Blog

Czy myszka na ciele to powód do obaw?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czy myszka na ciele to powód do obaw?

Zmiana skórna często potocznie nazywana myszką na ciele jest znamieniem barwinkowym. Tego typu myszki najczęściej przybierają postać ciemnobrązowej plamki, która pokryta jest włosami. Plamka ta cechuje się nieregularnym i rozlanym kształtem. Są to zmiany wrodzone i mogą mieć różne rozmiary, nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Umiejscowienie znamion barwnikowych może być bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj występują one w różnych miejscach m. in.: na twarzy, rękach, ramionach, plecach, nogach, a także na pośladkach. Znamię myszka powstaje w efekcie nadmiernego rozwoju komórek.

Warto wiedzieć, że są to na ogół zmiany skórne o charakterze bezpiecznym i nie stanowiącym zagrożenia dla zdrowia i życia. Jednakże zawsze istnieje ryzyko, iż myszka zmieni się w czerniaka złośliwego. Wówczas, jeśli posiadamy zmianę typu myszkę powinniśmy ją regularnie kontrolować u dermatologa. To właśnie kontrola zmiany pozwoli na szybkie wykrycie niepokojących objawów i jak najwcześniejsze usunięcie zmiany.

Zmianę typu myszka można usunąć także ze względów estetycznych. Obecnie wiele osób właśnie z tego powodu decyduje się na usunięcie zmiany. Dotyczy to przeważnie większych zmian umiejscowionych w widocznym miejscu na ciele. Natomiast duża część osób uważa, że mała myszka może dodawać uroku i nie zamierza się jej pozbywać. Niezależnie od tego czy chcemy zmianę usnąć, czy też nie raz na jakiś czas zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Jest to bardzo ważne ponieważ w wieku dorosłym, myszka może stać się niebezpieczne i przekształcić się w zmianę nowotworową.

Znamię, myszka, czy początki czerniaka złośliwego? Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli posiadamy zmianę skórną wizyta u dermatologa jest nieunikniona. Kontrolowane powinny być przede wszystkim zmiany, które budzą nasze obawy np. powiększają się, zmieniają kształt, bolą, mają powyżej 5 cm. W trakcie wizyty lekarz dokładnie zbada wszystkie zmiany na naszym ciele i w razie potrzeby opowie o następnych etapach diagnostyki pod kątem czerniaka.

Czasami nawet niewielkie i niegroźnie wyglądające znamię może być podatne na otarcia lub może być narażone na nadmierne wystawienie na promienie UV. Wówczas taka zmiana kwalifikuje się do usunięcia. Dermatolog w razie wątpliwości może wystawić skierowanie do onkologa bądź chirurga, w celu dalszej diagnostyki. W czasie wizyty warto także zapytać lekarza o objawy fizyczne czerniaka. Szybka diagnoza może ocalić życie. Zarówno myszki, jak i inne zmiany występujące na skórze powinny zostać skontrolowane przez specjalistę co najmniej raz w roku.

Zobacz więcej  Czym jest przesuszenie tatuażu i jak tego uniknąć?

Czym są zmiany skórne?

Istnieje wiele powodów pojawiania się zmian skórnych. Co więcej istnieje także wiele charakterów/rodzajów tychże zmian. Przede wszystkim warto wiedzieć, że zmiana na skórze to rodzaj wykwitu, który może świadczyć o toczącym się w danym organizmie stanie chorobowym. Sam wygląd zmiany jest zależny od czynnika sprawczego, który jest tak naprawdę przyczyną powstania danej zmiany. Zmiany na skórze to m. in.: ropne wykwity, plamy, małe guzy, znamiona barwnikowe, a także wszelkiego rodzaju pęcherze, w których wnętrzu znajduje się treść surowicza. Zmiany te jak już wcześniej wspominano mogą przekształcić się w nowotwory.

Rodzaje zmian skórnych

Zmiany na powierzchni skóry mogą mieć różne charaktery. Począwszy od zmian pospolitych, poprzez zmiany przed nowotworowe, do zmian o charakterze złośliwych nowotworowych. Wśród zmian pospolitych znajdują się m. in.: piegi, plamy soczewicowate, ostudy. Przykładem zmian przed nowotworowych na skórze jest rogowacenie słoneczne. Natomiast wśród zmian złośliwych znajdują się np.: czerniak i rak skóry.

Większość zmian powstaje pod wpływem promieniowania UV. Na przykład piegi są efektem obecności w organizmie komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Melanocyty pod wpływem np. promieniowania słonecznego produkują ciemny barwnik, czyli melaninę. Wówczas warto wiedzieć, że rozmieszczenie melanocytów w komórkach skóry nie jest równomierne. Oznacza to, że w miejscach gdzie występuje ich większa ilość skóra szybciej ulega przebarwieniom.

W przypadku ostudy, czyli melasmy mechanizm powstawania zmiany jest zbliżony do procesu powstawania piegów, jednakże ostudy to zmiany większe, ponieważ produkcja melaniny jest większa.

Kolejnym typem zmian są plamy soczewicowate. Główną cechą charakterystyczną wyróżniającą zmianę typu plama soczewicowata jest jej większa wielkość i bardziej intensywny odcień niż w przypadków piegów.

Zmiany przed nowotworowe skóry w większości przypadków są spowodowane wieloletnim wystawianiem znamion np. typu myszka na światło słoneczne. Nadmierna ekspozycja myszki na promieniowanie UV-B może zmienić zmianę w złośliwego czerniaka skóry. Jest to nowotwór wywodzący się z melanocytów i może posiadać różne formy morfologiczne, w tym:

 • powierzchniową,
 • czerniak występujący w plamie soczewicowatej,
 • czerniak bez barwnikowy,
 • czerniak guzkowy.

Przyczyny powstawania złośliwego raka skóry

Podstawową przyczyną powstawania raka skóry, czyli czerniaka jest wystawianie skóry lub znamion, typu myszka na działanie promieni słonecznych. Znamię typu muszka wiele osób posiada od urodzenia. Wówczas zapobiegnięcie jego powstaniu jest niemożliwe. Zmiany te mogą mieć postać guza, który będąc narażony na działanie promieni UV zmienia się w czerniaka.

Zobacz więcej  Wysypka na twarzy: Analiza objawów, przyczyny alergiczne i skuteczne metody zaradcze

Oczywiście przyczyn i uwarunkowań powstawania czerniaka jest wiele. Należą do nich m. in.:

 • nadmierne działanie promieni UV na powierzchnie skóry,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • trądzik, wywołany zmianami hormonalnymi,
 • choroby o charakterze zakaźnym z wysypką np. ospa, odra, różyczka,
 • choroby o charakterze naczyniowym np. rumień,
 • alergia kontaktowa, której towarzyszy wysypka mogąca występować w różnych miejscach na ciele,
 • błędy pielęgnacyjne.

Objawy złośliwego raka skóry

Objawy czerniaka, czyli jednego z najczęstszych nowotworów skóry są często mylone z objawami innych chorób. Początkowo na skórze może pojawić się owrzodzenie oraz towarzyszące mu krwawienie i swędzenie. Co więcej zmiana może zrobić się zaczerwieniona dookoła. Kolejnymi objawami, które powinny nas zaniepokoić są zmiany pigmentacyjne. Jeśli na skórze pojawią się przebarwienia w kolorze: sinym, niebieskim, czarnym, a także bezbarwnym to znak, że należy udać się do lekarza.

Jednym z często występujących objawów czerniaka jest wykwit, który przybiera postać niezapalnego guzka. Guzek ten jest przeważnie niezapalnym wałem o charakterze , perełkowatym. Guzek ten w środkowej części może wyróżniać się charakterystycznym zbliznowacenie. Bardzo typowym objawem raka skóry porcelanowa barwa znamienia. Warto także wiedzieć, że objawem raka skóry jest sytuacja, w której wcześniej niegroźne znamię zaczyna się łuszczyć.

W przypadku raka skóry istnieją również objawy współistniejące wywoływane stanem zapalnym. Mogą to być np. powiększone węzły chłonne. Wówczas taki objaw może być efektem rozwoju przerzutów czerniaka do węzłów chłonnych. Ważna jest zatem obserwacja każdego znamiona na ciele. Jeśli zmiana zmieniła kolor, kształt lub zaczęła się widocznie uwypuklać może to świadczyć o występowaniu u nas raka skóry.

Nowotwory skóry mogą przebiegać na kilka sposobów, a ich objawy będą bardzo zróżnicowane. jeśli nowotwór występuje w postaci wieloogniskowej może bardzo swędzieć. Drapanie naraża znamię na infekcję. Zaawansowana choroba nowotworowa może dawać objawy związane z przerzutami np. do mózgu, kości, czy też płuc.

Zmiany skórne: leczenie

Gdy nasze znamię myszka się przemienia konieczne jest jego usunięcie. Oczywiście zabieg polegający na usunięciu tego typu znamion wykonuje lekarz. Myszki, czyli znamiona najczęściej usuwane chirurgicznie. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a jego wykonanie jest możliwe nawet w przypadku dzieci. Pacjent podczas takiego zabiegu nie odczuwa bólu.

Zobacz więcej  Domowy poradnik: krok po kroku - metody oczyszczania twarzy w domu

cechą charakterystyczną chirurgicznego usuwania znamiona jest krótki czas jego trwania i możliwość szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania. Zabieg usunięcia dużej wielkości zmiany typu myszka jest trudniejszy i może wymagać dodatkowych procedur medycznych, takich jak przeszczep skóry.

Warto wiedzieć, że oprócz chirurgicznego usuwania zmiany istnieją także inne metody na pozbycie się zmiany, którą zazwyczaj mamy od razu po urodzeniu np. radiochirurgiczne usuwanie zmiany skórnych lub usuwanie zmiany laserem frakcyjnym CO2.

Każda osoba, która myśli o swoim znamieniu i chce go usunąć musi udać się do specjalisty, który dokładnie je zbada. To lekarz zaproponuje pacjentowi najlepszą formę leczenia. Rodzaj próbowanego zabiegu jest zależny od umiejscowienia i wielkości zmiany.

Chirurgiczne usuwanie myszek wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, jak wcześniej wspomniano w znieczuleniu miejscowym. godziny. Co prawda po zabiegu nie jest wymagana długotrwała rekonwalescencja i pacjent praktycznie od razu po wyjściu z gabinetu zabiegowego może wrócić do codziennych obowiązków. Jednakże należy pamiętać o utrzymywaniu higieny i stosowaniu środków ochrony rany oraz założonych szwów. Po usunięciu myszki może pozostać blizna.

Zapobieganie chorobom skóry

Ludzka skóra jest praktycznie nieustanie narażona. Dzieje się tak ze względu na stały kontakt naszej skóry z środowiskiem zewnętrznym. Wówczas skóra jest narażona na działanie różnych czynników, w tym:

 • czynników fizycznych,
 • czynników chemicznych,
 • czynników biologicznych,
 • czynników atmosferycznych.

Czynniki te mogą być niekorzystne dla skóry i zaburzać jej prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiednia pielęgnacja oraz samodyscyplina są w stanie uchronić nas przed chorobami skóry, w tym przed czerniakiem. Przede wszystkim istotne jest kontrolowanie znamienia i w przypadku zaleceń lekarza podjęcie decyzji usunięcia. Natomiast jeśli zmiana nie ma charakteru złośliwego, to i tak należy o nią dbać w odpowiedni sposób. Nie należy wystawiać myszki na promieniowanie UV. Wówczas konieczne jest stosowanie kremów z filtrem. Dotyczy to przede wszystkim zmian umiejscowionych w widocznych miejscach. Znamię myszka w skutek napromieniowania ultrafioletowego może zmienić się w nowotwór.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop