Blog

Bezinwazyjna metoda na dolegliwości bólowe

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Bezinwazyjna metoda na dolegliwości bólowe

Każdego dnia ogromna część społeczeństwa cierpi z powodu różnych dolegliwości bólowych. Dolegliwości bólowe mogą być m. in. wynikiem stanów zapalnych, słabego przepływu krwi, wad postawy, nadmiernego napięcia mięśni, a także efektem przebytych kontuzji bądź urazów. W wielu przypadkach redukcja bólu jest możliwa jedynie po podjęciu odpowiednio dobranej do dolegliwości i długotrwałej rehabilitacji.

Niestety sprzęt rehabilitacyjny jest drogi i przeważnie zajmuje dużą ilość miejsca. To właśnie dlatego rehabilitacja warunkach domowych często jest znacznie utrudniona, a niekiedy wręcz niemożliwa. Osoby zmagające się z bólem nieustannie szukają sposobów na złagodzenie bólu.

Na szczęście rozwój technologii oraz medycyny zainicjował nowe możliwości walki z bólem, w tym z bólem przewlekłym. W związku z tym powstała wyjątkowo skuteczna, a co bardzo istotne bez inwazyjna interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, która doskonale wspomaga leczenie wielu różnorodnych schorzeń.

Czym jest Kinesiotaping?

Kinesiotaping to przede wszystkim metoda terapeutyczna często stosowana przez fizjoterapeutów w leczeniu schorzeń bólowych. Ta metoda terapii polega na dosłownym oklejaniu konkretnych fragmentów ciała specjalistycznymi plastrami. Plastry stosowane w terapii posiadają specjalną strukturę, która nie ogranicza ruchów i posiada nie ocenioną cechę rozciągania się tylko na długość. Sam plaster swoim ciężarem oraz grubością zbliżony jest do parametrów jakie posiada skóra.

Osoba, u której zastosowano plastry praktycznie nie odczuwa ich obecności na skórze. Co więcej podczas ich stosowania zmniejszają się dokuczliwe problemy bólowe. Kolejną cechą plastrów do kinesiotapingu, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że są one odporne na działanie wody. Ponadto w plastrach zastosowano specjalny klej opracowany tak aby nie powodować uczuleń i odparzeń.

Warto również wiedzieć, że metoda ta znalazła również zastosowanie w medycynie estetycznej twarzy oraz w fizjoterapii stomatologicznej. Zaaplikowanie niewielkich, często bezbarwnych plastrów pomaga na zredukowanie blizn oraz zmarszczek. Pod miejscem naklejenia plastrów poprawia się przepływ krwi, dochodzi do zmniejszenia obrzęków, a także zwiększa się przepływ limfy. Wszystko to wpływa organizm i motywuje go do sprawnego podjęcia procesów regeneracyjnych.

Tejpy: czym są i jak działają?

Tejpy to elastyczne taśmy, które świetnie wspierają oraz stabilizują mięśnie, stawy, a także więzadła. Stabilizacja ta trawa nie zależnie od wykonywanych czynności. Wówczas oznacza to, że plastry spełniają swoje zadanie m. in.: podczas: pracy, zginania się, rozciągania się oraz schlania się. To właśnie dlatego tego typu plastry doskonale sprawdzają się dla sportowców. Taśmy do tapingu w odróżnieniu od masywnych bandaży nie ogranicza ruchów oraz nie zapewnia sztywnego podparcia.

Zobacz więcej  Domowe sposoby na likwidację pionowych zmarszczek palacza wokół ust kwasem hialuronowym

Sama taśma przeważnie jest wykonana z bawełny oraz elastycznego włókna syntetycznego. co więcej taśma kinezjologiczna posiada z jednej strony klej akrylowy, który aktywuje się termicznie. To właśnie specjalny klej utrzymuje plastry na miejscu. Takie zestawienie sprawia, że taśma jest wyjątkowo odporna na wszelkie odkształcenia plastyczne.

Kinesiotaping estetyczny, czyli plastry w medycynie estetycznej

Jak wcześniej wspomniano kinesiotaping oparty jest na odpowiednim oklejaniu określonych przestrzeni ciała, w tym też okolic twarzy. Samo oklejanie powinno odbywać się zgodnie ze sprecyzowanymi zasadami i znajomością anatomii, a konkretniej funkcjonalności ludzkiego organizmu.

Naklejenie plastrów w celach odmładzających to nic innego, jak kinesiotaping estetyczny. Jest to rodzaj terapii manualnej. Zastosowanie tylko taśm potrafi przynieść wyjątkowe efekty. Odpowiednio naklejona taśma kinezjologiczna działa na pobudzenie układu limfatycznego, a co za tym idzie następuje uwolnienie tkanek od obrzęków. Ponadto działanie plastra doskonale niweluje bruzdy, a także zmarszczki. W efekcie blizny ulegają wygładzeniu, powierzchnia skóry uelastycznia się, a mięśnie wzmacniają się.

Plastry/taśmy są co najważniejsze bezpieczne i skutecznie sprawdzają się podczas walki z blokadami mięśniowo-kostnymi oraz zastojami limfatycznymi. Wówczas plastrowanie dynamiczne wpływa nie tylko na redukcję bólu, ale także wpływają na wygląd skóry. Jeśli pragniesz w nieinwazyjny sposób zachować piękny i młody wygląd to ta terapia jest właśnie dla Ciebie.

Działanie tejpów jest zatem bardzo wszechstronne, więc nic dziwnego iż plastry znalazły zastosowanie również w medycynie estetycznej. Taśma kinezjologiczna przedłuża, a także powiększa efekty uzyskiwane np. podczas zabiegu manualnego odmładzania twarzy. Warto wiedzieć, że tejpy muszą pozostać naklejone w celach estetycznych na co najmniej 8 godzin.

Dla kogo jest dynamiczne plastrowanie?

Dynamiczne plastrowanie jest dla osób, które pragną zredukować dolegliwości bólowe powstałe w skutek różnych przyczyn. Plastry kinesiotaping doskonale sprawdzają się w przypadku sportowców, którzy są narażeni na częste kontuzje. Ponadto działanie plastrów jest również przeznaczone dla osób, które pragną zachować młody wygląd przez długi okres czasu bądź pragną zniwelować procesy starzenia się.

Zobacz więcej  Wypadanie włosów garściami - co oznacza intensywne wypadanie włosów i jakie są skuteczne sposoby na zapobieganie utracie włosów?

Jakie efekty daje plastrowanie dynamiczne?

Plastrowanie można zastosować praktycznie na całe ciało, a co za tym idzie efekty uzyskiwane podczas leczenia są różne. Przede wszystkim w miejscach, w których naklejono taśmy następuje poprawa krążenia. To właśnie dzięki temu taśma kinezjologiczna świetnie sprawdzi się zarówno w celach poprawy wyglądu, jak i zniwelowania innych problemów z różnych dziedzin medycyny. Co więcej pod skórą dochodzi do zwiększenia transportu chłonki, a to znacząco wpływa na regenerację tkanek. W efekcie naklejenie plastrów powoduje delikatne naciągnięcie skóry co zwiększa przestrzeń pomiędzy powięzi, a mięśniami pod skórą właściwą. Plastrowanie w efekcie redukuje ból i pracę stawów, mięśni oraz więzadeł.

Przeciwwskazania do kinesiotapingu

Kinesiotaping, czyli plastrowanie jest bezinwazyjne, a co za tym idzie ilość przeciwwskazań jest niewielka. Przede wszystkim tejpy nie mogą zostać naklejone u osób, u których występuje alergia na którykolwiek składnik plastra. Co więcej plastrowanie nie powinno odbywać się na otwarte rany i inne mocne uszkodzenia naskórka. Produktów nie należy stosować w miejscach występowania infekcji bakteryjnej, zapalnej, a także wirusowej.

Aplikacja taśm Tejpy: jak przebiega plastrowanie dynamiczne?

Bez wątpienia tejpy powinny zostać rozmieszczone na skórze w odpowiedni i prawidłowy sposób. Zatem naklejanie tejpów lepiej oddać w ręce specjalisty np. od fizjoterapii, od medycyny sportowej, od rehabilitacji bądź od medycyny estetycznej. Specjalista odpowiednio naklei plaster na skórę w takich miejscach jak np. kolano, plecy, czy też szyję. Jest to bardzo istotne gdyż samodzielne prawidłowe naklejenie plastra np. na plecach może okazać się bardzo problematyczne. Osoba, która jest odpowiedzialna za rozmieszczenie plastra musi posiadać wiedzę anatomiczną.

Przed nałożeniem taśmy miejsce aplikacji powinno zostać oczyszczone. Następnie tejpy należy nakleić na skórze tak, aby te wpływały na receptory skórne, a także jednocześnie sprzyjały redukcji bólu. Sama taśma kinezjologiczna jest w rolce, a dzielenie jej na mniejsze odcinki dopasowane do miejsca aplikacji można wykonać nożyczkami. Należy pamiętać, że plaster jest w pełni bezpieczny i nie niesie z sobą żadnych powikłań związanych z leczeniem dolegliwości.

Tejpy kolorowe plastry

Wiele osób tejpy właściwie kojarzy z kolorowymi plastrami, które często można zauważyć u osób uprawiających sport. Plastry te mogą różnić się od siebie kolorystyką, jednakże warto wiedzieć, że kolory taśm stosowanych w tapingu moją żadnego wpływu na ich działanie. Zatem jeżeli pragniemy zakupić taśmę do samodzielnego użytkowania nie musimy wybierać określonego jej koloru do skutecznego działania na nasz problem. Ponadto na rynku są dostępne także taśmy w kolorze cielistym, które świetnie sprawdzają się podczas wykorzystywania tapingu w medycynie estetycznej.

Zobacz więcej  Liposukcja podbródka - jak pomyślnie usunąć drugi podbródek?

Taśmy do tapingu: najczęściej zadawane pytania

Czy plastry kinesiotaping utrudniają ruchomość?

Zarówno cała budowa tejpów, jak i ich grubość w żaden sposób nie wpływają na ruchomość. Osoba korzystająca z taśmy po chwili od jej nałożenia przestaje zwracać uwagę na jej obecność. Oznacza to, że taśma kinezjologiczna nie utrudnia ruchów, a także nie powoduje dyskomfortu spowodowanego jej użytkowaniem. Oczywiście podczas samodzielnego zakupu tego typu produktów należy zwrócić szczególną uwagę na jakość kupowanego towaru.

Jak długo należy nosić plastry Taping?

Ogromną zaletą plastra typu tejpy jest brak rozciągliwości poprzecznej. To właśnie ta właściwość w dużej mierze wpływa na trwałość produktu. Niezmienność elastycznych właściwości plastra sprawia, że możne być ona nałożony przez około 3-5 dni. Co więcej tejpy są wodoodporne, a to wpływa na to iż podczas ich stosowania nie ma problemów związanych z czynnościami higienicznymi. Warto jednakże wiedzieć, że w przypadku medycyny estetycznej przeważnie okres noszenia tejpów jest znacznie krótszy i trwa około 8 godzin.

Czy taśma kinezjologiczna redukuje stany zapalne?

Tejpy aplikowane są w miejscach gdzie wywołują nacisk na receptory skóry, które są odpowiedzialne za łagodzenie bólu. W efekcie usprawniają pracę układu limfatycznego, a co za tym idzie limfa szybciej przepływa. To właśnie dzięki temu tejpy realnie wpływają na redukcję stanów zapalnych. Pod skórą dochodzi do poprawy mikrokrążenia i aktywacji naturalnych procesów znieczulenia endogennego.

Czy tejpy mogą być stosowane jako uzupełnienie bądź dodatek do innych terapii?

Jak najbardziej tak. Tejpy można zastosować zarówno jako oddzielną metodę terapeutyczną, jak i jako uzupełnienie innej formy terapii. Co więcej tejpy często są chętnie zalecane przez specjalistów w celu zwiększenia efektów innych terapiach. Można więc stwierdzić, że tejpy to sprzęt, który służy do usprawniania zaburzonych funkcji organizmu oraz sprzęt doskonale wspomagający proces rehabilitacji i regeneracji.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop