Blog

Adenozyna – czym jest i jak wykorzystuje się ją w kosemtyce?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Adenozyna jest lekiem, w którego składzie znalazł się naturalny endogenny nukleozyd purynowy. Ten organiczny związek chemiczny występuje naturalnie w komórkach naszego organizmu a jego działanie zapobiega występowaniu arytmii. Adenozyna ma zdolność do stymulowania syntezy białek, takich jak kolagen i elastyna, pozwala także na ich równomierne rozłożenie. W medycynie stosowana jest przede wszystkim w kardiologii jednak bywa także bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków, których działanie jest bardzo skuteczne. Adenozyna pozwala na nawilżenie i lepsze napięcie skóry a przy tym pozwala na widoczne spłycenie zmarszczek. To właśnie działanie przeciwzmarszczkowe sprawia, że adenozyna bardzo często znajduje się w składzie kremów przeciwzmarszczkowych. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o adenozynie – tego jakie jest jej zastosowanie w medycynie konwencjonalnej oraz w kosmetologii i medycynie estetycznej. 

Adenozyna – czym jest i jakie jest jej ogólne działanie?

Adenozyna jest organicznym związkiem chemicznym, który zaliczany jest do grupy nukleozydów. Jej budowę stanowi adenina połączona z pierwszym węglem pierścienia rybozy. Najważniejszym składnikiem adenozyny jest wymieniony już na początku organiczny związek chemiczny: endogenny nukleozyd purynowy. Występuje on naturalnie w komórkach organizmu a jego zadaniem jest regulowanie poprawnej pracy serca. Adenozyna jest pośrednim antagonistą wapnia, pełni rolę w otwieraniu kanału potasowego oraz zapobiega otwieraniu wolnych kanałów wapniowych. Właśnie dzięki temu działaniu środek ten stosowany jest w kardiologii w kardiologii. Reguluje pracę serca i przeciwdziała takim anomaliom ja trzepotanie czy migotanie przedsionków. Dodatkowo adenozyna podawana jest często przed badaniem EKG. Pozwala bowiem ocenić częstotliwość skurczów nadkomorowych a tym samym obiektywnie ocenić pracę serca. Oprócz układu krwionośnego adenozyna ma także działanie oddziałujące na układ odpornościowy, nerwowy, płciowo-moczowy a nawet oddechowy.

W jakich przypadkach stosowana jest adenozyna?

W medycynie adenozyna stosowana jest głównie w przeciwdziałaniu różnego rodzaju schorzeniom kardiologicznym. Jest środkiem, który służy do szybkiego przerywania tachyarytmi, czyli niemiarowego i zbyt szybkiego rytmu pracy serca. Ze względu na swoje właściwości lek ten podawany jest także przed badaniem EKG, ze względu na to, że pomaga odróżnić tachyarytmię od częstoskurczu komorowego.

W kosmetyce adenozyna stosowana jest popularnie w kremach odmładzających ze względu na swoje silne działanie przeciwzmarszczkowe. Doskonale radzi sobie szczególnie ze zmarszczkami mimicznymi, czyli takimi, które powstają w wyników skurczów mięśni twarzy. Ze względu na możliwość pobudzania procesów regeneracyjnych często stanowi składnik preparatów odmładzających. Na rynku dostępna jest głównie w formie ser przeciwzmarszczkowych czy kremów do pielęgnacji skóry dojrzałej. Bardzo często możemy spotkać ją także we wcierkach do włosów.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania adenozyny?

Tak większość dostępnych leków i preparatów adenozyna nie jest odpowiednia do stosowania w przypadku każdego pacjenta. Przede wszystkim powinny zrezygnować z niej osoby o nadwrażliwości na tę substancję czynną. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem jest także chorowanie na astmę oskrzelową oraz niewydolność węzła zatokowego (chociaż tutaj wyjątek stanowi wszczepiony rozrusznik serca).

Zobacz więcej  Łysienie to nie wyrok - profilaktyka i leczenie

Istnieje także szereg przypadłości i chorób, które sprawiają, że adenozyna powinna być podawana w przypadku tych pacjentów bardzo ostrożnie. Mowa tu przede wszystkim o migotaniu lub trzepotaniu przedsionków a także o niskim ciśnieniu tętniczym. To ostatnie może w połączeniu z adenozyną przeistoczyć się w niedociśnienie, ze względu na nagły i nadmierny jego spadek.

Potencjalne działania niepożądane adenozyny

Adenozyna jest organicznym związkiem chemicznym, który sam w sobie nie powinien powodować istotnych działań niepożądanych. Należy jednak bardzo uważać na prawidłowe dawkowanie, ponieważ to właśnie zbyt duże przyjęcie adenozyny może spowodować problemy zdrowotne. Lek należy podawać ściśle według wskazań lekarza. Zwykle dawka wynosi trzy miligramy, jeżeli jednak nie przyniesie spodziewanych efektów można zwiększyć ją do sześciu miligramów.

Przyjmowana w złej dawce adenozyna może prowadzić do różnego rodzaju problemów. Spośród nich wymienić można między innymi niedociśnienie albo skurcze oskrzeli. Pozostałe potencjalne problemy to:

 • blok przedsionkowo-komorowy
 • uczucie nieregularnego bicia serca
 • dodatkowe skurcze przedsionkowe
 • nudności
 • duszności
 • ucisk w klatce piersiowej
 • metaliczny smak w ustach
 • bóle pleców i kończyn
 • nadmierne pocenie się

Warto zaznaczyć, że adenozyny nie można w sposób konwencjonalny przedawkować. Nawet zwiększona dawka jest szybko i sprawnie usuwana z organizmu. Może jednak spowodować szereg, wymienionych wyżej, nieprzyjemnych skutków ubocznych, dlatego powinna być stosowana wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zastosowanie adenozyny w kosmetyce

Adenozyna od dawna wykorzystywana jest w leczeniu kardiologicznym, jednak badania dowiodły, że ma także bardzo duży potencjał kosmetologiczny. Praca naukowców z Massachusetts Medical School udowodniła, że adenozyna wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Podobne badania zostały wykonane także w Koreańskim Instytucie Badań do spraw Żywienia i Lecznictwa.

Obecnie adenozyna znajduje się w bardzo wielu kosmetykach, szczególnie tych oznaczonych jako przeciwstarzeniowe. Wnikając w głębokie warstwy skóry jest w stanie bardzo kompleksowo wpłynąć na jej dogłębną regenerację i wyraźne odżywienie. Kosmetyki z adenozyną są także wskazane dla skóry, która boryka się z szarością, odwodnieniem, jest szorstka oraz posiada ziemisty odcień. Adenozyna ma także pozytywny wpływ na włosy, szczególnie takie, które mają skłonność do wypadania i są słabe. Co więcej, jest ona na tyle skuteczna, że bardzo często wykorzystuje się ją także w terapii leczenia androgenowego. Warto także zaznaczyć, że bywa ona wykorzystywana również w kosmetykach, które przeznaczone są do walki z cellulitem oraz w tych wyszczuplających.

Zobacz więcej  Jaka odżywka do włosów wysokoporowatych – ranking produktów do nawilżenia i ochrony przed puszeniem

Funkcje adenozyny w kosmetyce

Adenozyna w kosmetyce i kosmetologii pełni stosunkowo dużo funkcji. Warto jednak wspomnieć o tym, że adenozyna jest bardzo powszechnie wykorzystywanym lekiem, który służy pacjentom kardiologicznym. Bardzo często podawany jest przed badaniem EKG, jest także stosowana u osób z wąskimi zespołami QRS, czyli przy największym zespole załamków EKG, oraz przy zachowaniu miarowości rytmu serca.

Zalety adenozyny zostały docenione także przez specjalistów i naukowców, którzy pracują w obszarze kosmetologii. W wyniku bardzo wnikliwych badań na światowych uniwersytetach dostrzeżono, że adenozyna może w bardzo prosty, ale jednocześnie skuteczny sposób służyć jako element składu dobrych kosmetyków, które przeznaczone są do walki z efektami starzenia się skóry. Funkcje, jakie adenozyna pełni w kosmetyce są rozliczne i spośród nich wymienić można między innymi:

 • walkę ze zmarszczkami
 • wparcie w walce z łupieżem
 • funkcję kondycjonującą
 • dogłębne nawilżanie
 • wzmacnianie cebulek włosowych i tym samy wsparcie ich wzrostu
 • rozjaśnianie i wybielanie skóry
 • redukcję tkanki tłuszczowej
 • pomoc w walce z cellulitem

Jakie właściwości kosmetyczne posiada adenozyna?

Nie da się ukruć – adenozyna jest organicznym związkiem chemicznym, który ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w konwencjonalnej medycynie, jak i w kosmetologii i medycynie estetycznej. Warto jednak zdać sobie sprawę z jakiego powodu tak się dzieje. Jakie więc właściwoci kosmetyczne posiada adenozyna? Jej działanie przede wszystkim opiera się na tym, że reguluje ona skurcze włókien mięśniowych twarzy. To właśnie dzięki temu ma ona wpływ hamujący na rozwijanie się różnego rodzaju zmarszczek – jednak szczególnie tych mimicznych, które są wynikiem na przykład częstego uśmiechania się lub śmiania. Pomaga więc pozbyć się tak zwanych kurzych łapek. Wiele osób docenia także to, że adenozyna posiada bardzo silne właściwości liftingujące. Dzięki niej  kształt włókien kolagenowych zostanie zachowany a ich rozpad wstrzymuje się. Udowodniono skuteczność adenozyny we wzmacnianiu tych struktur. Dodatkowo bierze czynny udział w tworzeniu nowych. W konsekwencji stosowanie kremów i ser z adenozyną wpływa na to, że skóra staje się bardziej elastyczna i już na pierwszy rzut oka wygląda młodziej. Dodatkowo, przy regularnym stosowaniu kosmetyki z tym organicznym związkiem chemicznym skóra staje się gładsza i o wiele bardziej promienna.

Dodatkową zaletą adenozyny jest także to, że przyspiesza odnowę komórkową a co za tym idzie przyspiesza regenerację ran. Za jej pośrednictwem dochodzi także do wzmożenia namnażania się fibroblastów oraz poprawy mikrokrążenia skóry. Dzięki temu nasza skóra staje się bardziej nawilżona, dotleniona a dzięki temu odzyskuje swój promienny i naturalny koloryt. Niweluje przy tym przebarwienia oraz różnego rodzaju mikrouszkodzenia, które są wynikiem oddziaływania promieni słonecznych. Drenowanie skóry przez kosmetyki z adenozyną sprawia, że jest ona wyjątkowo delikatna, nawilżona, elastyczna i przyjemna w dotyku.

Zobacz więcej  Krostki na czole – przyczyny powstawania krostek, trądziku i pryszczów oraz sposoby, jak się ich pozbyć

Adenozyna w pielęgnacji włosów

W kosmetyce adenozyna wykorzystywana jest także w pielęgnacji włosów. Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Odtwórczej Włosów na swoim jedenastym zjeździe w 2003 roku oficjalnie potwierdziło jej skuteczność. Rok później skuteczność adenozyny w odwracaniu procesu wypadania włosów została także potwierdzona przez Japońskie Ministerstwo Zdrowia.

Adenozyna bardzo często wykorzystywana jest w preparatach, które służą do leczenia łysienia na tle androgenowym. Nie tylko pobudza ona proces porostu włosów, ale także wpływa pozytywnie na ich gęstość i grubość. Wpływa ona także na poprawę czynnika wzrostowego włosa FGF-7. Bardzo cenione przez specjalistów jest działanie adenoznyny na wyrównanie proporcji czasowych trwania fazy anagenu. Dzięki temu zapobiega miniaturyzacji nowych włókien włosowych. Przekłada się to na mniejszy procent wypadania włosów nawet u osób, które cierpią na początki łysienia typu męskiego. Dzięki adenozynie środowisko do rozowju włosu włosa staje się na naszej głowie bardzo korzystne.

Jak dawkować adenozynę?

Wiele osób z pewnością zastanawia się jakie jest prawidłowe dawkowanie preparatów z adenozyną. Warto pamiętac o tym, że przyjmowanie dawek, które nie są zgodne z zaleceniami może skutkować wieloma rodzajami nieprzyjemnych (chociaż jednak niezagrażających życiu) skutków ubocznych. Najczęściej zaleca się stosowanie adenozyny w stężeniu wynoszącym trzech czwartych do trzech procent. W kosemtykach adenozyna często występuje obok peptydów czy glukonianu magnezu. Warto jednak zaznaczyć, że adenozyny nie powinno się łączyć w kosemtykach w  teofiliną, kofeiną czy aminofiliną ponieważ te rodzaje składników aktywnych moga znacząco i negatywnie wpłynąc na jej działanie, osłabiając je. Adenozyna może za to być stosowana z powodzeniem zarówno w kosemtykach na dzień, jak i w tych na noc. W obydwu będzie bowiem sprawdzała się równie dobrze.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z adenozyną?

Adenozyna to wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do grupy nukleozydów. Świetnie sprawdza się zarówno w medycynie, gdzie funkcjonuje w formie leku kordiologicznego, jak i w kosmetyce, gdzie pełni rozliczne funkcje. Kremy i inne preparaty z adenozyną mogą być z powodzeniem stosowane zarówno na twarz, jak i włosy. Ma ona bardzo skuteczne i potwierdzone naukowo działanie, które wpływa zarówno na poprawę kondycji skóry, jak i na gęstość i porost włosów. Adenozyna jest znanym i cenionym środkiem, który pomaga walczyć z łysieniem androgenowym, bardzo chętnie stosowana jest także przez osoby, które chcą pozbyć się ze swojej twarzy zmarszczek mimicznych.

Bardzo szerokie działanie adenozyny a także jej stosunkowo duże bezpieczeństwo i dobra przyswajalność to główne powody, dla których warto wykorzystywać kosmetyki, w których składzie znajduje się ten wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop