Blog

Blizny po samookaleczeniu

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Blizny po samookaleczeniu co dalej ?

Samookaleczanie jest przejawem bólu psychicznego, który występuje najczęściej u dzieci i młodzieży. Niektórzy młodzi ludzie nie mogą znieść presji rodziców i otoczenia, a jeśli nie widzą innych sposobów na zmniejszenie presji, krzywdzą siebie. Rany zwykle pojawiają się w miejscach, które można łatwo ukryć pod ubraniem.

Przyczyny samookaleczeń

Bezpośrednią przyczyną samookaleczeń jest zwykle poważny problem lub stresująca sytuacja, z którą dana osoba nie może sobie poradzić, więc będzie szukała sposobu na uwolnienie, frustracji i napięcia. Według statystyk dziewczynki częściej się ranią. Czasami samookaleczenie jest spowodowane jakimś traumatycznym doświadczeniem, takim jak molestowanie seksualne. Dlatego w każdym przypadku samookaleczenia młodego człowieka należy zachować ostrożność i dokładnie zbadać przyczyny takiej sytuacji. Młody człowiek, który odczuwa złość, nienawiść, a jednocześnie czuje się bezradny i zraniony, często nie radzi sobie z tymi uczuciami. Czuje się przestraszony i zdezorientowany, nie będzie w stanie poradzić sobie z silnymi i często sprzecznymi emocjami. Kiedy niepokój, poczucie winy i inne emocje eskalują do poziomu maksymalnego, nie do zniesienia, czasami jedyną opcją jest sprawienie sobie bólu.

Ból fizyczny może maskować ból psychiczny.

Czasami przyczyną samookaleczeń jest samotność i odrzucenie przez krewnych lub rówieśników. Ponadto presja wywierana przez współczesny świat i otoczenie może prowadzić do intensywnego napięcia emocjonalnego, które prowadzi do prób samookaleczeń. W każdym razie samookaleczenie jest krzykiem o pomoc i uwagę na problemy młodych ludzi. U dorosłych przyczyny samookaleczenia są często bardziej skomplikowane. Niektórzy ludzie czują się winni w swoich sercach i odczuwają potrzebę ukarania się za rzeczywiste lub wyimaginowane wykroczenia. Inni czują się szczęśliwi, ponieważ zadają sobie ból. Samookaleczanie może być także próbą szantażu emocjonalnego, czyli psychologicznej manipulacji, aby zmusić otoczenie do zachowania się w oczekiwany sposób. Inne przyczyny samookaleczeń obejmują zaburzenia rozwojowe i psychiczne. Wiele dzieci z autyzmem dokonuje samookaleczeń, uderzając głową w ścianę. Osoby z depresją, schizofrenią i upośledzeniem umysłowym czasami doznają krzywdy psychicznej dlatego tak często się okaleczają.

Metody samookaleczenia

Młodzi ludzie z depresją znają wiele sposobów na zranienie siebie i sprawienie, by rana była niewidoczna. Najczęstszą przyczyną samookaleczeń jest skaleczenie się ostrzem, głównie na przedramieniu i udzie. Wykorzystują również do tego celu inne ostre narzędzia, takie jak brzytwy, noże, skalpele i odłamki szkła. Inne rodzaje ran i bólu samookaleczenia mogą obejmować drapanie do krwi w niewidocznym miejscu (przykrytym ubraniem), gryzienie, łuszczenie się, wyrywanie włosów i rzęs oraz połykanie ostrych przedmiotów. Mają miejsca także celowe oparzenia, uderzanie głową lub innymi częściami ciała o twardą powierzchnię. Ból samookaleczenia jest kojący, ponieważ chwilowo zapominasz o bólu psychicznym. Jednak samookaleczenie nie rozwiązuje problemu, a może go nawet pogorszyć.

Zobacz więcej  Noscar - masa perłowa w walce z bliznami

Leczenie w przypadku samookaleczenia

Samookaleczenie jest zawsze powodem do konsultacji z psychiatrą. W trakcie procesu leczenia dochodzi do odkrycia przyczyny zachowań autoagresywnych, aby pacjent mógł zrozumieć i zmierzyć się z problemem. W wielu przypadkach nadmierne zwlekanie z problem, które prowadzi do samookaleczenia, może prowadzić do pogłębienia zachowania.  Celem terapii samookaleczenia jest znalezienie innych sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Dotyczy to głównie młodych ludzi, którzy stracili swoje oczekiwania i są przytłoczeni presją współczesnego świata. Bardzo ważne jest również przywrócenie dobrych relacji z bliskimi, dlatego czasem leczeniem objęci są wszyscy członkowie rodziny. Ludzie, którzy szukają ulgi psychicznej, w bólu fizycznym, często odczuwają brak wsparcia ze strony swoich bliskich gdy ta sytuacja się zmieni, zmieni się również ich zachowanie.

Co z tym co zostanie na zawsze ?

Blizny samouszkodzeń to szczególny rodzaj blizn, głównie ze względu na ich powstanie. Nie są wynikiem wypadków lub operacji niezbędnych dla zdrowia pacjenta. W wielu przypadkach pacjenci chcą się ich pozbyć, aby nie pozostawić pamiątek po bolesnych i bardzo trudnych fazach swojego życia. W takim przypadku mogą pomóc leki kosmetyczne bądź usuwanie laserowe

Specyficzność blizn samookaleczeń

Blizny samookaleczenia wiążą się z bolesnymi wspomnieniami i historią. Różnią się one w zależności od użytych narzędzi i głębokości uszkodzenia skóry. Żyletki i inne ostrza są często używane do samookaleczenia, ale oparzenia nie są rzadkością. W celu dobrania odpowiedniego i skutecznego leczenia, lekarz estetyk musi dokonać obserwacji blizny i ją ocenić. Rodzaj leczenia wybranego w przypadku blizn samookaleczeń w dużej mierze zależy od głębokości blizny. W przypadku małych blizn można zastosować peeling chemiczny, terapię karboksylową lub terapię światłem LED. Głębsze, bardziej widoczne blizny wymagają silniejszej interwencji – głównie w postaci laseroterapii i przeszczepu. Blizny samookaleczeń nie tylko ze względów estetycznych należy je usunąć. Samookaleczanie jest poważnym problemem psychologicznym i wymaga opieki psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Samo usuwanie blizn nie jest rozwiązaniem poważnych problemów. Dlatego trzeba dbać nie tylko o skórę, ale także o zdrowie psychiczne.

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod korekcji takich niedoskonałości. Leczenie laserowe jest cenione za bezpieczeństwo użytkowania i bardzo wysoką precyzję. Wiązka lasera dociera do głębokich warstw skóry i stymuluje jej regeneracje. Dzięki zastosowaniu lasera można całkowicie usunąć niechciane blizny.

Zobacz więcej  Kaszka na twarzy: Przyczyny, pielęgnacja i wpływ alergii pokarmowych na czoło - jak radzić sobie z problemem

Jaki jest efekt laserowego usuwania blizn?

W procesie laserowego usuwania blizn wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, który precyzyjnie emituje światło docierające do tkanki podskórnej i skóry właściwej. Dzięki reakcji fototermicznej powstaną mikrouszkodzenia, stymulujące naturalny proces odbudowy skóry. Dzięki temu wzrasta również produkcja kolagenu – substancji utrzymującej skórę w dobrej kondycji. Zadaniem lasera jest uruchomienie automatycznej odnowy skóry, wygładzenie i rozjaśnienie nowej tkanki oraz zmniejszenie widoczności blizny. Do zabiegu usuwania blizn wykorzystywany jest wysoce wydajny i wydajny laser frakcyjny CO2. Laser stymuluje znajdujące się w tkankach fibroblasty, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, białka są składnikiem tkanki łącznej i odpowiadają za elastyczność i napięcie skóry. Użycie lasera CO2 już po pierwszym zabiegu może przynieść zadowalające efekty, blizny i przebarwienia stają się mniej widoczne. Lasery frakcyjne służą do usuwania różnego rodzaju blizn, zwłaszcza potrądzikowych i chirurgicznych.

Laserowe usuwanie blizn i bólu

Wielu pacjentów martwi się bólem podczas zabiegu usuwania blizn. Jednocześnie laserowe usuwanie blizn jest operacją niemal bezbolesną. Poczujesz tylko lekkie pieczenie i mrowienie. W niektórych przypadkach na skórę można skierować strumień zimnego powietrza lub zastosować specjalny środek znieczulający. Po usunięciu blizny naskórek wykazuje szybką regeneracje na gojącej się skórze. Okres rekonwalescencji po laserowym usunięciu blizn to zwykle zaledwie kilka dni.

Efekt laserowego usuwania blizn

Mikrouszkodzenia spowodowane laserowym usuwaniem blizn stymulują naturalny proces regeneracji struktury blizny. W rezultacie powstają nowe komórki, naczynia krwionośne i białka. Widoczne wcześniej blizny zaczynają się kurczyć, zmieniając swój pierwotny kolor i teksturę, tak że zaczęły przypominać otaczającą skórę. Ilość zabiegów laserowych uzależniona jest od indywidualnych okoliczności. Satysfakcjonujące efekty można zauważyć po jednym zabiegu lub po serii zabiegów składających się z wielu zabiegów wykonywanych w odpowiednich odstępach czasu. Efekt laserowego usuwania blizn zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj blizny, rozległość blizny tkankowej oraz wielkość blizny. Indywidualne stany obejmują również stopień starzenia się skóry, wiek pacjenta i głębokość blizny. Dlatego przed zabiegiem należy skonsultować się ze specjalistą, podczas wizyty zostanie omówione wszystkie niezbędne kwestie dotyczące laserowego usuwania blizny oraz obawy związane z bólem.

Samookaleczanie u dzieci i młodzieży jest jednym z przejawów agresji

Cięcie nożem i inne formy samookaleczenia zwykle oznaczają, że dana osoba ma problem, z którym nie może sobie poradzić. Ból jest jej jedynym rozwiązaniem. Dowiedz się, jakie są przyczyny i rodzaje samookaleczeń oraz jak je leczyć. Samookaleczanie jest najczęstsze u dzieci i młodzieży (trzy razy więcej dziewcząt niż chłopców) i jest celowym i bolesnym uszkodzeniem ciała. Najczęstszą formą samookaleczenia jest skaleczenie się ostrzem, głównie na przedramieniu i ramieniu oraz na nogach. Służą im do tego tak zwane ostre narzędzia tnące, takie jak szkło i noże.

Zobacz więcej  Blizny po ospie

Samookaleczenie: przyczyna

Samookaleczenie może być spowodowane traumatycznym przeżyciem  wykorzystywaniem seksualnym, molestowaniem fizycznym i/lub wykorzystywaniem psychicznym. Ofiary przemocy będą odczuwać gniew, nienawiść do samego siebie i bezradność, a także zranienie, strach, wstyd i poczucie winy. Zwykle jedynym sposobem radzenia sobie z przeżywaniem emocji jest samookaleczenie. Zadawanie sobie pytania o ból fizyczny jest sposobem na powstrzymanie bólu emocjonalnego, odwrócenie uwagi i złagodzenie wewnętrznego napięcia.

Istnieją inne powody do samookaleczenia

Niektórzy ludzie czują się winni i muszą zostać w jakiś sposób ukarani. Potem ranią się i karzą, inni szukają szczęścia w bólu. Samookaleczanie może być również próbą zmuszenia ludzi do podjęcia pewnych działań. Wtedy zrobienie sobie krzywdy to emocjonalny szantaż. Jednak zdaniem psychologów takie osoby nie będą świadomie manipulować otoczeniem, ale i nie będą w stanie radzić sobie z problemami na różne sposoby.

Jak pomóc osobie okaleczającej się

Jeśli okaże się, że ukochana osoba się samookalecza, możesz nie być pewien, jak się zachować, co powiedzieć i jak pomóc. Szczegółowe zrozumienie tego zagadnienia zazwyczaj pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami. Pamiętaj, że ci, którzy zranili się, czuli wstyd i samotność. Zapewnij wsparcie, a nie złość. Powiedz, że chcesz pomóc, a nie stwarzać warunki presji czy wstydu. Kary, warunki i ultimatum mogą oddalić osobę od ciebie. Mów, nie osądzaj, pozwól drugiej osobie wyrazić swoje uczucia, nawet jeśli jest to dla ciebie niewygodne, słuchaj! Jeśli dana osoba nie mówi nic o samookaleczeniu, podejmij temat, ale w ciepły i wspierający sposób. Lepsza komunikacja to klucz do zrozumienia problemu. Bardzo ważne jest aby zauważyć w porę co dzieję się z człowiekiem i co jest powodem samookaleczania należy wtedy jak najszybciej zgłosić się po pomoc u specjalisty, który dobierze odpowiednie metody leczenia i pozwoli na to aby problem zniknął.

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop