Blog

Blizny potrądzikowe: czym są i jak je leczyć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Blizny potrądzikowe

Każda blizna na ciele człowieka to zmiana skórna, która powstała w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, a ubytek powstały na skórze został uzupełniony naturalną tkanką łączną włóknistą. Blizny mogą występować na każdej części ciała człowieka. Niektóre są mniej widoczne, a inny o wiele bardziej. Takie zmiany na skórze mogą mieć charakter przerostowy, czyli tak zwany bliznowiec. Jest on widoczny i występuje w sytuacji gdy ilość tkanki łącznej jest stosunkowo większa niż ilość tkanki, która uległa urazowi.

Różnego rodzaju blizny stanowią dyskomfort dla osoby, która je posiada. Wyglądają nieestetycznie i często powodują obniżenie poczucia własnej wartości. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadkach blizn umieszczonych w najbardziej widocznych miejscach ciała, których na co dzień nie da się zasłonić. Jednymi z najbardziej widocznych blizn są te występujące w okolicach twarzy. Niewątpliwie blizny na twarzy są trudne do zamaskowania i powodują liczne kompleksy.

Zmiany bliznowate na twarzy to bardzo często tak zwane blizny potrądzikowe. Przyczyną ich powstawania jest trądzik. Jest to problem dotykający nie tylko osoby w okresie dojrzewania ale i dorosłych. Trądzik jest niezwykle przewlekłą chorobą skóry. Tego typu problemy dermatologiczne objawiają się pojawiającymi się na skórze zaskórnikami, krostkami, torbielami ropnymi oraz grudkami. Problem ten dotyczy nie tylko skóry twarzy ale również może pojawić się na plecach, przedramionach oraz dekolcie. Przeważnie leczenie trądziku to bardzo trudny i długotrwały proces.

Co jest przyczyną powstawania trądziku?

Schorzenie to spowodowane jest przede wszystkim przez nadmierną pracę gruczołów łojowych. Do wzmożonej pracy gruczoły zostają pobudzone przez zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie. Kolejna przyczyną pojawiania się trądziku jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz niezdrowa dieta. Samodzielne wyciskanie i rozdrapywanie zmian trądzikowych prowadzi do uszkodzenia tkanki skóry właściwej. Skutkuje to powstawaniem licznych blizn w małym skupieniu. Dodatkowo trądzik może powstawać na skutek dotykania twarzy. Przez dotyk przenoszone są na skórę bakterie zawsze bytujące na dłoniach. Blizny mogą być także skutkiem wystawiani trądziku na działanie promieni słonecznych, które działają destruktywnie na rany co powoduje zmiany w kolorycie skóry.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Jak już wcześniej wspomniano trądzik i blizny potrądzikowe mogą występować u ludzi w każdym wieku i niezależnie od płci. Choroba ta dotyczy około 8% całej populacji ludzi na świecie. Blizny po trądzikowe to dziś niebywale powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Beż wątpienia schorzenie to obniża samoocenę i komforty życia osób chorych. Blizny potrądzikowe bardzo często przybierają postać wysoce nieestetycznych wgłębień oraz zapadnięć, cechujących się nieregularnym kształtem, wielkością oraz głębokością. Niestety upływ czasu potęguje widoczność nieleczonych blizn po trądziku. Dzieje się tak ponieważ w raz z wiekiem w skórze zmniejsza się ilość zawartość kolagenu, a co za tym idzie blizny pogłębiają się i opadają wraz ze skórą.

Zobacz więcej  Pęknięte naczynko w oku - przyczyny, sposoby i domowe metody na pękniętego naczynka

Rodzaje blizn potrądzikowych:

  • Blizny zanikowe: Występują w charakterze pofałdowanej skóry bądź wgłębień. Przeważnie występują o różnej wielkości oraz głębokości.
  • Blizny jako przebarwienie: Występują w postaci nieestetycznych przebarwień zazwyczaj w kolorze różowym bądź jasnobrązowym. Są to plamy na skórze.
  • Blizny przerostowe: Najbardziej widoczne z blizn. Mają postać twardych, wypukłych i grubych guzów.

Występowanie blizn potrądzikowych dotyczy aż około 90% osób chorujących na trądzik. Przeważnie są one efektem niewłaściwego leczenia trądziku. Szacuje się, że blizny potrądzikowe pojawiają się znacznie częściej u osób, które samodzielnie wyciskają niewielkie torbiele ropne. Podczas niezachowania wystarczającej higieny w momencie wyciskania zmiany dochodzi do zakażenia bakteryjnego oraz do rozwinięcia się w zmianie stanu zapalnego. Niestety efektem zakażenia jest uszkodzona tkanka, która nie goi się w sposób prawidłowy. Co więcej liczne badania z dziedziny dermatologii wykazują iż blizny po trądziku częściej występują u osób mających predyspozycje genetyczne do ich powstawania. Trądziku nie należy lekceważyć i bagatelizować.

Blizny występujące na twarzy pogarszają stan psychiczny osoby, u której powstają. Często są przyczyną trudności w relacjach między ludzkich. Dlatego bardzo istotne jest rozpoczęcie procesu leczenia blizn na wczesnym etapie ich występowania. Często mówi się o bliznach potrądzikowych, że są źle wyglądającą pamiątką po zapaleniach i bliznach zanikowych powstałych przez zaniedbanie problemu trądziku.

Blizny potrądzikowe można również podzielić pod względem ich wyglądu:

  • Blizny atroficzne: Są to blizny występujące pod powierzchnia skóry. Blizny atroficzne mogą występować w formie wąskiej i głębokiej oraz płytkiej ale za to szerokiej.
  • Blizny hipertroficzne: Podobnie jak w przypadku blizn atroficznych występują pod powierzchnią skóry. Charakteryzują się różowym bądź niekiedy czerwonym zabarwieniem, które nie wykracza po za granicę danej zmiany.
  • Blizny przerosłe oraz keloidy: Są to jedne z najtrudniejszych do usunięcia i zamaskowania blizny. Dzieje się tak gdyż przeważnie występuje w nich niewielka bądź całkowity brak melaniny w miejscu blizny. Brak naturalnego barwnika skóry powoduje widoczne odbarwienie.

Usuwanie blizn potrądzikowych

W dzisiejszych czasach coraz większa ilość ludzi borykających się z problemem występowania blizn potrądzikowych decyduje się na walkę z nim. Niestety domowe sposoby sprawdzają się na ogół jedynie w przypadku niewielkich zmian bliznowatych, a na efekty nawet w przypadku małych blizn trzeba długo czekać. Wiele osób krępuje się udać się z tym problemem do specjalisty. Jest to ogromny błąd ponieważ nieodpowiednia kuracja może pogłębić problem. W sytuacji gdy zawiodą wszystkie domowe sposoby doskonałym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na skorzystanie z walorów i możliwości medycyny estetycznej. Klinika Skyclinic specjalizuje się w przeprowadzaniu zabiegów pozwalających na pozbycie się problemu blizn potrądzikowych całkowicie. Dlatego warto rozważyć taką opcję. Medycyna estetyczna w ostatnich latach bardzo rozwinęła się. Dziś blizny potrądzikowe są usuwane po konsultacji ze specjalistą odpowiednio dobraną do problemu metodą. Wielu pacjentów Skyclinic przed zdecydowaniem się na skorzystanie z oferty kliniki próbowało licznych metod pozbycia się blizn potrądzikowych. Jednak nie przynosiły one oczekiwanych rezultatów.

Zobacz więcej  Problemy zdrowotne u mężczyzn: jak leczyć prosaki na prąciu, krostki i kaszaki na penisie oraz jądrach

Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i popularnością wśród pacjentów cieszą się zabiegi wykonywane z wykorzystaniem światła lasera. Niewątpliwie jest to bardzo szybka i wyjątkowo skuteczna metoda na przywrócenie skóry do pierwotnego stanu. Metoda ta daje efekty nawet u osób, które od lat walczą z tym problemem. Po wykonanym zabiegu poprawia się wygląd skóry oraz jej kondycja.

Decydując się na skorzystanie z naszych usług w pierwszej kolejności lekarz dermatolog skrupulatnie ogląda i ocenia stan skóry. Analiza blizn pozwala lekarzowi dobrać i zaproponować najlepszą metodę usunięcia problemu dla danego pacjenta.

Oprócz zabiegów laserowych często stosowaną metodą w usuwaniu blizn potrądzikowych jest dermabrazja. Metoda ta polega na mechanicznym usunięciu blizny wraz otaczającą bliznę skórą. Specjalista wykonujący zabieg odpowiednio ściera zbliznowacenia na skórze, co odpowiednio pobudza organizm ludzki do produkcji nowych komórek oraz motywuje go do regeneracji uszkodzonych tkanek. Zabieg dermabrazji jest bardzo podobny do popularnych i bardzo znanych peelingów chemicznych. Niemniej jednak dermabrazja jest o wiele bardziej skuteczna niż peelingi.

Laserowe usuwanie blizn

Laseroterapia jest świetna metodą na pozbycie się blizn potrądzikowych. Specjalista przeprowadza zabieg kierując wiązkę światła lasera na bliznę tworząc na jej powierzchni mikrouszkodzenia. Dzięki temu hamowany jest proces bliznowacenia. Co więcej mikrouszkodzenia podobnie jak w przypadku dermabrazji zabieg pobudza organizm do odbudowy tkanek. W miejscu wykonania zabiegu organizm zaczyna produkować kolagen. Laseroterapia jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż zabieg dermabrazji. Zastosowanie lasera w usuwaniu blizn potrądzikowych jest uznawane za najbardziej skuteczną metodę leczenia.

Lasery stosowane w medycynie estetycznej:

  • Laser frakcyjny ablacyjny: Zastosowanie lasera frakcyjnego ablacyjnego to stosunkowo agresywny sposób na walkę z bliznami po trądzikowymi. Wiązka lasera wnika głęboko w głąb skóry. Kolejno jest ona absorbowana przez wodę bytującą w komórkach. Woda automatycznie podgrzewa się i następnie ulega wyparowaniu. Powoduje to uszkodzenie komórek, które rozpoczynają procesy naprawcze. Co prawda metoda ta wymaga nieco dłuższej rekonwalescencji, niemniej jednak jednocześnie wymaga mniejszej ilości powtórzeń przeprowadzania zabiegu.
  • Laser frakcyjny nieablacyjny: Metoda ta ma za zadanie stymulację skóry do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Wiązki lasera wnikają w wewnętrzną warstwę skóry. Na skórze powstaje kontrolowane oparzenie.

 Jakie są przeciwskazania oraz skutki uboczne laserowego usuwania blizn?

Oczywiście istnieją pewne przeciwskazania, które uniemożliwiają wykonanie laserowego za biegu u danego pacjenta. Jednym z ważniejszych przeciwskazań jest ciąża oraz czas karmienia piersią. Pacjentki powinny zaczekać do porodu, a także zakończenia karmienia piersią. Dopiero wtedy mogą zdecydować się na wykonanie zabiegu. Kolejnym dość ważnym przeciwskazaniem jest przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, a także sterydów. Co więcej laserowemu usuwaniu blizn nie mogą poddawać się osoby cierpiące na choroby nowotworowe oraz osoby borykające się z innymi problemami skórnymi, takim jak między innymi łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Pacjent przed zabiegiem nie powinien wystawiać się na promienie słońca gdyż opalenizna również stanowi przeciwskazanie do wykonania zabiegu laserem.

Zobacz więcej  Liposukcja twarzy, jako nieoceniony zabieg medycyny estetycznej

Po wykonanym zabiegu laserową metodą usuwania blizn pacjent nie musi pozostawać w klinice. Sam zabieg wykonywany jest w kilka godzin, a pacjent odczuwa jedynie delikatne ukłucia o niskim stopniu bólowym. Przez kilka dni od chwili wykonania laseroterapii skóra dookoła usuwanej zmiany bliznowatej jest lekko opuchnięta oraz zaczerwieniona. Zdarza się również występowanie wysypki. Na szczęście wszystkie skutki uboczne znikają po kilku dniach od wykonania zabiegu. Wysoce istotna jest samodzielna pielęgnacja skóry po zabiegu.

Najważniejszą kwestią pielęgnacyjna po zabiegu jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia. W tym celu pacjent powinien używać łagodnych kremów nawilżających oraz spożywać dużą ilość niegazowanej wody mineralnej. Pacjent powinien unikać przez kilka dni gorących kąpieli, saun, a także promieni słonecznych. Zaleca się również przed wyjściem z domu stosować kremy z filtrem UV. W tym czasie należy zrezygnować z wykonywania peelingów. Po laseroterapii skóra staje się bardzie wrażliwa dlatego najlepiej wykonywać tego rodzaju zabiegi w okresie jesienno-zimowym.

Jak należy przygotować się do usuwania blizn potrądzikowych?

Każda osoba chcąca poddać się zabiegowi musi w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, który wykona zabieg. Dermatolog ocenia skórę oraz dobiera ilość i częstotliwość zabiegów odpowiednich dla danego pacjenta. Do zabiegu skora mus być czysta, bez makijażu.

Należy także pamiętać, o tym aby przed zaplanowanym usunięciem blizn metodą z wykorzystaniem wiązek światła lasera nie wykonywać w miejscu blizny zabiegów złuszczających. Dodatkowo na około 4 tygodnie przed datą zabiegu należy odstawić kremy zawierające kwas oraz samoopalacze. Pacjent powinien przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem unikać kremów oraz leków powstałych na bazie ziół światło uczulających. W dniu zabiegu nie należy spożywać alkoholu.

Efekty po zabiegowe:

Oczywiście efekty są widoczne dopiero po upływie czasu rekonwalescencji oraz po wykonaniu serii zabiegów w ilości dobranej przez lekarza specjalistę. Końcowe efekty są uzależnione od następujących czynników: rodzaj, wielkość i głębokość blizn.

Ile zabiegów należy wykonać aby usunąć blizny potrądzikowe?

Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnego problemu danego pacjenta. Ogromny wpływ na ilość zabiegów laserowych maja same blizny. Liczba koniecznych do przeprowadzenia zabiegów zazwyczaj waha się od jednego do sześciu. zabiegi należy wykonywać w odstępie czasowy opiewającym na minimum na sześć tygodni.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop