Blog

Wrażliwa skóra głowy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wrażliwość skóry głowy może być irytująca i bolesna, ale dobrą wiadomością jest to, że nie jesteś sam: około 60% kobiet (i 40% mężczyzn) ma problem ze skórą głowy w pewnym momencie swojego życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby znaleźć przyczynę problemu i sobie z nim poradzić.

Jaka jest wrażliwość skóry głowy?

Jedną z najczęstszych przyczyn jest łupież, który objawia się małymi łuskami na skórze głowy, czemu towarzyszy suchość i swędzenie. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami, z których głównym są drożdże obecne na skórze głowy i czasami niekontrolowane, infekcja grzybicza lub egzema. Drapanie problematycznego obszaru jeszcze bardziej podrażnia wrażliwą skórę, powodując powstawanie jeszcze większej ilości łusek.

Istnieją jednak inne, bardziej powszechne przyczyny, które mogą powodować łupież. Skóra głowy jest szczególnie wrażliwa. W końcu jest to trzeci najbardziej wrażliwy obszar ciała, po dłoniach i twarzy, dlatego łatwo jest rozwinąć kontaktowe zapalenie skóry, częste schorzenie, które może powodować łuszczenie się, obrzęk lub irytującą wysypkę skórną. Wrażliwość może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami: specyficznymi mydłami i silnymi szamponami, chemikaliami w produktach fryzjerskich lub do farbowania włosów, zanieczyszczeniem powietrza, środkami czyszczącymi, kontaktem z niektórymi metalami, a nawet narzędziami do stylizacji na gorąco, takimi jak prostownice.

Oprócz łupieżu nadwrażliwość skóry głowy może być spowodowana silnymi bólami głowy i migrenami, a nawet zmianami hormonalnymi, które występują w różnych fazach cyklu miesiączkowego, a także w czasie ciąży i menopauzy. Nawet takie czynniki, jak ekstremalne warunki pogodowe, alergie pokarmowe lub niezrównoważona dieta mogą dramatycznie pogorszyć stan skóry głowy.

Przyczyn może być wiele, ale na szczęście istnieje wiele sposobów na natychmiastowe złagodzenie dyskomfortu spowodowanego nadwrażliwością skóry głowy.

Skóra głowy to niezwykle wrażliwy obszar

Skóra głowy posiada liczne zakończenia nerwowe do 230 receptorów na centymetr kwadratowy – czyli dwa razy więcej niż na twarzy. Dlatego jest to bardzo wrażliwy obszar. Każda osoba jest inna, a niektórzy są bardziej wrażliwi niż inni. Wydaje się jednak, że objawy wrażliwości skóry głowy różnią się od objawów wrażliwości skóry twarzy.

Zobacz więcej  Tłuszczaki: przyczyny powstawania, usuwanie i leczenie tłuszczaków poprzez eliminację tkanki tłuszczowej. Czy tłuszczaki są groźne dla zdrowia?

Jakie są przyczyny swędzącej skóry głowy? Czy mogą powodować wypadanie włosów?

Podobnie jak skóra naszego ciała, skóra głowy pokryta jest warstwą hydrolipidową, która działa jako bariera ochronna przed zewnętrznymi agresorami. Zmiany temperatury, ekspozycja na promieniowanie UV i zanieczyszczenia, a także wielokrotne szczotkowanie, farbowanie i inne mniej lub bardziej agresywne zabiegi na włosy mogą niekorzystnie wpływać na działanie tej bariery ochronnej, czyniąc skórę głowy bardziej podatną na stany zapalne. Stan zapalny jest odpowiedzialny za pojawienie się różnych objawów dyskomfortu, takich jak uczucie ucisku, kłucia i kłucia, zaczerwienienie, pieczenie i oczywiście swędzenie.

Chociaż nie uważa się, że samo swędzenie prowadzi bezpośrednio do wypadania włosów, często bardzo intensywne drapanie skóry głowy, które następuje po swędzeniu, może być szkodliwe dla skóry głowy i cebulek włosów. Może powodować wypadanie włosów i przyspieszać ich wypadanie w niektórych miejscach. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków włosy odrastają do normy zaraz po wyleczeniu swędzenia.

Sucha skóra może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze. Forma, w jakiej się objawia, jest różna i zależy bezpośrednio od przyczyny, która ją spowodowała. To samo różni się wielkością i nasileniem, w jakim pojawiają się objawy: łuski, swędzenie, rumień, a także stan zapalny. Dlatego jego leczenie jest wyjątkowe, dlatego konieczna jest wizyta u dermatologa. Pierwszy zalecany przy suchej skórze to mniejszy stres. Ale musimy zbadać, czy są przyczyny patologiczne. Zalecane zabiegi mają na celu zarówno działanie przeciwgrzybicze, jak i regulujące wydzielanie sebum. Dlatego zwykle zawierają aktywne składniki antyseptyczne. Następnie należy zachować szczególną ostrożność przy doborze produktów do codziennej pielęgnacji włosów

 

Inne przyczyny wrażliwej skóry głowy

Narażenie na promieniowanie UV, zwłaszcza najbardziej narażonej na słońce czubka głowy, może powodować nadwrażliwość skóry głowy. Ostatnie badania wykazały, że promienie UV negatywnie wpływają na porost włosów i powodują łysienie  – najprawdopodobniej poprzez tworzenie reaktywnych form tlenu (RFT) – podczas gdy fibroblasty mieszków włosowych u osób z rzadką skórą głowy wydają się bardziej reagować na stres oksydacyjny. Dlatego może istnieć związek między wrażliwością skóry głowy a tego typu wypadaniem włosów.
Wrażliwość skóry głowy może być również spowodowana alergiami, zaprzestaniem wydzielania sebum, podrażnieniem i zapaleniem skóry. Przyczyną mogą być również pewne formy nadwrażliwości na niektóre składniki szamponu, takie jak betaina kokamidopropylowa. Suchość i niektóre stany dermatologiczne skóry głowy, takie jak łojotokowe zapalenie skóry i łuszczyca, mogą sprawić, że skóra głowy będzie bardziej wrażliwa, co może również wystąpić w przypadku braku równowagi w mikrobiomie skóry głowy.
Stres, nagromadzone zmęczenie, niedobory witamin i złe odżywianie mogą również wpływać na produkcję sebum, powodując wrażliwość skóry głowy.

Zobacz więcej  Nadmiar i niedobór estrogenów: objawy, skutki i poziom hormonu w cyklu miesiączkowym

 

 Użyj odpowiedniego szamponu

Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest znalezienie odpowiedniego szamponu, czyli takiego, który będzie odpowiedni dla skóry wrażliwej i hipoalergicznej. Warto unikać tych, które zawierają siarczany, ponieważ nie tylko podrażniają skórę głowy, ale również usuwają z włosów wszystkie naturalne oleje. Pamiętaj, że szampony odpowiednie dla wrażliwej skóry głowy są dostępne dla różnych rodzajów włosów, więc uważaj, aby nie kupować pierwszego, który zobaczysz przed sobą.

 

Umyj i dokładnie spłucz włosy

Samo wcieranie szamponu we włosy może spowodować ich łamanie i podrażnienie. Wystarczy delikatnie wmasować szampon. To samo dotyczy płukania. Aby dobrze spłukać włosy, nie uszkadzając ich, delikatnie wyciśnij szampon od nasady aż po same końce, przeczesując dłońmi włosy, aż cały produkt zostanie usunięty. Częstotliwość mycia włosów również jest ważna, kto myje włosy częściej niż raz dziennie i używa bardzo agresywnych środków myjących (silnie odtłuszczających lub ze specyficznymi i skoncentrowanymi składnikami leczniczymi – które nie są do codziennego użytku) osłabia funkcję barierową skóry i może powodować dolegliwości łuszczenia się i pieczenia na skórze głowy. Nie używaj również zbyt gorącej wody, ciepło rozszerza naczynia na skórze głowy z możliwym nagromadzeniem mediatorów stanu zapalnego, a w konsekwencji zwiększeniem wrażliwości skóry.

Jak suszyć włosy

Prawda jest taka, że nasze włosy są dużo szczęśliwsze, gdy pozwalamy im wyschnąć naturalnie. Ale jest to dość trudne, albo dlatego, że musimy iść do pracy, albo dlatego, że jest zimno lub z innego powodu. Użyj bawełnianego ręcznika, aby wchłonąć nadmiar wody, a następnie włóż suszarkę do włosów na małym ogniu. Suszyć od góry do dołu, z dyszą w odległości co najmniej 5 cm od nasady, aby uniknąć podrażnienia skóry głowy.

Zobacz więcej  Onda - wszystko co warto wiedzieć o zabiegu

 

Nie wykonuj zabiegów z formaldehydem

Substancja powszechnie występująca w szczoteczkach progresywnych i produktach do prostowania włosów może podrażniać skórę głowy, nasilając zaczerwienienia i swędzenie. Ponadto użycie formaldehydu jest zabronione przez ANVISA.

Stylizacja włosów i delikatna skóra głowy

Bez względu na to, jak dobrze się kąpiesz, zdarza się, że Twój przyzwyczajenie dotyczące stylizacji włosów wpływa na wrażliwą skórę głowy. Na przykład krepowanie może uszkodzić skórę głowy i włosy, więc jest to dobre miejsce, aby tego uniknąć. To samo dotyczy produktów do stylizacji, których należy używać oszczędnie. Nadmierne nagromadzenie piany, żelu lub lakieru do włosów może spowodować łamliwość włosów i podrażnienie skóry. Jeśli chodzi o stylizację, upewnij się, że wybrana szczotka ma naturalne włosie, ponieważ jest ona bardziej miękka dla włókien włosów i skóry głowy. Jeśli farbujesz włosy, być może zauważyłeś, że stosowanie produktów bez amoniaku bardzo pomaga w uniknięciu podrażnień i swędzenie, które może wystąpić później. Jeśli masz już wrażliwą skórę głowy i nie możesz już uniknąć tej sytuacji, zainwestuj w dobre produkty opracowane specjalnie dla wrażliwej skóry głowy. Możesz sprawdzić orientacyjne flagi na opakowaniu, a także poszukać informacji potwierdzających, że są to produkty przebadane dermatologicznie, hipoalergiczne i łagodne.

 

Jakich akcesoriów unikać

Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, dobrze jest bardzo uważać, jakich akcesoriów używasz. Kapelusze nawet zimą mogą stać się Twoim największym wrogiem, ponieważ uniemożliwiają oddychanie skóry głowy, a dzikie tkaniny mogą powodować swędzenie. Jeśli nie wiesz, czy masz nietolerancję na jakikolwiek materiał, dobrze byłoby zrobić test. Spinki do włosów i wszystkie ostre klipsy są surowo zabronione, ponieważ stale przebijają skórę głowy, co może pogorszyć wcześniejszy stan.

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop