Blog

Czemu wypadają mi włosy ?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

To normalne, że każdego dnia wypada pewna ilość włosów. Wypadanie włosów w większej ilości niż zwykle może powodować niepokój. Chociaż łysienie typu męskiego i żeńskiego jest głównym powodem wypadania włosów, istnieje również wiele innych przyczyn. Lekarz będzie chciał je zbadać przed zaleceniem odpowiedniego leczenia. Poniżej przyjrzymy się głównym przyczynom wypadania włosów, dostępnym metodom leczenia i poradom dotyczącym pielęgnacji domowej, które pomogą zapobiec dalszej utracie włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to inny termin określający łysienie typu męskiego lub żeńskiego. To jedna z częstszych przyczyn wypadania włosów. Łysienie typu męskiego i żeńskiego ma podłoże genetyczne. Mężczyźni mają tendencję do wypadania włosów na skroniach i czubku głowy. U kobiet włosy przeważnie stają się cieńsze na całej głowie. Łysienie androgenowe najczęściej rozwija się wraz z wiekiem u osób starszych, ale może rozpocząć się w dowolnym momencie po okresie dojrzewania. U wielu kobiet, występowanie łysienia androgenowego, rozwija się po przejściu menopauzy. Oznacza to, że hormony mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Obecnie możliwe jest leczenie tego schorzenia za pomocą minoksydylu – leku na porost włosów.

Ciąża

Niektóre kobiety mogą spotkać się z nadmiernym wypadaniem włosów po porodzie. Wynika to ze spadku poziomu estrogenów. Ten rodzaj wypadania włosów jest stanem przejściowym i zwykle ustępuje w ciągu roku lub wcześniej. Aby pomóc włosom wrócić do normalnego stanu, spróbuj:

 • używać szamponu i odżywki zwiększającego objętość;
 • używać produktów przeznaczonych do włosów cienkich;
 • unikać odżywek lub szamponów pielęgnacyjnych do intensywnej pielęgnacji włosów, ponieważ mogą one być zbyt ciężkie dla cienkich włosów;
 • nakładać odżywki na końcówki włosów, a nie na skórę głowy, aby nie obciążać włosów.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to stan, w którym włosy pozostają w fazie telogenu (odpoczynku). Powoduje to wypadanie większej ilości włosów, czasem całymi garściami. Łysienie telogenowe jest zwykle stanem przejściowym, który ustępuje z czasem. Wskazane jest, aby mimo wszystko udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę. Oto niektóre możliwe przyczyny:

 • silny stres,
 • operacja,
 • poród,
 • szybka utrata masy ciała,
 • problemy z tarczycą,
 • niektóre leki.

Lekarz będzie musiał zbadać  wszelkie podstawowe przyczyny łysienia telogenowego. Jeśli lekarz podejrzewa, że określone leki powodują wypadanie włosów, może je zmienić.

Łysienie anagenowe

Łysienie anagenowe powoduje szybkie wypadanie dużych ilości włosów w fazie anagenu (wzrostu). Stan ten może powodować wypadanie włosów z głowy, a także z brwi i rzęs. Do przyczyn łysienia anagenowego należą:

 • chemioterapia,
 • promieniowanie,
 • infekcje grzybiczne,
 • choroby autoimmunologiczne.
Zobacz więcej  Czym jest abdominoplastyka?

Leczenie tego stanu zależy głównie od przyczyny, ale może obejmować miejscowe nakładanie minoksydylu. Jeśli dana osoba choruje na łysienie anagenowe w wyniku chemioterapii, pomocne może być schłodzenie skóry głowy podczas zabiegu. Włosy często odrastają po 3–6 miesiącach od zakończenia chemioterapii.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to stan, w którym poprzez niewielkie wypadanie włosów mogą powstać plamy. Te uszkodzone miejsca na skórze mogą się jednak połączyć, a następnie stać się mocno zauważalne. Stan ten rozwija się, gdy układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Nagła utrata włosów może wystąpić na skórze głowy, a w niektórych przypadkach na brwiach, rzęsach i twarzy oraz innych częściach ciała. 

Łysienie trakcyjne

Łysienie trakcyjne to wypadanie włosów spowodowane wielokrotnym ciągnięciem za włosy. Ten stan może się rozwinąć, jeśli włosy często wiązane są w ciasny kucyk, kok lub warkocze, zwłaszcza jeśli dodatkowo włosy są farbowane i poddawane wysokim temperaturom. Łysienie trakcyjne może się cofnąć, jeśli zaprzestanie się wcześniej wspomnianych praktyk. Jeśli nie zainterweniuje się wystarczająco szybko, wypadanie włosów może być trwałe.

Leki

Leki są stosowane do leczenia różnych schorzeń, ale czasami mogą mieć niepożądane skutki uboczne. Niektóre mogą powodować nadmierny wzrost lub wypadnie włosów oraz zmianę koloru lub tekstury włosów. Wypadanie włosów wywołane lekami, jak każdy inny rodzaj wypadania włosów, może mieć realny wpływ na poczucie własnej wartości. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków jest to proces odwracalny po zaprzestaniu przyjmowania danego leku.

Niedobory żywieniowe

“Diety-cud” o zbyt niskiej zawartości białka, niektórych witamin oraz mikroelementów  takich jak żelazo, mogą czasami powodować nadmierne wypadanie włosów. Dieta bogata w następujące składniki odżywcze może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu wypadania włosów:

 • Żelazo. Ten minerał bierze udział w syntezie DNA, w tym DNA obecnego w mieszkach włosowych. Zbyt mało żelaza może spowodować, że włosy przestają rosnąć lub wypadają.
 • Cynk. Ten minerał jest niezbędny do syntezy białek i podziału komórek – dwóch procesów potrzebnych do wzrostu włosów. 
 • Kwas linolowy i alfa-linolenowy. Te kwasy tłuszczowe są niezbędne do wzrostu włosów.
 • Niacyna (witamina B3). Ta witamina jest niezbędna do utrzymania zdrowych włosów. Łysienie jest jednym z możliwych objawów niedoboru niacyny.
 • Biotyna (witamina B7). Biotyna to kolejna witamina B, której niedobór może wiązać się z wypadaniem włosów.
Zobacz więcej  Sylvie 30 – recepta online

Pigułki antykoncepcyjne

Kobiety mogą odczuć zwiększone wypadanie włosów podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Mogą borykać się z tym problemem także kilka tygodni lub miesięcy po zaprzestaniu ich stosowania. Inne formy antykoncepcji, które wpływają na hormony, takie jak implanty i plastry na skórze, również mogą powodować wypadanie włosów. Osoby ze zwiększonym ryzykiem wypadania włosów o podłożu genetycznym powinny wybrać niehormonalną metodę antykoncepcji.

Grzybica woszczynowa

Grzybica woszczynowa to infekcja grzybicza, która może powodować wypadanie włosów. Grzybica skóry głowy może powodować tymczasową utratę włosów. Objawy choroby:

 • mała plamka, która powiększa się, powodując łuszczące się, łysiejące plamy na skórze;
 • słabe włosy, które łatwo się łamią;
 • swędzące, czerwone plamy na skórze w obszarach dotkniętych chorobą;
 • pęcherze wypełnione ropą na skórze głowy;
 • plamki o kształcie pierścienia, na zewnątrz czerwone, a wewnątrz dopasowane do koloru skóry.

Jeśli grzybica nie ustąpi sama, lekarz może przepisać lek przeciwgrzybiczy. Alternatywnie może przepisać antybiotyk, taki jak gryzeofulwina.

Jak zapobiec wypadaniu włosów

Regularnie myj włosy łagodnym szamponem

Chociaż nie można zapobiec całkowitemu wypadaniu włosów, zwłaszcza gdy się starzejemy, możesz spowolnić wypadanie, lecząc zapalenie mieszków włosowych. Używanie łagodnego szamponu może z czasem zapobiec podrażnieniu i uszkodzeniu mieszków włosowych. Jeśli Twoje włosy wypadają lub się przerzedziły, użyj łagodnego szamponu, aby zapobiec łamaniu i wysuszaniu skóry głowy. Mocniejsze formuły mogą wysuszać włosy i powodować ich łamanie, prowadząc do większej utraty włosów.

Unikaj rozczesywania mokrych włosów

Prawidłowe rozczesanie włosów może zdziałać tyle samo na kondycję włosów, co każdy inny produkt dostępny bez recepty. Bądź delikatny i unikaj czesania mokrych włosów – wtedy są szczególnie delikatne. Mokre włosy najlepiej rozczesywać grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Unikaj też zbyt częstego czesania włosów, ponieważ może je uszkodzić i zwiększyć wypadanie. Aby rozwiązać splątane włosy, użyj palców, a nie grzebienia lub szczotki.

Nawadniaj się

Podobnie jak roślina potrzebuje wody do wzrostu, to samo dotyczy włosów. Woda stanowi prawie 25% wagi pojedynczego pasma włosów. Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie pomoże wzmocnić włosy, zwiększając ich wzrost. Odwodnienie natychmiast zatrzymuje ich wzrost. Kiedy nie ma odpowiedniego nawilżenia, końce włosów pękają lub stają się łamliwe. Nawilżenie korzenia włosa wyeliminuje także problemy, takie jak łupież.

Zobacz więcej  Przyczyny swędzącej wysypki na dłoniach: krostka jako główna przyczyna i sposoby leczenia

Ogranicz używki

Picie alkoholu zmniejsza porost włosów. Pij mniej lub całkiem wyeliminuj alkohol, aby doświadczyć efektów na własnej skórze. Natomiaspalenie papierosów zmniejsza ilość krwi napływającej do skóry głowy, a to powoduje spowolnienie porostu włosów.

Aktywność fizyczna

Znajdź czas na aktywność fizyczną każdego dnia. Spacer, pływanie lub jazda na rowerze przez 30 minut dziennie pomaga zrównoważyć poziom hormonów, zmniejszyć poziom stresu, a co za tym idzie zmniejszyć wypadanie włosów.

Nie stresuj się

Badania naukowe dowodzą, że nadmierny stres jest powiązany z wypadaniem włosów. Jednym ze sposobów na odstresowanie się jest praktykowanie medytacji. Alternatywne terapie, takie jak joga, nie tylko zmniejszają stres, ale przywracają równowagę hormonalną.

Unikaj przesuszania włosów

Nie poddawaj włosów zbyt często wysokim temperaturom. Ciepło osłabia białka włosów, a wysoka temperatura i suszenie może prowadzić do osłabienia i łamliwości. Unikaj także wycierania włosów ręcznikiem do sucha. Raczej pozwól włosom wyschnąć naturalnie.

Trzymaj się z dala od chemii

Silne chemikalia i produkty do trwałej koloryzacji włosów mogą być szkodliwe dla zdrowia włosów. W przypadku wypadania włosów odradza się ich farbowanie.

Bhringraj

Bhringraj, znany również jako fałszywa stokrotka, to zioło lecznicze, które było używane od dawna do przygotowywania ajurwedyjskich leków zapobiegających wypadaniu włosów. Jak wynika z badań przeprowadzonych na myszach laboratoryjnych, wyciąg z Bhringraj wspomaga odrastanie włosów.

Zielona herbata

Zielona herbata jest nie tylko korzystna przy próbach zrzucenia kilogramów, ale jest również ziołowym środkiem na wypadanie włosów. Zielona herbata zawiera związki polifenolowe, które są uważane za bardzo korzystne w zapobieganiu wypadaniu włosów.

Podsumowanie

Wypadanie pewnej ilości włosów  każdego dnia jest normalne. Ludzie zwykle tracą do 100 włosów dziennie. Jeśli dana osoba zauważy, że traci więcej włosów niż zwykle, może się to wiązać z chorobą przewlekłą. W takim przypadku powinna udać się do lekarza i zasięgnąć porady, dotyczącą najlepszej opcji leczenia schorzenia. W wielu przypadkach włosy po wyleczeniu wracają do normalnego stanu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop