Blog

Jak dbać o włosy przed i w czasie snu?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Prawidłowa wieczorna pielęgnacja i odpowiednie warunki w czasie snu są bardzo ważne dla kondycji włosów. Dzięki właściwemu postępowaniu można uniknąć niepotrzebnego niszczenia włosów, a także zaoszczędzić czasu na porannych zabiegach pielęgnacyjnych. Wystarczy wprowadzić kilka nawyków, które szybko przyniosą widoczne rezultaty.

Uszkodzenia włosów w czasie snu

Może się wydawać, że kiedy śpimy, nic nie zagraża naszym włosom. Tak naprawdę w tym czasie włosy narażone są na wiele uszkodzeń. Jest to spowodowane przede wszystkim niekontrolowanymi ruchami i kontaktem z szorstkim materiałem poduszki. Wiele osób ma także niekorzystne nawyki, na przykład wiązanie ciasnego kucyka na noc lub spanie z mokrymi włosami. Takie zachowania nie sprzyjają pięknym włosom, a także mogą utrudniać zabiegi pielęgnacyjne wykonywane rano. Dzięki kilku prostym sposobom da się poprawić wygląd swojej fryzury już od pierwszych chwil po przebudzeniu, wzmocnić włosy i zapobiegać ich wypadaniu.

Wieczór to doskonały czas na pielęgnację włosów. Po uporaniu się ze wszystkimi obowiązkami mamy więcej czasu dla siebie i nie musimy się śpieszyć. Warto także pamiętać, że w nocy włosy doskonale wchłaniają składniki odżywcze, dlatego jest to dobry moment na różne zabiegi regenerujące.

ROZCZESYWANIE PRZED SNEM

Włosy najczęściej czeszemy i układamy rano, starając się nadać im jak najlepszy wygląd. Zazwyczaj zaraz po przebudzeniu nie prezentujemy się zbyt dobrze. Dotyczy to także naszej fryzury, która jest splątana i wymaga starannego ułożenia. Warto jednak pamiętać, że podobnie jest wieczorem. Po całym dniu włosy będą również potrzebowały rozczesania i doprowadzenia do ładu. Najlepiej nie czekać z tym do rana, ponieważ w nocy sytuacja z pewnością się nie poprawi. Włosy należy czesać, zaczynając od końcówek, które zazwyczaj są najbardziej splątane, stopniowo przesuwając się w górę. Zabieg zajmie kilka chwil, a pozwoli uchronić włosy przed dalszym plątaniem się w nocy. Jest to również prosty sposób na uproszczenie porannego czesania i układania fryzury. Im więcej zrobimy wieczorem, tym łatwiej i szybciej uporamy się z poranną stylizacją.

Zobacz więcej  Podwyższony poziom troponiny (w tym troponiny T) jako wskaźnik zawału serca

UNIKANIE WIĄZANIA NA NOC

Włosy nie lubią ciasnych kucyków zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciasne wiązanie będzie niszczyć włosy, zwłaszcza jeśli do tego celu wykorzystamy gumkę z twardymi elementami, np. z metalu. Niekorzystny wpływ na kondycję fryzury ma także mocne ściśnięcie kucyka, które powoduje naciągnięcie włosów nad czołem. Taki nawyk prowadzi do osłabienia mieszków włosowych i może skutkować wypadaniem włosów.

Jeśli nie chcemy spać w rozpuszczonej fryzurze, możemy zapleść włosy w luźny warkocz. Taki splot nie uszkodzi włosów, pod warunkiem, że nie będzie ciasny. Do związania warkocza najlepiej wykorzystać miękkie frotki. Zaplecione włosy będą mniej podatne na splątanie się, łamanie i elektryzowanie.

ODŻYWIANIE W NOCY

Noc to czas, który możemy również wykorzystać do pielęgnacji włosów. Raz w tygodniu warto zatroszczyć się o dodatkowe odżywienie przy pomocy odpowiednich kosmetyków. W tym celu przyda się na przykład maska do włosów. W nocy substancje odżywcze będą miały wystarczająco dużo czasu, żeby przeniknąć w głąb włosa i przyniosą naprawdę dobre efekty.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnych olejów, na przykład kokosowego lub oliwy z oliwek. Właściwości tych produktów wpływają bardzo korzystnie na włosy, wspomagają ich regenerację, wygładzają i dodają blasku. Olej należy nakładać przede wszystkim na końcówki, ponieważ to one są najbardziej zniszczone i przesuszone. Taki zabieg najlepiej powtarzać systematycznie, kilka razy w tygodniu.

WIECZORNE MYCIE ZAMIAST PORANNEGO POŚPIECHU

Włosy najlepiej umyć wieczorem przed pójściem spać. Poranne mycie zapewnia wprawdzie idealną świeżość fryzury, ale zazwyczaj wiąże się z pośpiechem. Rano mamy mało czasu i zawsze się spieszymy, a to często prowadzi do niekorzystnych nawyków. Konieczność błyskawicznego wysuszenia włosów sprawia, że trzemy je mocno ręcznikiem, a także stosujemy gorący strumień powietrza z suszarki. Takie przyzwyczajenia być może pozwalają na dosuszenie fryzury w kilka minut, jednak z pewnością nie są dobre dla włosów.

Zobacz więcej  Glista ludzka – objawy, zarażenie i leczenie glistnicy: jak rozpoznać obecność pasożyta w organizmie?

Wieczorem, przed snem mamy zazwyczaj znacznie więcej czasu. Nie szykujemy się do żadnego wyjścia, więc nie ma konieczności szybkiego suszenia. Wieczorne mycie pozwala na usunięcie produktów do stylizacji nałożonych rano, a także wszystkich zanieczyszczeń, które zgromadziły się na włosach w ciągu całego dnia. Jest również niezbędne, jeśli chcemy nałożyć produkty do pielęgnacji na noc.

Trzeba jednak pamiętać, żeby nigdy nie kłaść się do łóżka z mokrymi włosami. Jest to bardzo niekorzystne przyzwyczajenie, ponieważ wilgotne włosy są znacznie bardziej delikatne i podatne na łamanie się. Również z czesaniem warto poczekać, aż wszystkie pasma będą suche. Z tego powodu włosów nie należy myć w ostatniej chwili tuż przed pójściem spać, trzeba dać im trochę czasu, żeby dokładnie wyschły.

ZMIANA PODSZEWEK

Stare, bawełniane podszewki, na których zazwyczaj śpimy, mogą być niedrogie i praktyczne, jednak nie są zbyt dobre dla włosów. Trzeba pamiętać, że włosy będą miały bezpośredni kontakt z pościelą przez wiele godzin każdej nocy. Z tego powodu warto zainwestować w poszewkę wykonaną z delikatnego i miękkiego materiału. W tej roli doskonale sprawdzi się jedwab lub satyna, które mają gładką fakturę i na pewno nie będą miały niekorzystnego wpływu na włosy.

JEDWABNA CHUSTA

Alternatywą dla wymiany poszewek jest zainwestowanie w chustę z delikatnego materiału takiego jak jedwab. Może ona również zastąpić gumki, chroniąc przez opadaniem włosów na twarz i plątaniem się w czasie snu. Zawinięcie włosów w chustę ułatwi rozczesywanie po przebudzeniu, a także ograniczy kontakt z poduszką.

NAWILŻANIE POWIETRZA W SYPIALNI

Suche powietrze to poważny problem zimą. Ma niekorzystny wpływ nie tylko na skórę. Prowadzi również do wysuszenia włosów, które stają się bardziej kruche i tracą połysk. Ponieważ w sypialni spędzamy wiele godzin, warto zatroszczyć się o właściwe nawilżenie powietrza w tym pomieszczeniu. Problem da się rozwiązać w bardzo prosty sposób – wystarczy umieścić na kaloryferach mokre ręczniki lub pojemniki z wodą. Jeśli to nie wystarczy, można zainwestować w nawilżacz.

Zobacz więcej  Jak wygląda ugryzienie meszki, jakie objawy i jak złagodzić dyskomfort: domowe sposoby na leczenie ugryzienia meszki

Prawidłowe dbanie o włosy przed i w czasie snu nie jest skomplikowane i nie wymaga dużo wysiłku. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian, żeby zauważyć pozytywne rezultaty. Nowe nawyki poprawią w widoczny sposób wygląd fryzury, a także pomogą ograniczyć wypadanie. Włosy będą bardziej gładkie, błyszczące i gęściejsze.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop