Blog

Chirurgiczne usuwanie blizn

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Chirurgiczne usuwanie blizn

Chirurgiczne usuwanie blizn to zmiany skórne, które tworzą się w miejscu uszkodzenia włóknistej tkanki łącznej. Blizny spowodowane uszkodzeniem skóry są nieuniknione, a ich rozwój jest nieprzewidywalny. Operacja usunięcia blizn polega na poprawie ich wyglądu. Zabieg nie zlikwiduje całkowicie blizny, ale może znacznie poprawić jej wygląd. Korekcja blizn obejmuje wycięcie. Skłonność pacjenta do gojenia się ran i blizn, stosowanie się do zaleceń lekarskich (stosowanie maści lub plastrów, masaż blizn), higiena, unikanie ekspozycji na słońce oraz napinanie zagojonej skóry są bardzo ważne dla końcowego efektu po zabiegu.

Chirurgiczne usuwanie blizn

Zabiegi chirurgiczne na ciele pozostawiają blizny, które zwykle są źródłem kompleksu i zmniejszają poczucie atrakcyjności. Ich wielkość i głębokość w dużej mierze zależą od lokalizacji nacięcia, kierunku nacięcia, rodzaju i liczby szwów, wieku pacjenta oraz charakteru operacji można wtedy skorzystać z zabiegu, który polega na wycięciu blizny. Równie ważnym czynnikiem jest proces gojenia się ran, zwłaszcza infekcji i stanów zapalnych ran. Ze względu na patologię gojenia mogą tworzyć się bliznowce, czyli zgrubienia o nieregularnych kształtach. Blizny zwykle powodują przykurcze i ból, a także ciągłe swędzenie, dlatego usuwanie blizny jest również ze względów zdrowotnych bardzo ważne.

Jak wygląda proces korekcji blizny?

Blizny pooperacyjne można z powodzeniem usunąć, poprawiając tym samym wygląd pacjenta i zwykle przynosząc pożądane rezultaty. W praktyce chirurgiczne usunięcie blizny sprowadza się do zmniejszenia jej wielkości i kształtu. Skuteczność tej metody w dużej mierze zależy od stanu zdrowia pacjenta, wieku, indywidualnej skłonności (podatności na powstawanie bliznowców) oraz czasu od zagojenia się rany. Przed leczeniem należy przeprowadzić wizytę konsultacyjną i kilka podstawowych badań.

Okres rekonwalescencji po chirurgicznym usunięciu blizny

Po zabiegu usunięcia blizn należy nałożyć specjalną maść, założyć opatrunki uciskowe (jeśli są określone) i unikać opalania. Wszystkich wskazań udziela lekarz.

Operacja usunięcia blizn potrądzikowych

Ciężki trądzik jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania blizn, co stanowi duży problem estetyczny dla pacjentów. W takim przypadku zastosowanie zabiegów laserowych, peelingów medycznych i innych zabiegów kosmetycznych przyniesie bardzo zadowalające efekty.

Operacja usunięcia blizn pooperacyjnych

Dzięki zastosowaniu specjalnych zabiegów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta blizny pooperacyjne można usunąć. Satysfakcjonujące efekty uzyskuje się zazwyczaj poprzez odcięcie całej blizny, a następnie zszycie jej ze sobą. Operacja zalecana jest pacjentom z bliznami ograniczającymi ruchomość stawów oraz nieestetycznymi bliznami powodującymi dyskomfort psychiczny. Zabieg ten ma na celu poprawę wyglądu blizn. Nie da się go całkowicie usunąć.

Zobacz więcej  Wypełnianie i usuwanie blizn kwasem hialuronowym - skuteczne metody poprawy wyglądu skóry

Korekcja blizn po urazie

Blizny pourazowe są wynikiem przypadkowych ran i rozległych oparzeń. Tego typu blizny mogą być przerostowe lub powodować ból. Podczas chirurgicznej korekcji blizn poprawia się ich wygląd i krążenie wewnętrzne. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym.

Efekt chirurgicznej korekcji blizny

Efektem plastycznej korekcji blizny jest jej zauważalnie spłaszczony i piękniejszy kształt – staje się cieńsza i mniej zauważalna. Poprawiając wygląd, pacjenci czują się lepiej. Blizny to nic innego jak gojenie się ran, zastąpienie uszkodzonej tkanki tkanką włóknistą. Blizny na skórze powstają po uszkodzeniu poniżej naskórka, nie mają komórek produkujących melaninę, więc większość blizn jest jaśniejsza niż otaczająca zdrowa skóra. Nie mają włosów, gruczołów łojowych i potowych, a górna część blizny jest cieńsza niż otaczająca ją skóra, nadając jej wygląd pergaminu. Nowo powstała blizna jest dobrze unaczyniona, przez co jej kolor zmienia się od różowego do czerwonego, co znacząco wpływa na jej widoczność. Blizny powyżej pierwszego roku mają tendencję do utraty naczyń krwionośnych, co powoduje, że blizna jest płytsza niż otaczająca ją zdrowa skóra.

Laserowe usuwanie blizn

Metodą, którą można zastosować do większości rodzajów blizn, jest laser na blizny. Do ich korygowania stosujemy różne metody laserowe. Mogą to być ablacyjne i nieablacyjne lasery siatkowe. Lasery frakcyjne wytwarzają bardzo równomiernie rozmieszczone kolumny mikrouszkodzeń. Uszkodzenie to obejmuje od 7% do 30% powierzchni blizny, co prowadzi do jej przebudowy i szybkiego gojenia. Dzięki temu działaniu nierówna powierzchnia blizny zostaje wygładzona, a kolor jest jednolity, zmniejszając widoczność blizny. Lasery sieciowe obejmują lasery ablacyjne co2 i lasery nieablacyjne.

Laser naczyniowy (laser Cutera Exel V) może być stosowany do leczenia różowych i czerwonych blizn, aby je złagodzić. Natomiast przebarwione blizny można leczyć laserem q-switch lub pikosekundowym. Nowoczesne lasery pikosekundowe modelują blizny z 2-3 dniowym okresem rekonwalescencji, co jest bardzo ważne dla osób, które nie wytrzymują dłuższych godzin pracy czy odrzucenia aktywności fizycznej. Ponadto, w porównaniu z poprzednimi generacjami laserów, leczenie blizn laserem pikosekundowym powoduje znacznie mniejszy dyskomfort podczas operacji przez co pacjęci częściej decydują się na takie zabiegi .

Leczenie blizn

Innym bardzo skutecznym sposobem leczenia blizn jest stosowanie peelingów. Do ciekawych peelingów należą kwas trójchlorooctowy (TCA) oraz peelingi fenolowe. TCA jest stosowany jako standard w różnych stężeniach. W niektórych przypadkach, takich jak blizny potrądzikowe o stromych krawędziach, kryształy TCA 100% kwasu (metoda CROS) są stosowane selektywnie na blizny. Po jednym zabiegu kwasem TCA w stężeniu powyżej 30% uzyskujemy odbudowę i wyrównanie powierzchni blizny. Bardzo skutecznym połączeniem jest połączenie mikrodermabrazji, a następnie zastosowanie TCA, które może zmniejszyć blizny o ostrych krawędziach.

Zobacz więcej  Cienie pod oczami: Przyczyny, objawy i sposób na pozbycie się sińców i worków pod okiem – sprawdź, czy to objawem choroby!

Autologiczny przeszczep tłuszczu w leczeniu blizn i przebarwień

Tłuszcz jest bardzo przydatną tkanką do usuwania blizn. Jednym z głównych wskazań do lipoterapii jest leczenie blizn zanikowych (bliznach zapadniętych pod powierzchnią skóry) w celu ich wypełnienia. Jednak oprócz pozyskania wypełniaczy z pobranej i odpowiednio przetworzonej tkanki tłuszczowej, uzyskaliśmy również tzw. zrębową część naczyniową, która jest szczególnie bogata w komórki macierzyste. Dzięki tym komórkom tkanka tłuszczowa może odbudowywać blizny i regenerować tkanki. Efektem tego zabiegu jest zmiękczenie blizny, poprawa jej kolorytu oraz zmniejszenie jej nierówności. Jeśli pacjent skarży się na bolesność w okolicy blizny, bolesność zmniejszy się lub ustąpi po operacji przeszczepu tłuszczu. Głównymi wskazaniami do przeszczepu są urazy komunikacyjne, ukąszenia lub blizny po zabiegach chirurgicznych, gdzie często dochodzi do zrostów lub utraty tkanki.

Chirurgiczne leczenie skóry, które jest skutecznym sposobem leczenia blizn Adhezja powoduje, że blizna kurczy się i staje się asymetria lub puchnięcie wraz ze wzrostem ruchu. Jeśli masz zapadnięte blizny, dobrym sposobem jest wypełnienie ich kwasem hialuronowym lub tłuszczem, jednak zespolenie blizny z głębszą tkanką uniemożliwia ten zabieg, dlatego przed wypełnieniem blizny należy ją przyciąć, aby uwolnić zespolenie blizny. Usuwanie blizn poprzez wycinanie blizn polega na wkłuciu igieł lub dysektorów w celu wycięcia zrostów. Po tym zabiegu blizna staje się płaska, a krew zebrana w miejscu nacięcia stymuluje włóknienie tkanek.

Karboksyterapia to rodzaj terapii dwutlenkiem węgla

Po raz pierwszy zastosowany w latach 30. XX wieku. Oznacza to kontrolowaną aplikację oczyszczonego dwutlenku węgla do wszystkich części ludzkiego ciała, w tym poprawę krążenia w tkankach i redukcję miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Historia metod Początkowo wstrzykiwanie gazu było stosowane w leczeniu problemów z krążeniem w kończynach dolnych, a także niektórych chorób serca i stawów. W latach czterdziestych francuscy kardiolodzy stosowali podskórnie dwutlenek węgla w leczeniu powikłań naczyniowych, owrzodzeń miażdżycowych i odleżyn. Zastosowano również łaźnię wodną nasyconą dwutlenkiem węgla. Z biegiem czasu ludzie zauważyli, że gaz ten ma pozytywny wpływ na stany skóry. W ostatnich latach karboksyloterapia zyskała dużą popularność w dermatologii i medycynie estetycznej. Terapię stosuje się również w naukach o włosach, która obejmuje leczenie wypadania włosów oraz leczenie chorób skóry głowy.

Zobacz więcej  Czym są plamki Fordyce'a?

Zaleta leczenia

Jest to metoda bezpieczna bez skutków ubocznych, ponieważ dwutlenek węgla jest gazem naturalnie wytwarzanym w organizmie człowieka. Jego nagromadzenie w tkankach prowadzi do procesu wzmożonego dotlenienia leczonego obszaru, ponieważ organizm odbiera to miejsce jako niedotlenienie. Kiedy organizm dąży do zwiększenia zaopatrzenia w tlen, funkcja istniejących naczyń krwionośnych ulegnie poprawie, a nawet wykształcą się nowe unaczynione odgałęzienia (powstawanie nowych naczyń krwionośnych). Z kolei zwiększenie dopływu tlenu do tkanek prowadzi do wzrostu potencjału oksydacyjnego, czego efektem jest lipoliza – rozpad miejscowej tkanki tłuszczowej. Kolejnym efektem działania dwutlenku węgla jest pobudzenie syntezy kolagenu.

Widoczność efektu

W zależności od obszaru i celu zabiegu efekt można zauważyć już po dwóch zabiegach, ale zwykle wymaga to od sześciu do dziesięciu zabiegów, czasem nawet dwudziestu. W razie potrzeby program jest wykonywany raz lub dwa razy w tygodniu, zwykle trwa od kilku minut do kilku minut. Decydując się na leczenie tlenoterapią węglową, warto zwrócić uwagę na sprzęt, który wykorzystuje tę metodę do leczenia, a zwłaszcza na możliwy przepływ dwutlenku węgla – nie powinien być mniejszy niż 100 cm3/min co pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt a blizna będzie mniej widoczna.

Wskazania

Główne wskazania to widoczne defekty skóry, takie jak zmarszczki, rozstępy, cienie, cellulit czy nadmiar tkanki tłuszczowej. Ponadto jest również dobry na łysienie, łupież i inne problemy ze skórą głowy. Inne znaki to: Oznaki starzenia się skóry; Stan po liposukcji; blizna.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do tej operacji obejmują następujące choroby i stany: Astma i choroby układu oddechowego; Ciąża i karmienie piersią; Ciężka choroba naczyniowa; Zdekompensowane nadciśnienie; Stan po operacji, zawał serca, udar; Guz.

Najczęściej poddawane zabiegom karboksylowym obszary to brzuch, uda, pośladki, ramiona, twarz, szyja, dekolt i skóra głowy. Dobre efekty można uzyskać redukując zwiotczałą i tłustą skórę podwójnego podbródka lub różnych części ciała. Do terapii karboksylowej można skorzystać z odpowiedniego sprzętu i dobrze wyszkolonego personelu, w tym celu należy udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub salonu kosmetycznego godnego polecenia. Zwróć uwagę na odczucie związane z podskórnym lub śródskórnym wstrzykiwaniem gazu za pomocą igły. Ponadto, w zależności od wrażliwości danej osoby, dyskomfort może nie być spowodowany nakłuciem, ale dyfuzją tkanki przez gaz. Przez chwilę widoczny jest obrzęk skóry, który po wchłonięciu dwutlenku węgla znika.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop