odczuwalne będzie napięcie w rejonie podbrzusza lub w rejonie nadbrzusza.

Zobacz więcej  Pielęgnacja suchych włosów: skuteczne metody nawilżania i odbudowy włosów suchych i zniszczonych

W pierwszych miesiącach blizny będą miały różowy kolor, który z czasem zblednie. Nawet jeśli ich wygląd nie będzie estetyczny, lokalizacja umożliwi ukrycie ich pod ubraniami. Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentów, u których nadmiar skóry współwystępuje z osłabioną mięśniówką. Zwłaszcza, jeśli po operacji stosuje się odpowiednią dietę i współpracuje z fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem personalnym.

Należy pamiętać, że operacja plastyczna brzucha nie gwarantuje zachowania zgrabnej sylwetki do końca życia. Nieodpowiednia dieta, zaniedbywanie się, brak aktywności fizycznej – wszystko to skutkuje ponownym przyrostem tkanki tłuszczowej. Jednak przy zdrowym trybie życia uzyskuje się widoczne i odczuwalne poprawienie smukłości całej sylwetki. Rezultat operacji zależy więc od zaangażowania pacjenta.

Wskazania do abdominoplastyki

Abdominoplastyka jest poważną, niebezpieczną operacją ze względu na swoją rozległość. Wskazaniami do jej wykonania są przede wszystkim zwiotczenie i nadmiar tkanki skórnej, co może wystąpić:

 • po przebytej ciąży
 • wskutek licznych interwencji chirurgicznych wykonanych wcześniej
 • po gwałtownej lub znacznej utracie masy ciała, zwłaszcza u osób ze znaczną otyłością

Znacznie rzadziej wycięciu nadmiaru skóry poddają się osoby starsze – wraz z upływem lat skóra brzucha również staje się wiotka i obwisła, co może być przez niektóre osoby nie do zaakceptowania. Rzadziej opisywane problemy są cechą dziedziczną lub osobniczą. Aby pacjent mógł zostać zakwalifikowany, musi spełnić kilka warunków:

 • niepalenie papierosów
 • stabilna masa ciała i BMI w normie
 • realistyczne podejście do efektów po operacji
 • dobry stan zdrowia lub ustabilizowanie chorób (w przypadku występowania przewlekłych schorzeń)

W niektórych przypadkach lekarz może odmówić wykonania operacji. Podczas abdominoplastyki usunięciu może podlegać przepuklina brzuszna, zaś zreponowaniu – wiotkie mięśnie brzucha.

Abdominoplastyka a ciąża

Na szczególną uwagę zasługuje temat rodzicielstwa. Na zabieg często decydują się kobiety po przebytych ciążach, pada jednak pytanie – czy można po nim zajść w ciążę i bezpiecznie ją donosić? Jak wpłynie ona na efekty zabiegu?

Zajście w ciążę nie stanowi problemu, ponieważ lekarze nie ingerują w układ moczowo-płciowy. Rosnące dziecko z każdym kolejnym miesiącem będzie jednak rozciągać mięśnie brzucha i powłoki brzuszne, niwelując rezultaty operacji. Z tego względu abdominoplastykę zaleca się tym pacjentkom, które nie planują już w przyszłości rodzić. Mimo wszystko zdarza się, że kobieta zajdzie w ciążę już po zabiegu – wówczas poleca się jej regularne wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, unikanie intensywnych aktywności fizycznych i wyjątkowe dbanie o siebie. Musi ona mieć na uwadze, że brzuch po ciąży nie będzie wyglądał jak po zabiegu.

Zobacz więcej  Czerwona plama na szyi – przyczyny, objawy, i jak się pozbyć? Co mogą oznaczać zmiany skórne w okolicach szyi i dekoltu

Przeciwwskazania do abdominoplastyki

Najważniejszymi przeciwwskazaniami są:

 • planowanie ciąży w przyszłości (w przypadku kobiet)
 • problemy z oddychaniem
 • nieustabilizowane lub zaawansowane choroby sercowo-naczyniowe (np. nadciśnienie tętnicze)
 • żylaki
 • nadmierna otyłość
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • nieustabilizowane choroby ogólnoustrojowe i układowe (np. nadczynność tarczycy)

Istnieją również względne przeciwwskazania, m.in. zaburzenia natury psychicznej. Decyzję o wykonaniu abdominoplastyki podejmuje lekarz po wykonaniu szeregu badań i wnikliwej ocenie kandydata.

Powikłania po operacji

W związku z tym, że abdominoplastyka jest mocno ingerującą w ciało ludzkie operacją, istnieje pewne ryzyko powikłań. Zależy ono oczywiście od rodzaju zabiegu i stanu zdrowia pacjenta. Decydując się na operację należy mieć na uwadze, że mogą wystąpić następujące powikłania:

 • przetrwałe dolegliwości bólowe
 • krwawienia, krwiaki
 • infekcje
 • seroma
 • rozejście się rany, przedłużony okres gojenia tkanek
 • pofałdowania i nierówności skóry
 • długoterminowe zaburzenia czucia
 • przebarwienia skóry
 • martwica tkanki tłuszczowej
 • nieestetyczne, przerostowe blizny
 • martwica pępka z jego utratą
 • zator tłuszczowy
 • powikłania płucne lub sercowe

Zasinienia operowanej okolicy, obrzęk i przejściowy ból zalicza się do objawów przewidywalnych i nie należy się nimi martwić. Podobnie jak ewentualnymi rozstępami, które mogą pojawić się po odpowiednim naciągnięciu skóry okolic podbrzusza. Zaburzenia czucia również nie są niepokojące, o ile ustępują po kilku miesiącach. Ryzyko wystąpienia powikłań może wynikać z samego procesu znieczulania ogólnego (znieczulenie miejscowe pod tym względem jest korzystniejsze). Zwiększa je palenie tytoniu po operacji.

Ile kosztuje plastyka brzucha?

Plastyka brzucha w niektórych przypadkach może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), należy jednak złożyć odpowiednie dokumenty jeszcze przed jej wykonaniem. Mają one potwierdzać konieczność operacji. Częściej pacjenci decydują się na prywatne leczenie, choć jego cena nie należy do najniższych. Abdominoplastyka to koszt z rzędu nawet 10 000 zł – 15 000 zł, przy czym każda konsultacja lekarska opłacana jest oddzielnie. Jej koszt wynosi na ogół 100 zł – 300 zł, w zależności od lokalizacji i prestiżu kliniki oraz doświadczenia lekarza. Rozpatrując koszta warto wziąć pod uwagę ewentualne konsultacje z dietetykiem i wizyty fizjoterapeutyczne.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop