Blog

Wypadanie włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wypadanie włosów to częsty problem, który jest powodem kompleksów, złego samopoczucia i niskiej samooceny. Włosy, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, są ważnym elementem urody, dlatego ich brak jest mocno odczuwalny. Wiele osób nie może pogodzić się z tym, że włosy wypadają, szuka sposobów, aby zatrzymać ten proces. Co zrobić, aby zahamować wypadania włosów? Które metody są najbardziej pomocne?

Przyczyny wypadania włosów

Nie ma jednej przyczyny wypadania włosów. Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, dlaczego włosy wypadają, jest skorzystanie w pomocy dermatologa lub trychologa. Specjalista, po na podstawie obserwacji skóry głowy, a także badania pod mikroskopem oraz po analizie zleconych badań, może stwierdzić, dlaczego proces wypadania włosów jest mocno nasilony.  Bardzo pomaga analizator składu i stanu organizmu, czyli obserwacja pod kątem pasożytów, niedoborów i obciążeń, który pozwala szybko znaleźć przyczyną problemu. Najczęściej nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane takimi czynnikami jak:

 • Łysienie androgenowe – to bardzo często występująca choroba, o podłożu hormonalnym. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 50% populacji. Choroba jest dziedziczna, wywołuje ją nadwrażliwość na DHT, czyli hormon będący pochodną testosteronu. Powoduje skrócenia fazy rozwoju włosów, może prowadzić do całkowitego wyłysienia. U kobiet początkowo włosy wypadają w okolicy przedziałka, u mężczyzn łysienie zaczyna się od skroni, następnie przechodzi na czubek głowy, w końcowym etapie na głowie zostaje pas włosów po bokach i z tyłu. Łysienie androgenowe wymaga kompleksowego leczenia, pod okiem lekarza. W przypadku, gdy włosów jest bardzo mało, a leczenie nie przynosi skutków, można wykonać przeszczep włosów np. metodą Fun Artas.
 • Długotrwały stres – życie w ciągłym stresie odbija się na zdrowiu i wyglądzie. Jednym z jego skutków jest silne wypadanie włosów. Źródła stresu mogą być różne, np. problemy finansowe, zdrowotne, brak pieniędzy, kłopoty rodzinne, itp. Leczenie jest trudne, wymaga przede wszystkim usunięcia źródła stresu i nauczenia się, jak lepiej znosić problemy dnia codziennego. Pomocna może być psychoterapia, a także zmiana trybu życia. Wielu osobom pomaga medytacja, ruch na świeżym powietrzu, nowe hobby.
 • Zła dieta – jedzenie ma bardzo duży wpływ na stan włosów. Brak witamin, minerałów i ważnych składników odżywczych powoduje, że włosy zaczynają nadmiernie wypadać, na głowie pojawiają się łyse miejsca. Aby poprawić stan włosów i całego organizmu należy zmienić diety. Polecane są pokarmy bogate w niezbędne dla urody i zdrowia witaminy z grupy B, witaminę D, E, A, H i PP, a także minerały tj. krzem, cynk, jod, magnez i żelazo. Do codziennej diety należy włączyć owoce, warzywa, nabiał, ryby, nasiona, chude mięso. Należy unikać bezwartościowych słodyczy, fast foodów i żywności mocno przetworzonej.
 • Choroby ogólnoustrojowe– wiele chorób może powodować nadmierne wypadanie włosów. Nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy prowadzą do przyśpieszenia cyklu wzrostu włosów, a to powoduje szybkie starzenie się włosów i ich wypadanie. Inne choroby, które pogarszają stan włosów to cukrzyca, anemia, otyłość, anoreksja, bulimia, choroby nowotworowe itp. Łysienie może powodować również przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych, obniżających ciśnienie, antydepresyjnych, antykoncepcyjnych i leków stosowanych przy chorobach serca.
 • Choroby skóry – grzybica, przewlekłe ropne zapalenie meszków włosowych, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy łojotokowe zapalenie skóry powodują, że skóra jest w złej kondycji, a włosy zaczynają nadmiernie wypadać. Leczenie musi być wieloetapowe, często opiera się na środkach doustnych oraz stosowanych miejscowo. Ważne są również odpowiednie kosmetyki, które poprawią stan skory i włosów.
 • Zaburzenia hormonalne – hormony mają bardzo duży wpływ na wypadanie włosów u kobiet. Spadek poziomu estrogenów, który występuje po urodzeniu dziecka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, w trakcie menopauzy i po jej zakończeniu, powoduje, że panie zaczynają tracić duże ilości włosów. W tym przypadku może pomóc dobrze dobrana terapia hormonalna.
 • Nieodpowiednia pielęgnacja – włosy, aby były zdrowe i gęste, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Wiele osób stosuje źle dobrane kosmetyki, które zamiast pomagać, szkodzą. Włosy nie lubią nadmiaru, dlatego stosowanie zbytu dużej ilości środków do stylizacji, może powodować ich wzmożone wypadanie. Źle wykonane zabiegi koloryzacyjne mogą być również przyczyną łysienia. Aby zahamować ten stan, należy zmienić sposób pielęgnacji, wybrać łagodne dermokosmetyki, które nie będą obciążać włosów. Włosy nie powinny być również ciasno upinane, ponieważ przyczynia się to do zaniku meszków włosowych.
Zobacz więcej  Mercilon - recepta online

Przyczyn łysienia jest bardzo dużo, dlatego ważna jest dokładna diagnoza wypadania włosów. Znając przyczyny wypadania włosów, można określić sposób, który pomoże zahamować proces i odzyskać utracone włosy. W niektórych wypadkach wystarczy tylko zmiana diety, zadbanie o odpowiedni poziom ważnych składników czy zmiana pielęgnacji. Bardzo pomocne są sposoby dostępne w gabinetach medycyny estetycznej, które wyraźnie poprawiają kondycję włosów.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Jest wiele sposobów, które pozwalają zahamować wypadanie włosów. Ich skuteczność zależy do stopnia i przyczyny problemu. Jeżeli włosy wypadają na skutek złej pielęgnacji, wystarczy zmiana kosmetyków, pomocne będą również metody domowe, np.

 • Domowe maseczki wzmacniające – osłabione włosy wzmocnią maseczki, które można wykonać samemu, z produktów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Przyda się żółtko, imbir olejek rycynowy, nafta kosmetyczna lub starta rzepa.
 • Olejowanie włosów – oleje to popularna metoda, poprawiająca kondycję skóry i włosów oraz pobudzająca cebulki do wzrostu. Olej musi być dopasowany do rodzaju włosów. Najczęściej wykorzystuje się olej z sezamu, z avocado, z pestek bawełny, z oliwy, oleju macadamia, arganowy, kokosowy czy z pestek winogron. Zabieg wzmacnia włosy od środka, nawilża je i odżywia.
 • Zioła – włosy mogą wzmocnić napary z ziół. Bardzo skuteczna jest pokrzywa, skrzyp polny, łopian, tatarak, brzoza, rumianek, żen-szeń i siemię lniane. Zioła można pić, robić z nich wcierki i płukanki.
 • Suplementy – jeżeli wypadanie włosów ma związek ze złą dietą, pomocne mogą być suplementy, które wzmacniają cebulki i zahamują wypadanie włosów. Najczęściej zawierają witaminę A, B, C, D i E, krzem, cynk, selen, siarkę i żelazo oraz biotynę, cystynę, metioninę. Ważnym składnikiem jest biotyna, która pobudza włosy do wzrostu, hamuje ich wypadanie, reguluje także łojotok skóry oraz likwiduje łupież.

Aby zadbać o stan włosów, należy stosować dobrze dobrane, naturalne kosmetyki, pozbawione szkodliwych substancji. Na rynku dostępne są dermokosmetyki, zawierające naturalne substancje hamujące wypadanie włosów, a jednocześnie nie obciążające włosów.

Zobacz więcej  Każda blizna to dojrzały proces gojenia: Odróżnienie blizn pooperacyjnych od blizn niedojrzałych

Wypadanie włosów – metody leczenia

Kliniki medycyny estetycznej, m.in. SkyClinic z Wrocławia oferują profesjonale metody, które pozwalają znów cieszyć się bujną czupryną. W zależności od stopnia problemu mogą to być zabiegi kosmetyczne lub przeszczepy włosów, wykonywane różnymi metodami. Najczęściej wykonywane zabiegi to:

 • Leczenia osoczem bogatopłytkowym PRP – to skuteczna metoda, która stymuluje cebulki do pracy, wzmacnia i odżywia skórę głowy, a także pobudzą do zwiększonej pracy kolagenu, który jest głównym budulcem włosów.

 • Leczenie komórkami macierzystymi CGF – jest skuteczne w leczeniu łysienia typu męskiego,

 • Mezoterapia mikroigłowa Dermapen z dedykowanym koktajlem – zabieg pobudza procesy regeneracyjne w skórze, a odpowiednio dobrany koktajl dostarcza ważnych, odżywczych substancji.

 • Mezoterapia igłowa Dr.Cyj Hair Filler – to innowacyjna metoda, która wykorzystuje preparat peptydowy. Zawiera siedem dedykowanych aminokwasów połączonych z kwasem hialuronowym, stymulacją mikrokrążenie skóry głowy i odżywiają mieszki włosowe.

 • Laseroterapia Hair Restoration – zabieg wykonywany jest najnowocześniejszym na świecie laserem Fotona Er:Yag o długości fali 2940 nm. Skutecznie pobudza uśpione meszki włosowe, silnie stymuluje skórę do przywrócenia naturalnego przebiegu faz wzrostu włosa.

 • Karboksyterapia reology2 –  zabieg polega na działaniu na skórę głowy dwutlenkiem węgla, który powoduje zahamowanie wypadania włosów oraz sprzyja pojawieniu się nowych baby hair. 

Metody przeszczepu włosów

W niektórych przypadkach zabiegi medycyny estetycznej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dla pacjentów, u których łysienie jest silne, spowodowane m.in. chemioterapią, radioterapią czy nasilonym łysieniem androgenowym jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Można go wykonać kilkoma metodami. Wybór metody musi być dobrany indywidualnie do pacjenta i jest stanu zdrowia. Najskuteczniejsze sposoby transplantacji włosów to:

 • Metoda Fun Artas – przeszczep wykonywany jest przez robota ARTAS 9X, który pracuje pod kontrolą zespołu lekarzy. Metoda gwarantuje doskonałe efekty oraz komfort pacjenta, a także nie pozostawia widocznych blizn. Okres rekonwalescencja jest krótki, nie ma też ryzyka uszkodzeń mieszków włosowych.

 • Metoda Fue – małoinwazyjna metoda, która pomaga uzyskać efekt naturalnych i zdrowych włosów. W trakcie zabiegu przeszczepiane są wszystkie struktury włosa, w tym komórki macierzyste, które odpowiadają za jego wzrost. Metoda nie pozostawia widocznych blizn.

 • Metoda Bht – włosy do przeszczepu nie są pobierane z głowy, a z brody, klatki piersiowej oraz pach. Może być zastosowana u osób, które nie posiadają wystarczającej ilość meszków do przeszczepu na głowie.
 • Metoda Strip – wymaga dużej powierzchni dawczej, dlatego nie może być stosowana u pacjentów z dużymi obszarami bez włosów. 
Zobacz więcej  Plamica starcza: objaw, przyczyna i profilaktyka – wszystko, co powinieneś wiedzieć o plamicy

Przeszczepy stają się coraz bardziej popularne, wykonuje się je zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wypadanie włosów jest chorobą, dlatego nie powinno być powodem do wstydu. Warto odwiedzić specjalistę, który wskaże, które metody są najlepsze u danego pacjenta. Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie, wykonać odpowiednie badania i wybrać najlepszą procedurą. 

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop