Blog

Wypadanie włosów po covidzie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Covid 19 Choroba, a wypadanie włosów

Obecnie każdy człowiek na świecie żyje pod presją choroby koronawirusa SARS-CoV-2. Choroba ta jest nieprzewidywalna, szybko się rozwija oraz mutuje. Wirus w głównej mierze przenoszony jest drogą kropelkową. W momencie gdy osoba zakażona SARS-CoV-2 kaszle, kicha, a nawet mówi w powietrze przedostają się kropelki, które wraz z wydychanym powietrzem mogą doprowadzić do zakażenia kolejnych osób. Wirus utrzymuje się również na przedmiotach, które dotykała osoba zarażona. W taki sposób wirus łatwo i niebywale szybko się rozprzestrzenia. Nowo odkryty koronawirus niesie z sobą strach i liczne powikłania realnie wpływające na jakość życia osoby, która przeszła zakażenie tą chorobą. Nic więc dziwnego, że społeczeństwo obawia się zarażenia. Większość państw na świecie w związku, z tym wprowadziła liczne obostrzenia mające za zadanie zahamowanie rozwoju i przenoszenia się choroby.

Osoba chorująca na Covid-19 może przejść zakażenie na różne sposoby. Niektóre osoby ciężko przechodzą chorobę niekiedy nawet umierają, natomiast inne przechodzą wirusa umiarkowanie bądź łagodnie. Niestety każda osoba chorująca powinna natychmiast zostać odizolowana od społeczeństwa, ponieważ u innej osoby choroba może wywołać silne objawy i w efekcie doprowadzić do zgonu. Niezależnie od sposobu przechodzenia infekcji chory powinien spodziewać się z tak zwanym długim ogonem COVID-19. Są to objawy i powikłania występujące w późniejszym etapie choroby bądź nawet kilka miesięcy po ustąpieniu jej pierwotnych objawów. Co raz częściej występującym objawem wśród osób, które są ozdrowiały jest nadmierne wypadanie włosów.

Covid 19 Powikłania

Wraz ze wzrostem liczby osób, które wyzdrowiały z koronawirusa SARS-CoV-2 lekarze z całego świata zyskali szansę na zbadanie powikłań i spustoszeń w ciele jakie pozostawia po sobie ta choroba. Badania dowodzą, że wiele objawów infekcji mogą występować w organizmie człowieka nawet przez dłuższy czas po zakończeniu choroby. Niestety istnieje wiele powikłań kardiologicznych oraz neurologicznych. Ryzyko po wirusowych powikłań jest znacznie większe u osób, które ciężko przeszły infekcje. Jeśli osoba uznawana za ozdrowieńca dostrzeże u siebie niepokojące objawy powinna zgłosić się do lekarza. Specjalista zdiagnozuje objawy i dobierze terapię w celu niwelacji występujących powikłań.

Samo zakażenie Covid-19 najczęściej wywołuje u pacjentów ostrą infekcję całych drug oddechowych. U chorych pojawia się m. in. gorączka, duszący kaszel, ogólne osłabienie organizmu, częste i uporczywe bóle głowy, utrata węchu oraz smaku, bóle stawów oraz mięśni, problemy z oddychaniem. Objawy te mogą występować również w innych chorobach dlatego w celu prawidłowej diagnostyki wymagane jest przeprowadzenie specjalistycznych testów.

Zobacz więcej  Madinette – recepta online

Do powikłań występujących najczęściej zalicza się przedłużające się objawy choroby. Na wystąpienie powikłań najbardziej narażone są osoby otyłe, osoby cierpiące na inne choroby współistniejące oraz osoby starsze. Po za groźnymi powikłaniami na tle neurologicznym oraz kardiologicznym często występują problemy z płucami charakteryzujące się: bólem w klatce piersiowej, dusznościami, nieustającym kaszlem, szybkim zmęczeniem.

Do objawów zespołu Long-COVID-19, oprócz wyżej wymienionych powikłań w ostatnim czasie doszło nadmierne wypadanie włosów.

Wypadanie włosów po covidzie

Badania wykazują, że nawet ponad 20 % osób po przejściu nowego koronawirusa ma problemy z wypadaniem włosów, a nawet łysieniem. Jak widać problem ten dotyka sporą cześć ozdrowieńców, a ilość tychże osób ciągle rośnie. Każda infekcja wirusowa objawiająca się osłabieniem oraz gorączką może spowodować zmiany w fazach życia włosów. Prowadzi to do zahamowania prawidłowych cebulek włosowych i w efekcie do łysienia telogenowego. Łysienie pojawia się na całej skórze głowy. Spada ilość aktywnych mieszków włosowych, a to prowadzi do obumierania i wypadania włosa.

W czasie badań zauważono iż problem wypadania włosów po covidzie przeważnie dotyczy górnej części skalpu, jak i również rzęs oraz brwi. Telogenowe tracenie włosów występuje nawet po upływie kilku miesięcy po ustaniu objawów infekcji. Na szczęście po czasie rekonwalescencji włosy odrastają, czyli łysienie nie doprowadza do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych.

Fazy życia włosa:

 • anagen: Jest to pierwsza początkowa faza w życiu każdego włosa, podczas której występuje szybki oraz silny wzrost włosa. Faza ta może trwać nawet do 6 lat. U zdrowej osoby w tej fazie znajduje się około 85% włosów.
 • katagen: Faza ta trwa około dwóch tygodni, występuje po pierwszej fazie i jest to faza przejściowa. Włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia. W przypadku zdrowej skóry głowy mniej niż 1% włosów znajduje się w tej fazie.
 • telogen: Włos znajduje się w fazie spoczynkowej. Faza ta trwa zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy. Faza powinna dotyczyć około 15% wszystkich włosów. Włos oczekuje na wypadnięcie i powstanie nowego.

Jak wiadomo nowe włosy, czyli tak zwane baby hair wyrastają z cebulki jednocześnie wypychając obumierający włos. Jeśli obumierający włos wypadnie do momentu pojawienia się kolejnego włosa może minąć od jednego do dwóch miesięcy. Przyczyną wypadania włosów po SARS-CoV-2 może być stres oraz choroby będące następstwem przebytej infekcji.

Przyczyny wypadania włosów po covid 19

Łysienie Telogenowe jest najczęściej występującym łysieniem występującym po infekcji spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2. Schorzenie to dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn i może wystąpić w skutek:

 • niedobór poszczególnych składników odżywczych w organizmie,
 • cukrzyca,
 • stres, trauma, problemy psychiczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • przewlekłe osłabienie organizmu,
 • gorączki,
 • ciąża, karmienie piersią,
 • duża utrata wagi,
 • anemia,
 • odwodnienie organizmu,
 • stosowanie poszczególnych leków,
 • kumulacji kliku lub wszystkich wyżej wymienionych czynników.
Zobacz więcej  Trądzik młodzieńczy: czym jest trądzik u nastolatków i jakie kosmetyki oraz kremy poleca dermatolog do skóry trądzikowej?

Oczywiście łysienie Telogenowe to nie jedyny rodzaj łysienia, jaki może wystąpić u osób po zakażeniu wirusem Covid-19. U ozdrowieńców odnotowuje się również łysienie plackowate. W przypadku łysienia plackowatego dochodzi do atakowania mieszków włosowych w skutek reakcji autoimmunologicznej wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Wypadanie włosów po covid 19 – leczenie

Każda osoba, która przeszła zakażenie chorobą covid-19 dostrzegająca u siebie problem z nadmiernym wypadaniem włosów powinna udać się do trychologa. Specjalista przeprowadzi badanie trychologiczne podczas, którego dokładnie zbada skórę głowy, strukturę i kondycję włosa. Szybkie zauważenie problemu oraz interwencja często pozwalają uniknąć, a nawet zapobiec dalszej utracie włosów. Ponadto utrata włosów po przejściu choroby nie występuje od razu lecz niejednokrotnie nawet kilka miesięcy po zwalczeniu infekcji.

Wypadanie włosów po COVID-19 – jak sobie radzić?

Metod na uporanie się z nadmiernym wypadaniem włosów jest wiele. Po covidzie każdego dnia coraz więcej mieszków włosowych rozpoczyna fazę obumierania. Niestety proces ten jest trudny do zatrzymania. Nie od dziś wiadomo, że wypoczęty organizm szybciej się regeneruje i powraca do pełni sił. Dlatego przede wszystkim należy zadbać o regenerację organizmu i zapewnić mu odpowiednią ilość odpoczynku. Należy również zadbać o prawidłową odpowiednio zróżnicowaną dietę. Wysoce istotne jest uzupełnienie niedoborów składników odżywczych w organizmie po przebytej infekcji covid-19. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć witamin, biotyny, cynku, żelaza, selenu oraz miedzi. Dobrze jest również ograniczenie ilości sytuacji stresowych. Stres wywołuje negatywne skutki w organizmie człowieka. Redukcja stresu umożliwi lepszą regenerację całego ciała.

Obecnie na rynku farmaceutycznym oraz kosmetycznym istnieje ogrom preparatów wspomagających walkę z nadmiernym wypadaniem włosów. Jedne dostosowane są do stosowania zewnętrznego, a inne występują w formie nutrikosmetyków, które mają za zadanie działać wewnątrz organizmu. Najlepiej zapewnić skórze głowy zarówno pielęgnację zewnętrzną jak i wewnętrzną.

Po chorobie włosy bardzo często stają się słabe, matowe, skłonne do łamania, a także cieńsze. Co więcej u pacjentów zauważa się : zaczerwienienie i podrażnienie skóry głowy, tkliwość skóry głowy oraz nieco rzadziej łupież bądź łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Dobre rezultaty w szybkim zahamowaniu wypadania włosów Trycholodzy odnotowują po zastosowaniu kilku zabiegów przy użyciu infuzji tlenowej. Zabieg ten polega na wtłoczeniu pod skórę tlenu pod ciśnieniem. Wraz z tlenem pod skórę wprowadzane są odpowiednio dobrane substancje aktywne. Zabieg ten jest bezbolesny.

Zobacz więcej  Najlepsze metody na zmarszczki

Kolejnym zabiegiem wpływającym na zagęszczenie włosów oraz na odrost włosów z pustych mieszków włosowych jest mezoterapia igłowa. Podobnie jak w poprzednim przypadku skóra głowy p[oddawana jest serii kilku zabiegów. W mezoterapii igłowej pod powierzchnię skóry wprowadzane są witaminy, mikroelementy, a także peptydy.

Następnym skutecznym sposobem na walkę z wypadaniem włosów jest zabieg wykonywany z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. W tym przypadku do obstrzykiwania skóry głowy wykorzystywana jest krew pobrana od danego pacjenta. Krew po pobraniu zostaje poddana odwirowaniu, w skutek czego krwinki czerwone zostają oddzielone od osocza. To właśnie osocze zawiera proteiny oraz czynniki wzrostu potrzebne do zabiegu.

Niestety zdarzają się przypadki, w których nie działa żadna wprowadzona przez trychologa metoda leczenia. Problem się nieustannie pogłębia, a włosów jest coraz mniej. Niestety w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem przynoszący efekt może okazać się przeszczep włosów. Jest to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Podczas zabiegu mieszki włosowe przenoszone są z obszarów ciała nieulegających łysieniu na obszary pozbawione włosów u danego pacjenta.

Istniej kilka metod przeszczepienia włosów:

1. Metoda FUT: zabieg polega na pobraniu paska owłosionej skóry z tyłu bądź boku głowy, a następnie zszyciu brzegów rany szwem kosmetycznym. Uzyskany w ten sposób fragment skóry jest szczegółowo dzielony na mikroskopijnej wielkości przeszczepy zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe, które następnie są przeszczepiane w miejsce występowania łysienia.

2. Metoda FUE: polega na pobraniu poszczególnych zespołów mieszkowych za pomocą specjalnego instrumentu. Następnie przeszczepy te są umieszczane w miejscach biorczych, czyli miejscach łysienia.

3. Metoda BHT: polega na pobieraniu włosów z partii ciała innego niż głowa pacjenta. Przeważnie mieszki włosowe pobierane są z brody, klatki piersiowej oraz pach. Metoda ta bardzo często jest stosowana u pacjentów, u których ilość materiału potrzebna do przeszczepu na skórze głowy jest niewystarczająca do przeprowadzenia zabiegu.

Dla każdego człowieka utrata włosów jest nieprzyjemnym przeżyciem zwłaszcza jeśli jest wspomnieniem tak ciężkiej i nieprzewidywalnej choroby jaką jest covid-19. Wraz z utratą włosów człowiek traci pewność siebie i poczucie własnej wartości. Dlatego wysoce istotna jest szybka reakcja pacjenta. Ilość i różnorodność długiego ogona covid-19 równomiernie do zdobywania wiedzy na temat choroby wzrasta mimo to choroba niesie z sobą wiele niewiadomych.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop