+ 48 71 889 80 00

Wrocław -->> ul. Ołtaszyńska 71a |||| Warszawa -->> ul, Marconich 3

Nadmierne wypadanie włosów prowadzi do szybkiego przerzedzenia fryzury. Jest to dolegliwość, która najczęściej dotyka mężczyzn, chociaż czasem jej ofiarą padają również kobiety. Nierzadko problemem są tak zwane zakola, czyli cofnięta linia czoła. Proces ich powstawania ma kilka przyczyn, przebiega z różnym nasileniem i może trwać nawet kilkadziesiąt lat.

Utrata włosów to zazwyczaj bardzo przykre doświadczenie. Przerzedzenie bujnej czupryny wiąże się z obniżeniem poczucia własnej wartości i dyskomfortem psychicznym. Objawy pojawiają się u wielu osób, w tym coraz częściej u ludzi młodych. Według statystyk, co trzeci mężczyzna między 25. a 45. rokiem życia cierpi z powodu nadmiernego wypadania włosów. Zakola u mężczyzn mogą być spowodowane przez wiele różnych przyczyn. Są związane z niewłaściwym poziomem hormonów, ale także z niezdrowym stylem życia.

DLACZEGO POWSTAJĄ ZAKOLA?

Istnieje kilka typów łysienia – androgenowe, miejscowe i plackowate. To pierwsze często nazywane jest łysieniem typu męskiego, chociaż może występować także u kobiet. To właśnie w przypadku łysienia androgenowego pojawiają się zakola. Występują one nad czołem, w okolicy skroni. Czasem włosy wypadają na czubku głowy, co powoduje powstanie tak zwanej tonsury. Po jakimś czasie partie skóry pozbawione włosów mogą się połączyć, pozostawiając praktycznie całkowitą łysinę.

Przyczyny łysienia androgenowego nie są do końca znane, ale na pewno należą do nich predyspozycje genetyczne. Jeśli w naszej rodzinie mężczyźni wcześnie tracą włosy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki problem wystąpi także u nas. Dodatkowo na wypadanie włosów wpływa wiek, a także działanie męskich hormonów, czyli androgenów. Kluczowe znaczenie ma wpływ dihydrotestosteronu, w skrócie DHT. Jest to hormon, który powoduje obkurczenie mieszków włosowych i w ten sposób uniemożliwia normalny wzrost włosów.

Istnieją również inne przyczyny utraty włosów, które mogą powodować zakola u mężczyzn. Jednym z nich są niedobory witamin i minerałów wynikające z nieprawidłowej diety. Nadmierna utrat włosów jest między innymi objawem anemii, która rozwija się z powodu braków żelaza. Na kondycję włosów bardzo niekorzystnie wpływa stres, ponieważ wiele substancji produkowanych przez organizm w stanie silnego napięcia zaburza przemiany zachodzące w mieszku włosowym. Przewlekły stres może doprowadzić do zatrzymania wzrostu włosa, jego uszkodzenia lub rozwoju zapalenia mieszka włosowego. Nieraz stres wpływa na dodatkowe nasilenie wypadania włosów i pogłębia problem z łysieniem. Zakola u mężczyzn mogą być spowodowane także innymi czynnikami, które prowadzą do utraty włosów. Takie skutki ma stosowanie niektórych leków, np. leków przeciwdepresyjnych, a także chemioterapia.

ZAKOLA U MĘŻCZYZN – LECZENIE

Leczenie należy zacząć od znalezienie przyczyny problemu. W tym celu warto udać się do dermatologa, który sprawdzi, czy powodem utraty włosów nie jest choroba skóry głowy, np. zakażenie grzybiczne, występujące wraz z łupieżem i łojotokiem. W celu wykluczenia innych częstych przyczyn łysienia należy wykonać badania laboratoryjne. Morfologia pozwoli na stwierdzenie anemii, a oznaczenie poziomu TSH pomoże wykryć problemy z tarczycą. Po zdiagnozowaniu takich dolegliwości, lekarz specjalista powinien zalecić odpowiednie leczenie.

W przypadku problemu jakim są zakola u mężczyzn leczenie będzie uzależnione od stopnia uciążliwości oraz od zaawansowania łysienia. Metody różnią się ceną, skutecznością, a także stopniem inwazyjności. Najmniej kosztownym rozwiązaniem, które może przynieść pozytywne rezultaty, jest zmiana stylu życia. Ważne jest zmodyfikowanie diety tak, żeby dostarczała wszystkich niezbędnych mikroelementów. Dobrym pomysłem jest także systematyczne uprawianie aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu oraz pozwala ograniczyć niekorzystne skutki stresu. W przypadku niedoborów, np. żelaza, warto również sięgnąć po odpowiednie suplementy.

SPECJALISTYCZNE PREPARATY NA ZAKOLA

Dobre efekty może przynieść stosowanie specjalistycznych preparatów w postaci wcierek lub doustnych suplementów. Takie produkty zawierają między innymi monoksydil. Działanie tego typu preparatów wpływa korzystnie na kondycję włosów, wzmacnia je i odżywia. Przy systematycznym przyjmowaniu można zauważyć efekty w postaci zmniejszenia zakoli oraz zatrzymania wypadania włosów. Rezultaty stają się widoczne po co najmniej kilku tygodniach stosowania takich środków. Odpowiednie preparaty działają pozytywnie na uszkodzoną łodygę włosa, przywracają równowagę skóry, poprawiają zakorzenienie włosa oraz mikrokrążenie.

GRZEBIEŃ LASEROWY

Jest to metoda wykorzystywana w przypadku łysienia androgenowego, także na zakola. W czasie zabiegów stosuje się laser niskiej mocy. Uznaje się, że światło lasera stymuluje przepływ krwi w skórze, co ma pozytywny wpływ na kondycję mieszków włosowych i przedłuża życia włosa. Terapia działa korzystnie na ogólną kondycję włosów, sprawia, że stają się one zdrowsze i bardziej gęste. Może być także stosowana w przypadku osób po przeszczepie włosów.

MASAŻ GŁOWY

Masaż skóry głowy to prosty sposób na poprawienie kondycji włosów. Samodzielnie zrobiony masaż pobudzi krążenie krwi. Można go wykonać specjalnym masażerem, opuszkami palców lub odpowiednią szczotką. Takie zabiegi trzeba wykonywać systematycznie, najlepiej codziennie. Masaże prawdopodobnie nie spowodują, że zakola znikną, ale mogą zahamować ich powiększanie się.
Zmiana fryzury

Zakola u mężczyzn to wstydliwy problem, a ich usunięcie może wymagać długiego leczenia. Zanim pojawią się upragnione efekty, dobrym rozwiązaniem jest zmiana fryzury, która poprawi samopoczucie psychiczne i podniesie samoocenę. Jeśli utrata włosów jest znaczna, najlepiej ostrzyć się krótko, a nawet ogolić na łyso. Najgorszym pomysłem są różnego rodzaju zaczeski – nie ukryją one łysiny i wyglądają po prostu źle.

PRZESZCZEP WŁOSÓW

Jest to skuteczna, chociaż nie najtańsza metoda. Przeszczep włosów to sposób na trwałe usunięcie zakoli u mężczyzn i przynosi dobre rezultaty w przypadku łysienia androgenowego.

Wiele osób lekceważy pierwsze objawy nadmiernej utraty włosów i zauważa ją dopiero, kiedy pojawiają się zakola. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, nie należy zwlekać z usunięciem problemu. Zakola u mężczyzn leczenie może przynieść bardzo dobre efekty przy zastosowaniu odpowiedniej metody. Łatwiej zatrzymać wypadanie włosów niż spowodować ich odrośnięcie, dlatego najlepiej od razu zdiagnozować przyczynę problemu i zastosować odpowiednie środki.