Blog

Cellulit – jak pokonać wroga

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Cellulit to zmora większości kobiet, bez względu na wiek oraz typ sylwetki. Kiedyś uważano, że cellulit dotyka tylko osoby z nadwagą, ale to nieprawda. Wiele szczupłych kobiet na cellulit, umiejscowiony na różnych częściach ciała. Cellulit, zwany inaczej pomarańczową skórką, może pojawić się w każdym wieku, często pojawia się już u młodych osób, w okresie dojrzewania. Nasila się w okresie ciąży i przed menopauzą. Jest to niewłaściwie rozmieszczana tkanka tłuszczowa, połączona z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej, która powoduje, że skóra robi się brzydka, pofałdowana i nierówna. Po ściśnięciu wygląda jak skórka pomarańczy. Cellulit dzieli się na wodny, który objawia się zatrzymaniem wody w organizmie oraz tłuszczowy, związany z okładaniem tłuszczu. Występuje również cellulit cyrkulacyjny, łączący oba poprzednie rodzaje. Do powstania cellulitu mogą przyczynić się tabletki antykoncepcyjne lub zaburzenia hormonalne. Inne czynniki mogące wywołać cellulit, to  brak aktywności fizycznej, nadwaga, gorące kąpiele, stres, niewłaściwa dieta, tzn. nadmierne spożywanie cukrów, soli oraz żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i syntetyczne barwniki. Wiele czynności, wykonywanych codziennie może spowodować złą cyrkulację krwi i limfy, co sprzyja powstaniu cellulitu. Zakładanie nogi na nogę, noszenie zbyt obcisłych ubrań, czy butów na obcasach może być niekorzystne dla kobiecego wyglądu. Dla większości kobiet cellulit jest dużym problemem i źródłem kompleksów. Powoduje, że panie unikają noszenia obcisłych spodni, krótkich spódniczek czy spodenek. Często rezygnują z wyjścia na plażę lub basen, ponieważ wstydzą się założyć kostium kąpielowy i odkryć pokryte cellulitem uda czy biodra. Wiele kobiet walczy z cellulitem, robi wszystko, żeby pozbyć się tego uprzykrzającego życie, defektu.

Sposoby walki z cellulitem.

Aby pokonać cellulit, należy działać kompleksowo, połączyć wszystkie metody, tak aby walka przyniosła zadowalający efekt. Warto połączyć metody domowe, zdrowy tryb życia oraz specjalistyczne zabiegi. Bardzo pomocna w tej kwestii jest medycyna estetyczna, która oferuje liczne zabiegi, które poprawiają stan skóry. Co można zrobić samemu, w domu?

  • Zdrowa, zbilansowana dieta – to podstawa, od której należy zacząć walkę z pomarańczową skórką. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, błonnik, dobre tłuszcze, kwasy omega 3 i witaminy. Polecany jest brokuł, buraki, pełnoziarniste pieczywo, kiełki. Z diety należy wyeliminować pokarmy wysoko przetworzone, ostre przyprawy, gazowane napoje, mocną kawę i herbatę. Niewskazany jest alkohol i papierosy. Trzeba ograniczyć do minimum cukry oraz sól, która powoduje, że w organizmie zbiera się woda i utrudnia usuwanie toksyn. Nie należy zapominać o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Zaleca się, aby dziennie wypijać ok. 2-3 litry wody, wskazane są też herbatki ziołowe, herbata zielona i czerwona. Ważne, aby utrzymywać prawidłową wagę. Nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi cellulitu.
  • Aktywność fizyczna – to oprócz diety, ważny elementy zwalczania cellulitu. Aby skóra była gładka, należy regularnie się ruszać. Warto wybrać taką aktywność, która będzie sprawiała przyjemność. Mogą to być biegi, rower, nordic walking, pływanie lub aerobik. Zalecane są również ćwiczenia siłowe, które uwidocznią mięśnie, a cellulit stanie się mniej zauważalny. Można chodzić na długie spacery, zrezygnować z windy i chodzić po schodach. Ważne, aby aktywność była uprawiana regularnie, najlepiej codziennie, minimum 3 razy w tygodniu, po 40-60 minut.
  • Masaż limfatyczny – masaż to znany i skuteczny sposób na zmniejszenie cellulitu. Można go wykonywać samodzielnie w domu, za pomocą szorstkiej gąbki, ostrej szczotki lub specjalnego masażera. Masaż można wykonywać po kąpieli, ważna  jest regularność. Zabieg poprawia krążenie krwi, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie skóry i ułatwia pozbywanie się toksyn i innych szkodliwych substancji. Regularnie masowana skóra stanie się gładsza, lepiej nawilżona i elastyczna.
  • Kosmetyki redukujące cellulit – po masażu warto zastosować kosmetyki, o odpowiednio dobranym, aktywnym składzie. Warto szukać kosmetyków o kompleksowym działaniu takich, które działają na główne przyczyny powstawania cellulitu, tj. wzrost lipidów, gromadzenie toksyn i wody oraz problemy z krążeniem. Dobre naturalne składniki to między innymi ekstrakt z bluszczu, kasztanowca, algi, a także kofeina. Kosmetyki powinny redukować cellulit, przeciwdziałać jego powstawaniu, muszą dobrze nawilżać, odżywiać i uelastyczniać skórę. Wskazane jest również działanie antyoksydacyjnie, które hamuje procesy starzenia się skóry.
  • Olejki – powinny być regularnie wmasowywane w skórę, dzięki czemu poprawiają jej stan i nawilżenie. Olejek Bio-Oil można stosować profilaktycznie, także na już istniejący cellulit. Dzięki bogatemu miksowi witamin i składników roślinnych wygładza i ujędrnia skórę.
  • Peeling – to zabieg, który usuwa martwy naskórek, a tym samym ułatwia wnikanie dobrych, odżywczych substancji, zawartych w kosmetykach. Regularnie poprawia wygląd skóry. Peeling można wykonać za pomocą dostępnych w sklepach kosmetyków, można go również zrobić samodzielnie, np. ze zmielonych ziaren kawy. Kawa zawiera kofeinę, która redukuje tłuszcz, poprawia napięcie skóry i ją ujędrnia.
  • Zimny prysznic – to kolejna znana metoda, do której wykonania potrzebny jest prysznic. Zimną wodą należy polewać objęte cellulitem miejsca. Strumień wody pod ciśnieniem redukuje cellulit i zapobiega powstaniu kolejnych zmian. Zabieg można wykonywać kilka razy w tygodniu.
  • Suplementy diety – w aptekach dostępne są środki, które w pewnym stopniu mogą redukować cellulit. Zawierają składniki, które poprawiają kondycje skóry oraz mają przyśpieszyć metabolizm komórek, a co za tym idzie, rozkład tkanki tłuszczowej oraz wydalenie toksyn. Suplementy powinny zawierać ekstrakt z zielonej herbaty, który pobudza krążenie, zmniejsza obrzęki oraz pomaga usuwać toksyny z organizmu. Ma dobre właściwości nawilżające, silnie ujędrnia skórę, dzięki czemu poprawia się jej wygląd. Znajdująca się w zielonej herbacie kofeina, przyśpiesza spalanie tłuszczu, przez co grudki robią się mniej widoczne. Inne ważne składniki to olej z ogórecznika, wyciągi z nasion winogron oraz czerwonej herbaty. Wskazane są również wyciągi z opuncji figowej, pokrzywy i mniszka lekarskiego, a także kwas hialuronowy i algi morskie.
Zobacz więcej  Laser na przebarwienia, czyli zabieg usuwania przebarwień

Inne metody redukcji cellulitu

Czasami, mimo prowadzenia zdrowego trybu życia oraz stosowaniu dobrych kosmetyków, suplementów i masaży, cellulit nie znika. Cellulit występuje w trzech stadiach. Jeżeli występuje w trzecim, najbardziej zaawansowanym stopniu, warto zastosować inne metody.  Gabinety medycyny estetycznej oferują liczne zabiegi na pozbycie się pomarańczowej skórki. Ważne, aby pamiętać, że zabieg zlikwiduje cellulit, ale jeżeli powróci się do złej diety czy zaprzestanie ruchu, defekt na pewno powróci. Najbardziej skuteczne zabiegi to:

  • Liporadiologia Vinci – to zabieg, który idealnie sprawdzi się w przypadku cellulitu tłuszczowego. W czasie zabiegu na ciało działa pięć technik odchudzających, a mianowicie masaż podciśnieniowy, masaż mechaniczny, fale radiowe, ultradźwięki i promieniowanie podczerwone. Zabieg rewelacyjnie kształtuje  i modeluje sylwetkę, redukuje tkankę tłuszczowej oraz likwiduje cellulit. Przyspieszenie wydalenia tłuszczu, zapewnia szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, pobudza krążenie krwi oraz limfy, wspomaga usuwanie toksyn. Zabieg trwa około 30-50 minut, nie wymaga rekonwalescencji i rezygnacji z codziennych aktywności. Zabieg wykonuje się co kilka dni, seria zabiegów to 6-10 razy, w zależności od stopnia nasilenia cellulitu.
  • Mezoterapia  CelluCare – to zabieg wysmuklający i redukujący cellulit. Polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnym preparatem, bogatym w składniki aktywne, tj. kofeinę. W trakcie zabiegu rozbijane są komórki tłuszczowe, które zamieniane są w źródło energii. Mezoterapia pobudza mikrocyrkulację skóry, silnie drenuje, usuwa kwasy tłuszczowe i toksyny z organizmu. Skóra po zabiegu jest gładka, pozbawiona nierówności, ładnie napięta. Należy wykonać 2 do 6 zabiegów, w kilkudniowych odstępach. Przez dwie doby po  zabiegu zalecane jest unikanie bezpośredniej ekspozycji słonecznej oraz niekorzystanie z basenu, sauny i kosmetyków o działaniu podrażniającym skórę.
  • Endermologie™ LPG® to nieinwazyjna metoda walki z cellulitem i modelowania sylwetki. Podczas zabiegu głowica specjalnego urządzenia, za pomocą dwóch niezależnie poruszających się rolek, zasysa i głęboko masuje skórę. Proces jest uzupełniany ciągłym lub rytmicznym podciśnieniem. Dokładnie rozmasowuje komórki tłuszczowe i usuwa ich zawartość. Zabieg idealnie ujędrnia i wygładza skórę na udach, brzuchu, ramionach i skutecznie zmniejsza cellulit. Zaleca się 5 do 20 zabiegów wykonywanych dwa razy w tygodniu.
Zobacz więcej  Przebarwienia pozapalne na skórze: Czym są, jak powstają i jak im zapobiegać? Analiza czerwonych śladów

Cellulit to trudny przeciwnik, ale można z nim wygrać. Należy tylko przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, regularnie ćwiczyć, wykonywać masaże i stosować dobre kosmetyki. Ważna jest regularność i systematyczność. Cellulit nie zniknie z dnia na dzień, dlatego należy się uzbroić w cierpliwość. W przypadku, gdy nierówności są bardzo duże, warto skorzystać z zabiegów, które zwalczą nawet mocno zaawansowane zmiany.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop